Klasa 6a w Muzeum Narodowym

Uczniowie klasy 6a wybrali się na interesującą lekcję języka polskiego do Muzeum Narodowego. Najpierw wzięli udział w krótkim wykładzie dotyczącym opisu obrazu. Pani opowiedziała, jak dokonać analizy dzieła sztuki, na co należy zwrócić uwagę, podziwiając obraz. Wprowadziła uczniów w tajniki kolorystyki, światła, perspektywy oraz kompozycji. Dowiedzieliśmy się, że w opisie obrazu pomocny będzie kontekst historyczny, a także realia epoki, w której żył i tworzył malarz. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy kilka obrazów, na ich przykładzie dowiedzieliśmy się, jak patrzeć na dzieło sztuki, na co zwrócić szczególną uwagę.
Spotkanie zakończyło się warsztatem, na którym, podzieleni na grupy, opisywaliśmy konkretny obraz. Na koniec odczytaliśmy swoje prace. Pani pochwaliła nasze opisy za wnikliwość oraz dobrą znajomość mitologii.

Katarzyna Brzezińska
Marzena Kurek