Archiwum 2015/2016

Wideo-relacja z uroczystego zakończenia roku szkolnego 2015/2016 naszych absolwentów


Wspaniały sukces Zuzanny Markiewicz – I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Losy Bliskich i losy Dalekich w latach 1918- 1989 roku”.

Z ogromna radością i dumą pragniemy poinformować o wspaniałym sukcesie naszej uczennicy, Zuzanny Markiewicz w Ogólnopolskim Konkursie „Losy Bliskich i losy Dalekich – życie Polaków w latach 1918- 1989 roku”. Zuzanna w pracy konkursowej opowiedziała historię swojej Prababci, która w czasie II wojny światowej z narażeniem życia pomagała ukrywającej się rodzinie żydowskiej. Podczas finału w Krakowie 3 czerwca, Zuzanna obroniła pracę przed komisja konkursową i zajęła tym samym I miejsce, pokonując tysiąc kandydatów z całej Polski!

GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!


Klasy I B oraz I D w ramach lekcji żywej historii zwiedzały urokliwe miejsce z ponad 1000 letnią historią. We wsi Grzybowo stoi gród zbudowany przez Siemomysła, ojca Mieszka zwanego Pierwszym. Przenieśliśmy się w czasie, aby zakosztować życia w osadzie przy grodzie. W powietrzu unosił się zapach dawnych czasów. Wojowie opowiedzieli nam o powstaniu Państwa Polskiego, przedstawili życie w grodzie i osadzie. Bawiliśmy się w zabawy naszych pradziadów, strzelaliśmy z łuku, oglądaliśmy walki. Wróciliśmy pełni wrażeń.


23 maja uczniowie klasy 3 c, Marysia Mikołajczyk i Michał Brzeziński, reprezentowali naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym Klas Trzecich. Konkurs ten odbył się w Szkole Podstawowej nr 74. Wzięło w nim udział sześć szkół. Nasi uczniowie wspaniale poradzili sobie z trudnym dyktandem oraz wykazali się świetną znajomością reguł ortograficznych. Michał zajął zaszczytne 3 miejsce i otrzymał statuetkę a Marysia wyróżnienie. Wszyscy uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Aneta Skorupińska


25 maja klasa I B miała lekcje w nietypowy sposób, bo w Szkole Baletowej w Poznaniu. Mogliśmy poćwiczyć w sali tańca.Obejrzeć magazyn z kostiumami. Wiemy co to jest paczka baletowa oraz baletki pointy. Przyglądaliśmy się jak wygląda lekcja nauki tańca, a następnie starsze koleżanki wykonywały z nami ćwiczenia.

Mogliśmy obejrzeć fragmenty przedstawień baletowych w wykonaniu uczniów szkoły. Przepełnieni radością i muzyką sprawdziliśmy czy na poznańskim ratuszy koziołki trykają się 12 razy.


Uczniowie klasy 1c mieli okazje zobaczyć jak wygląda szkoła nocą. W majowy wieczór wszyscy stawili się w szkole ze śpiworami, materacami, poduszkami i pluszakami do spania. Najpierw uczniowie brali udział w grze terenowej, której tematem przewodnim były przygody Kubusia Puchatka. Zadaniem dzieci było odnalezienie jego zaginionego miodku. Nagrodą w poszukiwaniach były bransoletki, które świecą w ciemności. Gdy emocje opadły mogliśmy spokojnie zjeść kolację i rozgościć się w naszej sali.

Na dobranoc była projekcja bajki. Rano pobudka, wspólne przygotowanie śniadania i podsumowanie zajęć. Każde dziecko otrzymało dyplom za odwagę! Ta noc na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.

Agnieszka Czereśniowska


Poznański Czerwiec- Pamiętamy!

Nasza Szkoła pełni wartę honorową przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 56 z okazji 60 rocznicy wydarzeń.


Mistrz Matematyczny Klas III

Koniec roku szkolnego to czas podsumowań zdobytych przez uczniów umiejętności i wiadomości. To też czas wielu konkursów o różnorodnym zasięgu. Jak co roku Szkoła Podstawowa nr 80 w Poznaniu zorganizowała Finał Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas III. Zadaniem uczniów było rozwiązać w ciągu godziny dwadzieścia zadań tekstowych, przy rozwiązaniu których trzeba było wykazać się nie tylko umiejętnościami dodawania , odejmowania mnożenia czy dzielenia, ale przede wszystkim – logicznego myślenia.

Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Piotr Surdziel z klasy IIId i Szymon Fornal z klasy IIIc. Z dumą mogę ogłosić, iż to właśnie uczeń naszej szkoły Szymon Fornal zdobył tytuł Mistrza Matematycznego klas III .

Szymek okazał się bezkonkurencyjny i pokonał kilkunastu przeciwników. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w klasie czwartej!


Pierwsze Absolutorium!

Uczestnicy projektu Mały Medyk zakończyli całoroczny cykl zajęć na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w ramach Polskiej Akademii Dzieci. Ostatnie spotkanie było niezwykle uroczyste – mali studenci otrzymali swoje pierwsze w życiu Absolutorium.

Obserwowali także pokaz ratownictwa medycznego, a na zakończenie wiele cennych uwag o bezpieczeństwie w czasie wakacji udzielił im Pan Pyrek reprezentujący poznańską policję.


Święto Szkoły

Jak co roku obchodziliśmy Święto Szkoły. Na uroczystym apelu szczególnie wyróżnieni, wpisem do Księgi Patrona, zostali najlepsi uczniowie klas VI . No i nareszcie ogłoszono wyniki szkolnego projektu Zdobywamy Statuetkę Złotego Erazma. p0000010

Laureatami tegorocznej edycji pod hasłem „1050 rocznica Chrztu Polski” zostali uczniowie i wychowawcy klas: 1a; 2e; 3c; 4c; 5b i 6e. Złotego Erazma w kategorii Przyjaciele Siódemki otrzymała pani Elżbieta Krygowska-Butlewska – znana ilustratorka książek dla dzieci, od lat zaprzyjaźniona z naszą szkołą. Wszystkim dzieciakom dziękujemy za wysiłek i zaangażowanie w rozwiązywaniu tegorocznych zadań, a zwycięzcom raz jeszcze serdecznie gratulujemy.

Po spotkaniu wszystkie dzieci udały się na zajęcia. Każdy mógł wybrać coś dla siebie: sportowe, językowe, plastyczne, muzyczne, komputerowe, terenowe, gry dydaktyczne i wiele, wiele innych. Słowem: dla każdego coś miłego!

Zobacz galerię foto z tej uroczystości


Kolorowy Uniwersytet 

8 czerwca w murach auli UAM odbył się finał V edycji Kolorowego Uniwersytetu UAM 2015/16.
Swoje pierwsze w życiu absolutorium oraz gratulacje z rąk Prorektora ds. studenckich UAM, prof. dr. hab. Zbigniewa Pilarczyka odebrało 400 kolorowych absolwentów! 🙂 Wśród nich byli uczniowie SIÓDEMKI.
Mamy nadzieję, że za kilkanaście lat powrócą w mury Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jako prawdziwi studenci


Zuzanna Markiewicz z klasy VIe została laureatką etapu wojewódzkiego, Ogólnopolskiego losy-bliskichKonkursu „Losy Bliskich i Losy Dalekich – życie Polaków w latach 1918-1989”.  Zuzanna w czerwcu, weźmie udział w finale konkursu, który odbędzie się w Krakowie.

Trzymamy kciuki!


Majówka

28 kwietnia 2016r. Mały Samorząd Uczniowski przygotował dla swoich koleżanek i kolegów z klas 1- 3 krótką prezentację dotyczącą majowych Świąt: 1 Maja, 2 Maja i 3 Maja. To trzy dni świąteczne, w czasie których jest okazja do porozmawiania o patriotyzmie, o losach naszej Ojczyzny, zastanowienia się nad znaczeniem Jej w naszym życiu. To doskonała chwila do rozważania o historii naszego Kraju, przypomnienia sobie polskich symboli narodowych. Uczniowie zaakcentowali ważność majowych Świąt symbolami narodowymi, które przynieśli na spotkanie. Wszyscy odśpiewali hymn Polski, wspólnie wyrecytowali wiersz Władysława Bełzy pt.: „Katechizm polskiego dziecka”. Prezentację wzbogaciły utwory muzyczne w wykonaniu koleżanek i kolegów z klasy 3 d, pod kierunkiem Pani Joli Ławniczak. Majowe Święta to ważne Święta dla wszystkich Polaków.

Napisała: Adriana Maćkowiak


„SIÓDEMKA” TRZECIĄ SZKOŁĄ W WIELKOPOLSCE!!!

W dniach 14-15 marca piłkarze ręczni naszej szkoły jako aktualni Mistrzowie Poznania wzięli udział w Finale Mistrzostw Wielkopolski Szkół Podstawowych w Wągrowcu. W grupie spotkaliśmy się z zespołami ze Szkół SP4 Oborniki, SP6 Śrem oraz SP2 Wągrowiec.
Po pierwszym wyczerpującym dniu rozgrywek zajmując pierwsze miejsce w grupie, czekał nas mecz półfinałowy, który niestety przegraliśmy 14:16 ulegając Szkole nr 9 z Ostrowa Wlkp, która przewyższała nas imponującymi warunkami fizycznymi.

Po krótkim odpoczynku czekało nas ponowne stracie w meczu o 3 miejsce z naszym grupowym rywalem SP6 ze Śremu. Nasi chłopcy po raz kolejny dali z siebie wszystko, wygrywając 11:8, a po końcowym gwizdku mogliśmy cieszyć się z brązowych medali Mistrzostw Wielkopolski Szkół Podstawowych.


W piątek, 22 kwietnia wybraliśmy się do Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci. W obie strony jechaliśmy tramwajem nr 6. Było nas dwadzieścioro, czyli cała klasa. Przechodziliśmy przez Most biskupa Jordana z kłódkami zakochanych i obok Rezydencji Arcybiskupa. Na miejscu obejrzeliśmy film w technice 3d, który przybliżył nam życie plemion słowiańskich. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało budowanie grodu i otaczającego go wału obronnego. Następnie sami budowaliśmy gród z klocków. Oglądaliśmy a nawet przymierzaliśmy buty i różne części garderoby, jaki nosili w tamtych czasach mężczyźni i kobiety. Pan przewodnik pokazał nam także różne przedmioty z tamtych czasów, takie jak: gliniane naczynia, nożyczki, mieszki na zioła, nóż, itp. Później obejrzeliśmy fragment odkrytego wału obronnego otaczającego gród na Ostrowie Tumskim. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w sklepie, aby kupić pamiątki. Na wycieczce było bardzo miło i przyjemnie.

Emilka Góra z klasy 2g


Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Poznaniu trzecią drużyną w Polsce.

W dniach 20-21.05.2016r odbył się Ogólnopolski Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego w Rawie Mazowieckiej. Nasza Szkoła reprezentowana przez braci Patryka i Damiana Pyśķ wywalczyla brązowe medale. Jest to ogromny sukces zwłaszcza, że młodszy z braci Damian chodzi do trzeciej klasy i musiał rywalizować ze starszymi przeciwnikami.

M.Matlach


Uczennice naszej szkoły EMILKA DRZEWIECKA I TOSIA MARCINOWSKA z klasy IIB zdobyły wyróżnienie na MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE PIOSENKI ANGIELSKIEJ organizowanym w Szkole Podstawowej nr 17 w Poznaniu.
Dziewczynki pięknie wykonały piosenkę „A LITTLE SPRING WALTZ”.

GRATULUJEMY SERDECZNIE !!!


Podczas Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski Młodzików w Tenisie Stołowym Patryk Pyśk uczeń klasy 6c zdobył dwa srebrne medale, indywidualnie oraz w grze podwójnej. Patryk trenuje tenis stołowy od 5 lat, jest wychowankiem Lubońskiego Klubu Tenisa Stołowego. Gratulujemy


21 maja 2016 w sobotę w Gimnazjum nr 54 odbył się III Majowy Festyn Rodzinny, podczas którego było wiele atrakcji artystycznych, sportowych, tanecznych i integracyjnych.siodemeczki1
Był dmuchany plac zabaw, słodkie przekąski, grill oraz występy przedszkolaków i uczniów.
Naszą szkołę reprezentowały „Siódemeczki”, które w promieniach majowego słońca wspaniale zaśpiewały sześć piosenek zdobywając ogromną sympatię publiczności i wielkie brawa.

Krystyna Grodzka


Zwycięstwo Agaty w konkursie „Las i jego mieszkańcy”!

W czasie szkolnych rekolekcji gościliśmy Pana Profesora Czerniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego. Pod wpływem pięknych opowieści naszego Gościa zrodził się pomysł na konkurs plastyczny pod tytułem „Las i jego mieszkańcy”.

lasZ radością informujemy, że jego zwyciężczynią została Agata Gendera z klasy 5d, której serdecznie gratulujemy! Pozostałym dzieciom nagrodzonym w konkursie również!

Pragniemy dodać, że piękne nagrody ufundował Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Panie od przyrody oraz p. Basia Kulcenty (przewodnicząca komisji konkursowej)


13 maja w piątek odbył się Szkolny Konkurs Przyrodniczy dla klas V i VI . Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu był Las i jego mieszkańcy. Każdą klasę reprezentowało troje uczniów. Zadania były bardzo urozmaicone: rozpoznawanie gatunków drzew i zwierząt żyjących w naszych lasach, uzupełnianie i odczytywanie legendy mapy dopasowywanie szyszek do nazw gatunków drzew, odszukiwanie nazw krzewów ukrytych wśród 100 liter oraz rozwiązywanie przyrodniczych rebusów.
Zadania konkursowe nie sprawiły uczniom większych problemów.

Zwycięzcą konkursu została klasa 6B , której GRATULUJEMY. Drugie miejsce zajęła klasa 6E, trzecie klasa 6C i 5A .

Wszystkim pozostałym uczestnikom również gratulujemy wiedzy, a niezawodnemu jury bardzo dziękujemy za poświęcony czas i entuzjazm.

Nauczyciele przyrody


Dni projektowe klas IV-VI już za nami!

Każdy punkt na wagę złota, a konkretnie Złotego Erazma! Tematem tegorocznej edycji jest 1050 Rocznica Chrztu Polski.
Wszystkie klasy zwiedziły Ostrów projekt36Tumski, skrupulatnie rozwiązując wycieczkowe zadania: uczniowie poznawali historie tego miejsca, pracowali z mapą, zdobywali informacje na temat Mostu Jordana, robili zdjęcia. W czasie dni projektowychpracowali w tematycznych zespołach: przyrodnicy uzdolnieni plastycznie rysowali Katedrę, wykonywali plakaty o Ostrowie Tumskim. Grupa polonistyczno-historyczna wzięła udział w grze terenowej wokół szkoły. uczniowie sprawni fizycznie musieli też potrudzić się nad matematycznymi łamigłówkami, a uzdolnieni muzycznie musieli wykazać się dobrą znajomością języka angielskiego!

Zobacz foto-galerie

Przed nami już tylko Konkurs Przyrodniczy i Dzień Matematyczny.
Wręczenie Złotych Erazmów – 1 czerwca w dniu Święta Szkoły.


Pani Monika Rogowicz wraz z roztańczoną grupą uczniów zajęła 2 miejsce w Międzyświetlicowym Konkursie Tańca Integracyjnego „Razem miło i wesoło”.

Organizatorem była świetlica w Szkole Podstawowej nr 38 w Poznaniu. Konkurs ten odbył się 6.05.2016 r. o godzinie 10.00 w siedzibie organizatora.

Pani Monika zaraża entuzjazmem i roztańczyła nie tylko świetlicę, ale także dużą przerwę na szkolnym boisku.
Poza nią, na rzecz rozwijania szkolnych talentów, działają wszystkie Panie pracujące w świetlicy. Na załączonych filmach i zdjęciach- zajęcia jogi (nowość w naszej szkole) z panią Karoliną Łopatecką, a także zajęcia bębniarskie z panią Kasią Grabowską. Więcej o pracy i działaniach świetlicy na naszym blogu

http://swietlicasiodemki.blogspot.com/

Serdecznie zapraszamy!
Filmy są do zobaczenia na naszym kanale YouTube.


