Bezpieczne ferie zimowe 2021/2022

Informacja "Bezpieczne Ferie Zimowe" przygotowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-EpidemiologicznąOkres ferii zimowych to czas odpoczynku, zabawy i regeneracji sił. Aby ten czas dostarczył radosnych i niezapomnianych wrażeń, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa:

• Jeśli wychodzisz na zewnątrz, zawsze ubierz się odpowiednio do pogody.
  • Przed wyjściem na zewnątrz zjedz odżywczy posiłek i wypij ciepły napój. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, myj zawsze ręce przed posiłkiem.
  • Zawsze bądź widoczny na drodze dzięki elementom odblaskowym!!!
  • Zadbaj o bezpieczne miejsce do zabawy. Nie baw się w nieodpowiednich miejscach – blisko ulic, torów, jezior i rzek. Pamiętaj –  nawet jeżeli jeziora, stawy są zamarznięte mogą być niebezpieczne, cienki i kruchy lód może bardzo szybko załamać się pod ciężarem człowieka!
  • Jeśli chcesz jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
  • Nie rzucaj śnieżkami w przechodniów, okna lub nadjeżdżające samochody.
  • Nie zbliżaj się do obcych zwierząt (np. psa, kota) nawet jeśli robi wrażenie łagodnego.
  • Zachowaj ostrożność wobec obcych osób – nie zdradzaj informacji o sobie, nie przyjmuj prezentów, nie oddalaj się z nimi.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

Sukces w konkursie historycznym!

11 stycznia 2022r. w naszej szkole odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Do tego etapu dotarli Antoni Cymerman z klasy 8f i Piotr Góra z klasy 7a. Uczniowie pisali test składający się z 29 zadań różnego typu. Aby przejść do ostatniego etapu należało uzyskać minimum 85% punktów możliwych do zdobycia. Udało się przekroczyć ten próg obu chłopcom.
Gratulujemy i trzymamy kciuki na kolejnym szczeblu zmagań. Powodzenia!

Wioletta Pilarczyk-Urbaniak

Wizyta praktykantek z Turcji

W grudniu naszą szkołę odwiedziły studentki filologii angielskiej z Turcji, które w ramach wymiany studenckiej „Erasmus”, przez pół roku studiowały na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Sena i Burcu (czyt. ‘Burżu’) realizowały w Siódemce pierwszy etap praktyk nauczycielskich, który polega na zapoznaniu się z organizacją pracy szkoły i obserwacją zajęć na każdym poziomie edukacyjnym. Mamy nadzieję, że w przyszłości studentki wykorzystają ‘dobre praktyki’ z Siódemki w pracy dydaktycznej w swoim kraju.

Praktykantki z Turcji w SiódemceJesteśmy bardzo wdzięczni Wydziałowi Anglistyki w Poznaniu, z którym współpracujemy od kilku lat w ramach promowania dwujęzyczności, za zaufanie i powierzenie nam zadania realizacji praktyk dla studentów z zagranicy.

Opiekun praktykantów: Magdalena Jastrzębska

SP7 – Szkoła Przyjazna Osobom Niewidomym

Po raz kolejny możemy się poszczycić certyfikatem za udział w kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, ty zobacz mnie„. Cieszymy się, że dzięki zorganizowanym warsztatom przybliżającym naszym uczniom świat ludzi niewidomych i słabowidzących, mogliśmy wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu jak celebrowanie Międzynarodowego Dnia Białej Laski. W organizacji warsztatów pomagały wolontariuszki Karol i Sofi, a zajęcia odbywały się w języku angielskim.

Koordynatorka projektu

Godzina kodowania 2021 w Siódemce

Certyfikat Godzina Kodowania dla SiódemkiPodczas ostatnich grudniowych lekcji informatyki nasi uczniowie rozwiązywali łamigłówki związane z kodowaniem. Zadania dostosowane do wieku uczniów wspomagały rozwój „myślenia informatycznego”. To z kolei pomaga rozwijać umiejętność rozwiązywania problemów, logikę oraz kreatywność. Uczniowie dnia dzisiejszego powinni się uczyć, jak tworzyć współczesną technologię, a nie tylko jak z niej korzystać. Jest to cel corocznej ogólnoświatowej akcji „Hour of Code – Godzina Kodowania”, w której Siódemka bierze czynny udział od kilku lat. Zachęcam do rozwijania tych umiejętności korzystając z wielu przygotowanych przez organizatorów aktywności – ZOBACZ TUTAJ.

Andrzej Gągało

Anglojęzyczny warsztat – pochodzenie języków europejskich

Ciekawostki dotyczące pochodzenia języków europejskich to jeden z tematów prowadzonych przez wolontariuszki warsztatów. Karol i Sofi przedstawiały uczniom grupy językowe oraz ciekawostki dotyczące poszczególnych krajów naszego kontynentu. Uczniowie rozwiązywali quizy i wybierali język, który chcieliby się w przyszłości nauczyć.

Winter workshop with Sofi and Karol

Zimowy warsztat z Sofi i Karol

Dzięki naszym wolontariuszkom Sofi (Armenia) i Karol (Kolumbia), uczniowie mogli wziąć udział w zimowym warsztacie poświęconym postaci Świętego Mikołaja i jego historii. Podczas zajęć mówiliśmy o zwyczaju czyszczenia butów i poznawaliśmy nazwy rodzajów butów w języku angielskim. Wolontariuszki przygotowały także quiz o Finlandii, a dzięki kamerze video online przenieśliśmy się na chwilę do siedziby Mikołaja w Rovaniemi!

27 grudnia – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Wielkopolanie od dawana starali się o to by 27 grudnia, dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego, uczcić w sposób szczególny.
W tym roku po raz pierwszy celebrujemy ten dzień, jako święto państwowe. To hołd dla osób, które przyczyniły się do wyzwolenia Wielkopolski, dzięki czemu została przyłączona do odrodzonej Rzeczypospolitej.
Jako społeczność Siódemki, przyłączamy się do uroczystych obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Relacje Siódemkowiczów z tego dnia możecie obejrzeć poniżej.
W tym miejscu szczególnie dziękujemy: Jankowi, Kubie, Maksymilianowi, Adasiowi oraz Nadii.

Monika Kasprowicz