Pomimo pandemii i nauczania zdalnego,
w naszej szkole nie dajemy się wirusom!
Nasi nauczyciele prowadzą lekcje zdalnie,
a poniżej mała próbka tego, co na nich robią…


Dokąd doprowadziły klasę 7c spotkania z utworem H.Sienkiewicza „Quo vadis”?

Na pewno Uczniowie mogliby wiele na ten temat powiedzieć. Przemyśleń mają naprawdę sporo. Postaci występujące na kartach powieści wzbudzały wśród młodych czytelników różnorodne emocje. Na lekcjach można było usłyszeć słowa podziwu, ale też surowe i niepochlebne opinie na temat postępowania niektórych bohaterów.
Efektem spotkania z powieścią noblisty są m.in. ciekawe prezentacje multimedialne, które młodzież wspólnie przygotowała. Klasa 7c udowodniła, że nawet podczas nauki zdalnej można efektywnie pracować w zespołach.
Zapraszam do obejrzenia prezentacji na temat wybranych bohaterów lektury.

Prezentacja - Chrześcijanie w Quo Vadis Prezentacja - Kobiety w Quo Vadis Prezentacja - Poganie w Quo Vadis Prezentacja - Postacie historyczne w Quo Vadis

Agata Maćkowiak

Anglojęzyczne warsztaty o tolerancji

Przedstawiamy fotorelację z anglojęzycznych warsztatów przeprowadzonych wśród młodszych klas. Autorskie zajęcia zostały zrealizowane przez wolontariuszkę Sofię z Armenii pod okiem nauczycielki p. Agnieszki Szajek. Uczniowie dyskutowali czym jest tolerancja i przyjaźń. Mówiliśmy o naszych różnych cechach, a dzieci określały swój kolor oczu, ulubiony kolor, a nawet rozmiar buta. Uczniowie wspaniale doszli do wniosku, że jesteśmy różni i powinniśmy się szanować.

Koordynatorka projektów międzynarodowych
Agnieszka Szajek

Deutsch mit Spielen

Uczniowie klas siódmych i ósmych uczą się języka niemieckiego wykorzystując różne techniki grywalizacji. Podczas lekcji zdalnych korzystamy z wielu aplikacji i gier, aby tę naukę uczynić łatwiejszą i ciekawszą. W celu utrwalenia słownictwa korzystamy z różnych narzędzi, m.in. z Quizlet live, Answergarden, Wordwall, Jamboard, Learningapps, WordArt. Uczniowie tworzą własne chmury wyrazowe, dialogi w komiksach (Toony.Tool), prezentacje i plakaty lub nagrywają własne wypowiedzi. Deutsch ist nicht so schwer! – Niemiecki nie jest taki trudny!

Magdalena Warzybok

Mali patrioci – klasa 1c

Majowe święta – to dni, o których należy pamiętać! Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Czy tak naprawdę wiemy dlaczego świętujemy?

Na to właśnie pytanie odpowiedzi szukali uczniowie klasy 1c, którzy ostatnie dni zdalnej edukacji poświęcili na zapoznanie się z tymi świętami. Celem ich upamiętnienia dzieci w sposób kreatywny i twórczy oddali cześć polskim barwom narodowym.

My jesteśmy gotowi do obchodów świąt majowych. A Wy?

uczniowie klasy 1c
z wychowawcą Ewą Wronką

Praca zdalna klas 5b i 6d z wykorzystaniem domino matematycznego

Lekcje zdalne matematyki w klasie 5b i 6d są zabawne i kojarzą się z przyjemnościami. Tak się dzieje, kiedy w czasie zajęć korzystamy z domina, które na co dzień służą do gier i zabawy.

Uczniowie klasy 5b wykorzystując grę utrwalało zdobyte już umiejętności dotyczące działań na ułamkach zwykłych. Bawiąc się rozwiązywali zapisane na kostkach domino przykłady działań, odszukując rozwiązanie. W nagrodę dzieci ułożyły „samochodzik”. W klasie 6d uczniowie ochoczo przygotowali reportaż fotograficzny z układania domina na zajęciach zdalnych, dotyczący dodawania i odejmowania liczb całkowitych.

Domino pomogło uczniom w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności poprzez działanie, doświadczanie, badanie i odkrywanie reguł matematycznych. Ułożone domina w kształcie „ robotów” były bardzo efektowne. Brawo!

