Pasowanie na czytelników 2023

19 października 2023 r. uczniowie klas I otrzymali list od skrzata Molika, który mieszka w szkolnej bibliotece. Poinformował on dzieci, że będą przyjęte do grona czytelników, ale zanim się to stanie, będą musiały wykonać kilka zadań, które zostawił dla nich w różnych miejscach na terenie szkoły.

Pierwszaki podjęły się tego wyzwania. Zadania były rozmaite, np. trzeba było ułożyć z liter słowo biblioteka, zaśpiewać piosenkę, rozwiązać zadania matematyczne, wykazać się sprawnością fizyczną oraz umiejętnością zachowania ciszy. Wszystkie klasy sprawnie rozwiązały zadania i odnalazły hasło, które zostawił dla nich skrzat: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła (Wisława Szymborska).

Na zakończenie, Pierwszaki obiecały dbać o książki i złożyły uroczystą przysięgę:

My, uczniowie pierwszej klasy,
Tobie, Książko, przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
będziemy przestrzegać pilnie
i z Twych rad,
i z Twych mądrości,
korzystać od dziś usilnie.

Nauczyciele bibliotekarze:
Emilia Kusak – Jankowska, Kamil Klinowski