(Ty)Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 w Siódemce

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie.

(Ty)Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku Siódemce odbył się pod hasłem „Razem dla Bezpieczeństwa w Sieci!
Nasza szkoła przez cały tydzień zaangażowana była w edukację dotyczącą bezpiecznego korzystania z internetu. We wszystkich klasach odbyły się specjalne zajęcia związane z edukacją dzieci i młodzieży w temacie bezpiecznego poruszania się po wirtualnym świecie.

Klasy 1-3: „Owce w Sieci” – Bezpieczeństwo w Nauce i Zabawie
W klasach najmłodszych uczniowie uczestniczyli w projektach opartych na koncepcji „Owce w Sieci”. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu dzieci zdobyły wiedzę na temat podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z internetu, ucząc się jednocześnie, jak odpowiedzialnie korzystać z sieci.

Klasy 4-5: „Zamiast hejtować, zyskaj przyjaciela” – O hejcie i Mowie Nienawiści.
Starsze grupy, czyli klasy 4-5, skupiły się na ważnym temacie hejtu i mowy nienawiści. Zajęcia były prowadzone na podstawie scenariusza „Zamiast hejtować, zyskaj przyjaciela”, który pomógł uczniom zrozumieć skutki negatywnego zachowania w sieci oraz jak skutecznie przeciwdziałać hejtowi, budując pozytywne relacje online.

Klasy 6-8: Cyberprzemoc i odpowiedzialne Korzystanie z Telefonów Komórkowych.
W klasach od 6 do 8 omawialiśmy poważne kwestie związane z cyberprzemocą i niewłaściwym użyciem telefonów komórkowych. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat zagrożeń związanych z nagrywaniem i udostępnianiem w sieci szkodliwych treści, ze szczególnym uwzględnieniem przemocy rówieśniczej. Wspólnie dyskutowaliśmy o tym, jak chronić się przed cyberprzemocą oraz jak używać smartfonów odpowiedzialnie.

Dzień Bezpiecznego Internetu to dla nas ważny moment, aby podkreślić, jak istotne jest bezpieczne korzystanie z sieci w codziennym życiu dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże naszym uczniom stawić czoła wyzwaniom online i cieszyć się korzystaniem z internetu w sposób odpowiedzialny oraz pomoże im zachować właściwe postawy.

Zachęcamy do rozmów z dziećmi na temat ich doświadczeń w internecie oraz do wspólnej budowy świadomego społeczeństwa online.

Razem dla bezpieczeństwa w sieci!

Po więcej informacji na temat bezpieczeństwa w sieci zapraszam na stronę organizatora akcji DBI – Safer Internet.

Zapraszamy także do zakładki Projektu OSE Hero, w którym nasza szkoła uczestniczy w tym roku.

Andrzej Gągało