List z polskiej szkoły w Baranowiczach na Białorusi

„Szanowna Pani Dyrektor!
W imieniu Polaków z Baranowicz, członków Domu Polskiego, dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom z Poznania za 20 lat przyjaźni.
Zrobiliście dla naszej placówki nieskończenie wiele dobrego, pomagaliście nam przetrwać w trudnych czasach, kiedy istnienie Domu Polskiego w Baranowiczach i Społecznej Szkoły Polskiej było pod znakiem zapytania, podtrzymywaliście nas na duchu i materialnie.
Dziękujemy za ciepłe i serdeczne przyjęcia w Poznaniu, prawdziwie polską gościnność, ale przede wszystkim za organizację pobytów w Ojczyźnie.”

Tak w liście do Pani Dyrektor Anetty Dropińskiej-Pawlickiej napisała Pani Eleonora Jarmolicz – Dyrektor Społecznej Szkoły Polskiej w Baranowiczach na Białorusi.
Siódemka każdego roku wspólnie z innymi placówkami z Poznania współorganizuje wakacyjne pobyty dzieci z Białorusi w Poznaniu. Dzięki Państwa hojności i wsparciu zbiórek dla szkoły w Baranowiczach możemy przekazywać także materialne wsparcie dla tej polskiej placówki na dawnych kresach.

Warto przypomnieć, że raz w roku przedstawiciele naszej Szkoły odwiedzają przyjaciół w Baranowiczach.

List i podziękowania złożone na ręce Pani Dyrektor to także efekt współpracy środowiska Siódemki – uczniów, rodziców i grona pedagogicznego.

Dziękujemy Państwu za wspieranie tej pięknej inicjatywy.

Przeczytaj cały list

Oświadczenie

Szanowni Państwo,

w październiku został wyłoniony Samorząd Uczniowski. Jedną z pierwszych inicjatyw jaką podjęła młodzież, było zorganizowanie Dnia Spódnicy. Uczniowie zaproponowali, aby w wybranym przez nich dniu chętne osoby przyłączyły się do akcji.

Jej celem miała być dobra zabawa, integracja środowiska szkolnego, rozwijanie kreatywności, odpoczynek od mundurków szkolnych – podobnie jak wiele innych akcji przeprowadzonych z poczuciem humoru w naszej Szkole.

Niestety, pojawił się głos, który przypisał tej spontanicznej, młodzieżowej akcji treści ideologiczne, czemu stanowczo się sprzeciwiamy. W przekazach medialnych pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji o akcji, które wywołały atak na Szkołę i jej pracowników. Jest to w naszej opinii niesprawiedliwe i krzywdzące.

Nie chcąc, aby insynuacje dorosłych negatywnie wpłynęły na dzieci i młodzież, którym najprawdopodobniej trudno będzie zrozumieć powody zamieszania wywołane wokół zaproponowanej akcji, wspólnie z Radą Rodziców podejmujemy decyzję o rezygnacji z pomysłu zorganizowania Dnia Spódnicy.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 7 w Poznaniu

Informacja MEN i GIS na temat zagrożeń związanych ze stosowaniem e-papierosów

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tak zwane elektroniczne papierosy – e-papierosy. Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

Zapoznaj się z pełną treścią informacji przygotowanej przez MEN i GIS.

 

Znak Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności dla Siódemki

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Erazma z Rotterdamu
otrzymała Znak Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności
w zakresie wolontariatu (organizacja goszcząca)

Europejski Korpus Solidarności jest nową inicjatywą Unii Europejskiej. Jest to program, który umożliwia młodym ludziom udział w projektach z zakresu wolontariatu lub rozwoju zawodowego w całej Europie.
Otrzymany Znak Jakości umożliwi nam zaproszenie do naszej szkoły wolontariuszy z zagranicy, którzy razem z nami będą uczestniczyć w życiu szkoły.

Czytaj więcej…

Oferta zajęć dodatkowych w Siódemce

Szanowni Państwo,

już od tego tygodnia w Siódemce rozpoczęły się zajęcia dodatkowe dla naszych uczniów, prowadzone w dogodnych dla nich godzinach – po lekcjach. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania śpiewając w zespole wokalnym, ucząc się chwytów na gitarze, gotując podczas kulinarnych warsztatów, czytając w bibliotece, tańcząc i bawiąc się oraz poznając tajniki kodowania. Dodatkowo nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali szeroką gamę zajęć sportowych, gimnastyki korekcyjnej i fizjoterapii.

Pełna oferta kółek zainteresowań dostępna jest w menu: Uczniu, warto wiedzieć – Kółka zainteresowań 2019/2020.

Zapraszamy wszystkich do wspólnego rozwijania zainteresowań.

Grono nauczycieli organizujących zajęcia.

Informacja z ZTM o ulgach dla uczniów

Od 1 sierpnia 2019 r. mogą bezpłatnie podróżować  liniami organizowanymi przez ZTM uczniowie podstawówek nie tylko z Poznania, ale również mieszkający w innych gminach objętych porozumieniem międzygminnym.

Uprawnienie obowiązuje we wszystkich strefach taryfowych ZTM (A+B+C+D) – na podstawie legitymacji szkolnej lub karty PEKA z zapisanym uprawnieniem.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie ZTM oraz w załączonych plikach:

Projekt “BE ENGLISH – JĘZYKI MAJĄ GŁOS”

W związku z kolejnym rokiem współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zostaliśmy zaproszeni do udziału w projekcie pt. „Be English – Języki mają głos”. W ramach projektu w naszej szkole odbędzie się cykl warsztatów, których celem będzie rozwinięcie kompetencji z języka angielskiego. Warsztaty odbędą się w sześciu modułach po 2 godziny lekcyjne. Każdy moduł będzie poświęcony innemu wartościowemu zagadnieniu, tj.:

  • strategie uczenia się języka obcego,
  • zadania komunikacyjne,
  • uczenie się języka obcego poprzez gry i zabawy,
  • rozwijanie kompetencji interkulturowej,
  • literatura dziecięca,
  • rozwijanie wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego.

Warsztaty będą prowadzone przez pracowników Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Wszystkich chętnych uczniów przyszłych klas piątych prosimy o napisanie listu motywacyjnego w języku polskim i dostarczeniu go wychowawcy do dnia 17 czerwca 2019 roku.

List musi zawierać odpowiedź na pytanie: „Dlaczego chciałbym/chciałabym wziąć udział w projekcie?” wraz z uzasadnieniem, czytelny podpis kandydata oraz klasę, do której uczęszcza.

O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie poinformujemy poprzez e-dziennik na początku września 2019 r.

Zapoznaj się z opisem projektu.

Koordynatorzy projektu w „Siódemce”:

Magdalena Jastrzębska i Agnieszka Szajek