Wykład o Pawle Edmundzie Strzeleckim z okazji 20-lecia konsulatu Irlandii w Polsce

W dniu 21 listopada 2019 r. uczniowie klas siódmych dwujęzycznych brali udział w wykładzie w języku angielskim, który prowadził profesor Peter Gray z Uniwersytetu Queens w Belfaście. Zajmuje się on XIX-wieczną historią Irlandii, szczególnie okresem Wielkiego Głodu, a przy tej okazji również postacią Pawła Edmunda Strzeleckiego. Ten wielkopolski podróżnik, geograf i odkrywca jest znany min. z organizacji zbiórek pieniężnych dla głodujących Irlandczyków w okresie tzw. Wielkiego Głodu. Na wykładzie była również obecna J.E. Ambasador Irlandii Pani Emer O’Connell, z którą mieliśmy okazję osobiście porozmawiać. Udział w tego rodzaju wydarzeniach jest wynikiem prowadzonego w naszej szkole projektu pt. „Irlandia w szkole”, który trzeci rok z rzędu realizujemy we współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej w Poznaniu. Dzięki niemu nasi uczniowie pogłębiają swoją wiedzę kulturową, a także mają okazję do obcowania z językiem angielskim na poziomie akademickim.

Autor: Magdalena Jastrzębska