W ŚWIECIE GADÓW
18 maja 2016 roku wybraliśmy się do Starego Zoo.

Wzięliśmy udział w lekcji pt. „W świecie gadów”. Dowiedzieliśmy się, że gady to kręgowce. Są to zwierzęta jajorodne, zmiennocieplne. Ich skóra pokryta jest łuskami lub tarczkami. Poznaliśmy przedstawicieli gadów: żółwia, węża i jaszczurkę. Pani pokazała nam, jak wygląda skorupa żółwia i wylinka węża. Później zwiedzaliśmy Zoo. Widzieliśmy wiele niezwykłych zwierząt, między innymi: małpy, alpaki, surykatki, lemury, żółwie i różne ptaki. To była niezwykła lekcja przyrody.

Klasa 2f


Zespół klasy II g – „Owocaki – Drugaki” przystąpił do kolejnej, wiosennej edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” . W jej ramach dzieci wykonywały różne zadania. Wzięły udział w lekcji wychowania fizycznego, podczas której utrwalały swą wiedzę na temat dyscyplin sportowych. Podczas zajęć w klasie rozmawiały na temat ważnej roli aktywności fizycznej dla zdrowia i rozwoju dzieci. Uczniowie wymyślili nietypowe konkurencje, które zostały wykorzystane podczas klasowego turnieju sportowego, np. rzut beretem, skoki w workach. Dzieci zaprojektowały medale dla Miłośników Sportu, które wraz z opisem i rysunkami konkurencji oraz informacjami na temat aktywności fizycznej, zostały zaprezentowane na gazetce w holu szkoły. Uczniowie wzięli także udział w międzyklasowym turnieju sportowym, na który zostały zaproszone klasy 2a, 2b i 2e. Zadania uczniów związane były ze zdrowym odżywianiem. Na zakończenie każde dziecko otrzymało nagrodę za udział w turnieju w postaci jabłka. Wszystkie klasy dostały pamiątkowe dyplomy.

Aneta Skorupińska


Koniec sezonu narciarskiego

W pierwszym dniunarty wiosny na Malcie odbyły się ostatnie zajęcia z nauki jazdy na nartach. Zimę pożegnaliśmy zawodami sportowymi. Każdy uczestnik zawodów otrzymał pamiątkowy dyplom. Niezapomnianych przeżyć dostarczył dzieciom fantastyczny zjazd kolejka górską.

K.U


W sobotę 23-go aikidokwietnia Masaki Bobecki uczeń klasy I B uczestniczył w seminarium aikido z Mistrzem z Japonii – Takashi Kuroki.

Wszyscy uczestnicy seminarium otrzymali medale. Dodatkowo w ramach Festiwalu Kultury Polsko-Japońskiej 2016, Masaki zdobył II-gie miejsce i otrzymał puchar w konkursie kaligrafii za napisanie „AIKIDO” po japońsku.

Prace były oceniane przez samego mistrza Takashi Kuroki.


Katyń- ocalić od zapomnienia

W ramach ogólnopolskiego projektu „Katyń- ocalić od zapomnienia” w kwietniu 2010 roku odbyła się w naszej Szkole po raz pierwszy uroczystość posadzenia „Dębu pamięci” dla uhonorowania porucznika Józefa Motyla, zamordowanego w Katyniu w 1940 roku. 7 kwietnia tego roku, podczas uroczystego apelu, ponownie przypomnieliśmy jego sylwetkę i uczciliśmy pamięć ofiar terroru stalinowskiego.


W wiosennym nastroju

W Szkole Podstawowej nr 88 w dniu 22 marca 2016 odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki klas I-III „W wiosennym nastroju”.

spiewNaszą szkołę reprezentowały dwie uczennice. Klasy pierwsze uczennica klasy 1d Lena Lewicka a klasy trzecie uczennica klasy IIIa Laura Szymańska. Wszyscy reprezentanci śpiewali piosenki indywidualnie bez akompaniamentu o tematyce wiosennej.

Jury oceniało czystość śpiewu, znajomość tekstu, poprawną dykcję oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Najpiękniej zaśpiewała uczennica naszej szkoły LENA LEWICKA zajmując I miejsce wśród przedstawicieli klas pierwszych. Wspaniale również zaśpiewała Laura Szymańska przedstawicielka klas trzecich.

GRATULUJEMY.

Krystyna Grodzka


Imponujący sukces naszej uczennicy

12 lutego 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 15 w Poznaniu odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa wielkopolskiego.

Z wielką radością i dumą informujemy, że Dominika Haik, uczennica kl. VI b została laureatką tego konkursu.
Jako laureatka konkursu została tym samym zwolniona z obowiązku przystąpienia do części pierwszej sprawdzianu szóstoklasistów, uzyskując z tej części najwyższy wynik. Otrzymuje również celującą roczną ocenę klasyfikacyjną z języka polskiego.
Droga po zwycięstwo była długa, najpierw Dominika wzięła udział w szkolnym etapie konkursu, do którego przystąpiło, w Wielkopolsce, 9 821 uczniów. Dzięki zdobyciu odpowiedniej ilości punktów, zakwalifikowała się do etapu rejonowego. Już wtedy osiągnęła wiele, była jedną ze 130 osób, które zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego. Ostatecznie znalazła się w gronie 35 laureatów Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.
Cała społeczność uczniowska wraz z dyrekcją i gronem pedagogicznym serdecznie gratulują sukcesu.

Agata Maćkowiak


W ramach kolejnego etapu projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” nasza klasa otrzymała zadanie przygotowania teatrzyku o owocach i warzywach.

Opracowaliśmy inscenizację, której nadaliśmy tytuł „Stragan Witaminka”. W teatrzyku zagrał: narrator, dziecko, pani Straganiarka, arbuz, mandarynka, limonka, banan, cytryna, winogrono, jabłko, gruszka, pomidor, ogórek, rzepa, burak, ziemniak, cebula, marchew, kucharka. warzywa

Przedstawienie rozpoczyna narrator, który w sekrecie mówi dziecku, że w owocach i warzywach tkwi tajemnicza moc, dzięki której Ci, którzy je spożywają są zdrowi, radośni, mają dużo energii do pracy i zabawy. Następnie narrator zabrał dziecko na ryneczek, na którym znajduje się stragan Witaminka. Straganiarka zachęca dzieci, dorosłych, gospodynie do kupowania na jej zdrowym straganie plonów z ogrodu i sadu. Kolejno wszystkie owoce i warzywa mówią o swoich zaletach i dlaczego warto je spożywać. Przechwałki warzyw rozsądza kucharka, która przychodzi na rynek po zakupy. Stwierdza, że w zupie wszystkie warzywa równie dobrze smakują.

Na finał wszyscy śpiewamy piosenkę pt. „Witaminki”.

Nasze przedstawienie obejrzały zaproszone klasy drugie z naszej szkoły. Wielkie brawa świadczyły o tym, że przedstawienie podobało się dzieciom.

Klasa 2g


Dnia 20 marca 2016r. przypadał Międzynarodowy Dzień Frankofonii, który to dzień jest poświęcony Francji, jej kulturze i językowi francuskiemu.

Z tej okazji w klasie 1 E pojawił się gość, który przybliżył dzieciom język francuski i opowiedział o zwyczajach i tradycjach charakterystycznych dla Francji. Uczniowie dowiedzieli się, że w tym dniu szczególnie chętnie smaży się naleśniki, odbywają się parady i pokazy uliczne.
Okazało się, że w 32 krajach mówi się po francusku, na 5 kontynentach po francusku mówi 220 milionów ludzi! Język francuski, obok j. angielskiego, jest językiem urzędowym Unii Europejskiej, jak poinformował nas Gość – mama Patryka.
Polska należy do Organizacji Frankofońskiej i jest jej obserwatorem.

Adriana Maćkowiak – wychowawczyni


Pasjonaci są wśród nas

W czwartek, 31 marca 2016 r. Mały Samorząd Uczniowski zorganizował wystawę hobbystów z klas 1-3 pod tytułem „Pasjonaci są wśród nas”.
Bardzo dziękujemy wszystkim opiekunom rodzinnym, którzy pomogli wystawcom sprawnie przygotować ekspozycje, taka pomoc zawsze jest bezcenna!
Swoje zbiory pokazali reprezentanci prawie wszystkich klas nauczania początkowego. Znalazły się wśród eksponatów numizmaty, akcesoria wojskowe, laleczki i rozmaite figurki, pirackie statki, nagrody sportowe, karty i wiele innych, ciekawych i niepowtarzalnych kolekcji.
Okazało się, że wielu uczniów rozwija swoje fascynacje od najmłodszych lat. Wystawę zwiedzili nie tylko młodsi uczniowie naszej Szkoły, przyciągnęła ona uwagę starszych uczniów i osób dorosłych.
Młodym Wystawcom dziękujemy za zaangażowanie i udział w przedsięwzięciu, życzymy owocnego rozwijania swoich pasji w dalszych latach!

Zobacz fotogalerię

Izabela Jarosz, Jolanta Ławniczak, Maria Wasilewska, Adriana Maćkowiak – opiekun MSU


I już po sprawdzianie !

5 kwietnia uczniowie klas VI zdawali swój pierwszy poważny egzamin – sprawdzian zewnętrzny.

Na pewno nie był to dla nich najłatwiejszy dzień.

Nauczyciele i rodzice wspierali ich z całych sił, życzyli powodzenia i trzymali kciuki, aby tylko dodać im otuchy. Mamy nadzieję, że pomogło i wyniki będą jak najlepsze.

Zobacz foto-reportaż z tego wydarzenia 


XVI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA UCZNIÓW KLAS I – III

15 marca już po raz szesnasty odbył się w naszej szkole finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas I – III. W tym roku do finału zgłosiło się 8 szkół. O tytuł najlepszego recytatora ubiegali się najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 74, nr 80, nr 88, nr 78, nr 4,

nr 90, nr 7 oraz po raz pierwszy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 62.

W jury konkursu zasiadły:

– pani Elżbieta Krygowska – Butlewska – ilustratorka książek dla dzieci,

– pani Jolanta Maćkowiak – Piasecka – organizatorka warsztatów z książką i znany poznański bibliofil,

– pani Magdalena Łagodzińska – wicedyrektor SP 7

– pani Barbara Kulcenty – nauczyciel bibliotekarz SP 7

Jak co roku konkurs przygotowała i poprowadziła pani Danuta Szymanowska.

Młodzi recytatorzy przygotowali wiersze różnych autorów poezji dziecięcej. Usłyszeliśmy więc między innymi wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Papuzińskiej, Tadeusza Śliwiaka, Ludwika Jerzego Kerna, Danuty Wawiłow i Doroty Gellner.

W przerwie konkursu finaliści zaproszeni zostali na słodki poczęstunek, zaś jury po burzliwych obradach mogło w końcu ogłosić tegorocznych laureatów w trzech poziomach.

A oto laureaci XVI finału konkursu recytatorskiego.

Klasy I

I miejsce: Marta Łaś – SP 62

II miejsce: Natalia Kapturzak – SP 74

III miejsce: Patrycja Lehmann – SP 78

Wyróżnienie: Adrian Fengler – SP 7

Nagrodę specjalną ufundowaną przez panią Jolantę Maćkowiak – Piasecką otrzymała Natalia Kapturzak z SP 74 za wiersz „ Żaba”

Klasy II

I miejsce: Emilia Góra – SP 7

II miejsce: Iga Bogusz – SP 78

III miejsce: Szymon Woźniak – SP 90

Nagrodę specjalną ufundowaną przez panią Elżbietę Krygowską – Butlewską otrzymała Zuzanna Brzostowicz z SP 74 za wiersz „ Pani Twardowska”

Klasy III

I miejsce: Antoni Egiert – SP 62

II miejsce: Amelia Zydorowicz – SP 74

III miejsce: Marta Kwaśniewska – SP 7

Wyróżnienie: Ora Walkowska – SP 90

Nagrodę specjalną ufundowaną przez wydawnictwo Mila otrzymał Maciej Michałek z SP 88 za wiersz „ Modrzewie” J. Papuzińskiej.

recyt

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a laureaci nagrody książkowe. Laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na XVII finał konkursu za rok.

Danuta Szymanowska


TRADYCJE WIELKANOCNE

16 marca klasy IB i IIF poznawały tradycje Świąt Wielkanocnych w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Podczas wycieczki towarzyszyło nam długo oczekiwane słońce. Wzięliśmy udział w przedstawieniu, które prezentowało spory dwóch gospodyń dotyczące zwyczajów wielkanocnych w Sieradzu i Szreniawie. Poznaliśmy nowe słowa z gwary wielkopolskiej oraz nazwy potraw na wielkanocnym stole. Gospodynie wspólne ustaliły, że najważniejsze sprawy dotyczące świąt to: porządki, podziwianie budzącej się przyrody i miłe spotkania rodzinne przy pięknie udekorowanym stole. Własnoręcznie wykonaliśmy pisanki ozdabiając gęsie jaja. Następnie oglądaliśmy zagrodę ze zwierzętami i tutaj spotkała nas miła niespodzianka – mogliśmy podziwiać i pogłaskać malutkie kurczaki, owieczki i jednodniowe świnki. Później udaliśmy się do pałacu, by zobaczyć stół przygotowany do śniadania wielkanocnego i zwiedziliśmy wystawę pisanek. Wycieczka była bardzo ciekawa.

Zobacz fotogalerię

Uczniowie klas I B i II F


Kangur Matematyczny

17 marca 2016 roku aż 113 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur.

kangur

Każdy uczestnik rozwiązywał zadania przez 75 minut. W nagrodę za wytężona pracę wszyscy otrzymali Pantomino.

Nauczyciele matematyki


„Siódemka” w programie Rozwoju Piłki Ręcznej

Z dużą radością przyjęliśmy wiadomość o zakwalifikowaniu naszej szkoły jako jednej z sześciu szkół podstawowych w województwie wielkopolskim do programu rozwoju piłki ręcznej.

Ośrodki szkolenia sportowego są systemem szkolenia dzieci i młodzieży w piłce ręcznej od szóstej klasy szkoły podstawowej do trzeciej klasy ponadgimnazjalnej. Projekt został uruchomiony dzięki wsparciu środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, środków pochodzących z samorządów i od sponsorów.

Główne cele programu to powiększenie liczby dzieci i młodzieży uprawiających piłkę ręczną, szerokie jej propagowanie przede wszystkim w szkołach podstawowych, przeprowadzanie szkoleń, pokazów i kursów dla nauczycieli oraz doposażenie w materiały edukacyjne i sprzęt sportowy zakwalifikowanych szkół.
Mamy nadzieje, że udział w programie da nam jeszcze większe możliwości, aby rozwijać naszą pasję .


Klasa I B na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza

10 marca braliśmy udział w bardzo ciekawej lekcji o mięczakach. Dowiedzieliśmy się dlaczego mięczaki są bezkręgowcami. Nauczyliśmy się, że mięczaki dzielą się na – ślimaki, małże, chitony i głowonogi. Teraz już wiemy, że najtwardsza część ośmiornicy to otwór gębowy. Mogliśmy oglądać przepiękne muszle np. łodzika. Zobaczyliśmy jak ślimak zajada cukinię i pozostawia ślady małych ząbków tak jak tarka. Zapoznaliśmy się z rekonstrukcją skamielin.

A o tym wszystkim opowiedział nam Pan Szymon. Teraz, gdy ktoś nam powie – ale z Ciebie mięczak, odpowiemy, że człowiek jest kręgowcem.

Klasa I B


W sobotę 6 lutego nasza drużyna PYRA SP7 występująca w wojewódzkiej lidze Mini-Kosza, rozegrała kolejne spotkania ligowe z Gromy Nowy Tomyśl.Był to pierwszy mecz w rundzie rewanżowej Nasi najmłodsi koszykarze wygrali to spotkanie 53:22.

Gromy Nowy Tomyśl – PYRA SP7 53:22 (12:4, 16:8, 13:2, 12:8)

Punkty zdobyli :

F. Górski – 18 punktów

Marcin Włodarczyk – 12 punktów

Michał Włodarczyk – 7 punktów

K. Mańkowski – 6 punktów

B. Zakrzewski – 4 punkty

R. Warzybok – 2 punkty

J. Żołądkiewicz – 2 punkty

W meczu również zagrali: B. Antoszczyszyn, T. Gągąło, D. Sójka, J. Szulc J i M. Żołądkiewicz.


W minionym tygodniu rozegraliśmy dwa mecze ligowe.

W czwartek 25.02.2016r zespół prowadzony w zastępstwie przez trenera Grzegorza Szymanka uległ drużynie BA Poznań 67: 56. W meczu zabrakło zdecydowania, pewności siebie oraz skuteczności! Punkty zdobyli : Włodarczyk Ma (16), Żołądkiewicz J.(11), Mańkowski K. i Warzybok R. po (6), Włodarczyk Mi. (8), górski F. (4), Gągało T. (3), Szulc J. (2), W meczu zagrali: Jagodziński P. i Zakrzewski B. W niedzielę 28.02.2016 rozegraliśmy mecz na wyjeździe z BA Kórnik. W tym meczu prezentowaliśmy umiejętności na wyższym poziomie od przeciwnika ale przede wszystkim zespół wykazał się wysoką skutecznością celnych rzutów, a mecz zakończył się wynikiem 135 :10 dla MKK Pyra/ SP7 Poznań. Punkty zdobyli: Włodarczyk M. (25), Mańkowski K. (18), Górski F., Włodarczyk Mi. i Zakrzewski B. po (16), Gągało T. (14), Żołądkiewicz M.(12), Warzybok R. (8), Jagodziński P.(6), Sójka D. (4), Pozdrawiam Alicja Dubel


Klasa 1c dołączyła do Code Club Polska. Misją Code Club jest umożliwienie każdemu dziecku w Polsce darmowej nauki programowania poprzez udostępnianie materiałów do nauki i stworzenie struktur wolontariatu, które wspierają prowadzenie pozalekcyjnych klubów kodowania. Będzie to już nasze drugie źródło, z którego będziemy korzystać w nauce programowania na zajęciach komputerowych. Nasza klasa bierze również udział w projekcie Mistrzowie Kodowania organizowanego przez firmę Samsung. Z wielką dumą mogę stwierdzić, iż w klasie 1c rodzą się MŁODZI PROGRAMIŚCI!

Agnieszka Czereśniowska


8 marca to Dzień Kobiet – dla wszystkich Seniorek z DPSu przy ul. Sielskiej to jedno z ważniejszych świąt, celebrowanych kiedyś, przed laty. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego tulipana czy rajstop… Czasy się zmieniły, ale nie tradycje i pragnienie, żeby w 100-letniej Seniorce widzieć wciąż piękną Kobietę. Tak, tak w STULETNIEJ, bo Panie poprawiały nasze dzieci, gdy te śpiewały w KAŻDYM POKOJU 100 LAT!!! No i nasze inteligentne dzieci zmieniły zaraz na DWIEŚCIE LAT!!!

Popłakały się i Panie i dzieci… ale tak musi być, bo to też tradycja. Na początku koncert na Sali dla najmłodszych 80-latek i tu wielkie brawa dla pani Małgosi Górnej i jej chórku, który wyśpiewał z całego serca radosne piosenki. Szczególny zachwyt wzbudził mistrz trąbki Karol, który dał popis swych umiejętności muzycznych.

Kochani Rodzice dla Was wielkie podziękowanie za 100 procentowe poparcie i obecność Waszych pociech, przybyli nie tylko pięknie ubrani, ale otwarci na starszego, cierpiącego człowieka. Wasze dzieci zachowały się wzorowo, pełni taktu i serdeczności. Nie mogę zapomnieć widoku eleganckiego Mikołaja, który ofiarnie wnosił wiadro tulipanów do każdej Sali, aby nacieszyć oczy Seniorek, a przecież i ciężkie było, a wtedy on sam rozdawać ich nie mógł. Musiałabym właściwie wyróżnić każdego ucznia klasy 4 a, ale oni sami wiedzą, że byli wspaniali.

Potwierdzi to wychowawczyni p. Kinga Jakubowska, która ofiarowała się iść z nami, wesprzeć klasę i widziałam, że była wzruszona.

Kochani uczniowie, jesteście najpiękniejszymi Kwiatami dla nas wszystkich

Jola Podgórna

zobacz więcej


NASZA SZKOŁA MISTRZEM POZNANIA W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW!!!

29 lutego 2016 roku poznańska Arena gościła 4 najlepsze szkoły podstawowe w piłce ręcznej chłopców – SP7, SP15, SP28, SP77.
Zmagania młodych szczypiornistów przysporzyły wielu emocji samym uczestnikom ich trenerom oraz licznie zgromadzonym kibicom poszczególnych szkół. A całe zawody odbywały się w niezwykle przyjaznej i sportowej atmosferze. Ostatecznie po emocjonującej walce z kompletem zwycięstw najlepszą szkołą a tym samym Mistrzem Poznania została nasza „Siódemka”!!!
W ceremonii zakończenia wzięli udział: Prezes PKOL i ZPRP Andrzej Kraśnicki, Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania dr Ewa Bąk, nasza Pani Wicedyrektor Wiesława Ciuksza oraz Członek Zarządu Poznańskiego SZS, trener MKS POZNAŃ Doman Leitgeber. Z rąk tak znakomitych gości wszystkie zespoły otrzymały puchary oraz pamiątkowe koszulki, a trzy najlepsze drużyny medale. Dodatkowo prezes Kraśnicki przygotował niespodziankę dla MVP turnieju-pamiątkowe gadżety z Mistrzostw Europy, a nagrodę otrzymał nasz bramkarz – Krzysztof Gągało.
Specjalne podziękowania dla dziewcząt klasy 6d oraz całej klasy 4d wraz z wychowawczyniami za gorący i sportowy doping, który wspomagał nas przy zdobywaniu złota.
Skład SP 7: Krzysztof Gągało, Bartosz Dubel, Mikołaj Grześkowiak, Kacper Augustyniak, Wiktor Stankowski, Mateusz Biba, Jakub Fornal, Jakub Cienki, Adam Łochyński, Oskar Blunck, Piotr Stanisławski, Jakub Banasik, Patryk Zakrzewski, Adrian Mazur, Kacper Kozłowski, Antoni Wagner.
Trener: Joanna Draszkiewicz

fot. Elżbieta Skowron


WALENTYNKOWY TURNIEJ TAŃCA

Dnia 19 lutego odbył się w naszej szkole oczekiwany przez dzieci Walentynkowy Turniej Tańca.
Impreza ta po kilku latach nieobecności powróciła do kalendarza sportowego.
Taniec staje się bardzo popularną formą aktywności fizycznej, kształtuje piękno ruchu,
a dzieci pozbywają się barier psychicznych w czasie wykonywania ćwiczeń przy muzyce. Poprzez taniec i zajęcia muzyczno – ruchowe zachęcamy dzieci do aktywności ruchowej, propagujemy zdrowy styl życia i rozwijamy kreatywność naszych uczniów.
Zainteresowanie turniejem przerosło nasze oczekiwania .
Udział brali uczniowie z klas 3,4,5,i 6. Prezentowali różne formy taneczne : Dance, Disco Freestyle, Hip-Hop, Hause, Funky, Street Dance Revue, Break, Dance Show, Free Show, Fantasy, oraz Modern.
Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach : indywidualnie
(solo lub parami ) oraz zespołowo.

Wystartowało: 39 uczestników

• 8 zespołów

• 13 uczestników rywalizowało w konkurencji solo i parami

Komisja sędziowska w składzie: Pani Alicja Dubel, Pani Jolanta Duda, Dominika Haik, Lidia Golińska, Zuzanna Markiewicz i Karol Żarnowiecki oceniała układy taneczne w pięciu kategoriach:
• Wrażenie artystyczne (strój, wdzięk, prezentacja na scenie)
• Choreografia (kroki taneczne i gesty stanowiące całość pod względem ruchowym, muzycznym i przestrzennym)
• Trudność układu (niepowtarzalność, własna inwencja, czas, kroki bazowe, praca ramion)
• Dobór muzyki (odpowiednie tempo muzyczne, rozliczenie kroków bazowych)
• Wyczucie rytmu (płynność, pewność, spontaniczność, naturalność)

Maksymalnie można było uzyskać 75 punktów .

W konkurencji indywidualnej poszczególne miejsca zajęli:

 • I miejsce (75 punktów) Agnieszka Zmudzińska
 • II miejsce (74 punkty) Laura Szymańska, Gabrysia Stawczyk
 • III miejsce (65 punktów) Stefan Broda, Mateusz Janiszewski
 • IV miejsce (64 punkty) Hanna Kubiak, Marietta Pinczak ( wyróżnienie)
 • V miejsce (61 punktów) Marta Kotarak
 • VI miejsce (58 punktów) Weronika Cybulska, Zofia Przybylska
 • VII miejsce ( 49 punktów) Alan Helsner
 • VIII miejsce ( 48 punktów) Roksana Biniak, Julia Włodarczak

W konkurencji zespołowej poszczególne miejsca zajęli:

 • I miejsce (74 punkty) Amelia Puszczykowska, Agata Gendera,  Paulina Śliwa
 • II miejsce (63 punkty) Zuzanna Walczak, Marta Ohla, Marta Włodarczak
 • III miejsce (61 punktów ) Inez Ganda, Nikola Kasztelan, Natalia Nowicka, Marta Pięta
 • IV miejsce (53 punkty) Wiktoria Siejak, Patrycja Wojtkowiak, Wiktoria Stachowska
 • IV miejsce ( 53 punkty) Monika Kaczkowska, Zuzanna Urbańska, Katarzyna Gnitecka
 • V miejsce ( 49 punktów) Alicja Bartkowiak, Julia Bartkowiak, Gabrysia Zielińska
 • VI miejsce (44 punkty) Paulina Marczyńska, Maja Markowska, Katarzyna Pytlewska, Karolina Wieczorek
 • VII miejsce (35 punktów) Natasza Frankowska, Zofia Kwapińska, Oliwia Plenzler

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie. Dziękujemy kibicom za bardzo kulturalny doping i wspólna zabawę. Dziękujemy Szanownej Komisji sędziowskiej za zaangażowanie i sprawiedliwą, rzetelną ocenę.
Myślę, że wszyscy uczniowie i rodzice byli zadowoleni i usatysfakcjonowani.
Warto podkreślić fakt, iż każde dziecko było zwycięzcą.

Ze sportowym pozdrowieniem:
Grażyna Szmyt

zobacz więcej


W środę, 13 stycznia 2016r. klasa VIe dziewcząt brała udział w zajęciach Wychowania Fizycznego z elementami edukacji zdrowotnej. Podczas lekcji bogatej w formy aktywizujące do działania i myślenia jak np. ,,Numery alarmowe”, ,,Berek – Pierwsza Pomoc”, czy ułożenie z siebie numeru ,,112″ dziewczęta nauczyły się udzielać Pierwszej Pomocy osobie poszkodowanej. Zajęcia przebiegły w miłej i owocnej atmosferze a przygotowali je oraz poprowadzili studenci poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, pod opieką nauczyciela Wychowania Fizycznego SP 7 p. Grażyny Szmyt.

Studenci I˚ W.F., 3. roku: Rafał Rywka, Marek Kurek i Witold Natkaniec.


Klasa I B szczęścia szukała wśród gwiazd i planet. Z ogromną radością i ciekawością w lutym odwiedziliśmy Obserwatorium Astronomiczne. Tam obejrzeliśmy przepiękną prezentację o układzie słonecznym. Mogliśmy obejrzeć planety z bliska oraz w bardzo ciekawy sposób poznawać położenie słońce w różnych porach roku, porach dnia i obserwować słońce z rożnych miejsc na kuli ziemskiej. Samodzielnie krokami wyznaczyliśmy odległości poszczególnych planet od słońca. Na koniec obejrzeliśmy stuletni teleskop. Była to wspaniała lekcja w terenie.

Klasa I B

zobacz więcej


Podsumowanie Szkolnych Rekolekcji 29 lutego – 2 marca 2016

Zaczniemy od podziękowań, ponieważ tak wielu ludzi dobrej woli wzięło w nich udział.

Wdzięczność naszą kierujemy do pań wuefistek za zorganizowanie Dnia Olimpijskiego. Uczniowie mieli okazję do wysiłku fizycznego i umysłowego, do współzawodnictwa sportowego, pogłębienia postawy fairplay. Poznali zasady olimpizmu, zasady szlachetnej rywalizacji, dowiedzieli się, jakie były początki igrzysk olimpijskich i jakie niesie ono przesłanie. Wiadomo, że uczniowie szkoły sportowej są bardzo szczęśliwi, gdy rekolekcje dzieją się na sportowo.

Wdzięcznością obejmujemy nasze drogie nauczycielki: p. Grażynę Szmit, Katarzynę Barańską, Alicję Dubel, Monikę Rogowską, Katarzynę Grabowską i Grzegorza Szymanka. Należy się WAM WIELKIE DZIĘKUJĘ! J

Kolejny dzień to czas budowania mostów między nami, a dla amatorów wiadomo nie jest to łatwe. Spróbowaliśmy na Sali gimnastycznej zbudować most przyjaźni na wszystkich poziomach wiekowych i przyznać musimy, że to były z pewnością MOSTY RUCHOME, często zwodzone, kołysane wiatrem i emocjami. Dziękujemy w tym miejscu wychowawcom, którzy spontanicznie zostali inżynierami i wspomagali w gigantycznym przedsięwzięciu, bo budowanie JEDNEGO MOSTU z uczniowskich ciał klas 5 i 6, to prawie jak budowa Chińskiego Muru… ;-).

ŚWIAT WARTOŚCI – WITA GOŚCI, tak witaliśmy trzeciego dnia naszych drogich Gości. Drzwi Siódemki otworzyły się na wiele razy ze zdumienia i podziwu.

Dziękujemy p. prof. Andrzejowi Czerniakowi, wykładowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, za zbudowaniu mostu między naszą 7 a UP, za wprowadzenie w świat, który nie może zaginąć, za zaproszenie leśników, którzy zagrali koncert na trąbkach. Braliśmy udział w naprawdę pięknym widowisku, a do tego nasi uczniowie zabłysnęli wiedzą przyrodniczą, zadziwiając naszego Gościa, który autorytatywnie stwierdził, że studenci mają problem z prawidłowym udzieleniem odpowiedzi, a nasi uczniowie – nie. Brawo Siódemka!

Podziękowanie dla pana Roberta Friedricha za odwagę wystąpienia przed gromadą naszych kochanych Maluchów, bo swoich dzieci ma tylko, jak mówił… 7

Pan Robert śpiewał, przekonywał, rozśmieszał i głosił, więc było i wesoło i wzruszająco, a dzieci nie chciały wypuścić go do domu, otaczając i ściskając, przybijając piątki. Dzieci miały rzadką okazję śpiewania przy akompaniamencie gitary lidera zespołu Arka Noego i Lux Torpeda.

Nasze dziękczynienie trafia też do pana konsula Kajetana Pyrzyńskiego, który ofiarnie przybył do naszej szkoły mimo kontuzji, wspierając się na dwóch kulach. To ważna informacja, bo trzeba było widzieć ile dzieci chciało te dwie kule podać…

Pan Konsul przybliżył nam zasady esperanto i przeczytał własną, napisaną przez siebie bajkę, podziwiał występy naszych młodych esperantystów z panią Agatą Borowską i Danutą Szymanowską na czele. Piękne dzięki drogie Panie!

Pan Konsul przywiózł ze sobą nie tylko książki, ale też słodycze dla każdego, jako że podziwiał spontaniczność naszych pociech, pozwoliliśmy na spontaniczne podejście po cukierki i wtedy te dwie kule bardzo nsię przydały… Pan konsul nazwał to spotkanie UCZTĄ i to wystarczy za cały komentarz :-).

