Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.


ESA – kampania „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej” w Siódemce

Szanowni Państwo,

w efekcie nawiązania współpracy Edukacyjnej Sieci Antysmogowej ESA z marką Otrivin, 40 placówek dydaktycznych z sieci ESA będzie brało udział w kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”, której inicjatorem jest firma GSK. Celem kampanii jest uświadomienie wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie dzieci i pokazywanie sposobów na to, jak na co dzień zmniejszać ten negatywny wpływ.

Placówki, które zostały włączone w ten projekt, zostały wyposażone w oczyszczacz powietrza, a we wrześniu otrzymają dostęp do nowych materiałów na platformie eduESA.

Cieszymy się, że nasza szkoła znalazła się wśród placówek wytypowanych do udziału w akcji „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”. Oczyszczacze służą już dzieciom w bibliotece i na świetlicy szkolnej, a my rozpoczynamy kolejny rok pracy w ramach projektu ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa).

Andrzej Gągało

Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) w Siódemce

Minął już rok od zainstalowania w Siódemce miernika jakości powietrza z wyświetlaczem w holu oraz podłączenia szkoły do sieci takich mierników ESA. Dziś Edukacyjna Sieć Antysmogowa to 426 szkół włączonych w sieć, setki godzin lekcji i wykładów nie tylko dla uczniów, ale i dla rodziców, a także źródło informacji o jakości powietrza dla społeczności lokalnej.

Poniżej krótka prezentacja dotycząca SMOGU oraz film przygotowany przez ESA: „Cały ten smog”.

Koordynator projektu ESA w Siódemce: Andrzej Gągało

 

Lekcje o SMOG-u w Siódemce w ramach ESA

Szanowni Państwo,

w ostatnich tygodniach w Siódemce prowadzone były zajęcia w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA), dotyczące zanieczyszczeń powietrza i ich źródeł.
Podczas zajęć w klasach od 1 do 3 oraz z przyrody i biologii w klasach od 4 do 8, uczniowie dowiadywali się o zagrożeniach dla zdrowia płynących z oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Poznali wiele smutnych faktów dotyczących jakości powietrza w naszym kraju i w samym Poznaniu. Dowiedzieli się, jak można zapobiegać smogowi i jak zachować się w sytuacji, gdy jakość powietrza na zewnątrz jest zła.

Pomocną była prezentacja powstała w oparciu o materiały przesłane przez ESA (kliknij w obrazek) pod tytułem „Lekcja o powietrzu”.

 

Podsumowaniem projektu ESA jest udział w quizie, do którego link otrzymają wszyscy rodzice i uczniowie Siódemki. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami w nim zawartymi i rozwiązania quizu (termin rozwiązania quizu mija 31 marca 2019 roku).

Andrzej Gągało

Zajęcia o SMOG-u w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej ESA

W ostatnim czasie w naszej szkole odbywają się zajęcia dotyczące tematu zanieczyszczenia powietrza – SMOG-u. Podczas zajęć z przyrody i biologii starsi uczniowie dowiadują się, jakie są źródła SMOG-u, jak można ograniczać jego powstawanie i jak ograniczać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

Problematyka zanieczyszczenia powietrza pojawiła się także na zajęciach w klasach 1-3. Najmłodsi dowiadują się, że powietrze jest, choć go nie widać, z czego się ono składa i w jaki sposób może ono przenosić nie tylko miłe zapachy perfum, ale także drobne i bardzo szkodliwe zanieczyszczenia.

Czytaj więcej…

Siódemka w Edukacyjnej Sieci Antysmogowej ESA

Edukacyjna Sieć Antysmogowa ESA to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.


Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość. Nasza szkoła, podobnie jak wiele innych szkół w całej Polsce została wyposażona w miernik oznaczający jakość powietrza. Dane zbierane przez wszystkie mierniki są udostępniane przez Internet oraz prezentowane na wyświetlaczu w holu szkoły.

Na stronie internetowej Siódemki w menu górnym w prawym rogu znajduje się logo projektu ESA. Po kliknięciu w nie w nowym oknie wyświetlą się aktualne informacje dotyczące stanu powietrza pobierane z naszego czujnika. Dodatkowo w podmenu będzie można zobaczyć pełną informację oraz przejrzeć dane archiwalne.

Czytaj więcej o projekcie…