A w naszej bibliotece…

Lekcja historii w bibliotece – Był taki grudzień…

Był taki grudzień – uczniowie Siódemki poznają
historię dzielnych Powstańców Wielkopolskich.

Na przełomie roku 2019/2020 klasy 3-7 miały okazję uczestniczyć w niezwykłych lekcjach historii zorganizowanych w szkolnej bibliotece. Podczas zajęć uczniowie poznali wydarzenia, które poprzedziły wybuch powstania wielkopolskiego. Obejrzeli przedstawienie kamishibai pt. Był taki grudzień. Opowieść o powstaniu wielkopolskim…

Czytaj więcej…

Ogłoszenie wyników konkursów bibliotecznych

12 grudnia 2019 r. wręczyliśmy nagrody laureatom konkursów organizowanych przez bibliotekę szkolną, a były to:

  • Konkurs literacki „Opowiadanie z Poznaniem w tle”;
  • konkurs fotograficzny „Poznań w obiektywie”;
  • konkurs „Prezentacja multimedialna o Poznaniu”;
  • konkurs plastyczny „Narysuj legendę”.

Poznaj laureatów konkursów…

Wychowanie przez czytanie – spotkanie z rodzicami

W grudniu biblioteka szkolna zaprosiła rodziców na spotkanie, podczas którego rozmawiano na temat znaczenia książek w rozwoju i wychowaniu dzieci i młodzieży. Zaprezentowano literaturę pomocną w rozwiązywaniu trudnych sytuacji wychowawczych i życiowych oraz działania biblioteki związane z promocją czytelnictwa.
Podczas prezentacji wywiązała się dyskusja na temat znaczenia książek oraz dzielono się osobistymi doświadczeniami.
Dziękujemy za uczestnictwo w spotkaniu i zapraszamy rodziców do korzystania z księgozbioru biblioteki.

Kamil Klinowski

Poznajemy „Legendę o Królu Kruków” – lekcje biblioteczne

W listopadzie klasy 1 i 5 brały udział w lekcjach bibliotecznych, podczas których zaprezentowano jedną z poznańskich legend. W trakcie zajęć uczniowie poznali historię japońskiego teatru kamishibai i obejrzeli przedstawienie pod tytułem „Legenda o Królu Kruków”. Klasy pierwsze wykonały papierowe kruki, natomiast klasy piąte redagowały ogłoszenie informujące o przedstawieniu teatralnym.

Emilia Kusak-Jankowska
Kamil Klinowski

Medal za uśmiech – lekcje biblioteczne

W listopadzie i grudniu uczniowie klas 1-6 odwiedzili bibliotekę, by obejrzeć wystawę poświęconą poznańskim Kawalerom Orderu Uśmiechu. Podczas spotkań uczestnicy poznali historię powstania słonecznego odznaczenia, dowiedzieli się, jak wygląda ceremonia wręczenia Orderu Uśmiechu oraz poznali słynnych poznaniaków, którzy zostali nim odznaczeni. Wśród nich znaleźli się między innymi: prof. Wiktor Dega (pierwszy Kawaler Orderu Uśmiechu), Andrzej Maleszka, Dominika Kulczyk, Wanda Błeńska, Krystyna Feldman, Stefan Stuligrosz, Eleni Tzoka, Arkady Fiedler.

Na zakończenie spotkania uczniowie wskazywali osoby z najbliższego otoczenia, które ich zdaniem, zasługują na ten niezwykły medal.

Izabela Jarosz

Ruszają zapisy do V Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”

Celem wydarzenia jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych, a także zachęcanie całych rodzin do wspólnego czytania.
Konkurs ma charakter etapowy i przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, którzy w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 1-4 i 5-8) stają to walki w czytelniczych rozgrywkach.
Uczestnicy czytają książki z listy konkursowej (co najmniej 6 pozycji)
i rozwiązują testy do danych utworów.

Aby wziąć udział w konkursie, konieczne jest dostarczenie zgody rodziców/ prawnych opiekunów.
Książki można zacząć czytać już od jutra, natomiast zgody i testy dostępne będą w bibliotece szkolnej od 16 grudnia.
Zapraszamy do udziału w konkursie – zabawie rodzinnej – regulamin i lista książek w zakładce “Uczniu, warto wiedzieć – Konkursy przedmiotowe”.

Emilia Kusak- Jankowska i Alicja Mikołajczak

Bądźmy jak Irena Sendlerowa – lekcja w klasie 5F

W czwartek 21 listopada br. klasa 5F wraz z wychowawcą uczestniczyła w spotkaniu w bibliotece szkolnej, które było poświęcone Irenie Sendlerowej. Spotkanie poprowadziła Pani Izabela Jarosz.

Na początku wysłuchaliśmy w skupieniu fragmentów książki pt. „12 wyjątkowych Postaci. Polacy autorzy o marzeniach” – opracowanie zbiorowe. Nawiązywały one dzieciństwa i młodości Ireny Sendlerowej oraz trudnych czasów, w których żyła.
Książka ta pokazuje, że każdy, nawet Najsławniejszy Człowiek Świata, był kiedyś dzieckiem i że mali ludzie stawali się Wielkimi.

Czytaj więcej…

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

25 listopada w szkolnej bibliotece świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci ze świetlicy mogły posłuchać w bibliotece fragmentu książki Paddington oraz wykonać prace plastyczne przedstawiające głównego bohatera poznanej powieści.

Kamil Klinowski

Niezwykły wieczór w bibliotece

W miniony piątek 15 listopada w naszej szkole odbył się pierwszy Niezwykły wieczór w bibliotece. Punktualnie o godzinie 18:00 dzieci zebrały się w holu szkoły, aby rozpocząć zabawę. Na uczestników czekał przygotowany przez nauczycieli bibliotekarzy odwrócony escape room, którego celem było odnalezienie ukrytego klucza do drzwi biblioteki.
Po wypowiedzeniu magicznego hasła: „Czary mary, dziwy dziwy, czy to dzieje się na niby? Biblioteka się otwiera, w świat fantazji nas zabiera”, mogliśmy wejść do biblioteki, aby uczestniczyć w dalszej zabawie.

Czytaj więcej i zobacz zdjęcia…