Dziękujemy pani Barbarze Pudełko, która na co dzień pracuje w Poradni Wczesnego Wspomagania z dziećmi głuchoniemymi, za nauczenie nas podstaw języka migowego, za serce włożone w zajęcia, za profesjonalizm i zbudowanie mostu zrozumienia świata niesłyszących.

Podziękowanie niech płyną do trzech dziewcząt z Akademickiego Koła Misyjnego przy UAM, które z wielkim zaangażowaniem i przejęciem budowały most międzykontynentalny pomiędzy nami, a krajami Trzeciego Świata. Przebrane w regionalne stroje, używały egzotycznych instrumentów, grały, śpiewały, tańczyły, w sumie mała orkiestra z tego wyszła. 😉

Dziękujemy paniom studentkom: Katarzynie Mich, Marcie Napieralskiej, Małgorzacie Kozierskiej.

Dziękujemy p. Andrzejowi Gągało, który pokazał prezentację chyba wszystkich mostów na świecie, od najdłuższego do najciekawszego, a uczniowie mieli okazje wykonać działania matematyczne w dziedzinie mostów – a to już dzieło pani Jolanty Kępy – za które dziękujemy!

Kto wchodził głównym wejściem do szkoły widział piękny most uwieszony na drzwiach holu utworzony z papierowych rąk uczniowskich oraz wystawę prac uczniowskich – makiet różnych mostów. Inżynierem tego pomysłu była p. Jolanta Paluszak – Duda. Dziękujemy!

No i oczywiście dziękujemy ks. Janowi Markowskiemu, prowadzącemu rekolekcje w kościele, za naukę i opiekę nad naszą dziatwą. Ks. Jan przybliżył dzieciom Chrzest Polski w związku ze zbliżającą się 1050 rocznicą, mówił o wartościach, które najlepiej budują most przyjaźni z Bogiem.

Dość obszerną relację z naszych rekolekcji dedykuję szczególnie Rodzicom, żeby byli świadomi działań rekolekcyjnych, które dzieją się w naszej szkole i mogli cieszyć się wraz z nami obfitością owoców, bo jak wszyscy znamy nasze dzieci, ich sprawozdanie zmieściłoby się w jednym słowie: Było fajnie!

Katecheci

zobacz więcej


Zbliża się Dzień Kobiet, a nasza klasa poznaje obiekty związane raczej z mężczyznami. Razem z przewodnikiem Panem Maciejem- piłkarzem, zwiedzaliśmy najważniejsze miejsca Stadionu INEA. Obejrzeliśmy Salę Konferencyjną. Tutaj mogliśmy zobaczyć jak odbywa się konferencja prasowa. Staliśmy na niebieskim dywanie Korytarza Sław. Wygodnie siedzieliśmy w Szatni Gości. A potem boisko i trybuny. Wielkość zrobiła na nas wrażenie. Czekamy na gwiazdy piłkarskie, które ujawnią się w naszej klasie IB


Bardzo dziękuję WSZYSTKIM OSOBOM zaangażowanym w zbiórkę rzeczy dla osób bezdomnych. Zebraliśmy wiele sztuk ciepłej odzieży, butów, bielizny, a nawet parę kartoników mydła. Jak poinformowała mnie pani Anna Michalak, odpowiedzialna za przytulisko z ramienia poznańskiego Caritasu, wszystko się przyda!
Z transportem na ul. Krańcową, pospieszył były uczeń Siódemki – Mateusz wraz z kolegą Filipem, którzy ofiarnie dźwigali worki i jak się dowiedziałam, tuż przed przytuliskiem doznali niezwykłego spotkania z osobami bezdomnymi, którym dosłownie na ulicy podarowali parę rzeczy.

Piszę o tym, bo podobnie jak młodzieńcy, doznałam głębokiego wzruszenia.

Jola Podgórna


XVI Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas 1 – 3

W bibliotece naszej szkoły odbył się po raz szesnasty finał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas I – III. W konkursie wzięło udział 34 finalistów. Dzieci przygotowały recytację wierszy L. J. Kerna, W. Chotomskiej, R. Witka, D. Gellner, J. Brzechwy, J. Tuwima i innych autorów poezji dziecięcej.

Recytacje wierszy oceniało jury w składzie:
– pani Elżbieta Krygowska- Butlewska – ilustrator książek dla dzieci,
– pani Magdalena Łagodzińska – wicedyrektor szkoły,
– pani Barbara Kulcenty – nauczyciel bibliotekarz.

Poziom konkursu był wysoki, a dzieci starały się wypaść jak najlepiej, dlatego jury konkursu miało trudne zadanie, aby wybrać spośród najlepszych recytatorów tych naj najlepszych. Po długiej naradzie w końcu udało się podjąć decyzję i ogłosić werdykt.
A oto laureaci tegorocznego konkursu

Klasy pierwsze:
I miejsce: Adrian Fengler z klasy 1d
II miejsce: Lilianna Zgierska z klasy 1a
i Emilia Maron z klasy 1f
III miejsce: Kamila Środa z klasy 1c
i Lena Lewicka z klasy 1d
Wyróżnienia otrzymały: Zosia Szłapka z klasy 1f i Martynka Latusek z klasy 1g
Nagrodę specjalną, ufundowaną przez wydawnictwo Mila otrzymał
Piotrek Góra z klasy 1e

Klasy drugie:
I miejsce: Emilia Góra z klasy 2g
II miejsce: Teresa Adler z klasy 2g
III miejsce: Antonina Marcinowska z klasy 2b
i Kasjan Bednarkiewicz z klasy 2e
Wyróżnienie otrzymała : Łucja Kozakiewicz z klasy 2d.
Nagrodę specjalną ufundowaną przez wydawnictwo Mila otrzymał Szymon Hermański z klasy 2a.

Klasy trzecie:
I miejsce: Marta Kwaśniewska z klasy 3c
II miejsce: Magdalena Matysiak z klasy 3d
III miejsce: Aleks Lick z klasy 3d

W XVI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim naszą szkołę reprezentować będą:
– Adrian Fengler
– Emilia Góra
– Marta Kwaśniewska
Wszystkim laureatom gratulujemy!!!
Danuta Szymanowska

zobacz więcej


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

25 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Już kilka dni wcześniej uczniowie mieli do wykonania różne zadania. Dzieci z klas III odwiedziły swoich młodszych kolegów i przeczytały im fragmenty książki Grzegorza Kasdepke pt. „Co to znaczy…”. Pierwszoklasiści wykonali ciekawe ilustracje przedstawiające poznane związki frazeologiczne. Uczniowie klas II zamienili się w tropicieli słów. Wykonali piękne plakaty ze słowami powoli znikającymi z języka polskiego. Najtrudniejsze zadanie czekało klasy III, które pisały i ilustrowały twórcze opowiadania ze szczególną dbałością o poprawność językową. Prace dzieci zostały zaprezentowane na wystawie w holu szkoły.
W spotkaniu przygotowanym przez Mały Samorząd Uczniowski uczestniczyli uczniowie klas II i III. Dzieci usłyszały, jakie są najpopularniejsze języki świata i miały okazję nauczyć się powitania w różnych językach. Dowiedziały się także, skąd się biorą słowa. Niespodzianką był niezwykły prezent od kosmitów. Jego magiczna moc sprawiła, że muszelki, umieszone w kosmicznym pudle, zamieniły się w pyszne cukierki dla wszystkich uczestników spotkania. Na zakończenie zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę pt. „Magiczne słowa”. „Proszę, przepraszam i dziękuję” rozbrzmiewało w całej szkole. Serdecznie dziękujemy dzieciom i nauczycielom za zaangażowanie się w przygotowanie i obchody tego ważnego święta.
Mały Samorząd Uczniowski

zobacz więcej


Warsztaty klasy 2g w Muzeum Narodowym

16 grudnia klasa 2g wzięła udział w lekcji muzealnej, która odbyła się w Muzeum Narodowym. Niektórzy uczniowie byli tam po raz pierwszy. Na początku zostaliśmy zaproszeni do pięknie przystrojonej sali, w której panował świąteczny nastrój. Pani przewodnik przygotowała nas do zwiedzania muzeum. Tematem naszych zajęć był święty Mikołaj. Wiedzieliśmy, że był on biskupem. Pani przewodnik pokazała nam insygnia biskupie: tiarę i pastorał. Naszym zadaniem było znaleźć te przedmioty na obrazach znajdujących się w muzeum. Udało się to nam wspaniale. Oglądając obrazy mieszczące się na ołtarzu kościoła św. Mikołaja poznaliśmy różne fakty z jego życia. Na zakończenie wizyty w muzeum wykonaliśmy kartki świąteczne. To była bardzo ciekawa wycieczka.


Zdrowo jem, więcej wiem!

W ramach drugiej części jesiennej edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” klasa 2 g poszerzyła swoją wiedzę na temat soli i cukru i ich negatywnego znaczenia w diecie dzieci oraz dorosłych. Uczniowie stworzyli podczas zajęć Klasową księgę zdrowych słodyczy. Zamieścili w niej przepisy na zdrowe przysmaki. Książka zdrowych słodyczy klasy 2g wraz z najistotniejszymi wiadomościami o cukrze i soli zostały zaprezentowane wszystkim uczniom w formie gazetki, która znajduje się na 2 piętrze naszej szkoły. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszymi pracami.


Konkurs Literacki Klas Trzecich Szkół Poznańskich „ I Ty możesz zostać pisarzem”

W listopadzie uczniowie klas trzecich naszej szkoły wzięli udział w konkursie literackim organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 77 pod patronatem Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Uczestnicy konkursu musieli napisać pracę literacką z tematem przewodnim „ Wymarzona szkolna wycieczka”.

Spośród wszystkich prac z naszej szkoły wybranych zostało 12 i trafiły one w ręce jury w SP 77.

14 grudnia podczas kiermaszu charytatywnego, który miał miejsce w SP 77 zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach:

– Złota wyobraźnia ( za najciekawsze treściowo prace)

– Młody Literat ( za dojrzałość warsztatu literackiego i bogactwo środków językowych)

Laureatami tego konkursu zostali uczniowie naszej szkoły z czego jesteśmy bardzo dumni.

Nagrodę w kategorii „ Złota wyobraźnia” otrzymał:

– Wojciech Cibicki z klasy 3d za opowiadanie „ Wycieczka do przeszłości”

Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała:

– Maria Mikołajczyk z klasy 3c za opowiadanie „ Zwiedzanie tajemniczego zamku”.

Wyróżnienia w kategorii Młody Literat otrzymały:

– Martyna Warzybok z klasy 3a za opowiadanie „ Wycieczka do zoo”

oraz

– Kinga Brzęcka z klasy 3b za opowiadanie pod tym samym tytułem „ Wycieczka do zoo”.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody oraz książkę z najciekawszymi pracami literackimi. Książka ta znajduje się również w naszej bibliotece jako nagroda dla szkoły. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!

Danuta Szymanowska

zobacz więcej


KONKURS MEDYCZNY

18 grudnia 2015 roku odbył się w Gimnazjum nr 53 konkurs medyczny. Został objęty patronatem przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Radio Merkury. Na uroczystość rozpoczęcia przybył dziekan pan prof. dr hab. n.med. Włodzimierz Samborski .W konkursie licznie uczestniczyli uczniowie klas szóstych poznańskich i podpoznańskich szkół, którzy rozwiązywali test, składający się zarówno z pytań otwartych, jak i zamkniętych. Zadania okazały się łatwe dla jednej naszej uczennicy. Zosia Kwapińska z klasy 6e zajęła II miejsce przegrywając 1 punktem ze zwycięzcą. Zosia otrzymała pamiątkowy dyplom, Atlas anatomii człowieka, vaucher na warsztaty przyrodnicze oraz wycieczkę do Muzeum Anatomii- Plastinarium w Guben w Niemczech. Zosi gratulujemy sukcesu i życzymy przyjemności podczas rozwijania swoich medycznych zainteresowań.


SPRAWOZDANIE Z „NOCY POLONISTÓW”

W nocy z 11 na 12 grudnia 2015 roku w naszej szkole miało miejsce nocowanie uczniów klas szóstych. Organizatorem była pani Agata Maćkowiak.
Zbiórka odbyła się o godzinie 1800 w holu szkoły. Potem zostaliśmy podzieleni na grupy i udaliśmy się na różne zajęcia. Poznawaliśmy tajniki tworzenia reklam oraz sami próbowaliśmy przygotować reklamę wybranego produktu. Zabawy było co niemiara. Niektórzy mogli sprawdzić swoje kompetencje polonistyczne, biorąc udział w quizach i różnych zabawach.
Następnie udaliśmy się do sal, aby obejrzeć ciekawą prezentację przygotowaną przez panią Kingę Jakubowską. Tematem projekcji były średniowieczne zamki. Oglądaliśmy ją z podziwem.
Kolejnym punktem „Nocy Polonistów” było pisanie opowiadań, przy dźwiękach gotyckiej muzyki, których akcja toczy się w jednym z zamków. Mieliśmy wiele interesujących pomysłów, z których powstały mrożące krew w żyłach historie.
Później przyszedł czas na zimowe śpiewanie pod czujnym okiem pani Kasi Miler. Zaśpiewaliśmy wiele piosenek, między innymi „Czerwone jabłuszko” i hymn Unii Europejskiej, czyli „Odę do radości”. Świetnie się bawiliśmy.
Potem udaliśmy się do sali nr 104, aby zjeść kolację.
Później poszliśmy się odświeżyć i przygotować miejsca do spania. O dwudziestej pierwszej rozpoczął się seans hinduskiego filmu „Każde dziecko jest wyjątkowe”. Projekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Po obejrzeniu filmu przyszedł czas na spanie.
Następnego dnia mieliśmy wczesną pobudkę. Po spożyciu śniadania, udaliśmy się na podsumowanie zajęć. Potem musieliśmy uporządkować sale. Po ukończeniu pracy, poszliśmy do domów.

„Noc Polonistów” była projektem, którego długo nie zapomnimy. Liczymy, że pani Agata wkrótce zorganizuje kolejne nocowanie.

Uczennica klasy 6e
Natalia Nowak


Wieczór z Esperanto w „ Siódemce”

Uczniowie klasy 3c i 3d biorą udział w projekcie „ Od Esperanto do innych języków” i dlatego 17 grudnia zaprosili rodziców i gości, aby pokazać czego nauczyli się od momentu rozpoczęcia projektu.

W wieczorze z językiem esperanto wzięli udział: pani dyrektor Anetta Dropińska – Pawlicka, konsul honorowy Republiki Peru pan Kajetan Pyrzyński

wraz z małżonką, pani profesor UAM – pani Ilona Koutny, a także pani vicedyrektor Magdalena Łagodzińska.

Wszystkich zgromadzonych serdecznie powitała w języku esperanto i w języku polskim pani dyrektor. Później głos zabrały dzieci, które specjalnie na ten wieczór przygotowały program artystyczny. Uczniowie przedstawili scenki dotyczące szkoły, opowiadali o swojej rodzinie, nazywali zwierzęta, kolory i liczyli w języku esperanto. Recytowali wierszyki i śpiewali piosenki.

Największą niespodzianką było jednak zaśpiewanie przez dzieci kanonu „Panie Janie” w pięciu językach: po polsku, po angielsku, po francusku, po niemiecku i w języku esperanto.

Wszyscy uczestnicy wieczoru byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności uczniów. Rodzice zaś mogli razem ze swoimi dziećmi nauczyć się niektórych słówek w tym języku. I tak poznali kolory, nazwy zwierząt i dowiedzieli się, że tworzenie nazw liczb w tym języku jest bardzo proste. Trzeba przyznać, że rodzice bardzo szybko zapamiętali to, czego wcześniej nauczyły się ich dzieci.

Po występie uczniów głos zabrał pan konsul, który podziękował pani dyrektor, nauczycielom i uczniom za przystąpienie do projektu, zachęcał do nauki tego języka, który stanowi platformę do nauki innych języków.

