A w naszej bibliotece…

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania Klas I-III

W maju odbył się ,,Szkolny Konkurs Pięknego Czytania Klas od pierwszej do trzeciej”.

Finaliści klasowych konkursów czytali losowo wybrane fragmenty prozy. Wszyscy z uwagą słuchali opowieści o przygodach psów Kaktusa i Dżoka, bohaterów książek pani Barbary Gawryluk i o wynalazkach wesołego Ryjka z książki Wojciecha Widłaka.

Czytaj więcej…

Warsztaty literacko-plastyczne “Niezwykłe stworki”

Niezwykłe stworki.
Warsztaty literacko-plastyczne
dla dzieci z Koła Miłośników Książek.

3 kwietnia gościliśmy w naszej szkole ilustratorkę i wydawcę książek dla dzieci Panią Elżbietę Krygowską-Butlewską. Pani Elżbieta pokazała nam, jak powstają książki i ilustracje do nich. Poznaliśmy różne stworki mieszkające w wierszach autorstwa Emilii Waśniowskiej.

Czytaj więcej…

Przedszkolaki z wizytą w Naszej Siódemce

W ubiegłym tygodniu naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 13 w Poznaniu. Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w niezwykłych zajęciach bibliotecznych.

Podczas spotkania dzieci poznały Teatr Kamishibai. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania za pomocą obrazków wykonanych na papierowych planszach, wsuwanych do drewnianego rozkładanego kuferka. W ten sposób, czytany tekst ilustrowany jest obrazkami w formie teatrzyku.

Czytaj więcej…

Zabawa frazeologiczna w bibliotece

W piątek 8 marca odbyło się podsumowanie szkolnej zabawy frazeologicznej dla uczniów klas piątych, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek w postaci zakładki do książek.

Kamil Klinowski

Kalendarz Świąt Nietypowych w Bibliotece – marzec 2019

Od marca nasza biblioteka podąża za kalendarzem świąt nietypowych.
W związku z tym na początku miesiąca świętowaliśmy: Międzynarodowy Dzień Pisarza, kiedy to można było zapoznać się z sylwetkami wybranych współczesnych pisarzy oraz Europejski Dzień Logopedy, w którym uczniowie, rodzice a także pracownicy szkoły podejmowali wyzwanie i zmagali się z łamańcami językowymi.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych akcji oraz do brania w nich aktywnego udziału.

Iza Jarosz,
Emilia Kusak-Jankowska,
Kamil Klinowski

Wyniki etapu powiatowego IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”

28 lutego 2019r. w Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu odbył się etap powiatowy IV Ogólnopolskiego Konkursu ,,Wielka Liga Czytelników”. W eliminacjach brało udział 12 drużyn.

Reprezentanci naszej szkoły zdobyli 3-cie i 4-te miejsce.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie wszystkim Uczniom i zapraszamy do aktywnego udziału w następnej edycji.

Emilia Kusak-Jankowska i Alicja Mikołajczak.

Poznajemy legendę o królu kruków

W lutym ponownie zaprosiliśmy do biblioteki uczniów klas 1-3. Tym razem postanowiliśmy przybliżyć im jedną z mniej znanych poznańskich legend. Wykorzystaliśmy do tego japoński teatr kamishibai.
„Legenda o Królu Kruków” to historia o tym, jak dobry uczynek hejnalisty pomógł ocalić mieszkańców Poznania. Legenda opowiada o przyjaźni, lojalności, ale również uczy szacunku do zwierząt oraz tego, że należy pomagać słabszym.
Dzieci przygotowały papierowe kruki, które zamieszkają przez jakiś czas w naszej bibliotece.

Izabela Jarosz i Kamil Klinowski

Koziołki, rury i czarcie ogony – spotkanie z poznańskimi legendami dla klas I-III

13 lutego gościliśmy w Siódemce Panią Małgorzatę Swędrowską – autorkę książek dla dzieci, nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej, a także wykładowcę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pani Swędrowska jest twórczynią koncepcji czytania wrażeniowego, czyli “smakowania” literatury wszelkimi zmysłami.

Podczas spotkania Pani Małgosia zaprezentowała dzieciom niezwykłe książki i zachęcała do czytania. Wspólnie przeczytaliśmy książkę pt. „Moja mama, mój tata”.

Czytaj więcej…

Znani/nieznani na mapie świata – warsztaty

Nasza biblioteka przyłączyła się do projektu Stowarzyszenia Zielona Grupa zatytułowanego „Znani/nieznani na mapie świata”. Jesteśmy jedną z czterech szkół, w których, w nagrodę za udział w projekcie, odbyły się darmowe warsztaty. Wzięły w nich udział klasy: 2 a, 2 c, 3 a i 3 b.

Podczas spotkań panie zaprezentowały cztery nowe „bajki”. Bohaterami opowieści byli nasi rodacy, którzy przeżyli niesamowite przygody w egzotycznych krajach, a ich nazwiska zasłynęły poza granicami Polski, a nawet zostały utrwalone w nazwach geograficznych.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów i przeczytania relacji klas.