Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

25 listopada w szkolnej bibliotece świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci ze świetlicy mogły posłuchać w bibliotece fragmentu książki Paddington oraz wykonać prace plastyczne przedstawiające głównego bohatera poznanej powieści.

Kamil Klinowski

Niezwykły wieczór w bibliotece

W miniony piątek 15 listopada w naszej szkole odbył się pierwszy Niezwykły wieczór w bibliotece. Punktualnie o godzinie 18:00 dzieci zebrały się w holu szkoły, aby rozpocząć zabawę. Na uczestników czekał przygotowany przez nauczycieli bibliotekarzy odwrócony escape room, którego celem było odnalezienie ukrytego klucza do drzwi biblioteki.
Po wypowiedzeniu magicznego hasła: „Czary mary, dziwy dziwy, czy to dzieje się na niby? Biblioteka się otwiera, w świat fantazji nas zabiera”, mogliśmy wejść do biblioteki, aby uczestniczyć w dalszej zabawie.

Czytaj więcej i zobacz zdjęcia…

Warsztaty: „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”

13-tego i 14-tego listopada gościliśmy w Siódemce pana Marcina z wydawnictwa Zakamarki, który przeprowadził dla uczniów klas drugich warsztaty literackie na podstawie serii książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstaje książka, poznały historię bohaterów Tajemnicy diamentów, a także pobawiły się w detektywów.

Kamil Klinowski

Szkolne Koło Miłośników Książek dla klas 1

We wrześniu rozpoczęło działalność Szkolne Koło Miłośników Książek. Podczas cotygodniowych spotkań pierwszoklasiści poznają niezwykłe przygody książkowych bohaterów. Dzieci dowiedziały się już między innymi, jakie sposoby na nudę proponuje Lamelia Szczęśliwa, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki, usłyszały historię psa Marszałka Józefa Piłsudskiego i udały się w podróż z Nelą Małą Reporterką.

Czytaj więcej…

Detektyw literacki

4 listopada klasy 4 – 8 wzięły udział w zabawie detektywistycznej, która polegała na odszukaniu ukrytych na terenie szkoły cytatów ze znanych powieści i podaniu ich autorów oraz tytułów. Uczniowie licznie i chętnie podjęli wyzwanie. Najlepszym detektywem literackim została Marysia Kuchnowska z klasy 6f, ale na wyróżnienie zasługują również Maja Nowak z klasy 6f, Filip Czajkowski z klasy 5b oraz Franciszek Kuchnowski z klasy 5b.

Gratulujemy bystrego oka, sprytu i wiedzy czytelniczej.

Nauczyciele bibliotekarze
Emilia Kusak – Jankowska, Izabela Jarosz, Kamil Klinowski

Wyniki konkursów bibliotecznych

Przedstawiamy laureatów konkursów bibliotecznych:
„Poznań – moja mała ojczyzna”

I miejsce – Zofia Moskalik 1b
II miejsce – Agata Rutkowska 2d
III miejsce – Emilia Zagórska 1a

„Plakat promujący bibliotekę szkolną”

I miejsce – Aleksandra Janas 6e
II miejsce – Jacek Nowak 6d

Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę szkolną.

Nauczyciele bibliotekarze
Emilia Kusak – Jankowska, Izabela Jarosz, Kamil Klinowski

Pasowanie na czytelnika

Ostatnie dni października, to dla biblioteki i dla naszych Pierwszoklasistów wyjątkowy czas.
Dzieci z klas pierwszych mogły uczestniczyć w specjalnej lekcji bibliotecznej, podczas której poznały zasady wypożyczania i użytkowania książek.
Miesiąc zakończył się wyjątkowym wydarzeniem – Pasowaniem Na Czytelnika. Uroczystość poprowadziły skrzaty biblioteczne, które przygotowały dla dzieci zagadki związane ze słynnymi baśniami i bajkami.

Czytaj więcej…

Lekcje w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu

23 października oraz 25 października uczniowie klas 7 i 8 pod opieką wychowawców oraz nauczycieli bibliotekarzy wybrali się do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu, aby uczestniczyć w specjalnej lekcji bibliotecznej.

Dzięki spotkaniu nasi uczniowie zdobyli dużą wiedzę na temat prawa autorskiego oraz plagiatu, którą będą mogli wykorzystywać nie tylko podczas nauki, odrabiania prac domowych ale także w życiu codziennym.

Mamy nadzieję, że będziemy mogli uczestniczyć w kolejnych lekcjach bibliotecznych organizowanych przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Poznaniu.

Kamil Klinowski

Literkowa szermierka

W środę 15.10.2019 roku klasy 3b i 3c uczestniczyły w nietypowych warsztatach inspirowanych książką Mateusza Witkowskiego “Niezbędnik sympatyka szermierki”. W ramach spotkania odbyły się zajęcia sportowe z zakresu szermierki, które poprowadził sam autor książki oraz warsztaty plastyczne przeprowadzone przez znaną poznańską ilustratorkę panią Elżbietę Krygowską-Butlewską. Dzięki spotkaniu dzieci poznały tajniki szermierki, wzięły udział w mini zawodach szermierczych oraz wykazały się kreatywnością, tworząc szermierkowe literki.

Nauczyciele bibliotekarze:
Kamil Klinowski, Emilia Kusak-Jankowska i Izabela Jarosz

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

O korzyściach wynikających z czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi czasami o nich przypomnieć. Czytanie książek, to między innymi zdobywanie nowej wiedzy, rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa, jak również jedna z ciekawszych form spędzania wolnego czasu.
Wszyscy mogliśmy się o tym przekonać 27 września podczas obchodów Dnia Głośnego Czytania.
W tym dniu w naszej Siódemce wychowawcy klas, świetlicy, nauczyciele różnych przedmiotów oraz bibliotekarze, poprzez głośne czytanie, wprowadzali uczniów w fascynujący świat książek.

Czytaj więcej…