Spotkanie uczniów z policjantem

W dniu 25 kwietnia w „Siódemce” odbyły się spotkania uczniów klas VI, VII i VIII z Panem Sławomirem Matuszakiem, młodszym aspirantem Wydziału Prewencji Komisariatu Policji Poznań -Grunwald.

Wizyta miała na celu uświadomienie uczniom możliwych konsekwencji płynących z dopuszczania się czynów karalnych i aktów demoralizacji w środowisku szkolnym i poza nim.

W czasie spotkań z uczniami poruszony został temat cyberprzemocy i szerzącego się zjawiska tzw. hejtu w Internecie oraz brania udziału w różnego rodzaju „wyzwaniach” tzw. challengach (czelendżach).
Omówiona została także ewentualna odpowiedzialność za prześladowanie, uporczywe dokuczanie tzw. stalking oraz znieważanie osoby ze względu na jej odmienność, narodowość lub pełnioną funkcję.
Uczniowie zostali pouczeni o konieczności przestrzegania ogólnych przepisów prawa oraz prawa wewnątrzszkolnego m.in. Statutu, oraz regulaminów.
Poruszona została również kwestia zażywania narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych, picia alkoholu oraz palenia papierosów/e-papierosów oraz konsekwencji zdrowotnych, które za sobą niosą różnego rodzaju używki.
Pan aspirant zwrócił również uwagę na konieczność uzyskania zgody na publikację wizerunku czy głosu osoby nagrywanej lub fotografowanej przypominając jednocześnie, że na terenie naszej szkoły używanie telefonów oraz innych urządzeń mobilnych jest niedozwolone.

Mamy nadzieję, że takie spotkania wpłyną na uważność całej społeczności szkolnej oraz zwiększenie bezpieczeństwa w szkole i poza jej terenem.

Autor: Magdalena Jastrzębska