Klasa 1a z wizytą w Palmiarni

W czwartek, 7 marca uczniowie klasy 1a pojechali na wycieczkę do Palmiarni. Jest to szczególne miejsce na mapie naszego miasta. Poznańska Palmiarnia jest najstarszym i największym tego typu ogrodem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Posiada ponad stuletnią historię.

Pani przewodnik zaprosiła nas w niezapomnianą podróż po odległych kontynentach w otoczeniu roślin z różnych stref klimatycznych. Już na początku spaceru po pawilonach dało się poczuć klimat tropików, gdyż panowała tam wysoka temperatura i duża wilgotność. Pani przewodnik opowiadała nam ciekawostki o roślinach, a także poczęstowała chętne dzieci ziarnem kakaowca i maleńkimi kawałkami kory cynamonu. Bardzo się zdziwiliśmy, kiedy usłyszeliśmy, że bambus to trawa. Szczególnie zainteresowały nas bananowce, na których wisiały małe zielone banany. Dowiedzieliśmy się, że roślina, którą każdy z nas nazwałby palmą, to tak naprawdę sagowiec. Sagowce to bardzo stare rośliny. Wszystkim nam spodobało się królestwo kaktusów. Są to ciekawe rośliny, gdyż potrafią przez długi czas żyć bez wody. Rosnąc w klimacie pustynnym, zmuszone są do jej magazynowania. Podziwialiśmy również baobab, który pani nazwała dzieckiem tego drzewa, a to z racji tego, że ten rosnący w Palmiarni ma dopiero 150 lat. Baobaby mogą mieć nawet ponad 2000 lat, ale są i takie, które są dużo starsze. Nasze oczy ucieszył widok kolorowych storczyków. Podziwialiśmy wspaniałe dzbaneczniki, rosiczki, drzewo korkowe, a także mimozę wstydliwą, która po dotknięciu zwijała liście. Bardzo nam się spodobały ryby, mrówki oraz papugi, a szczególnie papuga ara, która niestety, nie chciała powtarzać po nas słów. Była to bardzo interesująca wycieczka i na pewno jeszcze nie jeden raz wrócimy w to miejsce.

Danuta Szymanowska