Święto Konstytucji 3 Maja

Co roku, 3 maja, świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Ta rocznica, 229., jest wyjątkowa. Nie będzie pochodów, uroczystości, imprez plenerowych. Po co zatem świętować? Należy świętować, ponieważ konstytucja czegoś uczy – podejmowania walki do samego końca, prób naprawy błędów, nawet, gdy okoliczności temu nie sprzyjają. Uczy wiary, że nadejdą lepsze czasy.

W 1791 roku Polska chyliła się ku upadkowi. Państwo kadłubowe, po pierwszym rozbiorze, po wojnach domowych, konfederacjach, zależne od Rosji, wykorzystało moment odwrócenia uwagi sąsiada. Przeprowadziło reformy, które miały je uleczyć.

Drogi Uczniu, jeśli masz ochotę pogłębić swoją wiedzę na temat ustroju Pierwszej Rzeczypospolitej i poznać okoliczności uchwalenia konstytucji, zapraszamy do wykonania zadań przygotowanych przez kadrę naukową Zamku Królewskiego w Warszawie.

Materiały dla uczniów klas 1-4,

materiały dla uczniów klas 5-8.

Wioletta Pilarczyk-Urbaniak