Niezwykłe spotkania z książką w klasie 1a

W ostatnim tygodniu października poznawaliśmy świat książek. Dowiedzieliśmy się, jak zmieniały się książki na przestrzeni wieków. Mogliśmy przynieść do szkoły nasze ukochane lektury. Pani wyjaśniła nam, w jaki sposób powstają książki.

Otrzymaliśmy list od Skrzata Molika, który mieszka w szkolnej bibliotece i przygotował dla nas upominek. Aby go dostać, musieliśmy odszukać i wykonać różne zadania. Układaliśmy z liter słowo biblioteka, śpiewaliśmy piosenkę, rozwiązywaliśmy zadanie matematyczne, wymyślaliśmy okrzyk na cześć książek i wykonywaliśmy ćwiczenia gimnastyczne. Ponieważ skrzaty nie lubią hałasu, musieliśmy wytrzymać przez dwie minuty w absolutnej ciszy. Udało nam się ułożyć i odczytać hasło, które zostawił dla nas Skrzat: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Pan bibliotekarz przekazał nam prezent. Były to książki z serii Czytam sobie.

Założyliśmy Klasowy Klub Pożeraczy Liter. Każdy uczeń ma za zadanie przeczytać przynajmniej 10 lektur wypożyczonych ze szkolnej biblioteki.

Przekonaliśmy się, że książki mogą być naprawdę niezwykłe, oglądając przedstawienie papierowego teatru kamishibai. Pani zaprezentowała nam „Bajkę o prawdziwym Szewczyku Dratewce”.

29 października odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika i otrzymaliśmy kolejne książkowe prezenty. W piątek mogliśmy po raz pierwszy wypożyczać książki ze szkolnej biblioteki. Każdy znalazł coś dla siebie.

Wychowawczyni klasy 1a
Izabela Jarosz