Akcja „Wigilia bez plastiku”

Pamiętajmy o ekologii codziennie i …od święta
Zespół przyrodniczy namawia w tym roku do przyłączenia się do akcji:

Główny cel akcji – wspólne ograniczenie ilości plastikowych odpadów – im ich mniej, tym lepiej dla naszego środowiska i przyszłych pokoleń.

Na czym polega akcja?
Proponujemy, aby wszystkie organizowane klasowe wigilie w szkole, odbyły się bez używania plastikowych talerzyków, kubeczków czy sztućców, gdyż używane są one zaledwie przez 2-3 godziny, a w środowisku niestety rozkładać będą się od 100 do 1000 lat. Namawiamy, aby wszyscy przynieśli ze sobą szklane naczynia, talerzyki i kubki.

Każdy z nas każdego dnia może działać na rzecz środowiska.
Pamiętajcie, mały gest, ale powtórzony przez wiele osób, ma wielkie znaczenie !!!!!!!!!!

Katarzyna Brzezińska

Konkurs “POWSTANIE WIELKOPOLSKIE – każdy był bohaterem”

Konkurs plastyczno-graficzny
“POWSTANIE WIELKOPOLSKIE – każdy był bohaterem”

  • Organizator: Świetlica SP7
  • Adresaci: Dla wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli!
  • Zadanie: Stwórz pracę graficzną/plastyczną (płaską) o znanej ci osobie, która była związana z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919 rok. Najlepiej, żeby był to ktoś z twojej Rodziny (jeśli nie masz jednak kogoś takiego, to wybierz postać historyczną).
    Umieść na niej jak najwięcej informacji o tej osobie (daty urodzenia, jak przysłużyła się powstaniu? Gdzie walczyła? Gdzie mieszkała? Jaka była? (rodzinne anegdoty), odznaczenia…).
    Uwaga nie trzeba mieć zdolności plastycznych- zależy nam na tym, abyście zdobyli wiedzę i pochwalili się nią!
  • Format: Od A4 …
  • Technika: Dowolna płaska (rysunek, grafika komputerowa, college…)
  • Termin składania prac: 20.12.2024 rok
  • Wyniki: 08.01.2025 rok
  • Miejsce: Świetlica
  • Wymagania: Na odwrocie pracy trzeba wpisać swoje dane (imię, nazwisko,klasa)
  • Opiekun w szkole:Magdalena Olejniczak

Przyniesione prace posłużą do wykonania prezentacji, wszystkie prace w styczniu będą wystawione na wystawie w holu szkoły. Najlepsze prace (najciekawsze, estetyczne i o jak największej ilości wiadomości) będą nagrodzone.

Wojewódzki Konkurs Tematyczny Informatyczny

  • Organizator: Wielkopolski Kurator Oświaty
  • Adresaci: uczniowie szkół podstawowych klas 4-8 uczących się
    na terenie województwa wielkopolskiego
  • Zgłoszenia uczniów do etapu szkolnego: do 9 stycznia 2025 r.
  • Cele: propagowanie i przybliżenie uczniom myślenia algorytmicznego i rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera. Jednakże rozwijanie pasji i talentów z zakresu informatyki oraz kreatywności stanowi cel nadrzędny konkursu.
  • Etap szkolny: 5 lutego 2025 r. godz. 14:00
  • Opiekun w szkole: Andrzej Gągało

Regulamin konkursu wraz z załącznikami jest dostępny na stronie organizatora konkursu: ko.poznan.pl

Projekt „Wolontariat z klasą’’

Projekt „Wolontariat z klasą’’

W ramach projektu fundacji CREO „Wolontariat z klasą’’, którego głównym celem było wspieranie placówek edukacyjnych w rozwijaniu wolontariatu szkolnego przez kilka tygodniu chętni uczniowie klas ósmych angażowali się w różnorodne aktywności wolontariackie.

W ramach realizacji zadań projektu m.in. nawiązaliśmy współpracę z przedszkolem integracyjnym Bajka w Poznaniu, napisaliśmy list do dzieci z tego przedszkola oraz przygotowaliśmy upominki w postaci krążków sensorycznych, które później wręczyliśmy dzieciom. Wolontariusze zostali przeszkoleni na temat funkcjonowania dzieci z różnymi potrzebami edukacyjnymi oraz stworzyli kampanię promującą wolontariat w szkole.

Czytaj więcej…

Młodzież na zbiórce żywności

W niedzielę 8 grudnia nasza młodzież wzięła udział w zbiórce żywności dla najuboższych mieszkańców naszego osiedla. Ponieważ zbiórka była całodzienna, a nawet zaczynała się od soboty wieczorem, potrzebowaliśmy całego zastępu młodych wolontariuszy. Ale Siódemka jest niezawodna, bo w tym celu stawiło się, aż 26 uczniów.
Praca polegała także na serdecznym kontakcie z darczyńcami, za co nasi uczniowie zebrali liczne pochwały od mieszkańców.