Domina kl.5/6
Kliknij i zobacz prezentację…

Urszula Moch

Python w klasach ósmych – informatyka

We współczesnych czasach wielu młodych ludzi wiąże swoją przyszłość z branżą IT i to w niej będzie poszukiwać pracy w przyszłości. Dlatego tak ważna jest umiejętność myślenia „algorytmicznego”, które leży u podstaw pracy komputerów.
Już od pierwszych klasach uczniowie Siódemki uczą się przedstawiania rozwiązania problemu jako ciągu kroków, które należy wykonać, aby osiągnąć cel – czyli algorytmu. Jednak aby algorytm mógł być wykonany przez komputer, należy zapisać go w formie dla niego zrozumiałym – przy pomocy języka programowania.
W klasach ósmych uczniowie poznają podstawy języka Python, który jest łatwy w użyciu i daje dobre podstawy do nauki innych, bardziej zaawansowanych języków. Już po kilku lekcjach uczniowie potrafią napisać konwerter różnych jednostek, a ostatnio także prosty kalkulator wykonujący działania na liczbach wprowadzonych przez użytkownika i w oparciu o jego wybór.

Prace on-line wykonujemy na platformie replit.com

 

Andrzej Gągało

Klasy 8 w podróży za oceanem!

W swojej całorocznej wycieczce po kontynentach uczniowie klas 8 dotarli ostatnio do Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Pomimo zdalnego nauczania głównym celem lekcji, podczas której poznawali cechy środowiska przyrodniczego tych obszarów, była praca z mapami tematycznymi z podręcznika. Korzystając z tego podstawowego źródła informacji geograficznej uczniowie uzupełnili własną notatkę z lekcji, w postaci sketchnotki. Omawiając najważniejsze cechy tornado i cyklonów tropikalnych korzystaliśmy z zasobów TEDEd – Lessons Worh Sharing i obejrzeliśmy film „How do tornadoes form?”. Zdobyte wiadomości utrwaliliśmy rozwiązując zadanie na platformie Learning Apps oraz tradycyjne już uzupełniając luki w sketchnotce.

Artur Żyto

Klasa 1a projektuje ekozabawki

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. To święto skłoniło nas do rozmów na temat ekologicznego stylu życia. Dowiedzieliśmy się, jak można oszczędzać energię elektryczną i wodę, poznawaliśmy zasady segregacji odpadów. Jedno z zadań polegało na stworzeniu ekozabawek. W ruch poszły zużyte butelki, kartony, pojemniki na jajka, nakrętki itp. Wyobraźnia pierwszaków okazała się nieograniczona. Powstały różne pojazdy, lalki, zwierzęta, skarbonki, a nawet gry zręcznościowe.
Zachęcamy do obejrzenia efektów naszej pracy.

Uczniowie klasy 1a
z wychowawczynią Izabelą Jarosz

Projekt edukacyjny w klasach 8 – graniastosłupy

Uczniowie klas 8 przygotowują się do egzaminu wykorzystując poznane wiadomości o bryłach w praktyce. Projekt edukacyjny to metoda, którą od lat promujemy na lekcjach matematyki w Siódemce, podczas wprowadzania modeli brył. Obserwujemy ogromne korzyści, jakie czerpią uczniowie z pracy tą metodą. W tym roku wykonywaliśmy projekty podczas nauczania zdalnego, na innych zasadach, ale efekty pracy uczniów są bardzo ciekawe.

Głównym celem projektu było wykonanie wybranego modelu bryły graniastosłupa w skali powiększającej.
Zadaniem uczniów było przygotowanie tego modelu w skali 4:1 wraz z fotorelacją każdego etapu ich pracy. Młodzież konstruowała siatkę bryły, pamiętając o dorysowaniu „skrzydełek” do sklejenia. Uczniowie musieli wykorzystać poznane informacje w celu planowania pracy, która była bardzo precyzyjna.

Projekt z założenia był dla uczniów miłą zabawą utrwalającą wiedzę o poznanych bryłach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przygotowanych przez uczniów (kliknij w grafikę poniżej).

Prezentacja prac - graniastoslupy

Dziękujemy Ósmoklasistom zaangażowanym w przygotowanie projektu.

Ewa Jarzina Irena Draszkiewicz

O Ziemi nie tylko w dniu Jej święta – geografia w klasach 7 i 8

W czwartek 22 kwietnia obchodzono największe na świecie święto ekologiczne – Międzynarodowy Dzień Ziemi. Data ta skłania co roku do refleksji nad relacją między człowiekiem a jego środowiskiem życia. W sposób szczególny do tego wyjątkowego dnia przygotowania rozpoczęliśmy już podczas szkolnych rekolekcji. Z trudną sztuką wyboru zmierzyliśmy się pracując z wykorzystaniem drzew decyzyjnych, które pomogły uczniom usystematyzować pozytywne i negatywne aspekty wybranego sposobu gospodarowania odpadami oraz podjąć optymalną decyzję. Z okazji Dnia Ziemi uczniowie mieli możliwość przygotowania kartki z życzeniami, które stały się wyrazem ich uznania, szacunku i pokory wobec zielonej planety. Przy okazji przypomnijmy sobie zeszłoroczny film z życzeniami dla Ziemi autorstwa Anastazji Hull.

Artur Żyto