Akademia Filmowa

11 grudnia 2019r. uczniowie klas 7 oraz 8c uczestniczyli w programie edukacji Akademii Filmowej organizowanej przez Multikino.
Zajęcia akademii to znacznie więcej niż zwykły seans filmowy. Projekcja wzbogacona jest o prelekcję filmoznawcy i prezentację filmu edukacyjnego.

Uczniowie obejrzeli film „Old boys” w reżyserii T. MacDonald`a, który sięgnął do klasyki literatury francuskiej i adaptując na nowo historię Cyrano de Bergeraca przeniósł akcję filmu w lata 80. XX wieku do konserwatywnej szkoły z internatem dla chłopców, łącząc interesującą fabułę z typowo brytyjskim dowcipem. Budowanie relacji pomiędzy rówieśnikami, nauczycielami i uczniami i, co najważniejsze, parą głównych bohaterów, stanowi fascynujący szkielet tego obrazu.

Podczas prelekcji z filmoznawcą uczniowie omawiali różne zagadnienia edukacyjne:

• Nawiązania intertekstualne: co się czyta w Caldermount?
  • Kujon, szkolna gwiazda i inne etykiety. O stereotypach – nie tylko w filmie.
  • Twórcze spojrzenie: charakterystyka postaci.
  • Romantyk w świecie zasad. W poszukiwaniu własnej przestrzeni ekspresji.
  • Kanony i wymagania. Jak docenić różnorodność?
  • Od wiadomości do arcydzieła. Pytania o sztukę.
  • Prawo autorskie. Co o nim wiemy?
  • Nauczyciele kontra uczniowie. Ważne filmy o szkolnym życiu.

Ewa Jarzina