100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości

Jednym z wielu wydarzeń w naszej szkole, związanych z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, była akcja „100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości”. W tą geograficzną propozycję radosnego świętowania wolności zaangażowane zostały klasy 7 i 8. Uczniowie mieli możliwość dokonania niewielkiego czynu upamiętniającego wielkie poświęcenie milionów Polaków w drodze do odzyskania niepodległości.

Stu szkołom w różnych miejscach Polski przesłaliśmy pozdrowienia z okazji tego święta, pokazując, że my – Polacy potrafimy czcić święta narodowe w sposób niosący pozytywne przesłania. Dzięki akcji promowaliśmy też naszą szkołę i miasto w całym kraju, ponieważ pozdrowienia zawierały również informację o nadawcy, a widokówki, pozyskane przy wsparciu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, dumnie prezentowały walory naszego miasta. Ta nietypowa lekcja geografii pozwoliła kształcić zapomnianą dzisiaj często umiejętność komunikowania się z wykorzystaniem pocztówek. Pocztówki, które otrzymaliśmy, oglądać można na tablicy znajdującej się na parterze. Już niebawem opublikujemy cyfrową mapę, co umożliwi wirtualne przeglądanie otrzymanych widokówek.

Akcja została uznana przez Program „Niepodległa” prowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako jedno w wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję: adresującym, wypisującym kartki, tym którzy przynieśli znaczki oraz przygotowali okolicznościową wystawę z otrzymanych kartek.

Artur Żyto