Dwujęzyczność w Siódemce

Znajomość języków obcych jest jedną z kompetencji kluczowych, która znacząco determinuje sukces zawodowy na obecnym rynku pracy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszej rzeczywistości w roku szkolnym 2017/2018 w szkole Podstawowej nr 7 im. Erazma z Rotterdamu powstały pierwsze oddziały dwujęzyczne, w których prowadzona jest rozszerzona nauka języka angielskiego.

Nauczanie języka angielskiego w klasie dwujęzycznej jest oparte na metodzie CLIL (z ang. Content and Language Integrated Learning) czyli Zintegrowanym Nauczaniu Przedmiotowo-Językowym. Jest to podejście do edukacji dwujęzycznej, w którym zarówno treści programu nauczania, jak i język obcy przekazywane są łącznie.

Obecnie do klas dwujęzycznych siódmych i ósmych uczęszcza około stu uczniów. Uczestniczą oni w codziennych zajęciach z języka angielskiego, na których doskonalą swoje kompetencje w takich obszarach jak mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie. Oprócz tego, w języku angielskim wykładane są dwa przedmioty obowiązkowe (matematyka i historia/geografia). Program klas dwujęzycznych został wzbogacony również o zajęcia z wiedzy o kulturze krajów angielskiego obszaru językowego oraz o elementy fonetyki.

Ponadto, szczególnie w oddziałach dwujęzycznych prowadzimy aktywną współpracę zagraniczną. Uczestniczymy i organizujemy projekty e-twinning. Gościmy anglojęzycznych wolontariuszy, którzy prowadzą zajęcia z Naszymi uczniami. (więcej w załączniku – Współpraca międzynarodowa).

Współpracujemy z instytucjami zewnętrznymi, takim jak Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Fundacja Kultury Irlandzkiej i Konsulat Irlandii w Poznaniu.

Autor: Magdalena Jastrzębska
Koordynator organizacji Oddziałów Dwujęzycznych w 'Siódemce’