Pomimo pandemii i nauczania zdalnego,
w naszej szkole nie dajemy się wirusom!
Nasi nauczyciele prowadzą lekcje zdalnie,
a poniżej mała próbka tego, co na nich robią…


Śledztwo w sprawie zabójstwa

Kto?
– Uczniowie klas 7c i 7e

Co?
– Wcielili się w role detektywów, lekarzy medycyny sądowej, patologów, funkcjonariuszy policji oraz śledczych i opisywali zbrodniczą drogę Balladyny do władzy.

Dlaczego?
Żeby:
– zebrać dowody i wskazać poszlaki w sprawie zbrodni popełnionych przez Balladynę;
– uważnie przeanalizować treść dramatu Juliusza Słowackiego;
– dobrze poznać Balladynę, córkę pewnej wdowy;
– doskonalić umiejętność wnioskowania, argumentowania oraz formułowania różnorodnych tekstów;
– kreatywnie spędzić czas z lekturą 😉

Z wynikami śledztwa można zapoznać się, klikając w TEN LINK.

Agata Maćkowiak

Inspiracja: Kreatywna nauka

Karty mocy na lekcjach z „Balladyną”

Ostatnio na języku polskim uczniowie klas 7b i 7f utrwalali wiedzę o postaciach „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Nie jest tajemnicą, że uczniowie lubią grać. Bardzo dużo gier opartych jest na tworzeniu postaci, które mają odpowiednie moce, zdolności, mogą stanowić zagrożenie dla innych.
Zaproponowałam, aby uczniowie stworzyli swoją kartę mocy dla wybranego bohatera lektury. Do wyboru były takie postacie, jak: Balladyna, Alina, Kirkor, Goplana, Skierka, Chochlik, Gralon czy von Kostryn. Należało wykazać się bardzo dobrą znajomością wybranej postaci, opisać jej wygląd, opowiedzieć o cechach charakteru, a w końcu ocenić jej postępowanie.
Uczniowie chętnie podjęli się wyzwania, a przede wszystkim utrwalili wiedzę o bohaterach lektury.
Oto rezultaty pracy niektórych z nich.

Marzena Kurek

W oczekiwaniu na geometrię w klasie 4A i 4D

Uczniowie klasy 4 A i 4 D w ramach zadania długoterminowego przygotowali piękne kwiaty, które wprowadzają ich do kolejnego działu – geometrii.
Korzystając ze swoich przyborów geometrycznych kreślili okręgi, półokręgi, łuki, zaznaczali punkty oraz dokonywali pomiarów długości odcinków.
Efektem końcowym są kolorowe wiosenne kwiatki, które nasi uczniowie prezentują.
Zatem możemy rozpoczynać dział: Figury geometryczne.

Dorota Mickiewicz
Agnieszka Małecka

Dokąd doprowadziły klasę 7c spotkania z utworem H.Sienkiewicza „Quo vadis”?

Na pewno Uczniowie mogliby wiele na ten temat powiedzieć. Przemyśleń mają naprawdę sporo. Postaci występujące na kartach powieści wzbudzały wśród młodych czytelników różnorodne emocje. Na lekcjach można było usłyszeć słowa podziwu, ale też surowe i niepochlebne opinie na temat postępowania niektórych bohaterów.
Efektem spotkania z powieścią noblisty są m.in. ciekawe prezentacje multimedialne, które młodzież wspólnie przygotowała. Klasa 7c udowodniła, że nawet podczas nauki zdalnej można efektywnie pracować w zespołach.
Zapraszam do obejrzenia prezentacji na temat wybranych bohaterów lektury.

Prezentacja - Chrześcijanie w Quo Vadis Prezentacja - Kobiety w Quo Vadis Prezentacja - Poganie w Quo Vadis Prezentacja - Postacie historyczne w Quo Vadis

Agata Maćkowiak

Anglojęzyczne warsztaty o tolerancji

Przedstawiamy fotorelację z anglojęzycznych warsztatów przeprowadzonych wśród młodszych klas. Autorskie zajęcia zostały zrealizowane przez wolontariuszkę Sofię z Armenii pod okiem nauczycielki p. Agnieszki Szajek. Uczniowie dyskutowali czym jest tolerancja i przyjaźń. Mówiliśmy o naszych różnych cechach, a dzieci określały swój kolor oczu, ulubiony kolor, a nawet rozmiar buta. Uczniowie wspaniale doszli do wniosku, że jesteśmy różni i powinniśmy się szanować.

