Znani/nieznani na mapie świata – warsztaty

Nasza biblioteka przyłączyła się do projektu Stowarzyszenia Zielona Grupa zatytułowanego „Znani/nieznani na mapie świata”. Jesteśmy jedną z czterech szkół, w których, w nagrodę za udział w projekcie, odbyły się darmowe warsztaty. Wzięły w nich udział klasy: 2a, 2c, 3a i 3b.

Podczas spotkań panie zaprezentowały cztery nowe „bajki”. Bohaterami opowieści byli nasi rodacy, którzy przeżyli niesamowite przygody w egzotycznych krajach, a ich nazwiska zasłynęły poza granicami Polski, a nawet zostały utrwalone w nazwach geograficznych.

Już wkrótce te niezwykle historie będą mogli poznać inni uczniowie naszej szkoły, gdyż biblioteka otrzymała w prezencie ręcznie wykonaną skrzynkę butai do prezentacji teatru ilustracji oraz cztery „bajki”, które miały swoją premierę podczas warsztatów.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów i przeczytania relacji klas.

Izabela Jarosz


„Pociąg w chmurach” o Erneście Malinowskim

Czy wiecie, kim był Fryderyk Chopin, Jan Paweł II? Jasne, że wiecie. A wiecie, kim był Ernest Malinowski? My już wiemy.
W piątek odwiedził nas japoński teatr kamishibai. Usłyszeliśmy i zobaczyliśmy opowieść o Erneście Malinowskim, Polaku, który żył 200 lat temu i dzięki swojej pracowitości i wytrwałości dokonał niesamowitej rzeczy. Zaprojektował i zbudował położoną najwyżej na świecie kolej transandyjską w Peru w Ameryce Południowej. Dzięki niej ludzie mieszkający w Peru mogli się poruszać pomiędzy wioskami, które znajdowały się na wysokości 4000 metrów. Na moment staliśmy się Ernestem Malinowskim i budowaliśmy mosty, połączenia kolejowe ze słomek i patyków.

Klasa 2a


„Król z dalekiej krainy” o Maurycym Beniowskim

Nasza klasa poznała historię Maurycego Beniowskiego – obieżyświata i awanturnika, który żył w XVIII wieku. Pan Beniowski nie był Polakiem z pochodzenia, ale z wyboru. Bardzo zaskoczyła nas wiadomość, że został prawdziwym królem Madagaskaru. Po wysłuchaniu tej niezwykłej opowieści, pani zaproponowała nam wykonanie peruk z wełny. W czasach, gdy żył Maurycy Beniowski, peruki nosili zamożni ludzie. Praca w grupach przebiegała sprawnie i radośnie.

Klasa 2c


„Na dachu świata” o Jadwidze Toeplitz-Mrozowskiej

W piątek 30 listopada odwiedziły nas panie z teatrem kamishibai. Podczas pierwszej części zajęć wysłuchaliśmy opowiadania o naszej rodaczce Jadwidze Toeplitz – Mrozowskiej. Była to niezwykła kobieta. Chęć poznawania ludzi i świata zaprowadziła ją aż do Pamiru, gdzie okazało się, iż zupełnie nieświadomie odkryła wraz ze swoimi towarzyszami podroży przełęcz w górach Kurtaka w pobliżu jeziora Zorkul. Na jej cześć przełęcz ta została nazwana jej imieniem. Opowiadanie wspierane było przepięknymi ilustracjami namalowanymi przez jednego z naszych gości. W drugiej części zajęć przystąpiliśmy do wykonania pracy plastyczno – technicznej zatytułowanej „Na dachu świata”, która była oczywiście inspirowana wysłuchaną opowieścią. Otrzymaliśmy też od naszych gości zeszyty ćwiczeń zatytułowane „Polacy na mapach świata” i właśnie temu zagadnieniu poświęciliśmy nasz pozostały czas w szkole.

Klasa 3a


„Zimno” o Henryku Arctowskim

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, kim był Henryk Arctowski. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o jego dzieciństwie, młodości i wreszcie o podróżach. Okazało się, że całkiem sporo wiedzieliśmy o Antarktydzie, którą odwiedził Arctowski na statku Belgica. Pogłębiliśmy swoją wiedzę o zwierzętach zamieszkujących ten kontynent, o pogodzie, lodowcach i zjawiskach atmosferycznych, takich jak zorza polarna. Następnie wykonaliśmy w grupach pejzaż krainy lodu. Na kartach pojawiły się lodowce, kry lodowe oraz rozświetlona zorzą noc polarna. Niektórzy z nas zamarzyli o dalekich podróżach. Może kiedyś…

Klasa 3b


 

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu