Zajęcia edukacyjne w Ogrodzie Botanicznym klas trzecich

Kończy się lato, zaczyna jesień. To czas, żeby wybrać się do parku, lasu bądź ogrodu i sprawdzić czy słowa piosenki: „Wszyscy ludzie mówią że jesień jest smutna” jest prawdą.

Klasy trzecie postanowiły to sprawdzić w praktyce.
W tym celu udaliśmy się na zajęcia do Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu na jesienne zajęcia edukacyjne zatytułowane „Drzewa polskich lasów”.

Pierwsza część naszych zajęć była poświęcona przyporządkowaniu nazwom 12 drzew liściastych i iglastych ich liści, owoców lub szyszek. Były to: klon, grab, buk, kasztanowiec, olcha, dąb, lipa, brzoza oraz cis, sosna, świerk i jodła. To nie było łatwe zadanie i okazało się, że wszyscy popełnili jakieś błędy.

Pani prowadząca zajęcia w klasie 3a, a pan w klasie 3b poinformowali nas, że naszym kolejnym zadaniem będzie spacer po ogrodzie. Nie był to jednak taki zwykły spacer, ale wymagający wytężenia wszystkich zmysłów. Podczas przechadzki mogliśmy dotknąć, zobaczyć, powąchać, a czasami nawet posmakować jesiennych darów dwunastu polskich drzew.

Na zakończenie ponownie odbyło się przyporządkowanie nazwom drzew ich liści, owoców lub szyszek. Tym razem zadanie okazało się już dużo łatwiejsze. Uzbrojeni w solidną porcję wiadomości i obserwacji, wykonaliśmy je o wiele szybciej no i bezbłędnie.

Uczniowie klasy 3a otrzymali jeszcze bardzo przydatne plakaty porównujące grzyby jadalne i trujące, które mogą przydać się podczas zbierania grzybów. Natomiast dzieci z klasy 3b podczas spaceru po Ogrodzie Botanicznym udały się jeszcze do alpinarium, aby poznać roślinność tej strefy.

W imieniu wychowawczyń klas trzecich

Agata Borowska