Cyfrowy świat z jednej strony ułatwia nam naukę, pracę, kontakt z bliskimi, ale z drugiej może nieść za sobą pewne zagrożenia. Młodzi ludzie, uczniowie, którzy w sieci spędzają coraz więcej czasu, są grupą szczególnie na nie narażoną. Świadomość zagrożeń oraz znajomość sposobów zapobiegania im są kluczowe dla bezpieczeństwa najmłodszych. Ważną rolę w tym procesie pełnią nauczyciele, którzy przekazują wiedzę i pokazują konkretne narzędzia ochrony.*
Dzięki projektowi OSEhero zwiększy się świadomość dotycząca cyberzagrożeń w szkołach oraz umiejętność bezpiecznego korzystania z internetu. Uczniowie, nauczyciele i rodzice będą wiedzieli, jak reagować na niebezpieczne sytuacje w sieci, jak im zapobiegać oraz gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożenia. Udział w projekcie pozwoli nauczycielom i całej społeczności szkolnej wspierać pozytywne zachowania online oraz rozwijać kompetencje cyfrowe w procesie nauczania, w tym umiejętność krytycznego myślenia i refleksyjnego wykorzystywania zasobów znajdujących się w internecie.*
*informacje za osehero.pl
Siódemka bierze udział w tym projekcie!
Poniżej będą publikowane prezentacje i materiały edukacyjne dotyczące tematu bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci. Zachęcam do zapoznania się z ich treścią.
Andrzej Gągało
SHARENTING I WIZERUNEK DZIECKA W SIECI
Rodzicielstwo to ogromna radość i duma. Nic dziwnego, że chcemy podzielić się tymi uczuciami z całym światem. Dlatego też regularnie dokumentujemy życie swoich dzieci, chwalimy się ich rozwojem oraz sukcesami. Niemal od początku życia naszych pociech zbieramy pamiątki, np. pierwsze własnoręcznie wykonane przez nie rysunki. Bardzo często uwieczniamy także ich osiągnięcia na zdjęciach.
W dobie smartfonów i mediów społecznościowych do wspomnień oraz wizerunku naszych dzieci dostęp mają niemalże wszyscy. Coraz więcej osób, nie zdając sobie sprawy z możliwych negatywnych konsekwencji, publikuje migawki z codzienności swoich pociech w internecie. To nowe zjawisko zyskało nawet swoją nazwę – sharenting.
Sharenting i wizerunek dziecka w sieci
JAK OKRAŚĆ CIĘ W SIECI?
Materiałem jest prezentacja na temat „Jak łatwo okraść Cię w sieci” opracowana przy udziale Pani Katarzyny Trojanowskiej z CERT Polska NASK.
Prezentacja zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, na jakie napotyka użytkownik sieci, zwraca uwagę na schematy zagrożeń oraz sposoby weryfikowania wiadomości.
ABC CYBERBEZPIECZEŃSTWA
Poradnik OSE został przygotowany w taki sposób, by każdy – bez względu na wiek, zawód czy stopień zanurzenia w internetowym świecie – mógł poznać cyberzagrożenia i nauczyć się przed nimi bronić, a także zadbać o swój dobrostan cyfrowy.
Katarzyna Gańko, Diana Kania, Emilia Troszczyńska Roszczyk,
„ABC cyberbezpieczeństwa”
SZKODLIWE TREŚCI – GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
(CYBER) BEZPIECZNE ŚWIĘTA Z OSE
Grudzień to dla nas wyjątkowy czas – organizujemy rodzinne spotkania, kupujemy prezenty, składamy życzenia i świętujemy Boże Narodzenie. Co zrobić, by Gwiazdka wiązała się jedynie z radością i wspaniałą, rodzinną atmosferą, a niekoniecznie z cyfrowymi kłopotami? Przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy poradnik, który pomoże Wam ustrzec się przed zagrożeniami online w okresie świątecznym.
„(CYBER) BEZPIECZNE ŚWIĘTA Z OSE”