Maraton Pisania Listów w naszej Szkole

W dniach od 7 do 9 grudnia chętni uczniowie z klas 6-8 uczestniczyli w Maratonie Pisania Listów, akcji na rzecz praw człowieka organizowanej przez Amnesty International. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. W naszej szkole postanowiliśmy po raz pierwszy zorganizować taki Maraton.

W tym roku motywem przewodnim Maratonu było prawo do pokojowych zgromadzeń. Uczniowie mogli wybrać, dla kogo będą pisali listy. Najwięcej listów, bo aż 236, napisaliśmy dla kubańskiego artysty Luisa Manuela Otero Alcántary. 98 listów skierowaliśmy w obronie pochodzącej z Honkongu Chow Hang-tung, 77 listów powędrowało do ambasady Bangladeszu w obronie Shahnewaza Chowdhury. Bohaterzy i bohaterki Maratonu korzystali tylko ze swojego prawa do wolności zgromadzeń. Cała trójka odsiaduje obecnie wyroki w więzieniach w swoich krajach.

W sumie napisaliśmy 411 listów. To naprawdę niezły wynik, bo pisaliśmy tylko na lekcjach wychowawczych, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie.

Gratulujemy naszym uczniom wspaniałej postawy.
Ponadto uczennice i uczniowie należący do samorządu szkolnego pomogli zebrać pieniądze na znaczki, aby można było wysłać te listy. Mieliśmy swój stragan na świątecznym kiermaszu szkolnym. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Marzenia Kurek i Agnieszka Tomaszczyk