Następnie głos zabrała pani profesor, która również wyraziła swój zachwyt nad stopniem umiejętności uczniów, a także pozdrowiła i złożyła wszystkim życzenia w swoim języku ojczystym – języku węgierskim.

Było to bardzo udane i miłe spotkanie na koniec którego wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki od pani dyrektor.

Danuta Szymanowska

zobacz więcej


Pierwsze kroki w koszykówce dziewczynek kl. III

W ramach programu Trener Osiedlowy w okresie wrzesień-grudzień prowadziłam zajęcia sportowe dla dziewczynek klas III i II. To na tych zajęcia najmłodsze adeptki spotkały się po raz pierwszy z grą w koszykówkę. Spotkania te maja charakter zabawowy. Dziewczynki na zajęciach tych uczą się podstawowych umiejętności niezbędnych w grze. Głównym celem tych zajęć to doskonalenie ogólnej sprawność fizyczną, kształtowanie podstawowych umiejętności technicznych takich jak: bieganie, podania, chwyty, kozłowanie, rzut z biegu. Zajęcia te, to kształtowanie charakteru we współzawodnictwie oraz kształtowanie współpracy zespołowej. Zespół dziewczynek kl. III w grudniu brał udział w dwóch turniejach: mikołajkowym i turnieju , w którym starowało 6 szkół podstawowych: SP 46, SP 17, SP 66, SP 78, SP 19, SP 7 zorganizowanych przez MUKS Poznań. Rywalizacja na tych turniejach toczyła się trójetapowo: wyścigi rzędów z elementami koszykówki, konkurs rzutów wolnych, minimecze. To na tych turniejach po raz pierwszy dziewczynki mogły zmierzyć się z przeciwniczkami z innych szkół i poczuć co to znaczy porażka meczowa i wygrana w meczu. Zabawie towarzyszyły ogromne emocje i wielka chęć zwycięstwa. W wyścigach rzędów nasze dziewczynki zajęły II miejsce. Natomiast w ogólnej klasyfikacji meczowej IV miejsce. Gratulujemy zespołowi najmłodszych koszykarek w SP 7

Katarzyna Barańska

zobacz więcej


Pierwszy Krok – Turniej Koszykówki chłopców klas IV-III

Dnia 15 grudnia 2015r. reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 7 w ramach programu TRENER OSIEDLOWY, brała udział w Turnieju Koszykówki Chłopców , który odbyły się w Szkole Podstawowej nr 18. Chłopcy rozegrali dwa spotkania:
Mecz z SP 79, który zdecydowanie wygraliśmy oraz z SP 18 gospodarzem turnieju, której po zaciętej walce ulegliśmy i zajęliśmy II miejsce. W trakcie turnieju wytypowani przez trenerów zawodnicy brali udział w konkursach rzutów z dwutaktu oraz rzutów osobistych.
Z naszej drużyny indywidualne wyróżnienia otrzymali :
Jakub Kendzia – najlepszy zawodnik zespołu,
Bartosz Antoszczyszyn – II miejsce w rzutach osobistych,
Nikodem Kołakowski – III miejsce w rzutach z dwutaktu.
Ale brawa należą się dla całej drużyny, która zanotowała dobry występ na turnieju. Gratuluję!


Koszykarskie Mikołajki Chłopców kl. III w ramach programu Trener Osiedlowy

Dnia 8 grudnia z okazji „Mikołajek” odbył się mecz towarzyski pomiędzy grupami chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 79, uczęszczających na zajęcia w ramach programu Trener Osiedlowy. Była to okazja do świetnej zabawy i sprawdzenia umiejętności koszykarski. Po meczu dzieci otrzymały świąteczne upominki ufundowane przez MKK Pyra, który obejmuje patronatem obie szkoły.


Finał akcji „Opatrunek na ratunek”

Serdecznie dziękujemy wszystkim Ofiarodawcom, którzy włączyli się do akcji wspomagającej misyjne szpitale w Afryce.
Idąc na kolejne zajęcia do Centrum Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego nasi mali studenci, nie zważając na padający deszcz, osobiście dostarczyli tam kartony pełne bandaży, plastrów i innych środków opatrunkowych. Wolontariusze Fundacji Redemptoris Missioo nazwali nasz podarunek „prawdziwym skarbem”.
Podczas wykładu z radością spoglądaliśmy na piętrzące się kartony ofiarowane także przez inne szkoły.
I czuliśmy się z tym bardzo dobrze. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!
Uczestnicy projektu Mały Medyk

zobacz więcej


Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy dla klas II i III

25 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Poznaniu odbył się Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy dla klas II i III „Znam drzewa naszych lasów i parków”. W konkursie wzięli udział uczniowie z 10 szkół. Siódemeczkę reprezentowali: Aleksandra Janas z klasy IIc oraz Mateusz Berłowski z klasy IIIa. Nasi najmłodsi miłośnicy przyrody poradzili sobie znakomicie. Wielkie gratulacje dla Oli, która zajęła I miejsce w kategorii klas drugich.


Turniej Mikołajkowy

Tradycyjnie, jak co roku w okolicach Mikołajek, dzieci z klas I- III uczestniczyły w Turnieju Mikołajkowym. Z czerwonymi czapeczkami na głowach i ze sportową zaciętością w sercach , dzieci bawiły się na sali gimnastycznej. Wszystkim dopisywał dobry humor.

zobacz więcej


Klasa I B dba o swoje zdrowie.

Omawiany temat – „W zdrowym ciele, zdrowy duch” zaprowadził nas do apteki. Tam poznawaliśmy pracę farmaceuty. Pani opowiedziała nam jakie ważne dla organizmu są witaminy i minerały. Samodzielnie wykonaliśmy krem ochronny.
W szkole gościła u nas mama, która jest instruktorem pierwszej pomocy. Uczyliśmy się jak wezwać pomoc oraz ćwiczyliśmy na fantomach.

Jolanta Ławniczak


Pływackie Zawody Mikołajkowe.

Poznań, Malta 8 grudnia 2015 roku.

Zdobyliśmy złoty medal w kategorii chłopców, a dziewczęta tuż za podium -czwarte miejsce.

Na pływalni Termy Maltańskie odbyły się Zawody Pływackie z okazji Mikołajek oraz poszukiwania talentów pływackich. W zawodach uczestniczyły dzieci klas 2 i 3 Szkół Podstawowych z miasta Poznania. Zawodnicy brali udział w dwóch konkurencjach:

· 50 metrów stylem dowolnym indywidualnie

· Sztafeta 4 x 25 metrów stylem dowolnym

Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów klas 3 (4 dziewczynki i 4 chłopców).

Dziewczęta:

1. Matysiak Magdalena

2. Skrzypczak Gabriela

3. Kaczmarek Antonina

4. Józwik Agata

Chłopcy:

1. Kołakowski Nikodem

2. Fornal Szymon

3. Wolak Bruno

4. Lorenc Filip

Najbardziej cieszy fakt, że stan umiejętności pływania wśród naszych uczniów jest na bardzo wysokim poziomie, co przedstawiają poniższe wyniki.

Złoty medal zdobyła sztafeta 4 x 25 metrów stylem dowolnym chłopców

1. SP 7 1:34,60
2. SP 6 (kl. III)  1:49,96
3. SP 6 (kl. II)  1:53,82

Czwarte miejsce zdobyła sztafeta 4 x 25 metrów stylem dowolnym dziewcząt

1. SP 6 1:34,69
2. SP 1 1:45,34
3. SP 61 1:51,62
4. SP 7 1:57,34

W konkurencjach indywidualnych 50 metrów stylem dowolnym również zdobyliśmy bardzo wysokie miejsca. Wśród 72 startujących zawodników troje uczniów z naszej szkoły zdobyło miejsca w pierwszej dziesiątce, a bezkonkurencyjny był NikodemKołakowski zdobywając 1 miejsce i złoty medal.

5 miejsce zajął Filip Lorenc, 9 miejsce Szymon Fornal, a 45 Bruno Wolak.

Wśród dziewcząt startowało 75 zawodniczek, nasze uczennice zajęły zaszczytne miejsca:

13 miejsce Agata Józwik, 17 miejsce Magdalena Matysiak, 22 miejsce Gabrysia Skrzypczak i 47 miejsce Antonina Kaczmarek

Gratuluję wszystkim uczestnikom i życzę dalszych sukcesów sportowych.

Dziękuję wszystkim zawodniczkom i zawodnikom za wspaniałą sportową postawę i osiągnięcie tak dobrych rezultatów.

zobacz więcej


9 grudnia klasa I B wybrała się do Muzeum Etnograficznego. Bilet wstępu otrzymaliśmy od św. Mikołaja. Tam poznawaliśmy tradycje świąt Bożego Narodzenia. Dowiedzieliśmy się dlaczego dawniej na choinkę wieszano jabłka ( aby przyszły rok przyniósł zdrowie), czosnek ( aby odstraszyć zło), słomkowe ozdoby (aby w Nowy Rok przyniósł bogactwo). Mogliśmy podzwonić stuletnim dzwonkiem Gwiazdora. Samodzielnie wszyscy wykonaliśmy słomkowe gwiazdy i dowiedzieliśmy się w jaki sposób przygotować słomę. Następnie obejrzeliśmy prace konkursowe – szopki wykonane przez dzieci z Poznania i okolic. Każdy mógł zagłosować na jedną z szopek. Bardzo trudne było to zadanie ponieważ wszystkie były przepiękne.

Jolanta Ławniczak


MIŁA NIESPODZIANKA – KOSZYKARZE AWANSOWALI DO PÓŁFINAŁU!!!

Dnia 16 listopada 2015r. witając gości w drzwiach nic nie wskazywało na to, że zagramy dalej. Warunki fizyczne przeciwnika a przede wszystkim wzrost (warto wspomnieć , że gramy piątą klasa i młodsi), był wysoką poprzeczką na wstępie co dało się zauważyć już w pierwszym meczu z SP 61. Mimo dobrych akcji nasi zawodnicy często nie trafiali do kosza a brak zbiórki powodował kontrę przeciwnika na szczęście nie zawsze z punktami. Dopiero w drugiej połowie uwierzyliśmy, że można zawalczyć i udało nam się wypracować kilku punktową przewagę. Końcówka meczu nie należała do spokojnych w efekcie zaczęliśmy tracić punkty! Jednak końcowy wynik należał do naszej drużyny, wygraliśmy jednym punktem. Drugie spotkanie nie należało do udanych. Od samego początku przeciwnik był lepszy i wypracował wysoką przewagę. W tym meczu ulegliśmy drużynie z SP 34.
Do ciekawej sytuacji doszło po rozegraniu czterech meczy. Każda drużyna miała po jednej porażce i jednej wygranej więc ostatnie mecze decydowały o wejściu do kolejnego etapu. Naszym przeciwnikiem była drużyna z SP 51. Patrząc po wcześniejszych wynikach była faworytem tego meczu. Jednak od początku zaczęliśmy mocno w obronie i ataku. Poprawiła nam się celność rzutów co pozwoliło na wyprowadzenie bezpiecznej przewagi punktowej i ostatecznie doprowadziło do zwycięstwa.
Poniżej zestawienie wyników.

1.SP 7 – SP 61 17:16
2.SP 34 – SP 51 20:22
3.SP 61 – SP 51 14:10
4.SP 51 – SP 7 11:32
5.SP 61 – SP 34 12:10
6.SP 7 – SP 34 17:32

Do Półfinału IMS awansowaliśmy z pierwszego miejsca przed SP 61 gdzie liczyło się bezpośrednie spotkanie – a to wygraliśmy jednym punktem J !

Gratuluję zawodnikom wiary we własne siły i walki do końca !


22 GWIAZDKOWY TURNIEJ MINI-KOSZA CHŁOPCÓW

Dnia 5 grudnia 2015r. wzięliśmy udział w Turnieju Mini Kosza, w którym wystartowało łącznie sześć zespołów z Wielkopolski: Akademia Koszykówki Poznań, MKS MOS Śrem, UKS Nobliści Wielichowo, BC Obra Jedynka Kościan, MKK Pyra SP79 Poznań.

Na początku rozegraliśmy mecze w dwóch grupach. Nasz zespół zmierzył się z :

MKK Pyra SP7 Poznań – Akademia Koszykówki Poznań 108:4 (19:2 ; 29:0 ; 26:0 ; 34:2)

UKS Nobliści Wielichowo – MKK Pyra SP7 Poznań 81:21 (23:4 ; 18:4 ; 26:2 ; 14:11)

Zajęliśmy drugie miejsce w grupie i dostaliśmy szansę do gry o trzecie miejsce.

Tu trafiliśmy na naszą klubową drużynę z SP 79, która okazała się lepsza i przegraliśmy

MKK PYRA SP79 Poznań – MKK PYRA SP7 Poznań 58:24 (18:3 ; 14:5 ; 10:8 ; 16:6)

zajmując czwarte miejsce w turnieju.

Kolejność końcowa drużyn:

1 UKS NOBLIŚCI Wielichowo

2 BC OBRA JEDYNKA Kościan

3 MKK PYRA SP79 Poznań

4 MKK PYRA SP7 Poznań

5 MKS MOS Śrem

6 AKADEMIA Koszykówki Poznań

Wśród zawodników turnieju z Pyra SP7 został wyróżniony FILIP MATYSIAK

Gratulacje!!!

zobacz więcej oraz jeszcze więcej


4 grudnia 2015 roku odbyła się po raz drugi w naszej szkole Impreza Mikołajkowa zorganizowana przez rodziców z klas 1-3. Wszystkie dzieci, które przyszły tego popołudnia do szkoły mogły wziąć udział w różnych warsztatach świątecznych przygotowanych przez rodziców- wolontariuszy Można więc było napisać list do Mikołaja, dekorować pierniki, robić łańcuch na choinkę z pasków papieru, ozdoby z masy solnej oraz kartki świąteczne. Dodatkową atrakcją była wizyta Świętego Mikołaja i możliwość zrobienia sobie z nim zdjęcia. Każde dziecko otrzymało mały słodki podarunek, a rodzice mogli podziwiać świąteczne rękodzieło na stoiskach klasowych. Impreza ta staje się tradycja naszej szkoły! Dziękujemy wszystkim organizatorom tej wspaniałej imprezy!”

zobacz więcej


Pierwsza runda rozgrywek Wojewódzkiej Ligi Mini Kosza zakończona !

W końcowej fazie rozgrywek I rundy przyszło nam zmierzyć się z zespołami Basket Akademia. Pierwszy mecz rozegrany 21 listopada 2015r. na boisku przeciwnika w SP 56 w Krzesinach był bardzo zacięty i na początku wyrównany. W drugiej połowie po licznych faulach przeciwnika i dodatkowych rzutach naszego zespołu oraz osłabieniu drużyny przeciwnej spadaniem zawodników za 5 fauli zaczęła rosnąć przewaga punktowa na korzyść naszego zespołu do 15 punktów. Niestety w końcówce meczu zrobiło się nie co nerwowo. Po prostych błędach w ataku i obronie doszło do zmniejszenia prowadzenia do 9 punktów ale ostatecznie wygraliśmy!

BASKET AKADEMIA SP 56, SP 51 POZNAŃ – PYRA SP 7 46 : 56

Drugi mecz rozegraliśmy z Basket Akademia Kórnik. Tym razem gościliśmy przeciwnika u siebie w czwartek 10 grudnia 2015r. Drużyna przeciwna zaledwie w pierwszej połowie pierwszej kwarty nawiązała z nami grę stawiając opór w obronie. Dalszy przebieg meczu stanowił głównie grę do jednego kosza co przyniosło nam zdecydowane zwycięstwo.

PYRA SP 7 – BASKET AKADEMIA KÓRNIK 81:10

Podsumowując w pierwszej rundzie Wojewódzkiej Ligi Mini Kosza rozegraliśmy pięć meczów z czego w jednym ulegliśmy przeciwnikowi co daje nam drugie miejsce w grupie.

Wszystkim zawodnikom gratuluję i dziękuję za zaangażowanie na treningu oraz meczach.
Życzę dalszej motywacji do pracy i osiągania wyznaczonych celów.
Drugą rundę rozpoczynamy już w styczniu!


