Klasa 1a z wizytą w Ogrodzie Botanicznym

W październikowy poranek klasa 1a udała się do Ogrodu Botanicznego na warsztaty pt. Zwierzęta w ogrodzie, na ziemi i w wodzie. Choć było chłodno, humory nam dopisywały. Na początek otrzymaliśmy lornetki, aby mieć możliwość dokładnej obserwacji zwierząt, które żyją w ogrodzie. Przydały nam się one szczególnie do obserwacji ptaków żyjących w koronach drzew. Wypatrzyliśmy między innymi sójkę i kowalika. Dowiedzieliśmy się, że kowalik to taki ptak, który porusza się po konarach drzew głową w dół. Poruszając się alejkami ogrodu usłyszeliśmy odgłosy srok, których jest tam bardzo dużo. Zaciekawiły nas bardzo opowieści naszej pani przewodnik, która pokazywała nam budki lęgowe dla ptaków, budkę dla nietoperzy oraz budkę dla popielic. Szczególnie spodobała nam się budka, w której gniazdo założyły szerszenie. Materiał, z którego budują swoje gniazda te owady przypomina w dotyku papier. Mieliśmy też okazję poobserwować przez lupę, jak zachowują się i wyglądają w powiększeniu niektóre owady czy skorupiaki. Dowiedzieliśmy się, że żaby żyjące w ogrodowej sadzawce zagrzebały się w mule, aby w ten sposób przetrwać zbliżającą się zimę. Trochę nam przykro, gdyż nie udało nam się zobaczyć kicającej wiewiórki, ale za to wykonaliśmy ją z różnych materiałów przyrodniczych. Będzie ona dla nas pamiątką z wycieczki do ogrodu i ilekroć na nią spojrzymy, przypomnimy sobie tę ciekawą wycieczkę.

Uczniowie klasy 1a
z wychowawczynią