Sto lat na stulecie Niepodległości Polski

„Sto lat!” na stulecie Niepodległości Polski
czyli
ruszyły Erazmowe zmagania

W październiku rozpoczęliśmy realizację zadań z projektu zdobywania statuetki Złotego Erazma. Ten rok jest wyjątkowy, bo nie każdy ma okazję przeżywać jakże okrągłą i doniosłą rocznicę 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę. I stąd nasze całoroczne świętowanie.
Klasy I-III wzięły udział w bardzo ciekawej inicjatywie, ukrytej pod tajemniczym kryptonimem „BohaterON”. Jednak dla najmłodszych to jasna, oczywista i czytelna nazwa, bo dotyczy wydarzeń z czasu II Wojny Światowej, a dokładnie Powstania Warszawskiego, którego przebieg i losy uczestników dzieci poznały na minilekcjach historii. I stąd decyzja, by podziękować żyjącym uczestnikom tamtych ważnych wydarzeń w sposób niezwykły, a mianowicie przez wysłanie do Powstańców Warszawskich jak największej ilości pocztówek. Na kartkach znalazły się piękne, ciepłe słowa i starannie wykonane rysunki, które na pewno poruszyły serce niejednego doświadczonego w walce o wolność żołnierza.

A co zrobić, by jeszcze lepiej celebrować tę wielką rocznicę i nie zapomnieć o niej? Uczniowie klas I, II i III zaangażowali się w kolejną akcję pt. „100 dobrych uczynków na 100 lat Niepodległości”. Postanowili podarować innym coś z siebie, kierując się sercem i odruchem dobra. Skrupulatnie „zanotowali” na kratkach w formie pisemnej lub rysunkowej swoje dobre uczynki i nakleili je na biało-czerwoną mapę Polski. Jest ich tak dużo, że aż brakuje miejsca! To świadczy o otwartości i wrażliwości najmłodszych uczniów.
Poza tym przecież każdy z nas doskonale wie, co dziś znaczy być patriotą. Na szczęście minęły czasy przelewania krwi za Ojczyznę, a miłość do niej można wyrazić na wiele zwyczajnych sposobów, zachowując na co dzień otwartą postawę na drugiego człowieka, kierując się uczciwością, tolerancją, wypełniając rzetelnie swoje obowiązki, biorąc odpowiedzialność za siebie i po prostu żyjąc przyzwoicie.

Jak dalej będziemy świętować? O tym już za miesiąc.

 

W imieniu uczniów klas I – III
Beata Żyto

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu