Siódemka w Urzędzie Marszałkowskim

Społeczeństwo Obywatelskie to projekt Urzędu Marszałkowskiego skierowany do starszych uczniów szkół podstawowych. W jego ramach Siódemkowi ósmoklasiści przez dwa dni odwiedzali Urząd. Zwiedzali budynek, obejrzeli prezentację nt. społeczeństwa obywatelskiego oraz mogli na własnej skórze przekonać się, jak radni sejmiku wojewódzkiego procedują uchwały.

Zwiedzanie zaczęło się od obejrzenia wystawy „100 lat Sportu Polskiego w medalierstwie”. Znalazły się tam m.in. medale z igrzysk olimpijskich Szymona Ziółkowskiego, Marka Łbika, Natali Madaj, Izy Dylewskiej i wielu innych znakomitych sportowców z Wielkopolski. Następnie uczniowie udali się do sali sesyjnej sejmiku wielkopolskiego. Po Urzędzie oprowadzał uczniów Pan Tomasz Orłowski. Przewodnik poruszył wiele różnych tematów, takich jak historia demokracji, zakres kompetencji czy finansowanie sejmiku. Po zajęciach teoretycznych uczniowie mieli możliwość zobaczyć piękną panoramę Poznania z 11 piętra budynku urzędu. Nie był to koniec atrakcji, ponieważ pod koniec wycieczki uczniowie spotkali mistrza olimpijskiego we własnej osobie, Szymona Ziółkowskiego, młociarza, naszego mistrza świata, medalistę z Sydney i posła. Jakby tego było mało, w drodze powrotnej opiekunowie (PP. Iwona Janas, Wioletta Pilarczyk-Urbaniak, Andrzej Gągało) zabrali grupę na wystawę Pogromców Enigmy, przed Zamkiem Cesarskim, gdzie poznali historię rozszyfrowania maszyny przez Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Każdy uczeń wrócił z prezentem w postaci kubeczka. Podziękowania dla wychowawców za opiekę: PP. Katarzynie Ryfie i Magdalenie Warzybok oraz opiekunów wyjścia.

Emanuel Gawroński, kl. 8d.

Wioletta Pilarczyk-Urbaniak