Koordynatorka projektów międzynarodowych
Agnieszka Szajek

Deutsch mit Spielen

Uczniowie klas siódmych i ósmych uczą się języka niemieckiego wykorzystując różne techniki grywalizacji. Podczas lekcji zdalnych korzystamy z wielu aplikacji i gier, aby tę naukę uczynić łatwiejszą i ciekawszą. W celu utrwalenia słownictwa korzystamy z różnych narzędzi, m.in. z Quizlet live, Answergarden, Wordwall, Jamboard, Learningapps, WordArt. Uczniowie tworzą własne chmury wyrazowe, dialogi w komiksach (Toony.Tool), prezentacje i plakaty lub nagrywają własne wypowiedzi. Deutsch ist nicht so schwer! – Niemiecki nie jest taki trudny!

Magdalena Warzybok

Mali patrioci – klasa 1c

Majowe święta – to dni, o których należy pamiętać! Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Czy tak naprawdę wiemy dlaczego świętujemy?

Na to właśnie pytanie odpowiedzi szukali uczniowie klasy 1c, którzy ostatnie dni zdalnej edukacji poświęcili na zapoznanie się z tymi świętami. Celem ich upamiętnienia dzieci w sposób kreatywny i twórczy oddali cześć polskim barwom narodowym.

My jesteśmy gotowi do obchodów świąt majowych. A Wy?

uczniowie klasy 1c
z wychowawcą Ewą Wronką

Praca zdalna klas 5b i 6d z wykorzystaniem domino matematycznego

Lekcje zdalne matematyki w klasie 5b i 6d są zabawne i kojarzą się z przyjemnościami. Tak się dzieje, kiedy w czasie zajęć korzystamy z domina, które na co dzień służą do gier i zabawy.

Uczniowie klasy 5b wykorzystując grę utrwalało zdobyte już umiejętności dotyczące działań na ułamkach zwykłych. Bawiąc się rozwiązywali zapisane na kostkach domino przykłady działań, odszukując rozwiązanie. W nagrodę dzieci ułożyły „samochodzik”. W klasie 6d uczniowie ochoczo przygotowali reportaż fotograficzny z układania domina na zajęciach zdalnych, dotyczący dodawania i odejmowania liczb całkowitych.

Domino pomogło uczniom w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności poprzez działanie, doświadczanie, badanie i odkrywanie reguł matematycznych. Ułożone domina w kształcie „ robotów” były bardzo efektowne. Brawo!

Domina kl.5/6
Kliknij i zobacz prezentację…

Urszula Moch

Python w klasach ósmych – informatyka

We współczesnych czasach wielu młodych ludzi wiąże swoją przyszłość z branżą IT i to w niej będzie poszukiwać pracy w przyszłości. Dlatego tak ważna jest umiejętność myślenia „algorytmicznego”, które leży u podstaw pracy komputerów.
Już od pierwszych klasach uczniowie Siódemki uczą się przedstawiania rozwiązania problemu jako ciągu kroków, które należy wykonać, aby osiągnąć cel – czyli algorytmu. Jednak aby algorytm mógł być wykonany przez komputer, należy zapisać go w formie dla niego zrozumiałym – przy pomocy języka programowania.
W klasach ósmych uczniowie poznają podstawy języka Python, który jest łatwy w użyciu i daje dobre podstawy do nauki innych, bardziej zaawansowanych języków. Już po kilku lekcjach uczniowie potrafią napisać konwerter różnych jednostek, a ostatnio także prosty kalkulator wykonujący działania na liczbach wprowadzonych przez użytkownika i w oparciu o jego wybór.

Prace on-line wykonujemy na platformie replit.com

 

Andrzej Gągało

Klasy 8 w podróży za oceanem!

W swojej całorocznej wycieczce po kontynentach uczniowie klas 8 dotarli ostatnio do Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Pomimo zdalnego nauczania głównym celem lekcji, podczas której poznawali cechy środowiska przyrodniczego tych obszarów, była praca z mapami tematycznymi z podręcznika. Korzystając z tego podstawowego źródła informacji geograficznej uczniowie uzupełnili własną notatkę z lekcji, w postaci sketchnotki. Omawiając najważniejsze cechy tornado i cyklonów tropikalnych korzystaliśmy z zasobów TEDEd – Lessons Worh Sharing i obejrzeliśmy film „How do tornadoes form?”. Zdobyte wiadomości utrwaliliśmy rozwiązując zadanie na platformie Learning Apps oraz tradycyjne już uzupełniając luki w sketchnotce.

Artur Żyto