Klasa 2a i 2b z wizytą w Muzeum Rogala

25 października dzieci z klasy 2a i 2b pojechały do Muzeum Rogala, które mieści się przy Starym Rynku. Każdy uczestnik warsztatów przed rozpoczęciem otrzymał specjalną czapkę, w której mógł stanąć do konkursu na czeladnika cukierniczego.

Na początku dowiedzieliśmy się trochę o historii kamienicy, w której mieści się muzeum. Poznaliśmy naszą poznańską gwarę, z której najbardziej spodobały nam się słowa: kociamber, szczun i mela. Podczas warsztatów krok po kroku poznawaliśmy sposób przygotowywania ciasta na rogale oraz składniki, jakie są potrzebne do jego wypieku. Największą radość sprawiło nam ugniatanie, wałkowanie, krojenie i wypełnianie ciasta specjalnym makowym nadzieniem. Na koniec zawijaliśmy ciasto w kształt podkowy. Kiedy rogale były gotowe mogliśmy się przekonać, jak bardzo są pyszne.

Spróbowaliśmy naszego regionalnego wypieku, który bardzo nam smakował.

Podczas spotkania w muzeum obejrzeliśmy również film o legendzie związanej ze świętym Marcinem oraz o początkach naszego miasta, a rogale tak bardzo nam smakowały, że kupiliśmy je także dla naszych bliskich. Mimo deszczowej pogody wróciliśmy do szkoły w dobrym nastroju.

Danuta Szymanowska

Opublikowano: 26.10.2017