Informacja Rzecznika Praw Ucznia i Mediatora Szkolnego

Drodzy Uczniowie,

witamy Was w roku szkolnym 2023/2024, w którym zostałyśmy powołane na stanowisko Rzecznika Praw Ucznia oraz Mediatora Szkolnego.

Zadaniem Rzecznika Praw Ucznia jest ochrona Waszych praw. Dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć pokojowy sposób na rozwiązanie problemów na płaszczyźnie uczeń – nauczyciel oraz nauczyciel – uczeń. Pragniemy również Wam przypomnieć, że obowiązującym dokumentem w szkole jest Statut, w którym zawarte są zarówno Wasze prawa, jak i obowiązki.

Zadaniem Mediatora Szkolnego jest przede wszystkim pomoc w znalezieniu wspólnego rozwiązania ze stronami konfliktu, wspieranie uczniów w wyrażaniu swoich uczuć, przedstawieniu sporu z własnej perspektywy oraz wysłuchaniu drugiej strony konfliktu.

Regulaminy funkcjonowania Rzecznika Praw Ucznia oraz Mediatora Szkolnego są dostępne na stronie internetowej naszej Szkoły, oraz w bibliotece szkolnej.

Możecie skontaktować się z nami:

• pisząc do nas na adresy: k.janczarczyk@mojasiodemka.pl
    lub m.stolowska@mojasiodemka.pl
  • przychodząc do nas w ramach konsultacji w poniedziałki i czwartki na przerwie o 10:30 do sali 207
  • wrzucając prośbę do skrzynki Rzecznika Praw Ucznia, która umieszczona jest w holu. W tym przypadku ważne jest, abyście napisali swoje imię oraz klasę.

Pamiętajcie o ważnych telefonach:

• Rzecznik Praw Dziecka SOS tel.: 800 12 12 12
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel.: 116 111
  • NIEBIESKA LINIA (Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie) tel.: 800 120 002
  • POLICYJNY TELEFON ZAUFANIA tel.: 800 120 226 (bezpłatny)
  • Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej Telefon Zaufania
    tel.: 61 192 88 lub 61 835 49 04

Dostępny jest również dla Was specjalny czat internetowy na stronie www.czat.brpd.gov.pl. To przestrzeń, w której możecie zostać wysłuchani i otrzymać pełne wsparcie od psychologów i pedagogów.

Mamy nadzieję, że tak jak w poprzednich latach, będziecie czuć się w naszej szkole dobrze, a Wasze prawa będą szanowane.

Marta Stołowska i Klaudia Janczarczyk