VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! – pod takim hasłem 29 września 2017 roku odbywał się VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania, uczenia się matematyki oraz zachęcanie do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi znajomością trudnych przypadków mnożenia.

Uczniowie przez tydzień przygotowywali się do obchodów. Na lekcjach matematyki aktywnie przypominali sobie „tabliczkę”. 360 uczniów z klas 4-7 przystąpiło do testu sprawdzającego opanowanie tabliczki mnożenia. Z każdej klasy wyłoniona została trzy osobowa reprezentacja, która zmierzyła się w internetowej sztafecie na portalu Matzoo. Z czterech najlepszych uczniów ze zmagań komputerowych, wylosowanych zostało troje, którzy utworzyli reprezentacje młodzieży na zmaganiach finałowych VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w Szkole Podstawowej nr 7.

Główna część imprezy odbyła się w holu szkoły. O godzinie 10.30 do zawodów o tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia przystąpiły trzy drużyny:

  • reprezentacja Rodziców: p. Małgorzata Skoniecka-Pawłowska, p. Magdalena Frąckowiak, p. Magdalena Szłapka
  • reprezentacja Nauczycieli: p. Wiesława Ciuksza, p. Katarzyna Brzezińska, p. Grzegorz Szymanek
  • reprezentacja Młodzieży: Mikołaj Ratajak (7b), Aleks Lick (5b), Tomasz Gągało (7d).

Każda drużyna miała do wykonania trzy zadania wszystkie pod presją czasu pod czujnym nadzorem Komisji Egzaminacyjnej w skład, której wchodzili uczniowie:

  • Podzielność liczb
  • Domino
  • Wyścigi “Olimpijczyk” z wykorzystaniem kart z tabliczką mnożenia.

Niecodzienny sposób sprawdzania „tabliczkowej wiedzy” wywołał wiele pozytywnych emocji zarówno wśród uczniów jak i dorosłych.

Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce reprezentacja nauczycieli (zdobyła 70pkt),
II miejsce reprezentacja młodzieży (zdobyła 61pkt),
III miejsce reprezentacja rodziców (zdobyła 55pkt).

Zmagania o tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia w kategorii klas wygrały:

  • w kategorii klas IV- klasa 4a
  • w kategorii klas V- klasa 5b
  • w kategorii klas VI – klasa 6d
  • w kategorii klas VII- klasa 7d

Podczas VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia również klasy III zmagały się z krótkim egzaminem sprawdzającym znajomość tabliczki mnożenia.

Pierwsze miejsce zajęła klasa III B! (zobacz)

Punktem finałowym tegorocznej edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia było wręczenie certyfikatów potwierdzających znajomość tabliczki mnożenia. Otrzymane certyfikaty są motywacją dla młodzieży do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole, a dla dorosłych miłą pamiątką.

Gratulujemy wszystkim, którym udało się zdobyć tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia i dziękujemy za udział w akcji.

Urszula Moch i Ewa Jarzina

Opublikowano: 2.10.2017

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu

Pomniejsz / powiększ czcionkę
Zmień kontrast