Trzecioklasiści w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu

5 października uczniowie klasy 3a i 3b pojechali na wycieczkę pod hasłem „Młyn, wiatrak i… czyli od ziarenka do bochenka”. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie unikalnego rezerwatu przyrody Morasko. Podczas pobytu na terenie rezerwatu dzieci rozpoznawały podstawowe gatunki drzew występujących w polskich lasach, utrwaliły wiedzę na temat warstw roślinności w lesie. Dowiedziały się, jak rozpoznawać kierunki świata, a także zdobyły najwyższy szczyt środkowej Wielkopolski – Górę Moraską. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się opowieść przewodnika wycieczki o wydarzeniu sprzed około 5 tysięcy lat temu. Z zapartym tchem dzieci słuchały o spadających meteorach i kraterach po upadku meteorytów oraz o tym, że właśnie tu odnaleziono największy okaz w Polsce. Niemałą atrakcją okazała się nauka gwizdania na czapeczkach żołędziowych z czerwonego dębu.
Z rezerwatu meteorytów udaliśmy się na pole ziemniaków, aby poznać, jak ciężka była niegdyś praca rolników podczas wykopek, kiedy to ręcznie kopano ziemniaki.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Dzieci poznały dawne maszyny do mielenia ziarna, zwiedziły stary młyn wodny, zobaczyły w jaki sposób spiętrza się wodę w rzece Wełnie. Zobaczyły też wiatrak. Dowiedziały się, co zrobić, aby jego skrzydła były zwrócone w stronę wiatru.

Dużą radość sprawiło dzieciom mielenie zboża w żarnach i stępach. Uczniowie przesiewali samodzielnie zmieloną mąkę przez specjalne sita i zabrali woreczki z mąką i kaszą do domu.

Niesamowitą frajdę sprawiło dzieciom własnoręczne przygotowywanie musli z płatków owsianych, miodu, rodzynek, żurawiny i orzechów. Wszyscy z apetytem zajadali się też kiełbaskami z ogniska, pieczonymi ziemniakami i różnymi gatunkami pieczywa. Wycieczka pozwoliła w dużym stopniu przyswoić uczniom wiedzę o rodzajach zbóż uprawianych w Polsce, a także o produktach, jakie z nich otrzymujemy.

Wrażenia z pobytu w Jaraczu i piękna październikowa pogoda sprawiły, że wycieczka na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

D. Szymanowska
A. Borowska

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu