5. Liga Debat Oksfordzkich

Uczniowie klas 6 naszej Szkoły otrzymali zaproszenie do obserwowania II Rundy Poznańskiej Ligii Debat. 16 grudnia stawiliśmy się na Politechnice Poznańskiej w pięknym gmachu Wydziału Inżynierii Zarządzania.

Podczas tego wydarzenia obserwowaliśmy kilkanaście reprezentacji szkół ponadpodstawowych, które zmagały się z tezami:

1. „W dobie kryzysu energetycznego państwa powinny inwestować w OZE nawet kosztem dobrobytu swoich obywateli”.
  2. „Współcześnie osiąganie sukcesów finansowych w działalności gospodarczej nie jest możliwe bez płatnych kampanii reklamowych w social mediach”.

Niektórzy nasi uczniowie zostali zaproszeni do aktywnego udziału w debatach i pełnili funkcje sekretarzy (sygnalizowali upływający czas) podczas debat.

Byliśmy zachwyceni poziomem prowadzenia debaty, podobało się nam, że rozmówcy uważnie słuchali strony przeciwnej i byli wobec siebie bardzo krytyczni. Mogliśmy podziwiać warsztat mówców stron propozycji i opozycji oraz ich sposób porozumiewania się. Dowiedzieliśmy się także ważnej rzeczy, żeby prowadzić dialog, trzeba się słuchać.

To było bardzo ciekawe doświadczenie.

Marzenia Kurek i Agnieszka Tomaszczyk