A w naszej bibliotece…

Znani/nieznani na mapie świata – warsztaty

Nasza biblioteka przyłączyła się do projektu Stowarzyszenia Zielona Grupa zatytułowanego „Znani/nieznani na mapie świata”. Jesteśmy jedną z czterech szkół, w których, w nagrodę za udział w projekcie, odbyły się darmowe warsztaty. Wzięły w nich udział klasy: 2 a, 2 c, 3 a i 3 b.

Podczas spotkań panie zaprezentowały cztery nowe „bajki”. Bohaterami opowieści byli nasi rodacy, którzy przeżyli niesamowite przygody w egzotycznych krajach, a ich nazwiska zasłynęły poza granicami Polski, a nawet zostały utrwalone w nazwach geograficznych.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów i przeczytania relacji klas.

Wyniki konkursu: Z książką mi do twarzy. Selfie z książką.

Miło nam poinformować, iż konkurs fotograficzny Z książką mi do twarzy. Selfie z książką, zorganizowany przez bibliotekę szkolną został rozstrzygnięty.

Wpłynęły do nas aż 22 zdjęcia, za które bardzo serdecznie dziękujemy.
Każde z nich jest wyjątkowe, wyraźnie na nich widać, że naszym Czytelnikom nie brakuje wyobraźni! Wybór naprawdę był trudny!

Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:

1. miejsce – Maja Andrzejewska (kl. 2d)
2. miejsce – Gabriela Jarzembowska (kl. 5f)
3. miejsce – Maksymilian Siwa (kl. 5d)

Sprawdź wyróżnienia i zobacz wszystkie nagrodzone prace…

IV Ogólnopolski Konkurs: „Wielka Liga Czytelników”

Ruszają zapisy do IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”.

Celem wydarzenia jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych, a także zachęcanie całych rodzin do wspólnego czytania.
Konkurs ma charakter etapowy i przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, którzy w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 1-4 i 5-8) stają to walki w czytelniczych rozgrywkach.
Uczestnicy czytają książki z listy konkursowej (co najmniej 6 pozycji) i rozwiązują testy do danych utworów.

Aby wziąć udział w konkursie, konieczne jest dostarczenie zgody rodziców/ prawnych opiekunów.
Książki można zacząć czytać już od jutra, natomiast zgody i testy dostępne będą w bibliotece szkolnej od poniedziałku – 3.12.2019 r.

Zobacz informacje o konkursie.

Zapraszamy do udziału w konkursie – zabawie rodzinnej.

Emilia Kusak- Jankowska,
Alicja Mikołajczak

Bądźmy jak Irena Sendlerowa – wystawa

Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Ta dzielna kobieta w czasie II wojny światowej przyczyniła się do ocalenia około 2,5 tys. żydowskich dzieci. Z narażeniem życia, w największej tajemnicy wyprowadzała je z warszawskiego getta, a następnie znajdowała im schronienie w polskich rodzinach, klasztorach i domach opieki.

Czytaj więcej…

Historia Pewnego Psa

Podczas spotkania Szkolnego Koła Miłośników Książek poznaliśmy niezwykłą książkę, którą napisał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – pan Jan Ołdakowski. Książka nosi tytuł „Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego” i została wydana z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to zabawna, detektywistyczna historia opowiedziana z perspektywy ukochanego wilczura Marszałka. Książka stała się inspiracją do wykonania piesków techniką origami.

 

Izabela Jarosz

Pasowanie na czytelników

30 października 2018 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Panie bibliotekarki poprosiły o pomoc skrzaty biblioteczne, które przygotowały dla dzieci bajkowe zagadki.

Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością baśni Hansa Christiana Andersena, Charlesa Perrault oraz braci Grimm.

Uczniowie obiecali dbać o książki, które będą wypożyczać ze szkolnej biblioteki i złożyli przysięgę…

Czytaj więcej…

Warsztaty Childbook w Siódemce

Nie od dzisiaj wiadomo, że czytanie rozwija. Co jednak zrobić, aby trwale zachęcić dzieci do sięgania po interesujące pozycje na domowych czy bibliotecznych półkach?

By pomóc najmłodszym w odnalezieniu pasji, grupa licealistek z Poznania postanowiła stworzyć projekt społeczny Childbook. W ramach projektu w szkołach oraz placówkach kulturalnych prowadzone są zajęcia promujące czytelnictwo.

Czytaj więcej…

Konkurs: Z książką mi do twarzy. Selfie z książką

Organizator: Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 7 w Poznaniu
Adresat: uczniowie Siódemki.
Cele: mobilizowanie uczniów do czytania, rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury, pobudzanie wyobraźni uczniów oraz ciekawości świata…
Czas: podpisane zdjęcie (tylko jedno) w formacie 15×21 należy dostarczyć do biblioteki do 22 października
Opiekun: nauczyciele biblioteki.

Regulamin i zgoda na udział

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Nie ma chyba lepszej okazji w roku, żeby głośną lekturą wprowadzić uczniów w magiczny świat książek: bajek, opowiadań i wierszy, historii wesołych i smutnych, pełnych przygód i pouczających. Dlatego w ostatni piątek września w naszej szkole działo się wiele ciekawego: czytali uczniowie, nauczyciele, wychowawcy świetlicy oraz panie bibliotekarki, bo dzięki czytanym tekstom mieli niepowtarzalną okazję propagować ideę czytania i rozpowszechniania książek.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do zaproszenia uczniów do biblioteki.

Czytaj więcej…