Klasa 1b z wizytą w Muzeum Etnograficznym

W środę, 11 grudnia klasa 1b udała się z wizytą do Muzeum Etnograficznego. Wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych. W sali, do której się udaliśmy naszą uwagę przykuła niecodzienna choinka. Wisiała ona u sufitu. Jest to tak zwana podłaźniczka lub podłaźnik. Dawniej na podłaźniczce zamiast ozdób wieszano cebulę, czosnek i jabłka, które były symbolem zdrowia.

Ozdoby wykonywano ze słomy. Wieszano także orzechy. Aby poczuć choć przez chwilę atmosferę przedświątecznych przygotowań, pani zaproponowała nam wykonanie gwiazdy ze słomy. Misternie oplataliśmy źdźbła wilgotnej słomy drucikiem, po czym przeplataliśmy je wstążką. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już po chwili nasze gwiazdki były gotowe.

Nasze ogromne zainteresowanie wzbudziła zorganizowana w holu muzeum wystawa konkursowa szopek bożonarodzeniowych. Były one wykonane z różnych materiałów: z włóczki, z drewna, z papieru, a nawet z wykorzystaniem słodyczy i guzików. Bardzo nam się ta wystawa podobała i dlatego wzięliśmy udział w konkursie na nagrodę publiczności. Każdy na kartce zapisał numer pracy, która najbardziej mu się spodobała i wrzucił swój głos do specjalnej skrzynki. To była bardzo udana wycieczka, a niektórzy z nas stwierdzili, że jeszcze tu wrócą.

Danuta Szymanowska

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu

Pomniejsz / powiększ czcionkę
Zmień kontrast