28 października br. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM dla klas piątych: CZYTAM ROZUMIEM, JESTEM , którego celem było sprawdzenie umiejętności rozumienia czytanych tekstów oraz wykorzystania zawartych w nich informacji. Nasi uczniowie poradzili sobie w nim znakomicie. Aleksander Woźniak z klasy 5a zajął I miejsce, a Marta Plaskota z klasy 5e zdobyła III miejsce. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!


Listopad jest ciężkim miesiącem dla naszego organizmu. Ma on swoje potrzeby i wymagania. Pewnego listopadowego dnia klasy 1 E i 1 A spotkały się z Doktorem Kostkiem, który w sposób zrozumiały i wesoły przekazał naszym uczniom zasady zdrowego odżywiania. Wspólnie zbudowali piramidę zdrowego żywienia. Omówili sposoby zapobiegania chorobom, wpływ dobrego pokarmu na nasze ciało. Nie zapomnieli o dobroczynnym działaniu ruchu i zabaw na świeżym powietrzu! Bardzo wesoło upływało spotkanie z Doktorem Kostkiem i Jego Asystentką.
Adriana Maćkowiak – wychowawczyni klasy 1e


Warsztaty klasy 2g w księgarni Skład Kulturalny

W piątek 6 listopada byliśmy w księgarni na Jeżycach na warsztatach o jeżu. Spotkaliśmy się tam z ilustratorką książek dla dzieci, panią Elżbietą Krygowską – Butlewską. Pani Elżbieta porozmawiała z nami o jeżach, o ich zwyczajach, odżywianiu, ochronie. Powiedzieliśmy czego się nauczyliśmy o nich na lekcjach. Pani Ela przeczytała nam bardzo zabawny wierszyk o tych małych ssakach. Następnie przystąpiliśmy do wykonania jeży z kartonu. Na gotowe kolorowe opaski naklejaliśmy kolce, oczy, nos jeża. Powstały niesamowite nakrycia głowy, w których wracaliśmy do szkoły. Na koniec ukrywaliśmy jeże w lesie. Rysowaliśmy je na wyklejkach książki pani Elżbiety przedstawiającej drzewa. Warsztaty były bardzo ciekawe i wesołe.


„Zdrowo jem, więcej wiem”

Tak brzmi hasło ogólnopolskiego projektu dla szkół, do którego przystąpiła w tym roku klasa 2g ze Szkoły Podstawowej nr 7. Konkurs jest podzielony na 3 edycje, w ramach których dzieci mają do wykonania różne zadania.

Tematem pierwszej część edycji jesiennej były warzywa i owoce. Dzieci wzięły udział w zajęciach pt. „Smacznie, zdrowo, kolorowo”, podczas których pogłębiły swoją wiedzę na temat witamin, jakie zawierają różne warzywa i owoce, dowiedziały się, których witamin potrzebuje nasz organizm.

W ramach zadań konkursowych dzieci stworzyły zabawne historyjki o owocach i warzywach oraz ich przewadze nad słodyczami, które zostały zebrane w Klasową księgę historyjek owocowo- warzywnych” .

Uczniowie przez cały tydzień prowadzili dzienniczek pt. „Mój owocowo – warzywny tydzień”. Wspólnie z nauczycielem dzieci opracowały grę terenową pt. „Na tropie witamin” i przygotowały wystawę w holu szkoły, do odwiedzenia której zachęciły inne klasy.

Aneta Skorupińska

zobacz więcej


18 listopada klasy 2 g i 2 f wzięły udział w warsztatach w Laboratorium Wyobraźni. Podzieleni na grupy braliśmy udział w zwiedzaniu interaktywnej wystawy naukowej, zajęciach w Laboratorium Domowego Odkrywcy – Experymentarium i grze interaktywnej.
Obserwowaliśmy jak cząsteczki powietrza zachowują się w cieczach o różnej lepkości. Badaliśmy jak zachowuje się ciecz po wprowadzeniu jej w ruch obrotowy, czyli jak działa na nią siła odśrodkowa. W pomieszczeniu zwanym ciemnią obserwowaliśmy zjawiska z dziedziny fizyki związane ze światłem. Najbardziej podobały się nam zajęcia w Laboratorium. Przed przystąpieniem do eksperymentów każdy z nas został wyposażony w rękawiczki, fartuch i okulary. Pierwsze doświadczenie, które wykonaliśmy nazywało się „Ucieczka pieprzu”. Stworzyliśmy kolorowe ciągnące „glutki” oraz bańki mydlane, które można było odbijać. Wzięliśmy udział w konkursie na największą liczbę odbić. Rekordziści zostali wpisani na specjalną listę.

To były bardzo interesujące zajęcia.

Aneta Skorupińska

Izabela Jarosz

zobacz więcej


18 listopada 2015r. w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości klasa 1 E wybrała się na teren Politechniki Poznańskiej do Instytutu Chemii. Uczniowie wzbudzili zaciekawienie i sympatię zarówno starszych koleżanek i kolegów – studentów, jak i wykładowców. Uczniowie oglądali sale wykładowe, w pracowni komputerowej mieli okazję popracować na politechnicznych komputerach, z tej pracowni nie chcieli wychodzić!
Widzieli też podziemne laboratorium, do którego praktycznie nikt obcy nie ma wstępu!
Zobaczyli ścianę przeciwpożarową, która odcina zagrożone fragmenty budynku i nie pozwala się przedostać żywiołowi w inne miejsca.
Uczniowie zgodnie uznali wycieczkę za bardzo udaną i możliwe, że w przyszłości zostaną chemikami lub inżynierami innych specjalności, a Politechnika Poznańska będzie ich Alma Mater, bowiem wiadomo, że uczelnia ta kształci bardzo dobrych inżynierów.

Adriana Maćkowiak – wychowawczyni klasy 1 E


W tym roku obchodziliśmy 97. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Rocznica ta stanowiła doskonałą okazję, aby święto to zaprezentować i uczcić z uczniami w sposób szczególny. Co roku staramy się w naszej szkole zmienić formułę obchodów Święta Niepodległości oraz uczynić ten dzień pogodnym i radosnym.

Odzyskanie niepodległości, my Polacy, częściej odnosimy do tragicznych wydarzeń, niż do samego faktu odzyskanej wolności , odwrotnie niż robią to Francuzi, Amerykanie czy Czesi. Przełamywanie stereotypów związanych ze świętami narodowymi, nie jest zadaniem łatwym. Dlatego też w przygotowania tego dnia włączyła się cała społeczność szkolna, realizując powierzone im zadania.

W tym roku Samorząd Uczniowski przeprowadził dla klas IV-VI grę historyczną pt. „Na Kasztance ku wolności”. Każda klasa miała wykonać zadania związane z historią odzyskania przez Polskę niepodległości. Najwięcej punktów zdobyły klasy: 6d, 5b oraz 4c. W nagrodę zwycięzcy otrzymali słodkie „Kasztanki”.

Podczas apelu klasa 6c przygotowała przedstawienie przypominające walkę Polaków o odzyskanie niepodległości.

Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu podkreśliła, że tylko dzięki dobremu wykształceniu i edukacji możemy dalej rozwijać nasze państwo, kontynuując misję poprzedników. Zwróciła naszą uwagę na to, jak ogromne mamy szczęście mieszkając w wolnym i spokojnym państwie oraz że powinno się w nim znaleźć miejsce dla każdego.

W tym dniu nie mogło oczywiście zabraknąć naszego poznańskiego przysmaku, rogali marcińskich!

Wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom i Wam Drodzy Uczniowie serdecznie dziękujemy za pomoc i wspaniałą zabawę w tym dniu!

Samorząd Uczniowski

Opiekun- Monika Kasprowicz

zobacz więcej


W ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” dzieci z klasy 2 g wzięły udział w konkursie na najciekawszą historyjkę o owocach i warzywach. Zadaniem uczniów było przedstawienie w ciekawy i zabawny sposób przewagi owoców i warzyw nad słodyczami. Powstało wiele ładnych prac, które zostały zebrane w „ Klasową księgę historyjek owocowo – warzywnych”. Wśród wszystkich prac na wyróżnienie zasłużyła historyjka Jakuba Michalskiego pt. „Kto wygra zawody sportowe Cukierek czy Malina?”. Zapraszamy do obejrzenia i przeczytania.

Aneta Skorupińska


WARSZTATY KARTKOWE

Dnia 27.11.2015 w klasie 1 f odbyły się warsztaty kartek świątecznych prowadzone przez Panią Kasię Stobrawę. Pani Kasia przeniosła swój warsztat pracy do sali 201 co spowodowało, że poczuliśmy się jak prawdziwi artyści. Nasze kartki będzie można podziwiać oraz zakupić podczas jarmarku świątecznego dnia 4.12.2015 o godzinie 17:00.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


MŁODZI PRZEDSIĘBIORCZY

Na zajęciach przedsiębiorczości uczniowie muszą umieć analizować swoje ulubione i nielubiane zajęcia. Uczą się i dzielą pomysłami, jak pokonać swoją niechęć do pewnych czynności i jak miło spędzić wolny czas, jak go w sposób pomysłowy wykorzystać. Nie jest łatwo samodzielnie wymyślić, jak miło i bezpiecznie spędzić te wyczekiwane chwile….

Adriana Maćkowiak – opiekun


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada nasza szkoła zamieniła się w niezwykłą bajkową krainę. Na korytarzach można było spotkać bohaterów znanych i lubianych bajek i baśni dla dzieci. Zaprosiliśmy najmłodszych uczniów (klasy I i II) na spotkanie, podczas którego przypomnieliśmy wszystkim najsłynniejszych baśniopisarzy, rozwiązywaliśmy bajkowe zagadki, śpiewaliśmy piosenki. Serdecznie dziękujemy klasie 3d, która pod opieką pani Joli Ławniczak zagrała i zaśpiewała dzieciom trzy bajkowe utwory.

Dzieci z Małego Samorządu Uczniowskiego

zobacz więcej


Klasa I B i spotkania z przyrodą.

W październiku odwiedziliśmy Ogród Botaniczny. Szukaliśmy zmian jakie zaszły w przyrodzie. Przypominaliśmy sobie wygląd roślin jakie oglądaliśmy wiosną i porównywaliśmy z jesiennym widokiem. Oczywiście celem naszym było wyszukiwanie drzew , których nazwy już znaliśmy. Poznaliśmy nowe: miłorząb, kasztanowiec jadalny, wierzbę mandżurską.

Dzień Edukacji Narodowej świętowaliśmy w trochę inny sposób , gdyż wybraliśmy się na wycieczkę do STAREGO ZOO. A tam miłe spotkanie z żółwiem, gekonem i wężem. Niestety niektórzy z nas nie pozwolili się przekonać , że są to miłe zwierzęta. Ale uszanowaliśmy to, bo wiemy, że każdy z nas ma prawo bać się .

Klasa I B


Rozpoczęliśmy sezon narciarski!!!

W poniedziałek 5 października odbyły się pierwsze zajęcia na Malcie. W każdy poniedziałek w godzinach popołudniowych uczymy i doskonalimy umiejętność jazdy na nartach. W tym roku zgłosiło się dużo chętnych. Przeżycia są niesamowite, a zdobyte umiejętności na pewno przydadzą się nie tylko w czasie ferii zimowych.

Katarzyna Utrata

zobacz więcej


Zakończyliśmy szybką akcję, bo trwającą tylko jeden tydzień, zbierania pluszaków dla pacjentów szpitala w Swietowie na Ukrainie. Akcja ta miała szczególny charakter, bo szpital jest objęty działaniami wojennymi. Tym bardziej pragnę PODZIĘKOWAĆ ZA PIĘKNE PLUSZOWE DARY.

A jak było ich wiele… 11 worków i 1 karton… liczyliśmy z panem Krystianem, ale w ostatnim dniu doszły kolejne 3 worki, więc ile ich było naprawdę będą wiedzieć tylko nasi przyjaciele z Ukrainy i to wystarczy.


W czwartek 22 października 2015 dzieci klas I-III uczestniczyły w prezentacji multimedialnej pt. „Jesień w muzyce i piosence”.
Podczas prezentacji wysłuchały z czterech pór roku Antonio Vivaldiego części pt. „Jesień”. Poznały nazwiska laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który zakończył się w Warszawie. W związku z tym wysłuchały utworu „Dla Zuzi” na dwa fortepiany w wykonaniu duetu Marek i Wacek. Dzieci czytały wiersze o jesieni oraz rozwiązywały zagadki jako wprowadzenie do kolejnej jesiennej piosenki. W nagrodę za poprawną odpowiedź otrzymywały jabłuszko z kosza, który zostawiła Pani Jesień. Podczas słuchania uczniowie wykonywali określone ruchy pokazywane przez prowadzącą. Spotkanie zakończyła wspólna nauka piosenki pt. „Co może mały człowiek”.

Prezentację przygotowała i prowadziła Krystyna Grodzka.


5a w telewizji WTK

W ramach tygodnia przedsiębiorczości klasa 5a wybrała się z wizytą do telewizji WTK. Dowiedzieliśmy się, że studia telewizji WTK powstały z jednej z sal kinowych Kinepolis. Po telewizji oprowadzał nas Pan Remigiusz Koziński- Dyrektor programowy WTK. Poinformowano nas jak działa prompter, co to jest greenbox, news room itp. Mogliśmy zobaczyć jak robi się make-up osobom, które występują przed kamerą, studia do których zaprasza się gości. Pan Remigiusz Koziński opowiedział nam jak należy się odpowiednio ubrać, aby kamera „ lubiła” występujących. Wrażenia z tej wycieczki są niezapomniane i wszystkim ją polecamy

Klasa 5a

zobacz więcej


Nerwowy początek ale ostatecznie wysoka wygrana!

Za nami kolejny mecz ligowy, który odbył się w czwartek 12 listopada 2015 r . Tym razem naszym przeciwnikiem była Basket Akademia Suchy Las. Mecz zaczęliśmy nie najlepiej, popełniając dużo błędów w ataku i w dodatku nie wykorzystując czystych sytuacji podkoszowych. Wraz z upływającymi minutami wróciło skupienie oraz skuteczność i ostatecznie mecz wygraliśmy wysoką przewagą.
Pyra SP79 – Basket Akademia Suchy Las 70 : 17 (16:9, 16:1, 24:4, 14:3)

Punkty zdobyli:
F. Górski, K – 16, Ma. Włodarczyk – 14, R. Warzybok – 10, Mańkowski – 8,
Mi. Włodarczyk – 8, T. Gągało – 6, B. Antoszczyszyn – 4, M. Żołądkiewicz – 2, B. Zakrzewski –2,
Ponadto w meczu grali: D. Sójka, J. Szulc, F. Wieczorek, J. Żołądkiewicz


Ciężki mecz na wyjeździe

W miniona sobotę 7 listopada nasza drużyna rozegrała swój drugi mecz ligowy. Tym razem na boisku przeciwnika w Śremie. Początek spotkania był bardzo wyrównany, na przemian padały kosze raz z jednej, raz z drugiej strony. Mimo lepszych warunków fizycznych przeciwnika pod koszem, pierwszą połowę po zaciętej walce, dobrej grze w ataku i obronie, zakończyliśmy tylko trzy punktową stratą 30: 27. Po przerwie nie zaczęliśmy najlepiej gry w defensywie i nie udało nam się powstrzymać dogrania piłki do dwóch wysokich graczy (z ich rzutów straciliśmy łącznie 30pkt) , którzy bez problemu wykorzystali swój atut i byliśmy pod koszem spisani na straty. Zespół przeciwników w szóstej minucie trzeciej kwarty prowadził już dziesięcioma punktami i sukcesywnie zwiększał przewagę. Ciężko w drugiej połowie było zatrzymać w ataku lidera zespołu przeciwników – Michała Smolicha (20pkt). Niestety nasza gra w ataku mimo dobrze wypracowanych akcji nie przynosiła punktów. W dużym stopniu do wysokiej przegranej przyczynił się fakt 19 niecelnych rzutów osobistych na 28 oddanych! W końcowym rozrachunku drużyna MKS MOS ŚREM pokonała PYRĘ/ SP 7 76 : 44 (14:11, 16:16, 19:8, 27:9)

Punkty zdobyli:

Ma. Włodarczyk – 12, F. Górski, K. Mańkowski – 7, R. Warzybok – 6,

Mi. Włodarczyk – 5, M. Żołądkiewicz – 3, T. Gągało, B. Zakrzewski –2,

Ponadto w meczu grali: B. Antoszczyszyn, D. Sójka, J. Szulc, F. Wieczorek, J. Żołądkiewicz


SREBRO PIŁKARZY RĘCZNYCH !!!