Jolanta Podgórna

Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas trzecich „Mistrz Ortografii”

28 listopada przedstawiciele wszystkich klas trzecich wzięli udział w jesiennej edycji Szkolnego Konkursu Ortograficznego „Mistrz ortografii”.

Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas trzecich „Mistrz Ortografii”

Potyczki z poprawną pisownią rozpoczęły się od dyktanda najeżonego trudnościami ortograficznymi. W kolejnych zadaniach uczniowie sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności poprawnej pisowni rozwiązując zagadki, uzupełniając brakujące litery w wyrazach, luki w przysłowiach oraz wpisując właściwe znaki interpunkcyjne.
Wszyscy uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy i wspaniale poradzili sobie z większością zadań. Do kolejnej edycji – zimowej, zgodnie z regulaminem konkursu zaproszenie otrzymało dziesięcioro uczniów.
Gratulujemy serdecznie i trzymamy kciuki za kolejny etap.

Organizatorki konkursu
Aneta Skorupińska i Ewa Wronka

VII Międzyszkolny Konkurs Twórczości Józefa Ratajczaka

  • Organizator: Szkoła Podstawowa nr 7 im. Erazma z Rotterdamu w Poznaniu.
  • Adresat: uczniowie szkół podstawowych klas IV-VIII Miasta Poznania
  • Cele: popularyzacja twórczości poetyckiej i prozatorskiej Józefa Ratajczaka, rozwijanie poetyckich zainteresowań uczniów, doskonalenie warsztatu recytatorskiego dzieci i młodzieży
  • Koordynatorzy: Marzena Kurek i Agnieszka Sobańska
  • Terminy: wymienione są w Regulaminie.

Regulamin
Zgoda na przetwarzanie danych,
Karta uczestnika *  Spis wierszy

Klasa 2a w Teatrze Animacji

W przededniu Mikołajek uczniowie klasy 2a wybrali się do Teatru Animacji na przedstawienie pod tytułem „ BOMBKA Z GWIAZDKĄ”. W odświętnych strojach i z zaciekawieniem zasiedliśmy na widowni. W pewnym momencie usłyszeliśmy komunikat jak na dworcu kolejowym. I rzeczywiście tak było, bo zewsząd zaczęli się pojawiać pasażerowie – bohaterowie spektaklu. Wszyscy oni przypadkowo spotkali się w pociągu w Wigilię Bożego Narodzenia. Choć każdy z nich miał własną historię, to wszyscy marzyli o tym samym – dotrzeć do celu. Los jednak spłatał im figla i zmuszeni byli spędzić Wigilię w pociągu. Jednak w tym zwykłym miejscu działy się niezwykłe rzeczy… Pojawiła się choinka, karp, biały obrus, sianko pod obrusem i pies, który jak wiadomo w Wigilię mówi ludzkim głosem. Zapanowała radość i wzruszenie, bo okazało się, że tak naprawdę nie chodziło ani o prezenty, ani o świąteczny suto zastawiony stół. Najważniejszy jest drugi człowiek i dobroć, jaką potrafimy mu okazać. Z tym przesłaniem i w świątecznym nastroju wróciliśmy do szkoły.

Danuta Szymanowska

Konkurs „Wiedza o Rzemiośle” – edycja 2024

  • Organizator: Ogólnopolski Cech Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy
  • Adresat: uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych z Poznania oraz powiatu poznańskiego.
  • Cele: promocja wiedzy o zawodach rzemieślniczych oraz rzemiośle jako kluczowej części dziedzictwa zawodowego
  • Forma konkursu: Zdalny, za pośrednictwem dedykowanej platformy edukacyjnej.
  • Termin testu konkursowego: 17 grudnia 2024
  • Rejestracja otwarta do: 16 grudnia 2024.
  • Formularz rejestracyjny: LINK
  • Koordynator szkolny: Agnieszka Tomaszczyk
Regulamin, druk zgody i więcej informacji o konkursie na stronie organizatora
— === LINK === —

Cyfrowy Start w Siódemce

W czwartek 5 grudnia w naszej szkole po raz kolejny gościliśmy przedstawicieli Związku Cyfrowa Polska. Tym razem przeprowadzono lekcję higieny cyfrowej w ramach naszej kampanii #CyfrowyStart dla uczniów klasy 4c. Szczególną uwagę zwrócono na uzależnienia od internetu, dostęp do nieodpowiednich czy fałszywych treści oraz niebezpieczne kontakty z nieznajomymi.
Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymali „Kompendium dla rodziców i uczniów” dostępne także w formie elektronicznej na stronie projektu „Cyfrowy Start”LINK

Andrzej Gągało

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu