WOLONTARIAT W SIÓDEMCE

“Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym”
Ghandi
Regulamin szkolnego wolontariatu – Porozumienie + karta-zapisu
Karta aktywności wolontariusza (wzór wypełnienia)
Karta etyczna wolontariusza

Głównym koordynatorem Szkolnego Wolontariatu jest pani Magdalena Warzybok.

Za działania w ramach Szkolnego Wolontariatu na terenie Szkoły i na rzecz Szkoły w poszczególnych obszarach odpowiadają:
– świetlica – pani Magdalena Olejniczak,
– Samorząd Uczniowski – pani Monika Kasprowicz,
– PCK – pani Magdalena Warzybok,
– Caritas – pani Jolanta Podgórna,
– sport – pani Joanna Draszkiewicz,
– zespoły klasowe – wychowawcy klas,
– klasy I-III – panie Aneta Skorupińska i Magdalena Seifert.


Aktualności i informacje:

_

Komunikat dla wolontariuszy SP7 – PKO Poznań Półmaraton odwołany!

W czwartek, 5 marca, podczas nadzwyczajnego posiedzenia sztabu kryzysowego Urzędu Miasta Poznania, prezydent Jacek Jaśkowiak, biorąc pod uwagę zalecenia wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka, by rozważyć odstąpienie od organizacji 13.PKO Poznań Półmaratonu, podjął decyzję o odwołaniu wydarzenia zaplanowanego na 5 kwietnia. Powodem decyzji jest minimalizowanie ewentualnego zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2, wywołującego chorobę COVID-19.

Więcej informacji: e-poznan.pl.

Trwają rozmowy nad ustaleniem nowego terminu półmaratonu.

Opiekun wolontariatu SP7 – Magdalena Warzybok

Wolontariusze z Siódemki na trasie 20. PKO Poznań Maratonu

20 października tradycyjnie już wspaniali Wolontariusze Siódemki z klas szóstych, siódmych i ósmych pracowali podczas jubileuszowego 20-tego PKO Poznań Maratonu w ramach działań Fundacji Runport. Znaleźli czas, aby dołączyć do grona 900 wolontariuszy i razem przygotować trasę maratonu. Bez ich zapału i poświęcenia nie byłoby to możliwe.

19 października uczniowie wzięli udział w szkoleniu na terenie MTP, a następnego dnia sumiennie pracowali na trasie biegu w punkcie żywieniowym na 25-tym kilometrze od wczesnych godzin porannych – 6:40!

Czytaj więcej…

Sportowy Wolontariat

Kwiecień i maj to okres intensywnej pracy naszych wolontariuszy w ramach współpracy z Fundacją Runport.  To dzięki ich poświęceniu i zaangażowaniu mogły odbyć się ważne imprezy biegowe.

14 kwietnia  liczna grupa naszych dzielnych uczniów mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych pracowała podczas 12. PKO Poznań Półmaratonu.

Z kolei 5 maja odbył się bieg Wings For Life Run World, bieg charytatywny, podczas którego to meta goniła zawodników. Również wtedy  nasi uczniowie nie zawiedli.

Czytaj więcej…

Zbiórka żywności dla ubogich – podsumowanie akcji

W miniony weekend nasza kochana młodzież popisała się ofiarnością i wysoką frekwencją w ZBIÓRCE ŻYWNOŚCI DLA UBOGICH.
I tak, w SOBOTNIE popołudnie rozładowaliśmy żywność z samochodu, zbieraną przez innych uczniów w Lidlu. Ciężkie kartony dźwigali nasi strongmani Michał, Mikołaj, Tymek z Polski i Tymek z Ukrainy oraz strongwoman Patrycja. Dali radę, bo na drugi dzień stawili się na kolejne dyżury…

Czytaj więcej…

Wolontariusze z Siódemki na obchodach wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dnia 27 grudnia 2018 roku ponad siedemdziesięciu wolontariuszy, a wśród nich uczniowie naszej szkoły pomagali podczas obchodów 100-lecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Placu Wolności w Poznaniu (Bieg Powstania Wielkopolskiego).

Mimo chłodnego i nieprzyjemnego popołudnia i wieczoru wolontariuszom dopisywał humor i uśmiech na twarzach. Wzorowo realizowali swoje zadania i zasłużyli na ogromną pochwałę za bezinteresowne poświęcenie czasu innym ludziom.

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy i udziału w wolontariatach Fundacji Runport.

Magdalena Warzybok

Uroczysta Gala Wolontariuszy 2018

Z ochotą odpowiedzieliśmy na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego pana Marka Woźniaka oraz Prezydenta Miasta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka i 12 grudnia udaliśmy się na Uroczystą Galę Wolontariuszy roku 2018, która odbyła się w Sali Ziemi na MTP.

