Wycieczka 3b do Palmiarni

W piątek, 15 lutego klasa 3b wybrała się na wycieczkę do Palmiarni. Wyjście to było dalszym ciągiem zajęć wokół tematu związanego z kontynentem afrykańskim. Podczas zajęć szkolnych poznawaliśmy różne rodzaje krajobrazów Afryki, zwierzęta, zwyczaje plemion afrykańskich oraz mnóstwo ciekawostek związanych z tym, jakże innym od naszego kontynentem. Mieliśmy także dużo pytań, które zapisaliśmy na kartkach i wrzuciliśmy do Klasowej Skrzynki Pytań. By móc na niektóre z nich odpowiedzieć postanowiliśmy zobaczyć na żywo niektóre z roślin rosnących na sawannie, w tropikalnych lasach oraz na pustyni.

Ogromne zaciekawienie wzbudziło w nas to, że bardzo dużo roślin w Palmiarni znamy z naszych domów tylko, że w doniczkach są one dużo mniejsze. Pani przewodnik uświadomiła nam, że bananowiec to krzew, a nie drzewo. Mogliśmy spróbować jak smakują ziarna kakaowca, powąchać wanilię i liście eukaliptusa. Podziwialiśmy też piękne kwiaty storczyków, różnej wielkości kaktusy, sagowce i drzewka cytrusów. Zaskoczyło nas też to, że dotknięcie liści mimozy powoduje, iż zaczynają się one zwijać. Mogliśmy także przekonać się, jak bardzo różnią się warunki klimatyczne poszczególnych stref. Z prawdziwą przyjemnością obejrzeliśmy w sali dydaktycznej Palmiarni wystawę pt. Sztuka Afryki. Zobaczyliśmy różnorodne maski afrykańskie, ozdoby, biżuterię, tkaniny i instrumenty na których mogliśmy pograć. Była to dla nas bardzo cenna lekcja, która pozwoliła nam poszerzyć swoją wiedzę.

Uczniowie klasy 3b

Danuta Szymanowska