Laureatka VI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Bajka cygańska” z Siódemki

Z wielką dumą informujemy, iż uczennica naszej Szkoły, Jagna Kuczer z klasy 6d, zajęła I miejsce w VI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Bajka cygańska” w kategorii uczniów polskojęzycznych z klas VI-VIII.

Celem Konkursu zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 26 w Poznaniu była przede wszystkim chęć uczczenia Międzynarodowego Dnia Romów, przypadającego na dzień 8 kwietnia, poprzez kształtowanie postaw otwartości i szacunku dla obyczajów i kultury romskiej oraz upowszechnienie wśród uczniów znajomości twórczości poetek i poetów romskich. Jagna Kuczer, reprezentując naszą Szkołę, zarecytowała wiersz pod tytułem: „Już moja noga nie postanie, gdzie niegdyś jeździli Cyganie” autorstwa Bronisławy Wajs (Papuszy). W VI edycji Konkursu „Bajka cygańska” udział wzięło ponad 160 uczniów z 35 szkół województwa wielkopolskiego oraz  jedna szkoła z Małopolski, co wśród tak licznego grona konkurentów potwierdza ogromny sukces naszej uczennicy.

W dniu 5 kwietnia 2024 roku w budynku Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Laureaci oraz wyróżnieni uczniowie mieli okazję zaprezentować wiersze recytowane w Konkursie. Galę uświetnili swoją obecnością: wicewojewoda Wielkopolski – Pani Karolina Fabiś-Szulc, wielkopolski kurator oświaty – Pan dr Igor Bykowski oraz dyrektor ZSiPO Szkoły Podstawowej nr 26 – Pani Edyta Rudź-Jaśkowiak, którzy osobiście wręczyli nagrody laureatom. W spotkaniu uczestniczyli także członkowie Komisji Konkursowej, w tym Pani Róża Łakatosz, poetka romska, oraz przedstawiciele społeczności romskiej.

Na zakończenie uroczystości na wszystkich gości czekał słodki poczęstunek, podczas którego uczestnicy mogli obejrzeć wystawę fotograficzną Pana Bagira Sadowskiego „Poznaj swojego sąsiada”. Prezentowała ona niezwykle ciekawą, a jednocześnie trudną historię społeczności Romów.

Jagno, serdecznie gratulujemy zwycięstwa oraz życzymy dalszych sukcesów!

Anna Głowala