W niedzielę 4 października, chłopcy klasy 4d wzięli udział w swoim pierwszym Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej ORLIK CUP w Świebodzinie. Po całym dniu sportowych zmagań oraz wielu emocjonujących momentach, dopingowani przez licznie przybyłych rodziców, udało nam się zająć wysokie II miejsce, ulegając tylko naszym klubowym kolegom z SP 10. Na uwagę zasługuje fakt, że najlepszym bramkarzem całego turnieju został wybrany Bartosz Dubel, a wyróżniającym zawodnikiem w zespole Bartosz Kolaj. Czekamy na kolejne sukcesy naszych młodych szczypiornistów!

zobacz więcej


1500 KSIĄŻEK ZABRALIŚMY DLA MAŁYCH PACJENTÓW SZPITALI POZNAŃSKICH.

WIELKIE PODZIĘKOWANIE należą się Wam KOCHANI UCZNIOWIE i Wam DRODZY RODZICE.

Cieszymy się z tak udanej akcji i wspaniałego wyniku.

Jak widać na zdjęciach, w akcji pomagali nauczyciele – ochotnicy, dźwigając kartony oraz pan portier Krystian, a kierowcą była p.Przewdodnicząca Rady Rodziców. Przy takiej pomocy wspaniały wynik nie dziwi.

Jola Podgórna

Kochani! Dostaliśmy list od pani Anny Gawrońskiej z organizacji Zaczytani.pl

Możemy się cieszyć, że połowę tej zbiórki dokonali nasi uczniowie z SP 7.

(Przypominam, że zebraliśmy 1500 książek!) Gratulacje!

„Choć zbiórka dobiegła końca to właśnie teraz trwa najważniejsza jej część, czyli przekazywanie książek. Na pewno chcecie wiedzieć gdzie już trafiły przyniesione bajki. To dopiero połowa, ale już dzieci mogą cieszyć się nowymi książeczkami. Miejsca, które zostały obdarowane przez Zaczytanych:

Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera (Szpitalna) – 1508 egz.
Szpital św. Józefa (Krysiewicza) – 510 egz.
Szpital Ortopedyczny (28 Czerwca 1956 r.) – 370 egz.
Centrum Wspierania Rodzin (Swoboda) – 345 egz.
NZOZ „Zawsze Razem” (Sobieskiego) – 220 egz.

Razem: 2953 egz.

Ale to dopiero początek. Kolejne książki trafią w formie paczek do dzieci z chorobami nowotworowymi, do Domów Dziecka i innych placówek.

Poniższe zdjęcia przedstawiają przekazanie książek na Szpitalnej. Ten dyplom w formie podziękowania jest tak naprawdę dla każdego, kto wspierał naszą akcję. DZIĘKUJEMY


Warsztaty w księgarni

26 października klasa 2g wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez księgarnię Empik. Warsztaty miały tytuł „Przecinek i kropka” i był on naszym zawołaniem podczas zajęć. Na początku poznaliśmy historię pisma i książek. Mogliśmy obejrzeć jak wyglądały pierwsze książki oraz jak zmieniały się narzędzia, których ludzie używali do pisania. Poznaliśmy pismo obrazkowe, węzełkowe, klinowe. Podczas zwiedzania księgarni zapoznaliśmy się z różnego rodzaju książkami: przewodnikami, słownikami, powieściami, baśniami, książkami obrazkowymi, audiobookami a jednocześnie szukaliśmy ukrytych w różnych miejscach listów. Po rozwiązaniu zagadek układaliśmy w grupach ogromne puzzle – wiersze Juliana Tuwima. Na koniec każdy z nas tworzył ilustrację do książki, którą widział w księgarni. Nasze prace zostały nagrodzone dyplomami i książkami pt. „Przecinek i kropka”.

Warsztaty bardzo się nam podobały. Obiecaliśmy naszej Pani przewodniczce, że będziemy czytać codziennie przynajmniej jedną stronę książki.

Klasa 2g


DOBRY POCZĄTEK – ZDECYDOWANE ZWYCIĘSTWO !

W czwartek 29.10.2015r. drużyna Pyra SP 7 Poznań zainaugurowała w Wojewódzkiej Lidze Mini Kosza.

W pierwszym meczu zmierzyliśmy się z drużyną Grom Nowy Tomyśl, rozgrywając spotkanie na własnym boisku.
Od początku gry widoczna była zdecydowana przewaga naszego zespołu, którą utrzymaliśmy do końca spotkania.
Mecz zakończyliśmy wysokim zwycięstwem 88 : 24 (24:2, 34:4, 13:4, 25:14).

Punkty zdobyli:
F. Górski – 19, B. Antoszczyszyn – 12, J. Żołądkiewicz – 12, B. Zakrzewski – 10, Ma. Włodarczyk – 6 , Mi. Włodarczyk – 6,
M. Żołądkiewicz – 6, K. Mańkowski – 4, R. Warzybok – 4, J. Szulc – 3, T. Gągało – 2, D. Sójka – 2

Podziękowania dla kibiców za gorący doping oraz dla Pana Adama Chmielewskiego za uwiecznienie pierwszego
ligowego występu naszej drużyny. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć

Następny mecz 7 listopada na wyjeździe z MKS MOS Śrem – trzymajcie kciuki!

Alicja Dubel

Zdjęcia


19 października klasa 2g wybrała się na wycieczkę do Katedry Poznańskiej na Ostrowie Tumskim, miejsca początków dziejów państwa polskiego.
Naszym przewodnikiem była pani Agnieszka Idziak, autorka interaktywnego przewodnika dla dzieci po Poznaniu: „Cztery żywioły i dwa koziołki”. Wędrując za panią Agnieszką dowiedzieliśmy się, że Katedra Poznańska była pierwszą siedzibą biskupów Polski. Poznaliśmy nowe słowa: mitra – oznaczające nakrycie głowy biskupa i pastorał, czyli biskupia laska, dosłownie kij pasterski. Wewnątrz katedry podziwialiśmy z zachwytem Złotą Kaplicę oraz spiżowe płyty upamiętniające miejsce pochówku poznańskich kanoników i biskupów. Dowiedzieliśmy się, że poznańska katedra jest miejscem wiecznego spoczynku królów i książąt z dynastii Piastów. W podziemiach zobaczyliśmy z jakich materiałów była zbudowana katedra. Widzieliśmy baptysterium, w którym odbywały się chrzty. W drodze powrotnej zrobiliśmy sobie zdjęcie przy ciekawym muralu.
Nasza wycieczka była bardzo pouczająca i ciekawa. Przybliżyła nam ważne miejsce w naszym mieście i jego historię.


Jesień na sportowo

20 października uczniowie klasy 3d pojechali do Szkoły Podstawowej nr 78 przy ul. Żonkilowej, aby uczestniczyć w turnieju sportowym dla klas III pod hasłem „ Jesień na sportowo”.

W turnieju startowały 14-osobowe drużyny ( 7 dziewczynek i 7 chłopców)

z każdej szkoły. Dzieci z 6 szkół brały udział w wyścigach rzędów. Za każdy wyścig otrzymywały punkty od 1 do 6. Na trybunach zasiedli kibice każdej drużyny, którzy gorąco dopingowali swoje koleżanki i kolegów.

Zawodnicy każdej ze szkół mogli sprawdzić swoją szybkość, zwinność, gibkość , wytrzymałość i siłę. Były więc skoki w workach, skoki przez płotki, przechodzenie pod płotkami, przechodzenie przez koła hula – hop, przewożenie zawodników na kocach, a także wiązanie i rozwiązywanie szarf na pachołkach.

W turnieju było też zadanie dla wychowawców. Musieli oni na czworakach dmuchając w piłeczkę pingpongową dotrzeć do mety, a kiedy już tam się znaleźli wypić pół kubka soku z cytryny. Uśmiechu, dobrego humoru, ale i entuzjazmu naszej pani nie brakowało. Nie mogła zawieźć swoich uczniów, którzy podczas turnieju dali z siebie wszystko.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji drużyna „ Siódemki” zajęła ostatecznie IV miejsce. Otrzymaliśmy dyplom, pluszowego misia i drobne upominki dla całej klasy. Udział w turnieju był dla nas dużą przyjemnością. Dziękujemy organizatorom ze Szkoły Podstawowej nr 78.

Danuta Szymanowska

zobacz więcej


Z wizytą w Muzeum Rogala

22 października uczniowie klasy 3d udali się z wizytą do Muzeum Rogala, które mieści się przy Starym Rynku. Każdy uczestnik warsztatu na czeladnika cukierniczego otrzymał specjalną czapkę. Na początku dowiedzieliśmy się trochę o historii kamienicy, w której mieści się muzeum. Poznaliśmy też naszą poznańską gwarę , z której najbardziej spodobały nam się zwroty: szczun, mela i kociamber.

Następnie obejrzeliśmy film o historii powstania naszego miasta oraz skąd wzięła się tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich. Następnie każdy z nas przystąpił do egzaminu na czeladnika cukierniczego. Ugniataliśmy ciasto, wałkowaliśmy je, kroiliśmy, wypełnialiśmy specjalnym makowym nadzieniem, zawijaliśmy i posypywaliśmy orzeszkami.

Na koniec każdy z nas mógł spróbować pysznych rogali, które są naszym produktem regionalnym.

Wyjście do muzeum dało nam wiele radości, a wracając zwróciliśmy też uwagę na piękny poznański ratusz. Nasza pani obiecała nam, że jeszcze tu wrócimy , aby zwiedzić Stary Rynek i kolejny raz przyjrzeć się poznańskim koziołkom.

Danuta Szymanowska

zobacz więcej


W październiku uczniowie klasy 1 e bardzo skrupulatnie szukali jesieni w Lasku Marcelin. Sporo tej jesieni można było znaleźć w przyrodzie. Okazało się, że przez lupę świat oglądając – można było znaleźć jeszcze owady szykujące się do zimy. Ptactwa na niebie coraz mniej, kolorowe liście szeleściły pod nogami i cieszyły oczy bogactwem barw.
Szukanie jesieni z lupami bardzo się dzieciom podobało.

Zanotowała wychowawczyni: Adriana Maćkowiak


Od końca września dzieci z klasy 1 e jeżdżą w piątki na lodowisko. Towarzyszą i pomocą służą rodzice, którzy mogą w piątek oderwać się od codziennych obowiązków. Jak widać zajęcia sprawiają uczniom sporo radości. Dzielni łyżwiarze nie zniechęcają się trudami nauki jazdy na łyżwach, twardo stają lub starają się stawać na własnych nogach. Trochę martwiliśmy się o maluchy, ale to twardzi ludzie!!! Oby tak dalej!

Zanotowała Adriana Maćkowiak – wychowawczyni klasy 1 e, zdjęcia wykonała mama Leny B.


Turniej Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców

Dnia 20 października nasza szkoła była gospodarzem Turnieju Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców w ramach rozgrywek Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

W grupie dziewcząt startowały drużyny z SP 28, SP 54 oraz reprezentacja gospodarzy w składzie: Mia Dymek (2c), Zuzanna Bartkowiak (6a) i Lena Jabrini (6d). Wśród chłopców rywalizowały SP 28, SP 88 i SP 7 w składzie bracia Damian (3a) i Patryk (6c) Pyśk. Dziewczęta reprezentowały wyrównany poziom. Siódemka zajęła drugie miejsce, minimalnie ulegając zespołowi z SP 28, który awansował do kolejnego etapu. Natomiast chłopcy z naszej szkoły zdecydowanie zajęli pierwsze miejsce i tym sposobem przeszli do następnego etapu.
Chcę bardzo serdecznie podziękować Pani Alicji Dymek i Grzegorzowi Szymanek za sędziowanie meczów na turnieju oraz Panu Mariuszowi Pyśk za czuwanie nad prawidłowym przebiegiem organizacji turnieju.
Pragnę pogratulować wszystkim uczestnikom turnieju sportowej postawy na boisku i życzę dalszych sukcesów w sporcie!!!
Alicja Dubel

zobacz więcej


Uczniowie klas IV studentami Uniwersytetu Medycznego!

12 października uczniowie klas IV szczególnie zainteresowani naukami przyrodniczymi, zostali studentami Uniwersytetu Medycznego w ramach projektu Mały Medyk – Polska Akademia Dzieci.

Powitani zostali przez Władze Uczelni, złożyli uroczyste ślubowanie, wysłuchali hymnu akademickiego: Gaudeamus igitur, otrzymali swoje pierwsze akademickie indeksy.

Na jednym z wykładów o swojej pracy w Afryce opowiadała przedstawicielka Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, uczestnicząca w akcji „Opatrunek na ratunek”. Opowieści o trudnej sytuacji wielu dzieci żyjących w Afryce zrobiły ogromne wrażenie. Wszyscy zgodnie postanowili włączyć się do akcji i przed kolejnymi zajęciami przeprowadzić zbiórkę środków opatrunkowych.

Już teraz Mali Medycy proszą Wszystkich o włączenie się do akcji. Szczegółowe informacje pojawią się na początku listopada w holu szkoły!

zobacz więcej


INAUGURACJA KOLOROWEGO UNIWERSYTETU

W środę 14 października o godz. 15.00 w Auli UAM odbyła się uroczysta kolorowa INAUGURACJA KOLOROWEGO UNIWERSYTETU w roku akademickim 2015/2016. Grupa studentów z naszej szkoły tego dnia rozpoczęła przygodę z nauką. Po otrzymaniu indeksów, kolorowych koszulek studenci zasiedli w Auli UAM. Odśpiewano Gaude Mater Polonia (Raduj się, matko Polsko) ,następnie wszystkich kolorowych studentów przywitał prorektor ds. studenckich prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk. Po części oficjalnej odbył się bardzo ciekawy wykład o owadach, który wygłosił dr Szymon Konwerski. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wykład, który odbędzie się już 29 października w Collegium Geographicum. Tytuł kolejnego wykładu to : Sąd nad panią Śmieciarską. Czeka nas pierwsze zaliczenie w indeksach.

Katarzyna Brzezińska

n-l przyrody

zobacz więcej


16 października uczciliśmy po raz kolejny pamięć Wielkiego Rodaka – Jana Pawła II.

Wspominaliśmy Papieża na lekcjach katechezy, a na wszystkich przerwach zapraszaliśmy do stoiska z pamiątkami… i nie tylko. Każdy uczeń był zaproszony do podjęcia dobrych uczynków na cześć Jana Pawła II, które należało zapisać na kartce i wrzucić do skarbonek.

Uczniowie mogli obejrzeć prezentację w holu szkoły, a ci najmłodsi z radości pomachać papieskimi chorągiewkami.

Nie mogło też zabraknąć papieskich kremówek, w tym roku sprzedaliśmy ich 720, a jeszcze zabrakło, czyli pobiliśmy rekord szkolny!

Pragnę wyróżnić i podziękować ZUZI BARTKOWIAK, uczennicy klasy VI a, która była motorem Dnia Papieskiego, a dzielnie pomagały jej: LENA JABRINI i PATRYCJA AUGUSTYNIAK, uczennice z klasy VI d. Dziewczyny sprzedały tą ogromną ilość kremówek, rozprowadziły je po klasach, obsługiwały stoisko w holu, a na paru lekcjach poprowadziły katechezy. Jestem pod wielkim wrażeniem i słowa uznania kieruję do Wychowawców i Rodziców. Serdeczne gratulacje!

