A w naszej bibliotece…

Historia Pewnego Psa

Podczas spotkania Szkolnego Koła Miłośników Książek poznaliśmy niezwykłą książkę, którą napisał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – pan Jan Ołdakowski. Książka nosi tytuł „Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego” i została wydana z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to zabawna, detektywistyczna historia opowiedziana z perspektywy ukochanego wilczura Marszałka. Książka stała się inspiracją do wykonania piesków techniką origami.

 

Izabela Jarosz

Pasowanie na czytelników

30 października 2018 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Panie bibliotekarki poprosiły o pomoc skrzaty biblioteczne, które przygotowały dla dzieci bajkowe zagadki.

Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością baśni Hansa Christiana Andersena, Charlesa Perrault oraz braci Grimm.

Uczniowie obiecali dbać o książki, które będą wypożyczać ze szkolnej biblioteki i złożyli przysięgę…

Czytaj więcej…

Warsztaty Childbook w Siódemce

Nie od dzisiaj wiadomo, że czytanie rozwija. Co jednak zrobić, aby trwale zachęcić dzieci do sięgania po interesujące pozycje na domowych czy bibliotecznych półkach?

By pomóc najmłodszym w odnalezieniu pasji, grupa licealistek z Poznania postanowiła stworzyć projekt społeczny Childbook. W ramach projektu w szkołach oraz placówkach kulturalnych prowadzone są zajęcia promujące czytelnictwo.

Czytaj więcej…

Konkurs: Z książką mi do twarzy. Selfie z książką

Organizator: Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 7 w Poznaniu
Adresat: uczniowie Siódemki.
Cele: mobilizowanie uczniów do czytania, rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury, pobudzanie wyobraźni uczniów oraz ciekawości świata…
Czas: podpisane zdjęcie (tylko jedno) w formacie 15×21 należy dostarczyć do biblioteki do 22 października
Opiekun: nauczyciele biblioteki.

Regulamin i zgoda na udział

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Nie ma chyba lepszej okazji w roku, żeby głośną lekturą wprowadzić uczniów w magiczny świat książek: bajek, opowiadań i wierszy, historii wesołych i smutnych, pełnych przygód i pouczających. Dlatego w ostatni piątek września w naszej szkole działo się wiele ciekawego: czytali uczniowie, nauczyciele, wychowawcy świetlicy oraz panie bibliotekarki, bo dzięki czytanym tekstom mieli niepowtarzalną okazję propagować ideę czytania i rozpowszechniania książek.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do zaproszenia uczniów do biblioteki.

Czytaj więcej…

Międzynarodowy Dzień Kropki

W poniedziałek – 17 września – całkowicie nas zakropkowało. A wszystko za sprawą Międzynarodowego Dnia Kropki, który na całym świecie obchodzony jest 15 września.
Tego dnia wszyscy przyszliśmy do szkoły ubrani w kropki, a ci, którzy nie znaleźli w swojej szafie odpowiedniego stroju, ozdobili bluzki, spodnie, sukienki, a nawet twarze własnoręcznie wykonanymi, kolorowymi kropkami.

Czytaj więcej…

Tęczaki – dziwaki

W listopadzie pani Elżbieta Krygowska-Butlewska – Przyjaciel Siódemki spotkała się z uczniami klasy 1c. Na warsztatach opowiedziała dzieciom na czym polega praca ilustratora książek dla dzieci i wydawcy. Następnie dzieci przystąpiły do działania i pod okiem mistrza ilustracji wykonały swoje „Tęczaki – Dziwaki”.

 

Skarby kieszonki

Panią Elżbietę Krygowską-Butlewską – Przyjaciela Siódemki gościliśmy wielokrotnie.
Tym razem wybraliśmy się z gościem w cudowną podróż do świata książek obrazowych.
Pani Elżbieta przybliżyła nam twórczość Iwony Chmielewskiej, autorki książek obrazowych cenionych na całym świecie. Na zajęciach pod kierunkiem artystki – pani Elżbiety uczniowie klasy 1a techniką collage stworzyły „skarby swojej kieszonki”.

Pierwsza edycja Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Józefa Ratajczaka


 Miło nam poinformować, że 19 marca w bibliotece naszej szkoły po raz pierwszy odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Józefa Ratajczaka dla uczniów klas 4-7.

Do rywalizacji o tytuł najlepszego recytatora zgłosiły się cztery szkoły z Poznania. Gościliśmy recytatorów z: SP 55, SP 57, SP 65 i SP 78. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 5b – Jakub Czelej.

Finaliści przygotowali recytację różnych wierszy Józefa Ratajczaka. Wysłuchaliśmy następujących utworów: Pierwszy spacer po mieście, Miauczący kotek, Obiad z gadem, Hipopotam się waży!, Co warto wiedzieć, gdy o wilku mowa,  oraz Marzenia na wiosnę.

Sprawdź kto był zwycięzcą – czytaj więcej.