Miało być dwóch przedstawicieli, ale naszej młodej kadry nie da się tak mocno okroić, dlatego dostaliśmy 7 biletów, bo… jesteśmy „Siódemką”.

Czytaj więcej…

Siłacze z Siódemki

W sobotę 8 grudnia nasi ósmoklasiści zbierali żywność dla jadłodajni, domów dziecka i osób starszych, włączając się tym samym w akcję prowadzoną przez Caritas Poznań.

Do udziału w akcji zaprosiłam najstarszych i najsilniejszych chłopców, ponieważ naszym zadaniem było nie tylko zbieranie i pakowanie darów, ale także załadunek i rozładunek towaru. Dlatego kompletnie nie rozumiem skąd się wzięły tam dziewczęta, które nie dość, że wniosły żywiołowość w kontakcie z klientami, to jeszcze nosiły kartony.

Czytaj więcej…

 

Wolontariusze z Siódemki na IX półmaratonie PKO Poznań

15 kwietnia odbył się już po raz jedenasty PKO Poznań Półmaraton. 12 tysięcy uczestników oraz ponad 700 wolontariuszy, a wśród nich liczna grupa uczniów naszej szkoły z klas szóstych i siódmych, zachęconych do działania przez Wiktorię Sierkę – liderkę z Fundacji Runport.

Wielkie wydarzenie i wielka nasza duma z 34 wolontariuszy Siódemki, którzy 14 kwietnia odbyli szkolenie, a 15 kwietnia pracowali w obsłudze punktu żywieniowego z wodą, owocami i izotonikami na mecie półmaratonu, przy wsparciu nauczycieli: Katarzyny Brzezińskiej, Magdaleny Świgoń i Magdaleny  Warzybok.

Czytaj więcej…

Najważniejsze pytania i odpowiedzi – wolontariat

Kim jest wolontariusz? 

Są ludzie, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc, angażują się w pracę na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego. Można ich spotkać między innymi w domach dziecka, hospicjach, domach pomocy społecznej, muzeach i schroniskach dla zwierząt. Pracują w instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych, placówkach kultury, sportu i wielu innych. To wolontariusze


Czy mogę zostać wolontariuszem?

Decydując się na rozpoczęcie pracy w charakterze wolontariusza, zapewne zadajesz sobie pytania, czy nadaję się do tej roli? Czy posiadam odpowiednie umiejętności, które pomogą mi w tej pracy, czy dysponuję wystarczającą ilością czasu, czy jestem w odpowiednim wieku?

Wątpliwości może być wiele, natomiast odpowiedź jest jedna:

Każdy może być wolontariuszem, warto jednak pamiętać, że nie każdy wolontariat jest odpowiedni dla każdego.

Ważne jest, abyś posiadał odpowiednie predyspozycje do działań, których podejmiesz się w ramach wolontariatu. 


Czy mój wiek jest istotny?

Wolontariuszem może zostać każdy bez względu na swój wiek. Jednak niektóre formy wolontariatu wymagają od wolontariusza pełnoletności. Należy także pamiętać, że do wykonywania wolontariatu niezbędne jest zawarcie umowy – a sposób jej zawierania jest uzależniony od wieku wolontariusza. 


Jak mogę działać?

Możesz pracować wszędzie tam, gdzie Twoja pomoc jest potrzebna i oczekiwana na przykład w placówkach pomocy społecznej, ochrony zdrowia, edukacji, kultury, ekologii, sportu i wielu innych.

Jedynym obszar, w który nie mogą angażować się wolontariusze to obszar działalności gospodarczej – czyli wolontariusze nie mogą wspierać działalności nastawionej na zysk. 


Po jakim czasie pomoc staje się wolontariatem?

Na pewno zadajesz sobie pytanie: kto właściwie jest wolontariuszem, czy ten, kto pomaga od czasu do czasu w różnego rodzaju akcjach, czy ten, kto systematycznie np. raz w tygodniu pomaga wybranej placówce?

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj zajęcia nazywamy wolontariatem, a różnią się one tylko czasem wykonywanej pracy.

Możesz zdecydować się na wolontariat długoterminowy, wtedy twoje działania mogą trwać nawet kilka miesięcy, lub na wolontariat krótkoterminowy (akcyjny), a Twoja pomoc będzie potrzebna tylko przez kilka dni lub nawet kilka godzin – na przykład w trakcie realizacji festynu, zbiórki publicznej, wydarzenia sportowego czy konferencji. 


Jak być dobrym wolontariuszem?

Decydując się na wolontariat ważne jest, abyś przestrzegał pewnych zasad, które charakteryzują działalność wolontariuszy. Zostały one określone w Karcie Etycznej Wolontariusza. Jest to nieformalny kodeks postępowania wolontarystycznego, wskazujący na reguły i normy, którymi każdy wolontariusz powinien się kierować. 


źródło: wolontariat.org.pl