Podziękowanie należy się też młodszym dziewczynkom ze szkolnego wolontariatu, które mogły podpatrzeć i brać nauki od najlepszych czyli najgorliwszych uczennic.

Dziękujemy też Wychowawcom za podprowadzenie owieczek z klas najmłodszych, bo mamy przecież w szkole urodzaj (co bardzo cieszy), za zaangażowanie oraz walkę o dodatkowe kremówki dla uczniów.

To był naprawdę DOBRY DZIEŃ.

Katecheci


Dzień Edukacji Narodowej

„Dzień Nauczyciela” był dla nas, jak zwykle normalnym dniem pracy. No może niezupełnie. Nasi uczniowie w strojach galowych, bardziej uśmiechnięci niż zwykle, babeczki z życzeniami od Samorządu Uczniowskiego krążyły wśród wszystkich pracowników szkoły.

Na 2 i 3 lekcji w holu rozbrzmiewały piosenki towarzyszące pokazowi mody nauczycielskiej, którą przygotowali uczniowie z kółka teatralnego.

Po południu zaszczycili nas swoją obecnością Znamienici Goście m. in. emerytowani pracownicy szkoły. Pani Dyrektor serdecznie podziękowała wszystkim za całoroczną pracę.

Zarówno naszym Uczniom jak i ich Rodzicom dziękujemy za wiele miłych słów i serdeczności, które skierowali tego dnia do wszystkich, którzy starają się, aby nasza Siódemka osiągała jak najlepsze wyniki w swojej pracy dydaktycznej i wychowawczej.

zobacz więcej


Spotkanie ze Szkolnym Patrolem Straży Miejskiej

Na czwartkowych naradach uczniowie klas IV spotkali się ze Szkolnym Patrolem Straży Miejskiej. Po raz kolejny uczniom przypomniano zasady bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w stosunku do swoich rówieśników i nie tylko. Panie rozmawiały też z dziećmi o odpowiedzialności i konsekwencjach, jakie może ponieść uczeń za niestosowne zachowanie się nie tylko na terenie szkoły, ale także poza jej murami.

Za dwa tygodnie nasz szkolny patrol odwiedzi nas ponownie. Tym razem spotkanie poświęcone będzie cyberprzemocy i zasadom zachowania w sieci. Zajęcia skierowane będą do wszystkich uczniów klas IV-VI.

Rozmów i przypominania zasad bezpieczeństwa i kultury obowiązującej wszystkich internatów nigdy nie za wiele !!!


Nasza szkoła została przyjęta do III edycji programu „Mistrzowie Kodowania„, którego organizatorem jest firma Samsung Electronics Polska. Celem programu jest upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. Dzieci będą mogły nauczyć się programować w języku Scratch. Programowanie ma wiele korzyści – rozwija w dzieciach umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia, uczy kluczowych umiejętności, niezbędnych we współczesnym świecie: logicznego myślenia, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań i wyciągania logicznych wniosków. Już we wtorek weźmiemy udział w Europejskim Tygodniu Kodowania! Projekt ten będzie realizować klasa 1c oraz dzieci uczęszczające na zajęcia dodatkowe z Mapowania. Więcej informacji o programie : http://mistrzowiekodowania.pl

Agnieszka Czereśniowska


Klasa 1c wzięła udział w Europejskim Tygodniu Kodowania! Code Week Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbył się w tym roku po raz trzeci. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W ubiegłym roku w Polsce odbyło się ponad 300 wydarzeń promujących kodowanie. W tym roku i my dołączyliśmy do nich.

Agnieszka Czereśniowska


PUCHAR DLA SIÓDEMKI W „BIEGU Z KLASĄ”

Tradycją w naszej szkole jest udział w „Bieg z klasą” – imprezie organizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej PARTNER , której honorowym patronatem był Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiaka.

W tym roku 20 września, wystartowaliśmy już w VI edycji „Bieg z klasą” w bardzo licznym gronie „Siódemki”- 109 -ciu uczestników reprezentujących Szkołę Podstawową nr 7 oraz propagujących zdrowy i aktywny styl życia. Dla wielu z nas to była prawdziwa walka z samym sobą, aby pokonać tak długi dystans. Bieg przebiegał wokół Jeziora Maltańskiego na 2 dystansach – 5,4 km lub 10,8 km do wyboru. Każdy uczestnik na mecie otrzyma pamiątkowy medal i posiłek regeneracyjny. Organizatorzy biegu zrobili Nam miłą niespodziankę wręczając PUCHAR DLA NAJLICZNIEJSZEJ SZKOŁY uczestniczącej w biegu!!!

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzinom oraz nauczycielom za wspólne pokonanie symbolicznych kilometrów w miłej i sportowej atmosferze. ZAPRASZAMY ZA ROK

zobacz więcej


Wycieczka do Muzeum Młynarstwa w Jaraczu

23 września uczniowie klasy 3c i 3d pojechali na wycieczkę pod hasłem „Od ziarenka do bochenka”. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie rezerwatu przyrody Morasko. Podczas pobytu na terenie rezerwatu dzieci poznały podstawowe gatunki drzew występujących w polskich lasach, dowiedziały się, jakie są warstwy roślinności w lesie, jak rozpoznawać kierunki świata, a także zdobyli najwyższy szczyt środkowej Wielkopolski – Górę Moraską. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się opowieść przewodnika wycieczki o wydarzeniu sprzed około 5 tysięcy lat temu. Z zapartym tchem dzieci słuchały o spadających meteorach i kraterach po upadku meteorytów oraz o tym, że właśnie tu odnaleziono największy okaz w Polsce.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Dzieci poznały dawne maszyny do mielenia ziarna, zwiedziły stary młyn wodny, zobaczyły w jaki sposób spiętrza się wodę w rzece Wełnie. Zobaczyły też wiatrak. Dowiedziały się, co zrobić, aby jego skrzydła były zwrócone w stronę wiatru.

Dużą radość sprawiło dzieciom mielenie zboża w żarnach i stępach. Uczniowie przesiewali samodzielnie zmieloną mąkę przez specjalne sita i zabrali woreczki z mąką i kaszą do szkoły.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie wiatraka holenderskiego, w którym jak głosi legenda podobno straszy. I rzeczywiście podczas pobytu dało się słyszeć jakieś stukanie i trzaski.

Niesamowitą frajdę sprawiło dzieciom własnoręczne przygotowywanie musli z płatków owsianych, miodu, rodzynek, żurawiny i orzechów. Wszyscy z apetytem zajadali się też kiełbaskami z ogniska i różnymi gatunkami pieczywa. Wycieczka pozwoliła też w dużym stopniu przyswoić uczniom wiedzę o rodzajach zbóż uprawianych w Polsce, a także produktach, jakie z nich otrzymujemy.

Wrażenia z pobytu w Jaraczu i piękna pogoda pierwszego jesiennego dnia sprawiły, że wycieczka na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

D. Szymanowska

zobacz więcej


KLASA 2F W UŻYTKU EKOLOGICZNYM „BOGDANKA”

23 września wybraliśmy się nad jezioro Rusałka. Szliśmy brzegiem jeziora, aż dotarliśmy na plażę, a tam zjedliśmy śniadanie. Udaliśmy się nad rzeczkę Bogdankę. Sprawdzaliśmy, w którą stronę płynie rzeka i określaliśmy, który to prawy, a który lewy brzeg. Poszliśmy na murawę piaskową i zobaczyliśmy szczotlichę siwą. Byliśmy w lesie, gdzie rosły olsze czarne. Zobaczyliśmy żaby. Obserwowaliśmy meandry (zakola) rzeki. Potem bawiliśmy się na placu zabaw. Wycieczka była ekscytująca i ciekawa.

Zosia Kajdan, Marysia Borczyńska,
Stanisław Jahns, Piotr Wieszczycki


890 KSIĄŻEK! To wspaniały wynik zbiórki książek dla szpitali dziecięcych!
A zawdzięczamy go Wam kochani Uczniowie i Wam drodzy Rodzice. Włożyliśmy książki do 12 kartonów i zawieźliśmy do punktu zbiórki.
Nie spoczywamy na laurach, ale zbieramy nadal – do końca października. Przeglądamy nasze szafy i półki w poszukiwaniu książek dawno już przeczytanych i zapomnianych. Będą one umilać niełatwy czas pobytu w szpitalu.
Szczególne podziękowania dla p. Małgosi Skonieckiej-Pawłowskiej za podrzucenie tematu akcji i wsparcie. 
A panu Przemkowi Kowalikowi podziękowania za przewóz kartonów i zapakowanie po czubek dachu swojego magicznego auta.
Z wdzięcznością, Jola Podgórna


Drużynowe Mistrzostwa Poznania w pływaniu

Ruszyła sportowa rywalizacja szkół podstawowych w roku szkolnym 2015/2016, w ramach Igrzysk Młodzież Szkolnej. Nasze zmagania rozpoczęliśmy od startu w pływaniu.
We wtorek 15 września 2015r. „Siódemka” wzięła udział w zawodach sztafet 10x25m stylem dowolnym, składających się z dziesięcioosobowych drużyn (pięć dziewczynek i pięciu chłopców). W imprezie brało udział 16 poznańskich szkół podstawowych wśród, których nasza reprezentacja zajęła 6 miejsce z czasem 3:36,06s.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom dobrego wyniku i życzymy czerpania radości z pływania.

p0000001


Sztafetowe biegi przełajowe

Dnia 23 września 2015r., reprezentanci naszej szkoły brali udział w sztafetowym biegu przełajowym (10x800m), organizowanym przez Młodzieżowy Ośrodek Sportowy w ramach Igrzysk Młodzież Szkolnej. Impreza odbyła się na Polanie Harcerza na terenach Malta. W rywalizacji szkół podstawowych startowało 35 drużyn. Reprezentacja Siódemki ukończyła bieg na 24 miejscu.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za zaangażowanie i gratulujemy pokonywania własnych rekordów!!!

zobacz więcej


„Szczypiorniści” naszej szkoły rozpoczęli sezon !

W pierwszy weekend września piłkarze ręczni klasy 6d reprezentujący barwy klubu MKS POZNAŃ wzięli udział w bardzo silnie obsadzonym Ogólnopolskim Festiwalu Piłki Ręcznej „ŚWIDNICA CUP”. Po 3 dniach sportowej walki przegrywając tylko dwa mecze w całym turnieju, w pozostałych natomiast spotkaniach ciesząc się z wysokich wygranych, ostatecznie zajęliśmy 5 miejsce. Cała drużyna zasługuje na duże brawa, a forma, którą chłopcy zaprezentowali podczas turnieju w Świdnicy daje nadzieje na dobry wynik w tegorocznych rozgrywkach szkolnych i ligowych.

p0000001


TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

21 września odbył się w naszej szkole Turniej Piłki Nożnej dla klas III. Turniej zorganizowali i poprowadzili studenci pedagogiki UAM odbywający w naszej szkole praktyki : pan Amadeusz Kubiak i pan Mateusz Świtalski , który okazał się być sędzią piłki nożnej . Z każdej klasy trzeciej wybrana została 7-osobowa reprezentacja ( w turnieju mogły uczestniczyć również dziewczynki) . Punktualnie o 9.35 na boisko wybiegły dwie pierwsze drużyny; zawodnicy z 3c i 3d . Mecz był bardzo zacięty, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Potem przyszła kolej na klasę 3a i 3b. Kolejne mecze to walka o trzecie i pierwsze miejsce. Warto wymienić tu strzelców bramek: Byli to Kuba Kędzia z 3a, Kacper Markowski z 3b, Adam Szczepański z 3d, Julka Przybył z 3d i Marcin Soroka z 3c.
Turniej zakończył się rozdaniem dyplomów i nagród w postaci piłek treningowych.
A co oprócz ogromnych emocji zauważyli wszyscy obserwatorzy?
Profesjonalizm i grę fair play wszystkich zawodników jak i niesamowity doping, jaki zgotowali im przedstawiciele poszczególnych klas.
Agata Borowska

zobacz więcej


Sprzątanie świata 2015

Jak co roku nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Sprzątanie Świata.
Uczniowie klas V dodatkowo wzięli udział w zajęciach terenowych w Parku Raszyńskim. Wyznaczali kierunki, rozpoznawali gatunki pospolitych drzew, uczyli się jak obliczać ich wysokość. Obiektyw naszego aparatu towarzyszył klasie 5d w czasie zajęć.

zobacz więcej


Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Kolejne rozpoczęcie roku szkolnego w naszej szkole przeszło do historii. Po wakacyjnej przerwie, 1 września o godzinie 9.00, społeczność Siódemki zebrała się na szkolnym boisku, aby wziąć udział w uroczystej inauguracji roku szkolnego 2015/2016.
Po wprowadzeniu pocztu flagowego oraz odśpiewaniu hymnu państwowego tradycyjnie głos zabrała Pani Dyrektor Anetta Dropińska-Pawlicka, która serdecznie przywitała wszystkich przybyłych uczniów, nauczycieli oraz gości. Pani Dyrektor wyraziła swoje zadowolenie z bezpiecznie spędzonych, przez dzieci, wakacji i ich powrotu do szkoły.
W swoim wystąpieniu nawiązała do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat – II wojny światowej i dramatu, w obliczu którego musiała stanąć wtedy ludzkość. Szczególną uwagę zwróciła przede wszystkim na los młodych ludzi, podkreśliła niezwykłą odwagę, jaką wykazała się wtedy młodzież, dbając o kontynuowanie edukacji, pielęgnowanie tradycji,
a także biorąc udział w różnych formach oporu.
Wyraziła przekonanie, iż trzeba umieć odważnie podejmować trudne decyzje, które prowadzą człowieka do dobrego życia. Podkreśliła, że rozpoczynający się rok szkolny będzie w naszej szkole rokiem odwagi. Zachęcała uczniów, rodziców i nauczycieli do kierowania się w życiu odwagą. Swoje wystąpienie, Pani Dyrektor, zakończyła wymownym cytatem „Uśmiech bywa aktem męstwa, smutek to słabość i postawa zbyt wygodna. Być radosnym i dobrym, kiedy świat jest smutny i zły, to mi dopiero odwaga.” (M. Musierowicz „Opium w rosole”)
Następnie głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców Pani Małgorzata Skoniecka-Pawłowska, która wyraziła uznanie dla nauczycielskiego trudu. Życzyła zarówno pedagogom, jak i uczniom oraz ich opiekunom owocnej współpracy, a także zapowiedziała kontynuację współpracy rodziców z nauczycielami.
Po zakończonej uroczystości uczniowie, serdecznie pozdrawiani u progu szkoły przez Panią Dyrektor, wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, gdzie zapoznali się
z organizacją zajęć.
Osobne rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się dla uczniów klas pierwszych. Tegoroczni pierwszoklasiści przybyli do szkoły na godzinę 11.00 w towarzystwie swoich rodziców, a często i dziadków. Pierwszym wyzwaniem dla wszystkich dzieci było odnalezienie swojej przyszłej wychowawczyni. To zadanie maluchy z pomocą swoich najbliższych wykonały perfekcyjnie.
Po powitaniu przez panią Dyrektor pierwszoklasiści wysłuchali zaśpiewanej przez zespół Siódemeczki piosenki o tym samym tytule. Następnie uczniowie klasy 3c przywitali swoich młodszych kolegów wierszem, zapewniając, iż w razie potrzeby zawsze mogą liczyć na pomoc starszych kolegów. Kolejne wyzwanie polegało na ruchowej interpretacji wiersza „Pierwszaczek”. Wtedy w sukurs pierwszakom przyszły panie wychowawczynie, które zamieniły się w żywe lustra. Oczywiście i to zadanie zostało zaliczone.
Jednak najważniejszym momentem uroczystości było pasowanie przez panią Dyrektor każdego z młodych adeptów na ucznia klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 7 w Poznaniu.
Potem nastał czas na wręczenie dyplomu potwierdzającego akt pasowania oraz na słodki upominek. Teraz już można stanowczo powiedzieć: Witajcie pierwszaki wśród nas!

Agata Borowska
Agata Maćkowiak

zobacz więcej


Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu