Archiwum 2014/2015

Święto Szkoły

Zobacz foto-reportaż


Festyn policyjny w Parku Wilsona

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka dzieci z oddziału przedszkolnego 0a i 0c uczestniczyły w festynie zorganizowanym przez Komendę Miejską Policji w Parku Wilsona. Na dzieci czekały liczne atrakcje m.in. zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne oraz możliwość zobaczenia z bliska niektórych gadów (jaszczurki, żółwia i węża) oraz kuca. Uczniowie poznali również podstawowe zasady pierwszej pomocy oraz mieli okazję obejrzenia pojazdów policyjnych z dawnych czasów. Nasz pobyt zakończyliśmy relaksem na trawie i orzeźwiającymi lodami!

Agnieszka Czereśniowska, Romualda Graffunder


 Piknik rodzinny klasy 0c

16 czerwca w Lasku Marcelińskim z okazji zakończenia roku szkolnego oraz świętowania Dnia Mamy i Taty zebraliśmy się, aby wspólnie z dziećmi i rodzicami spędzić popołudnie. Zanim jednak zaczęliśmy biesiadować przy ognisku, dzieci zaprezentowały kilka piosenek i taniec z chustą animacyjną. Po pięknym przedstawieniu najmłodsi mieli okazję przejechać się na kucyku i pobawić się na polanie. Na zakończenie każdy otrzymał dyplom ukończenia oddziału przedszkolnego oraz upominek. Spędzone wspólnie chwile z pewnością na długo zostaną w pamięci.

Agnieszka Czereśniowsk


 Olimpiada sportowa z oddziałów przedszkolnych

Dzieci z oddziałów 0a, 0b i 0c przez cały rok rozwijały swoją sprawność na  dodatkowych zajęciach ruchowych prowadzonych przez panią Grażynę Szmyt i pana Grzegorza Szymanka. Podsumowaniem zajęć ruchowych było zorganizowanie sportowej olimpiady. Drużyny zostały dobrane losowo. Zadania wymagały od dzieci wykazania się zwinnością, szybkością, celnością i zręcznością. Od mistrzowskiego tytułu ważniejsza była sportowa rywalizacja i wspaniała zabawa. Dziękujemy organizatorom.

Jolanta Ławniczak, Agnieszka Czereśniowska, Romualda Graffunder


 Warsztaty cukiernicze w Cafe Family czyli  ostatnia wyprawa klasy III A

W ostatni czwartek przed zakończeniem roku szkolnego wybraliśmy się na warsztaty cukiernicze do uroczego miejsca – Cafe Family.
Postanowiliśmy osłodzić sobie koniec trzyletniej przygody i samodzielnie przystąpiliśmy do wytworzenia niezwykłych lizaków – Cakepops’ów. Najpierw otrzymaliśmy specjalne fartuszki, by móc bez obawy pracować. Zaraz potem na stole pojawiły się niezbędne do przygotowania słodkości ingrediencje. Bardzo ważnym elementem było dokładne odmierzanie składników, by nasze lizaki się udały.  Najpierw połączyliśmy cukier z mąką, potem dodaliśmy masło, jajka, proszek i cukier waniliowy. Po wymieszaniu dodaliśmy kolorowe barwniki i upiekliśmy babeczki. Teraz przystąpiliśmy do drugiej części pracy. Rozpuściliśmy w wodnej kąpieli białą czekoladę, pokruszyliśmy „na piasek” biszkopty, a także nasze tęczowe babeczki. Po wymieszaniu wszystkich elementów dodaliśmy jogurt i rozpoczęliśmy proces końcowy- formowanie lizaków. Gdy ciasto było dość gładkie i plastyczne, zrobiliśmy kulki i nałożyliśmy je na patyczki. Na zakończenie czekała nas najlepsza praca – ozdabianie cakepops’ów według naszej fantazji. Otoczone czekoladą lizaczki zostały udekorowane bajecznie kolorową posypką, a potem pięknie zapakowane w celofanowe woreczki. W domu tylko do lodówki na pól godziny i cakepopsy gotowe J
Uff, było trochę pracy, ale te dwie godzinki bardzo szybko nam minęły! Zanim wróciliśmy do szkoły, pani kupiła nam jeszcze pyszne lody tradycyjne. Z uśmiechem na twarzach i pełni słodkich wrażeń zakończyliśmy rok szkolny 2014/2015!

Beata Żyto
wychowawczyni klasy III A


II miejsce w konkursie „ABC – nie zawsze chodzi o alfabet”

Dnia 11 czerwca 2015 roku, reprezentacja naszej szkoły w składzie Karolina Taborska klasa 6d, Marta Hała klasa 5d uczestniczyła     w konkursie „ABC – nie zawsze chodzi o alfabet”, obejmującym zagadnienia z zakresu przedmiotu przyrody oraz udzielania pierwszej pomocy. Zwycięzcy zostali wyłonieni po pięciu konkurencjach praktyczno- teoretycznych. Konkurs odbył się w Gimnazjum nr 6            w Poznaniu, natomiast rozdanie nagród miało miejsce 18 czerwca 2015 roku w Zespole Szkół Handlowych na ul. Śniadeckich 54/58  w Poznaniu. Serdeczne podziękowania dla Pani Alicji Dubel za przygotowanie, motywację i dobro słowo, Pani pielęgniarce za pomoc w nauce i zajęcia praktyczne.

Marta Hała


 „Z tańcem przez świat” czyli  uroczyste zakończenie trzech wspólnych lat w klasie III A

„Nadchodzi chwila nieubłagana,
czas pożegnania, bo jutro z rana,
gdy po wakacjach się obudzimy,
to czwartą klasę  już  zobaczymy…

Zaczniemy nową przygodę w szkole:
pracę, zabawę oraz swawole.
Lecz o trzech latach nie zapomnimy
i z łezką w oku do nich wrócimy.

I choć zostaną tylko wspomnienia,
a trzecia klasa się w czwartą zmienia,
dziś dziękujemy za ten nasz czas,
co tak w przyjaźni zjednoczył nas!”

Beata Żyto

23 czerwca, we wtorkowe popołudnie, my – uczniowie klasy III A, zaprosiliśmy na uroczystość zakończenia trzech lat wspólnej pracy i zabawy naszych najbliższych. Żeby pożegnanie nie było tak smutnym momentem, postanowiliśmy zaprezentować spektakl, który rozraduje i doda energii. I tak zaprezentowaliśmy autorskie przedstawienie pt. „Z tańcem przez świat”. Muzyka pozwoliła wszystkim zebranym  wyruszyć w podróż dookoła naszego globu.
Najpierw powitaliśmy słoneczny poranek tańcem francuskim w obowiązkowych beretach na głowie J. W południe odwiedziliśmy Wiedeń, a zaraz potem Londyn, by przy niezwykle wzruszającym utworze „Sunrise, sunset” ukołysać walcem zgromadzoną publiczność. Wieczorem  z szybkością błyskawicy przenieśliśmy się do roztańczonej Moskwy, a taniec „Kalinka” podbił serca naszych gości, którzy rytmicznie klaskali z uśmiechem na twarzy do końca piosenki. Potem wykonaliśmy skok za ocean, a nasi panowie zatańczyli amerykańskiego bluesa. Warto dodać, że przy tym utworze zręcznością swoich palców pochwalił się nasz kolega Adam! Chwilę później na ulicach Rio porwała wszystkich ognista samba , a nasi piłkarze pokazali, jak wygląda finezja brazylijskiego futbolu.
Po tych wojażach wróciliśmy do Polski i pożegnaliśmy się dostojnym, perfekcyjnie odtańczonym polonezem. Jego wykonanie wzruszyło naszych gości, owacjom na stojąco nie było końca!
Na zakończenie części artystycznej czekała nas wielka niespodzianka! Każdy otrzymał od naszej pani złote medale ze specjalną dedykacją. Po raz kolejny dowiedzieliśmy się, że jesteśmy niepowtarzalni, że każdy z nas ma swoje mocne strony, które warto pielęgnować i rozwijać ,  by podbić świat!
Choć żal serce ściska, trzeba ruszać w dalszą drogę…

„Już czas, już czas się pożegnać,
czwarta klasa woła nas.
Tak nam trudno się rozstawać,
chcielibyśmy cofnąć czas,
lecz musimy pożegnać Was….”

Beata Żyto
wychowawczyni kl. III A


Koncert  dla Rodziców

22 czerwca w holu naszej szkoły odbył się koncert podczas którego swój dorobek artystyczny przedstawiły dziewczynki z zespołu wokalnego „Siódemeczki”, laureatki Międzyszkolnego Konkursu Piosenki , laureaci Szkolnego i Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego, a także zespół dzieci klasy 2d grający na flażoletach.
Na koncert zaproszeni zostali Rodzice , pani dyrektor Anetta Dropińska-Pawlicka oraz  panie wicedyrektor – Magdalena Łagodzińska i Wiesława Ciuksza.
Zespół wokalny „ Siódemeczki” pod kierunkiem pani Krystyny Grodzkiej zaśpiewał swoje ulubione piosenki. Mogliśmy więc usłyszeć  piosenkę pt. „Mała wiosna” czy „ Siódemka”, a wszyscy zgromadzeni zostali poproszeni o wspólny śpiew piosenki znanej od pokoleń pt. „ Słoneczko”. Laura Szymańska zaśpiewała piosenkę za którą otrzymała  podczas konkursu wyróżnienie.
Publiczność gromkimi brawami nagradzała wszystkich recytatorów. Najbardziej przejęci byli pierwszacy: Emilka Góra, Jakub Michalski i Kasjan Bednarkiewicz. Marta Kwaśniewska z klasy 2c zachwyciła wierszem „Bajeczka”, zaś Igor Sówka z 2d rozbawił publiczność wierszem Jana Brzechwy pt. „Brudas”.  Wiersz „ Dla mamy i taty” wyrecytowała Roksana Michalska z klasy 3c, a Dominika Dorau z klasy 2a opowiedziała nam słowami poety o wróbelku Elemelku. Po zaprezentowaniu  się recytatorów usłyszeliśmy utwory z epoki średniowiecza, które zagrał na flażoletach zespół dzieci z klasy 2d  pod kierunkiem pani Joli Ławniczak. Na zakończenie spotkania Jakub Czelej wyrecytował wakacyjny wiersz. Prowadząca Danuta Szymanowska podziękowała  za wysłuchanie części artystycznej i życzyła wszystkim udanych wakacji.


Ach co to był za Bal…

Foto-galeria z balu absolwenta


Finał Szkolnego Konkursu Przyrodniczego

Uczniowie klas V i VI spotkali się w szkolnym finale Konkursu Przyrodniczego.
Tematem tegorocznej edycji była Polska i Europa, a więc królowała geografia. Swoje klasy reprezentowali uczniowie, którzy już odnieśli pierwszy sukces-wygrali pierwszy etap eliminacji. Umiejętności i wiedza, jaką wykazali się wszyscy uczestnicy konkursu była naprawdę imponująca, nie obyło się bez emocjonującej dogrywki. Wszystkim serdecznie gratulujemy i przy okazji informujemy, że 1 miejsce zajęła klasa 5d, drugie klasa 6a, trzecie klasa 6d, czwarte-5e …. i tak dalej….

Panie od przyrody


W STAREJ CHACIE U KOWOLA

9 czerwca 2015 roku pojechaliśmy do Starej Chaty u Kowola w Kluczewie. Powitał nas wujek Krzysiu. Mówił gwarą poznańską. Był strasznie dziwny i śmieszny, musieliśmy wszystko po nim powtarzać. Najpierw zjedliśmy śniadanie. Później poszliśmy do kuźni i wujek wykuł dla nas podkowę. Wujek Krzysiu chciał zrobić miecz świetlny, ale zajęłoby mu to 2 tygodnie. Jeździliśmy na hulajnogach i opiekowaliśmy się króliczkami. Potem była słodka niespodzianka –rogaliki z dżemem. Obejrzeliśmy świnki, kozy i owce. Mogliśmy wydoić krowę. Jeden chłopiec pił mleko prosto od krowy. Jechaliśmy wozem ciągniętym przez traktor. Na zakończenie było ognisko z pysznymi kiełbaskami. Pomimo deszczu, bawiliśmy się wspaniale.

Dzieci z klasy 1f i 1g


Festyn w Krzesinach

1 czerwca klasy 1 g i 1 f wybrały się na wycieczkę do Bazy lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Na miejscu zastaliśmy przygotowane stanowiska, których gospodarzami byli żołnierze. Obejrzeliśmy stare i nowe samoloty, kombinezony dla saperów, wozy strażackie, broń, specjalistyczne samochody pracujące na lotnisku. Z bliska podziwialiśmy starty i loty słynnych F 16. Wzięliśmy udział w festynie z okazji Dnia Dziecka. Większość z nas spróbowała swoich sił na macie, pokonując zawodowych zapaśników. Po zabiegu malowania twarzy byliśmy nie do poznania. Wróciliśmy do domu w świetnych humorach.


Prezydent Poznania w Siódemce

Mamy zaszczyt poinformować, że 14 maja naszą szkołę odwiedził niezwykły gość, Prezydent Miasta Poznania, Pan Jacek Jaśkowiak. Celem wizyty była próba odpowiedzi na pytanie, czym jest samorządność oraz jak każdy z nas może wpływać od najmłodszych lat, będąc uczniem, na sprawy, które nas dotyczą.
Najpierw jako gospodarze Siódemki zaprosiliśmy Pana Prezydenta na spacer po szkole. Przedstawiliśmy nasze szkolne wystawy oraz opowiedzieliśmy o wielu naszych osiągnięciach. Pan Prezydent miał również okazję zobaczyć nasze sale lekcyjne. Następnie zaprosiliśmy Gościa do udziału w debacie Samorządność – co to takiego? Przedstawiliśmy Panu Prezydentowi pomysły na zmianę naszego najbliższego otoczenia oraz poprosiliśmy o opinię na ich temat. Potem Pan Prezydent odpowiadał na pytania przygotowanie przez uczniów naszej szkoły. Gość wyjaśnił nam m.in. czym dla Niego jest samorządność, wspominał swoją działalność szkolną oraz utwierdził nas w przekonaniu, że niezwykle cenna jest nasza działalność, jako młodych ludzi.
Pod koniec spotkania nasze koleżanki wręczyły włodarzowi miasta list z prośbą o wsparcie projektu Zielona sala – umysł wyzwala. Koncepcja zakłada powstanie pięciu zielonych klas zewnętrznych na terenach poznańskich szkół osiedlowych, w których miałyby odbywać się zajęcia.
Na zakończenie szkolny zespół wokalny wykonał dwa utwory autorstwa Jacka Kaczmarskiego Bal u Pana Boga oraz Zrodził się dzieciaczek.
Potem Pan Prezydent spotkał się z przedstawicielami Małego Samorządu, którzy opowiedzieli o swojej działalności.
Wrażenia z tej wyjątkowej wizyty na długo pozostaną w naszej pamięci.


Konkurs recytatorski dla dzieci z zerówek

3 czerwca w bibliotece naszej szkoły odbył się konkurs recytatorski dla dzieci z zerówek. Wzięło w nim udział 12 dzieci, które przygotowały wiersze różnych autorów poezji dziecięcej.
W jury konkursu zasiadły panie:
– pani Wiesława Hofman,
– pani Agata Borowska
– pani Danuta Szymanowska.
Mali recytatorzy byli bardzo przejęci, ale sprostali zadaniu i recytowali wiersze tak pięknie jak tylko potrafili.
Po wysłuchaniu wszystkich recytacji i  krótkiej naradzie jury ogłosiło laureatów.
Zostali nimi:
I miejsce zajął Jacek Krzyszkowski
II miejsce zajął Maciej Ławniczak i Jasiek Niedzielski
III miejsce zajęła Lilianna Zgierska
Jury przyznało również 3 wyróżnienia. Otrzymały je:
– Natasza Wieczorek
– Kamila Środa
– Zofia Ratajczyk
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a laureaci nagrody książkowe


Warsztaty piekarnicze klasy 1g

20 maja klasa 1g wybrała się na warsztaty do piekarni przy ul. Junikowskiej w Poznaniu. Zostaliśmy zaproszeni na zaplecze, gdzie obejrzeliśmy stary, 80 letni piec i inne urządzenia służące do wypieku pieczywa. Nauczyliśmy się rozpoznawać różnego rodzaju mąki. Każdy z nas otrzymał kilka porcji ciasta, z którego mógł uformować bułkę o dowolnym kształcie. I tak wyszły spod naszych rąk ślimaki, żółwie, precelki i warkocze. Warsztaty były bardzo interesujące. Wiemy już jak trudna jest praca piekarza i dlaczego należy szanować chleb.

Klasa 1 g w Teatrze Nowym


25 maja nasza klasa odwiedziła Teatr Nowy w Poznaniu.

Dowiedzieliśmy się czyje imię nosi ten teatr i kim był Tadeusz Łomnicki. Obejrzeliśmy obie sceny teatru: dużą i nową. Bardzo podobały nam się garderoby aktorów oraz perukarnia. Widzieliśmy różne rekwizyty oraz środki do charakteryzacji aktorów. Widzieliśmy jak powstaje scenografia do spektaklu. Na koniec sami wystąpiliśmy na scenie z piosenką „Maszeruje wiosna”.


Wyprawa w głąb ziemi czyli uczniowie klasy III a i III b a wycieczce do Kopalni Soli w Kłodawie

Czy byliście już kiedyś pod ziemią? Jeśli nie, zapytajcie, jak tam jest Waszych kolegów z klasy III a i III b, którzy w czwartek 28 maja wybrali się na podziemną wyprawę.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od dwugodzinnego zwiedzania jedynej czynnej Kopalni Soli w Polsce. Mieści się ona w mieście Kłodawa, niedaleko Konina. Równolegle z ofertą turystyczną odbywa się tam wydobycie pokładów soli kamiennej. Po spotkaniu z naszymi przewodnikami każdy został zaopatrzony w żółty kask, a dodatkowo nasze panie otrzymały górnicze latarki. Już sam początek trasy pozostanie na długo w naszej pamięci! Zjechaliśmy  windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi z prędkością ok. 20 km na godzinę w ciemnej, stalowej „klatce”, a tej podróży towarzyszył świst, wiatr i krzyki niektórych uczestników J. Potem wyruszyliśmy wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – patronki górników solnych. Mieliśmy okazję poznać historię  powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Obejrzeliśmy liczne wyeksploatowane komory solne, a także przeżyliśmy niezwykłą przygodę w Grocie Draculi! Przepięknie wyglądały korytarze podświetlone czerwono-niebieskim światłem. A że sól jest rzeczywiście słona , przekonał się o tym niejedne z nas, próbując organoleptycznie ścian i kamiennych kryształów. Ci ciekawe sól wcale nie była biała, ale miała niezwykłe barwy od biało-szarej przez różową do … niebieskiej!  Mogliśmy też  zobaczyć maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym. Przed powrotem na powierzchnie wybraliśmy się na „solne łowy” i zebraliśmy wiele ciekawych okazów solnych bryłek.
Godzinę później dla odmiany rozpoczęliśmy zajęcia przyrodnicze w lesie i gościliśmy w pięknym Nadleśnictwie Grodziec. Na początku, po chwili rekreacji na świeżym powietrzu, pożywiliśmy się pieczonymi na ognisku kiełbaskami, a potem udaliśmy się z Panią Leśnik na ścieżkę edukacyjną. Poznaliśmy zwyczaje żyjących w polskich lasach zwierząt, a także przewędrowaliśmy platformą obserwacyjna na wysokości koron drzew. Przypomnieliśmy sobie, że w lesie jesteśmy wyłącznie gośćmi i obowiązują nas określone zasady postępowania. Na koniec zapoznaliśmy się z makietą kopalni odkrywkowej i programem rekultywacji terenów po wyrobiskach.
Pełni wrażeń i nieco zmęczeni po ponad 12-godzinnej wyprawie, wróciliśmy do Poznania. Żebyśmy nie zapomnieli o wycieczce, każdy z nas otrzymał w prezencie paczkę gruboziarnistej soli, najlepszej na świecie.

Beata Żyto
wychowawczyni kl. III a


Prelekcja pt. „Pan Nietoperz” – klasa 0c

Klasa 0c miała okazję uczestniczyć w prelekcji pt. „Pan Nietoperz” z cyklu „Spotkania z Przyrodą”, która odbyła się w Auli Z. Czubińskiego mieszczącej się w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pasjonatki chiropterologii zdradziły nam kilka tajemnic z życia nietoperzy i obaliły nie jeden mit na ich temat. Po powrocie do szkoły postanowiliśmy przypomnieć sobie zdobyte informacje i wykonaliśmy własnego nietoperza z papieru. Dzieci z zaangażowaniem opowiadały o tym zwierzęciu i wykazały się bogatą wiedzą.

Agnieszka Czereśniowska


Mamy Laureatkę XV Festiwalu Sztuki Małego Dziecka w Łodzi

Wielki sukces Konstancji Bośko z klasy III A!

W marcu uczniowie klasy III a po raz kolejny wzięli udział w zorganizowanym w Łodzi prestiżowym, ogólnopolskim XV Festiwalu Sztuki Małego Dziecka.
Tym razem temat zmuszał do głębszego zastanowienia i artystycznej refleksji nad istotą jasności, ciemności, a także półcieni. Kazał na nowo spojrzeć na świat wokół nas oczami rozjaśnionymi promieniami słońca. Dzieci po długich dyskusjach i wspólnej „burzy mózgów” doszły do wniosku, że światło to euforia, radosny zachwyt kolorami, ozłoconymi jasnością pogodnego dnia.
Nie mniej, nie więcej niż światło.

To także przenikanie światła przez różne formy witraży. Stąd na papierze pojawiły się pełne energii i ciepła, podskakujące, zachwycone barwami świata dzieci, kolorowe kwiaty, motyle, tęcza i wielkie słońce. a także niesamowite witrażowe domy, koty, czy kwiaty, przypominające misterne mozaiki z kolorowego szkła.
Mali artyści podjęli się tego trudnego zadania.
Jury szczególnie spodobała się praca
KONSTANCJI BOŚKO pt. „Światło”,
która została dostrzeżona spośród ponad tysiąca nadesłanych propozycji i nagrodzona przez organizatorów.

Uroczyste podsumowanie konkursu z niespodzianką, otwarciem wystawy oraz wręczenie nagród, odbędzie się w środę 3 czerwca 2015r. o godzinie 12.00 w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Mojej Kochanej Artystce z całego serca gratuluję i życzę ciągłego rozwoju!

Wierzę, że przed Nią jeszcze wiele sukcesów !
Beata Żyto
wychowawczyni kl. III A


Wycieczka na Stary Rynek szlakiem wody – klasa 0c

29 kwietnia uczniowie klasy 0c wyruszyli na Stary Rynek i zapoznawali się z jego okolicą. Udali się szlakiem wody i szukali zabytkowych fontann. Znaleźli tabliczkę powodziową i porównywali swój wzrost z wysokością, na której ją umieszczono. Wspólnie analizowaliśmy plan Brauna, który ukazuje widok Poznania z dawnych lat i ozdabia ścianę Muzeum Archeologicznego w Poznaniu od strony ul. Świętosławskiej. Swoją przygodę zakończyliśmy pod Ratuszem i podziwialiśmy trykające się koziołki. Wycieczka ta doskonale uzupełniła i podsumowała naszą dwumiesięczną podróż przez żywioł wody.

Agnieszka Czereśniowska


  Z wizytą w Ćwierćlandii  czyli Dzień Mamy w klasie III A

Czy byliście kiedyś w Ćwiećlandii? Jeśli nie, odwiedźcie ją koniecznie! Wystarczy kolorowy bilet, odrobina fantazji i świetny humor, a przepustka do krainy Ćwiartek gwarantowana!
Uczniowie z klasy III A postanowili właśnie tam zaprosić swoje Mamy z okazji ich święta. Najpierw zaopatrzeni w bilet wstępu zasiedli w kole i przywitali się piosenka. Potem wysłuchali historii Groszka z Krainy Zielonej, a także poznali mieszkańców poszczególnych państw Ćwierćlandii. Na początku każdy upierał się, że jego terytorium i wyznawany kolor to jedynie słuszna i prawdziwa rzeczywistość. Na swój sposób starał się przekonać o tym innych obywateli podzielonej krainy. I tak Zieloni zaprezentowali wszystkim zebranym swój hymn, podobnie jak inni uczestnicy wyprawy. Potem Niebiescy przygotowali reprezentacyjny strój i charakterystyczne dla danego regionu nakrycie głowy. Pozostali obywatele zrobili dokładnie to samo. Następnie wszyscy mieszkańcy okrągłego, jak naleśnik, kraju pochwalili się najpopularniejszymi zawodami. Najczęstszą profesją u Zielonych był ekolog, Czerwoni cały rok świętują ze św. Mikołajem, u Niebieskich każdy ma zapas jagód dzięki ich zbieraczom, a Żółci osładzają sobie codzienność pysznym miodem, zebranym przez pszczelarzy. Niezwykle ekspresyjnie zbudowali z siebie pomniki, które stoją na głównym placu każdego z państw. Mogliśmy podziwiać pomnik Słońca u Żółtych, pomnik Zielonej Stonogi, monument Czerwonego Kwiatka i szybujący pomnik Niebieskiego Zbieracza Jagód. Na koniec mieszkańcy Ćwiećlandu przygotowali niezwykłe menu na wesele księżniczki. Smakowite potrawy zawierały w sobie niezwykłe ingrediencje: ognistą lawę, zielone źdźbła trawy, kostki arktycznego lodu, a także nadmorski piasek i były przepyszne! Gdy już wszyscy wyczerpali argumenty, by właśnie ich ćwiarteczkę ziemi uznać za jedyną, najlepszą i najważniejszą, stała się dziwna rzecz. Dzieci postanowiły zrobić coś wbrew zastałym zasadom i najpierw nieśmiało, potem z coraz większym przekonaniem zniszczyły dzielące skrawki lądu granice. Od tego czasu wszyscy mali mieszkańcy stali się wielokolorowi i już na zawsze pomieszani, świetnie się bawili. Dorośli też tak chcieli, ale im przychodziło to z większym trudem. No, może jedynie nasze Mamy poradziły sobie z „wielokolorowością” znakomicie, bo dziś na nowo odkryły w sobie dziecko! Na koniec dzięki pełnej radości i dobrych emocji atmosferze nawet śmieci udało się przemienić i wyczarować z nich cukierki!
Po odtańczeniu integrującego tańca i wręczeniu Kochanym Mamom ogromnych, przygotowanych z miłością, kwiatów, wszyscy z uśmiechem na twarzy rozeszli się do domów świętować dalej w rodzinnym gronie ten jedyny, niepowtarzalny dzień : Dzień Mamy.
Mam nadzieję, że zarówno Mamy, jak i ich ukochane dzieci, długo nie zapomną o niezwykłej, pełnej przygód, wyprawie i otwarte na świat i drugiego człowieka będą swoją indywidualnością i niepowtarzalnością go ubogacać i rozumieć pełnym tolerancji sercem, czego wszystkim, dziękując za obecność, z całego serca życzę!

Beata Żyto
wychowawczyni kl. III A – „ostatnie ogniwo”


7 maja 2015 roku najmłodsza grupa naszej szkoły gościła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Biologii. Obejrzeliśmy wspaniała prezentację ” Co piszczy w trawie?” oraz mogliśmy obejrzeć pod mikroskopem owady.

Jolanta Ławnicza


Dzieci z grupy OB podziwiały piękno przyrody w Ogrodzie Botanicznym. Już po wejściu usłyszałam westchnienie „Jak tu pięknie!!!”. Miłym dla nas zaskoczeniem była rodzina kaczek. Oj, mieliśmy czym oko nacieszyć.

Jolanta Ławniczak


W dniu 19 maja 2015 roku dzieci z oddziału O a odwiedziły Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą nr 2, znajdująca się przy ulicy Grunwaldzkiej.  Tajemnice zawodu strażaka otwierał przed dziećmi ogniomistrz Jacek. Z dużym zainteresowaniem dzieci oglądały sprzęt i narzędzia strażackie. Dowiedziały się co należy do obowiązków strażaka. Głównie chłopców interesowało co trzeba zrobić, żeby zostać odważnym strażakiem. Ogniomistrz Jacek cierpliwie i w interesujący sposób odpowiadał na każde zadane pytanie. Dzieci obiecały, że wrócą tam w klasie trzeciej.


>> My Picture Dictionary <<

W kwietniu 2015 roku ogłosiłam konkurs dla uczniów klas pierwszych na wykonanie angielskiego słowniczka obrazkowego >>My Picture Dictionary<<
Bardzo wielu uczniów klas pierwszych wzięło udział w konkursie i wykonało naprawdę przepiękne prace. Wszystkim serdecznie gratuluję!!!

Mieliście wspaniałe pomysły i starannie wykonaliście mini–słowniczki, które teraz można oglądać na wystawie znajdującej się w holu szkoły. Po zakończeniu tej wystawy zostaną wręczone dyplomy i wyróżnienia dla najlepszych.
Dziękuję wszystkim pierwszoklasistom, którzy wzięli udział w konkursie.

Małgorzata Stankowska


„Złote Erazmy 2015”- dni projektowe dla kl. IV – VI

Uczniowie klas IV i V mają już za sobą długo oczekiwany dzień.
Podzieleni na cztery zespoły zmagali się z wieloma zadaniami matematycznymi, polonistycznymi i językowymi. Musieli także wykazać się sprawnością fizyczną i wieloma innymi umiejętnościami.
Oj działo się tego dnia wiele, a i emocji nie brakowało! Temat tegorocznej edycji brzmi:”Holandia- ojczyzna naszego patrona”.
Podsumowanie projektu i wręczenie statuetek zwycięskim klasom nastąpi 1 czerwca – w dniu Święta Szkoły.


Grupa OB wzięła udział w konkursie plastyczno-literackim zorganizowanym przez Wydawnictwo Edukacyjne. Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu przez dzieci opowiadania, którego głównym bohaterem będzie jamnik, a także przygotowanie ilustracji do opowiadania. Dzieci zajęły II miejsce ze specjalnym wyróżnieniem. Jury doceniło opowiadanie o ciekawej fabule i barwną pracę plastyczną. Zaciekawienie wzbudziło nietypowe imię jamnika INU. W nagrodę dzieci otrzymały maskotkę jamnika z ubraniami na cztery pory roku oraz książki do nauki liter i cyfr.

Serdecznie gratuluję

Jolanta Ławniczak


Z radością informujemy, że ZUZANNA MARKIEWICZ, uczennica klasy 5e zajęła I miejsce w XVI Wielkopolskim Konkursie Dziennikarskim pt. Wydarzenie, które wstrząsnęło moją miejscowością w kategorii szkół podstawowych organizowanym przez MDK nr 1 w Poznaniu.

Konkurs objęty był patronatami honorowymi Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także patronatami medialnymi: „Głosu Wielkopolskiego”, Telewizji Polskiej TVP Poznań, Radia Merkury, portalu kultura.poznań.pl oraz portalu Young Face.TV

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Więcej informacji na http://www.mdk1.pl/


21 kwietnia 2015 roku  obchodziliśmy w naszej szkole po raz trzeci  DZIEŃ ABSOLWENTA SIÓDEMKI. To było naprawdę wspaniałe spotkanie z uczniami, którzy już ukończyli naukę w SP7.

DRODZY ABSOLWENCI SIÓDEMKI!
W tym roku obchodzony we wtorek 21 kwietnia DZIEŃ ABSOLWENTA SIÓDEMKI zgromadził prawdziwe tłumy. Gdy 15 minut przed wyznaczoną godziną do szkoły przyszło tylko kilku dawnych uczniów pomyślałam, że może w tym roku będzie po prostu bardziej kameralnie. Jednak po chwili było Was coraz więcej i więcej …
Ku naszej wielkiej radości w DNIU ABSOLWENTA wzięło udział aż 50 osób. Miło nam, że chcecie odwiedzać dawną szkołę, że tak chętnie odpowiadacie na zaproszenie.

Na początku spotkania obejrzeliście krótką prezentację,
a potem rozwiązywaliście quiz o naszej szkole – wykazaliście się całkiem niezłą wiedzą na temat Siódemki. Wiele osób zdobyło ponad 20 punktów na 27 możliwych. Najlepszy wynik osiągnęły dwie osoby :
ANIA ZAJĄC  GIMNAZJUM 54
ASIA WŁODARCZYK PUBLICZNE GIMNAZJUM KATOLICKIE Gratulacje !!! Dyplomy i nagrody czekają na Was w szkolnej bibliotece.

Wiele ciepłych słów o Siódemce pojawiło się w ostatnim punkcie quizu. Waszym zadaniem było dokończenie zdania  NASZA SIÓDEMKA TO JEST SZKOŁA …. I oto co napisaliście:
– najlepsza w Poznaniu
– wspaniała
– aktywna
– odjazdowa
– niesamowita
– przyjacielska
– idealna
– rozwijająca
– pełna inspiracji
– wszechstronna
– bardzo fajna
– z ambicją
– z sukcesem
– superowa
– którą miło będę wspominać
– do której warto wracać

Potem odwiedzaliście różne klasy i swoich ulubionych nauczycieli. Jednak tak się pechowo złożyło, że Wasi wychowawcy akurat byli na zajęciach poza szkołą, a Pani Ula, pierwszy raz od wielu lat była chora. Opowiedzieliście nam też
o tym, jak funkcjonujecie w Waszych nowych szkołach, co jest dla Was trudne, a co jest Waszą mocną stroną.
No i na koniec – tradycyjnie – zrobiliśmy wspólne zdjęcie, które możecie oglądać w naszej galerii.
To był naprawdę miły DZIEŃ ABSOLWENTA, więc do zobaczenia za rok !!!

Pozdrawiam – Gosia Stankowska
SZKOLNY OPIEKUN ABSOLWENTÓW


Parada Młodzieży z okazji 3 maja.

W dniu 3.05 2015 r. reprezentacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w obchodach 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Farnym, koncelebrowanej przez biskupa Grzegorza Balcerka. Następnie nasza młodzież przeszła ulicami miasta w Paradzie Młodzieży, która zakończyła się na Dziedzińcu Urzędu Miasta. Odczytano tam „Petycję Dzieci i Młodzieży” skierowanej do Prezydenta Poznania.
Uroczystości zakończyły się koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Monika Kasprowicz


Mam kota na punkcie mleka

4 maja  klasa 2c wybrała się na „mleczną lekcję” do Concordia Design w Poznaniu.  Na miejscu przywitał nas kot Mleczysław oraz doświadczeni animatorzy, którzy poprowadzili dla nas warsztaty. Na początku każdy z  uczestników warsztatów otrzymał koszulkę z logo projektu „Mam kota na punkcie  mleka”. Wszyscy natychmiast ubrali się w ten nietypowy prezent  i w ten sposób poczuliśmy się jak jedna, wielka,  kocia rodzina. W czasie dwugodzinnych zajęć bawiliśmy się doskonale.
Dowiedzieli się dlaczego mleko, jogurty i sery powinny być stałym elementem diety każdego człowieka. Wzięliśmy też udział w wielu kreatywnych zabawach np. z chustą animacyjną, z wędrującym pudełkiem czy w tzw. nabiałowej zabawie.  Mieliśmy też możliwość zaprojektowania  własnego kubka  na mleko. Po wysłuchaniu opowiadania o kocie Mleczysławie, dzieciaki miały za zadanie stworzyć komiks z jego przygodami.  Każde dziecko oprócz koszulki z autografem kota Mleczysława i kubka otrzymało na pamiątkę spotkania dyplom uczestnika warsztatów.
No a „wisienką na torcie” były wywiady, jakich udzieliły  dzieciaki  dla radia Merkury oraz ogólnopolskiego programu Teleexpres. Można było poczuć się przez chwilę jak ktoś niezwykle ważny. Jeżeli ktoś ma ochotę zobaczyć jak nam się udało, to zapraszamy na stronę Teleexpresu : http://www.tvp.info/19647169/04052015-1715
O atrakcyjności zajęć niech świadczą słowa dzieciaków:
– Było super!
– Nie! Było rewelacyjnie!

wychowawczyni 2c
Agata Borowska


Monika Lipska z klasy III a  po raz trzeci  Laureatką  ogólnopolskiego konkursu plastycznego !

Czy wiecie jaka jest ulubiona kocia telewizja? Jeśli odpowiedzieliście: ”AKWARIUM”, to macie rację! Nic tak nie emocjonuje i nie raduje kota, jak nieustanne śledzenie przepływających za szklaną szybą kolorowych rybek. Czasem nawet potrafi założyć maskę płetwonurka, żeby im się przyjrzeć z bliska! Nie wierzycie? To sprawdźcie!
Właśnie tak przedstawiła swoją wizję kociej telewizji Monika Lipska z klasy III a, która  otrzymała nagrodę za fantastyczną  pracę plastyczną w konkursie pt.„Akwarium to najlepsza telewizja dla kota”, organizowanym przez ogólnopolski miesięcznik „Kocie Sprawy”.
Dzieło Moniki zostało opublikowane na łamach najnowszego, majowego numeru miesięcznika.

Gratuluję i życzę wielu dalszych sukcesów!
Beata Żyto
wychowawczyni kl. III a


Mistrzowie Matematyki

Pod koniec kwietnia w naszej szkole odbył się finał Szkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów z klas II i III. Matematycy z tych klas przez cały rok walczyli między sobą o tytuł Mistrza Matematyki. W klasach drugich taki tytuł zdobył  Nikodem Kołakowski z klasy II c.  Wicemistrzem był Szymon Fornal z II c, a miejsce trzecie zajął  Michał Brzeziński z II b.
Na poziomie klas trzecich tytuł mistrza matematyki zdobył Jakub Lik z klasy III c. Miejsca drugie były dwa.  Wicemistrzem został  Maciej Kucharzyk  z klasy III b, a  wicemistrzynią –   Gabrysia Szymańska  z klasy III. Miejsce trzecie zajął Jędrzej  Żytkiewicz.
Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie i przeprowadzenie konkursów były pani Agata Borowska i Romualda Graffunder.
Gratulujemy wiedzy i woli walki!

Życzymy powodzenia na  zbliżających się Konkursach Międzyszkolnych.


Do naszej klasy przyszedł gość uczestnik projektu Erasmus – Pan Wojtek. Wyjaśnił nam, że uczestniczenie w projekcie to wyjazd za granice i uczenie się tam. Pan Wojtek przebywał w ramach programu w Niemczech, tam nauczył się języka poznał kulturę, zwyczaje tego kraju. Przygotował dla nas piękną prezentację. Opowiedział nam o sobie i odpowiadał na nasze pytania. Oto kilka z nich:, po co jest Erasmus? Jakie kraje obejmuje program? Ta lekcja wszystkim się podobała.

Hania Kubiak
Klasa 3D


W środę w klasie wypełnialiśmy jedno z zadań na zdobycie Złotego Erazma – robiliśmy wspólny wiatrak. Ja i moje koleżanki wykonałyśmy korpus wiatraka. A inni dach, śmigła i podstawkę. Dostaliśmy pudełko średniej wielkości i wielki kawałek brązowego papieru. Pani Agnieszka (mama koleżanki z klasy) – powiedziała, że mamy wycinać długie paski. No to ja i Karolina zabrałyśmy się do pracy i cięłyśmy, a reszta koleżanek z zespołu robiła okna a Dawid przyklejał nasze paski. Miałam dużą tubkę kleju, lecz po skończeniu pracy było go bardzo mało. Korpus wyglądał wspaniale. Na koniec wszystko zostało połączone ze sobą. Nasz wiatrak był piękny. Miał schody z wejściem, okna z okiennicami i piękne śmigła. Wszyscy dostali po szóstce, i cieszyli się ze swojej pracy.

Uważamy, że nasz wiatrak jest najpiękniejszy na świecie.

Hania Kubiak
Klasa 3D


POLIFESTIWAL

16 kwietnia udaliśmy się na Politechnikę Poznańską. Wysłuchaliśmy wykładu pt. „Fizyka w kosmosie”, z którego dowiedzieliśmy się między innymi, czym jest grawitacja i stan nieważkości. Później zwiedziliśmy budynek Politechniki. Zajrzeliśmy do sal wykładowych i laboratoriów. Następnie obejrzeliśmy pokaz eksperymentów chemicznych. Najbardziej spodobał nam się płonący stół. W drodze na przystanek obejrzeliśmy samolot z czasów II wojny światowej. Wycieczka była interesująca. Może w przyszłości ktoś z nas zostanie studentem Politechniki.

Uczniowie klasy 1f i 1g


 Baletowa podróż po teatrze klasy 1 f i 1 g

27 kwietnia klasa 1 f i 1 g wybrały się na wycieczkę do Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Nasz spacer rozpoczęliśmy od sali ćwiczeń, w której powitali nas tancerze teatru. Zostaliśmy zapoznani z tańcami różnych narodów: rosyjskim, węgierskim, włoskim, hiszpańskim i chińskim. Mogliśmy podziwiać fragment najbardziej znanego baletu „Jeziora łabędziego” Piotra Czajkowskiego.
Poznaliśmy nazwy różnych butów do tańca, tj: charakterki, cholewki, baletki plastyczne i pointy. Dowiedzieliśmy się, że strój baletnicy, tak zwana paczka, występuje w wersji klasycznej i romantycznej. Oglądaliśmy rekwizyty wykorzystywane w spektaklach oraz nakrycia głowy tancerek wykonane przez modystki. Bardzo podobał nam się chiński smok, z którym mogliśmy zatańczyć.
Naszą wędrówkę zakończyliśmy zwiedzaniem widowni i sceny.
Była to bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Wróciliśmy do szkoły pełni wrażeń.


Dąb Pamięci – kwiecień miesiącem pamięci narodowej.

W ramach ogólnopolskiego projektu „Katyń- ocalić od zapomnienia” w kwietniu 2010 roku odbyła się w naszej Szkole po raz pierwszy uroczystość  posadzenia „Dębu pamięci” dla uhonorowania porucznika Józefa Motyla, zamordowanego w Katyniu w 1940 roku. Jak co roku tak i teraz ponownie przypomnieliśmy jego sylwetkę i uczciliśmy pamięć ofiar terroru stalinowskiego podczas uroczystego apelu.
Niech słowa pani Beaty Żyto, krewnej por. Józefa Motyla przypominają nam dlaczego warto pamiętać.
„Dziś Józef Motyl ma  szczęście wydostać  się z kręgu wielu anonimowych ofiar . Zasadziliśmy dla niego i za niego  drzewo – Dąb Pamięci, żeby pamięć o nim przetrwała i nie pozwoliła zapomnieć o tych, stali się niewinnymi ofiarami wojny.
Proszę Was, żebyście , gdy będziecie przechodzić obok tego dębu, pamiętali, że nie jest to kolejne, bezimienne drzewo, ale że upamiętnia człowieka, który za wolną Polskę oddał swe młode życie.
Bądźcie  dumni, że jesteście Polakami. To wielki zaszczyt.
Zapamiętajcie tę chwilę, bo na naszych oczach zmienia się bieg historii.
Kwiecień miesiącem pamięci narodowej.  Jak co roku, w kwietniu społeczność naszej szkoły.


BRĄZOWY MEDAL DLA SZCZYPIORNISTÓW !!!

10 lutego poznańska Arena gościła 4 najlepsze szkoły w piłce ręcznej chłopców w ramach Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju finałowym wystąpiły: SP 7, SP 46, SP 64, SP 88. Tytułu Mistrza Poznania broniła nasza szkoła, choć w tym roku szkolnym powtórzenie tego sukcesu było bardzo trudne, gdyż nasza drużyna składała się w większości z chłopców klasy sportowej 5d, wspieranych w całych rozgrywkach przez Grzegorza Białka z klasy 6d oraz w samym finale przez Łukasza Sieradzkiego 6d i Pawła Wójcika 6c. Tak więc sam awans do najlepszej poznańskiej „czwórki” był już dla nas sporym osiągnięciem. Nasi chłopcy stoczyli zacięty bój w „małym finale” ze Szkołą Podstawową Nr 64 wygrywając 13:12 czym zapewnili sobie brązowe medale Mistrzostw Poznania.
KOSZYKARZE SIÓDEMKI BRĄZOWYMI MEDALISTAMI MISTRZOSTW POZNANIA
24 marca nasza szkoła była gospodarzem Finałowego Turnieju Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w koszykówce chłopców. Spośród 24 startujących drużyn w IMS do finału zakwalifikowały się cztery najlepsze poznańskie szkoły: SSP 2, SP 18, SP 56 i SP 7.
W turnieju, który rozegrano systemem „każdy z każdym”, bezkonkurencyjna okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 56. Vice Mistrzami Poznania zostali koszykarze ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2. Najwięcej emocji w walce o podium dostarczył mecz pomiędzy SP 7 a SP 18, w którym do samego końca toczył się zacięty mecz o trzecie miejsce w turnieju  Jednak koszykarze gospodarzy zachowali zimną krew i zdobyli brązowy krążek!
Wszystkim zawodnikom gratulujemy sportowej postawy na parkiecie i życzymy motywacji do dalszej pracy i kolejnych sukcesów!!!
Brązowe medale dla „Siódemki” zdobyli: Białek Grzegorz, Grasewicz Dawid, Józwik Michał, Kaczmarek Kacper, Kotecki Jakub, Sieradzki Łukasz, Stefaniak Kacper, Stefaniak Jakub, Wnykowicz Tomasz oraz Biba Mateusz, Blunck Oskar, Grześkowiak Mikołaj, Zakrzewski Błażej.

Trener Alicja Dubel


Mamy zaszczyt poinformować o sukcesie naszych uczniów  w XI Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego kl. V Dzielnicy Grunwald.

Maciej Zygmanowski z klasy Ve zajął I miejsce- Laureat
Dominika Haik oraz Lidia Golińska  z kl. Vb Finalistki


KOLOROWY UNIWERSYTET
ZABAWY Z CHEMIĄ ORAZ KONIE – WYDZIAŁ CHEMII UAM

Co ma wspólnego piórnik ucznia z pierwiastkami chemicznymi? Okazuje się, że bardzo wiele! Zawartość długopisu, ołówek, gumka, linijka – elementami scalającymi to wszystko w całość są chemiczne pierwiastki, z którymi nas studenci zapoznali się  na zajęciach Kolorowego Uniwersytetu. Wykład prowadził dr Grzegorz Krzyśko .


Wyniki  Międzynarodowego Konkursu Plastycznego
„PTAKI  CUDAKI”

zorganizowanego przez Szkolę Podstawową nr 7 w Poznaniu  organizator – Beata Żyto – marzec  2015r.
W konkursie udział wzięło 67 przedszkoli z terenu całej Polski oraz 11 szkół podstawowych. Dotarło do nas dokładnie 145 prac plastycznych: dzieci 5-6 letnie dostarczyły 130  prac, a dzieci 7- letnie nadesłały ich 15.

Obrady jury z dnia 20 marca  2015r.- w składzie:
–         Barbara Kulcenty – Szkoła Podstawowa nr 7 w Poznaniu
–         Małgorzata Ślatała – szkoła Podstawowa nr 7 w Poznaniu
–         Beata Żyto –przewodnicząca jury –  Szkoła Podstawowa nr 7 w Poznaniu
Kryteria wyłonienia najciekawszych prac :
–         samodzielny wkład dziecka w wykonanie ilustracji
–         zgodność z tematyką konkursu
–         kreatywność w podejściu i  w interpretacji tematu
–         estetyka
–         wrażenie artystyczne
Wyniki:
Nagrody równorzędne   w kategorii „dzieci starsze”- 7 latki
·        Michalina Malmur – Szkoła Podstawowa – Subkowy
·        Aleksandra Karpus – Szkoła Podstawowa – Subkowy
·        Maja Jędrzejewska – Euro Szkoła – Lublin
Wyróżnienia równorzędne   w kategorii „dzieci starsze”- 7 latki
·        Iga Trębińska – Szkoła Podstawowa – Nałęczów
·        Julia Dębczak – – Szkoła Podstawowa – Nałęczów
·        Magdalena Dmowska – Euro Szkoła – Lublin

Nagrody  równorzędne w kategorii „dzieci młodsze ”- 5,6 latki
·        Joanna Szczypka lat 6-  ZMS nr 2 Miejskie Przedszkole nr 1- Mszana Dolna
·        Alicja Pudełko lat 6- Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola – Zamość Kalinowice
·        Adam Kamiński lat 5 – Przedszkole nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi – Suwałki

Wyróżnienia równorzędne w kategorii „dzieci młodsze”- 5,6 latki
·        Antonina Strzelecka lat 5 – Przedszkole Gminne „Krasnoludek” – Unisław
·        Nadia Dudzik lat 5 – ZMS nr 2 Miejskie Przedszkole nr 1- Mszana Dolna
·        Karolina Potempa lat 5 – Przedszkole Miejskie nr 4 – Lubliniec

Gratulujemy!!!
Sponsor nagród:
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Erazma z Rotterdamu w Poznaniu
Ważne informacje:
·        Wyniki konkursu ukażą się na stronie internetowej „Bliżej Przedszkola” oraz na stronie Szkoły Podstawowej nr 7 w Poznaniu www.sp7poz.pl
·        Na wernisaż wirtualny zapraszamy na stronę internetową Szkoły Podstawowej nr 7 w Poznaniu www.sp7poz.pl
·        Nagrody i dyplomy zostaną wysłane drogą pocztową, otrzymują je wyłącznie Laureaci – prosimy cierpliwie czekać ;)))

Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów!

Beata Żyto – organizator
Szkoła Podstawowa nr 7 Poznań


Lekcja plastyki inaczej

27 marca klasa 5c uczestniczyła w zajęciach plastycznych w Studiu Kaligraf. Każdy uczeń wykonał naczynie z gliny według własnego projektu. Pomysłów było wiele: kubeczki, wazoniki, przyborniki, skarbonki… Zajęcia były bardzo ciekawe. Po wypaleniu w piecu naszych naczyń pomalujemy je w szkole na plastyce.

Uczniowie klasy 5c


Dnia 20 marca klasa Vc uczestniczyła w Targach Edukacyjnych

Uczniowie klasy Vc pojechali na targi i uczestniczyli w konferencji poświęconej Emilii Waśniowskiej- wspaniałej, czułej poetce, która każda wolna chwilę poświęcała dzieciom. Piątoklasiści  brali udział w konferencji prasowej – zadawali pytania przyjaciołom pani Emilii.

Uczniowie klasy 5c


Sprawdzian klas 6

Foto-galeria


SZKOLNE  REKOLEKCJE  WIELKOPOSTNE  2015

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”- w ten sposób myślimy w czasie każdego Wielkiego Postu, a w tym roku szczególnie, bo takie hasło duszpasterskie przyświeca nam w obecnym roku liturgicznym i pod tym właśnie hasłem odbywały się tegoroczne Szkolne Rekolekcje Wielkopostne, które w kościele prowadził ks. Jacek Zjawin. Historia Zygzaka, która uczyła, że warto innym pomagać, warto okazać przyjaźń i nie zawsze ten kto wygrywa okazuje się najlepszym, wizyta misia Szczepana, który mówił na przykład o tym czym jest miłość, wspólny śpiew, oto niektóre z elementów nauki rekolekcyjnej bardzo trafiające do dzieci zarówno z klas młodszych I-III, jak i tych starszych z klas IV-VI. Bardzo Księdzu Jackowi dziękujemy.
W szkole naszym zajęciom rekolekcyjnym w tym roku patronował Papież Franciszek ze swoimi Myślami na temat szkoły i tego, dlaczego mamy ją kochać. Każdemu rekolekcyjnemu dniu przyporządkowaliśmy kolejne właściwości rozwijane w szkole – umysł, ręce (twórczość), uczucia.
Udział w eksperymentach naukowych, rozwiązywanie zadań logicznych, rozumne kierowanie swoim życiem – to tematy pierwszego dnia.
Jakim językiem posługuje się film?, lepiej uczciwie przegrać niż nieuczciwie wygrać, jak budować swój  świat wartości?, co mogę wykonać wysiłkiem własnych rąk? – to sprawy interesujące uczniów drugiego dnia rekolekcji.
W końcu trzeci dzień, w którym dzieci mówiły o tym, co to znaczy kochać Ojczyznę, co to znaczy dzisiaj być patriotą. Obejrzały piękną pantomimę przygotowaną przez uczniów klasy IIIa, wysłuchały wzruszającego koncertu piosenki patriotycznej, spotkały się z pasjonatami – historykami, zajmującymi się rekonstrukcjami historycznymi.
O rozmiarze tegorocznego przedsięwzięcia rekolekcyjnego niech zaświadczy choćby fakt zaangażowania ponad 20 prelegentów zarówno nauczycieli naszej szkoły, jak
i zaproszonych gości, którym w tym miejscu jeszcze raz serdecznie dziękujemy za podjęcie wyzwania i radosne dzielenie się swoimi pasjami z dziećmi.

A byli to:
p. dr Monika Bilska-Markowska
p. dr Tomasz Siodła
p. mgr Malwina Muńko
p. mgr Paweł Czarnecki
p. Izabela Jokiel
Ksiądz Rafał Ostrowski
p. Robert Przybylski
p. Paweł Śliwiński
p. Patrycja Kręglewska
p. Hubert Klorek
p. Mikołaj Klorek
p. Izabela Jarosz
p. Grażyna Szmyt
p. Katarzyna Grabowska
p. Grzegorz Szymanek
p. Joanna Draszkiewicz
p. Hubert Knychała
p. Robert Stube
p. Iwona Szaferska
p. Katarzyna Ryfa
p. Katarzyna Miler
p. Beata Żyto
p. Małgorzata Stankowska
p. Katarzyna Skrzypczak
Jednak najbardziej za serca chwytają zawsze autentyczne wypowiedzi uczniów. Oto fragment jednej z nich:
Na rekolekcjach podobało mi się to, że poznałam samą siebie i mogłam też poznać bliżej Boga, cieszyć się razem z Nim i spędzić trzy dni rekolekcji w modlitwie. Mogłam powiedzieć Panu Bogu co mnie dręczy, co chcę aby się zmieniło i poczułam się w kościele jak w moim  drugim domu.(…)
Rekolekcje to były trzy wspaniałe dni, w czasie których można było przemyśleć swoje czyny, zmienić się na lepsze, nawrócić. To były dni dla duszy, serca, rąk i umysłu. Po rekolekcjach wiem już dlaczego mam kochać szkołę, ponieważ daje nam wiedzę, pokazuje jak mamy kochać swój kraj. Najbardziej podobał mi się trzeci dzień. Pokazał mi, że warto kochać Polskę i warto się poświęcać dla swojej Ojczyzny.
W kościele podobało mi się to, że ksiądz wkładał tyle serca w prowadzenie rekolekcji i podobało mi się tez śpiewanie. To była taka jedna wielka wesoła modlitwa.
Uczennica kl. 6c

Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że tegoroczne rekolekcje osiągnęły swój cel – nawrócenie, to znaczy pozwoliły nam wszystkim zmienić na nowo swoje myślenie, a co za tym idzie również postępowanie, czego sobie i wszystkim serdecznie życzymy.

Katecheci z SP7


Przyszła do nas Wiosna

W dniu 23 marca 2015 roku uczniowie z oddziałów zerówkowych na dobre pożegnały zimę i powitały wiosnę. Dzieci świetnie bawiły się pomagając pani Wiośnie ubrać się w kwiaty Później wszyscy śpiewali wesołe  piosenki, rozwiązywali trudne  zagadki oraz  brali udział w grach zręcznościowych. Zerówkowicze w skupieniu i z uwagą oglądali teatrzyk, którego bohaterką była małą gąsieniczka.  Podczas spotkania z Wiosną nie zabrakło też skocznych i wesołych pląsów. Każdy uczestnik zabaw otrzymał bilet wstępu do Krainy Pani Wiosny.


„DRZWI OTWARTE” W NASZEJ SZKOLE.

W środę, 11 marca w naszej szkole odbyły się „ Drzwi otwarte” . Zaproszone zostały wszystkie dzieci , które od września 2015 roku chciałaby rozpocząć naukę w naszej szkole. Spotkanie rozpoczęło się na holu szkoły, gdzie wszystkich przybyłych powitała pani Agata Borowska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Dzieciaki wysłuchały piosenki „ Jedzie pociąg z daleka” z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przygotowanej przez panią Agatę Borowską, a następnie tenże pociąg „ zawiózł” ich na zajęcia warsztatowe przygotowane i przeprowadzone przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i nauczycielki świetlicy. Nasi przyszli uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w :
– w zajęciach matematycznych – „Łamigłówki małej główki”
– w zajęciach plastyczno-tanecznych – „Jak zabawa, to zabawa”
-w zajęciach ogólnorozwojowych – „Bęben i pędzel nauczą nas więcej”
– w zajęciach sportowych – „Gimnastyka smyka” i „ Sportowe zmagania”
– w zajęciach muzyczno-ruchowych z chustą
– w KAMISHIBAI – japoński teatr ilustracji połączonych z wykonaniem przez dzieci motyli”
– w zajęciach z kształtowania wyobraźni – „Bajkowa kraina” .
W tym czasie rodzice naszych przyszłych wychowanków obejrzeli w holu szkoły prezentację pod tytułem „100 powodów dla których warto wybrać „siódemkę”, którą przygotowała i omawiała pani Agata Borowska. W trakcie prezentacji przedstawiono ofertę dydaktyczną szkoły, różne formy zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, programy w których uczestniczymy, nasze osiągnięcia oraz certyfikaty, z których możemy być dumni. Następnie pani Magdalena Olejniczak przekazała ofertę świetlicy szkolnej, a pani Katarzyna Ryfa opowiedziała o sposobach udzielania uczniom i ich opiekunom pomocy psychologiczno – pedagogicznej w naszej szkole. Nie zabrakło też wypowiedzi pani Małgorzaty Skonieckiej-Pawłowskiej przewodniczącej Rady Rodziców w SP 7. Na koniec nadszedł czas na pytania rodziców, na które cierpliwie odpowiadała pani Dyrektor Anetta Dropińska – Pawlicka. Po części oficjalnej rodzice mieli możliwość zwiedzenia szkoły wraz ze swoimi pociechami. Na wszystkich czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców uczniów klas pierwszych , który stanowił miły akcent podsumowujący nasze popołudniowe spotkanie.


Gniewko Barczykowski uczeń kl. IVb Finalista XI Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego kl.IV Miasta Poznania i okolic.


Wiosna za oknem, a my zbudziliśmy ją już 9 marca, gdy z bukietami kwiatów wyruszyliśmy do Domu Opieki Społecznej.  Najpierw recytacja wierszy, a potem wędrówka po pokojach, w których leżały panie obłożnie chore. A w każdym pokoju śpiewanie i wręczanie kwiatów. Wiosna uśmiechała się do każdej z pań,  co widać na zdjęciach.
Odnotuję tylko jedną niesubordynację uczniowską, oto mimo poleceń, że jeden tulipan dla jednej pani, chłopcy wręczali po kilka kwiatów paniom najbardziej wzruszonym i dziękującym wylewnie. Wychodzi więc na to, że to „wina” samych pań.
Dziękuję panu Andrzejowi, ofiarodawcy pięknych tulipanów, za anonimowy udział w akcji i wrażliwe serce.

Jolanta Podgórna


XV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I – III.

18 marca w bibliotece naszej szkoły odbył się po raz piętnasty finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego. Do rywalizacji o tytuł najlepszego recytatora zgłosiło się 21 uczniów z 7 szkół Grunwaldu i nie tylko. Gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4, 74, 78, 90, 80, 88.
W jury tegorocznego konkursu zasiadły:
– pani dyrektor Anetta Dropińska- Pawlicka,
– pani Elżbieta Krygowska – Butlewska – ilustrator książek dla dzieci,
– pani Jolanta Maćkowiak – Piasecka – znany bibliofil poznański i organizatorka warsztatów z książką dla dzieci,
– pani Magdalena Łagodzińska- wicedyrektor naszej szkoły,
– pani Barbara Kulcenty – bibliotekarka SP 7.

Nad przebiegiem konkursu czuwała nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej – Danuta Szymanowska.

Naszą szkołę w konkursie reprezentowali następujący uczniowie – laureaci konkursu szkolnego:
– Emilka Góra z klasy 1g
– Marta Kwaśniewska z klasy 2c
– Kacper Wasiak z klasy 3b

Dzieci recytowały wiersze Jana Brzechwy, Doroty Gellner, Ludwika Jerzego Kerna, Aleksandra Fredry, Wiery Badalskiej, Wandy Chotomskiej.
W przerwie konkursu wszyscy uczestnicy i nauczyciele wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu wokalnego „ Siódemeczki” pod kierunkiem pani Krystyny Grodzkiej. Na koncert złożyły się piosenki o tematyce zimowej i wiosennej.

Po dłuższej naradzie jury ogłosiło laureatów XV finału. Zostali nimi:
w kategorii klas pierwszych:
I miejsce: Krystian Szajkowski z SP 90
II miejsce : Karolina Jurkiewicz z SP 4
III miejsce: Zuzanna Kondej z SP 78
Wyróżnienie: Emilia Góra z SP7

W kategorii klas drugich:
I miejsce: Jarosław Bartkowiak z SP 4
oraz Dobrochna Kłosowska z SP 90
II miejsce : Marta Kwaśniewska z SP 7
III miejsce: Ora Walkowska z SP 90
Wyróżnienie: Maciej Michałek z SP 88

W kategorii klas trzecich:
I miejsce: Aleksandra Marcinek z SP 80,
II miejsce : Kalina Drgas z SP 74
III miejsce : Weronika Wielgosz z SP 78
Wyróżnienie: Kacper Wasiak z SP 7.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki, a laureaci również nagrody książkowe.

Serdecznie gratulujemy!

D. Szymanowska


Szkolny Konkurs Informatyczny dla klas II i III ” Przyroda w różnych porach roku”

2 marca 2015 roku odbył się po raz pierwszy w naszej szkole Szkolny Konkurs Informatyczny dla klas II i III pt.: „Przyroda w różnych porach roku”.
Wybrani uczniowie z poszczególnych klas w ciągu 45 minut mieli za zadanie stworzyć rysunek w programie Paint przedstawiający przyrodę w dowolnej porze roku.
Prace zostały ocenione przez specjalnie powołaną komisję składającą się z nauczyciela przyrody – p. Katarzynę Brzezińską, nauczyciela informatyki – p. Ewę Jarzinę, p. Magdalenę Olejniczak – kierownika świetlicy oraz p. Basię Kulcenty.
Wybór nie był łatwy, przyznaliśmy trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia.
I miejsce – Dawid Czelej, klasa III D
II miejsce – Hanna Kubiak, klasa III D
III miejsce – Jowita Leśniak, klasa III A
Wyróżnienia: Zuzanna Geiger – klasa II C, Wojciech Cibicki – klasa II D oraz Adrian Staszak – klasa III
Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za udział oraz gratuluję naszym laureatom i wyróżnionym.
Laureaci już w kwietniu wezmą udział w Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym.

Mocno trzymam kciuki.
Margareta Pierzchalska


Weronika Żurawicz z klasy III a  laureatką ogólnopolskiego konkursu plastycznego !

Z radością przekazuję wiadomość z ostatniej chwili:
Weronika Żurawicz z klasy III a otrzymała nagrodę za niezwykłe przejmującą pracę plastyczną w konkursie pt. „Zimowy kot ”, organizowanym po raz kolejny przez ogólnopolski miesięcznik „Kocie Sprawy” .
Nasza Laureatka zwróciła uwagę w swojej pracy na trudny i ciężki los bezdomnych kotów w czasie zimy. Koci bohater kuli się z zimna na mrozie i śniegu, a jego niemal ludzkie łzy wymownie świadczą o tym, czego ten zwierzak doświadcza. Czy znajdzie się ktoś, kto zaopiekuje się „zimowym kotem”? Napoi, nakarmi, da schronienie, a może nawet przyjmie pod swój dach? To pytanie pozostawiam otwarte i kieruję do wszystkich wrażliwych serc na dolę i niedolę naszych „braci mniejszych”. Praca plastyczna Weroniki została opublikowana na łamach najnowszego, marcowego numeru miesięcznika, jak również na jego stronie internetowej czasopisma.

Gratuluję i życzę wielu dalszych sukcesów!

Beata Żyto
wychowawczyni kl. III a


Jest taki dzień w roku, to Święto Babci i Dziadka…

…My o tym święcie pamiętaliśmy, Babci i Dziadkowi życzenia złożyliśmy – klasa 0c
27 stycznia 2015 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały swoim Kochanym Babciom i Dziadkom przedstawienie,były wierszyki, piosenki i tańce. Złożyły również gorące życzenia i wręczyły przygotowane upominki. Babcie i Dziadkowie nie kryli wzruszenia i za występ swoje wnuczki i wnuków nagrodzili gromkimi brawami.

Agnieszka Czereśniowska


Piłkarki ręczne naszej szkoły VICE MISTRZYNIAMI POZNANIA !!!

27 stycznia w hali ARENA odbył się finał Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt. W finale spotkały się cztery najlepsze poznańskie szkoły, które rywalizowały w systemie każdy z każdym.
Szczypiornistki „Siódemki” po zaciętym i pełnym emocji turnieju uległy tylko Szkole Podstawowej Nr 5, tracąc szansę zdobycia złota w końcowych minutach meczu.
Srebrne medale dla naszej szkoły zdobyły: Maria Klimowicz, Klaudia Zmidzińska, Monika Nowak, Karolina Taborska, Marcelina Krzos, Zuzanna Pospiech, Kamila Korkus, Natalia Korkus, Oliwia Korkus, Sonia Broda, Maja Pilch, Dorota Andrzejewska, Marcelina Malak, Klaudia Włoczyk, Julia Kaczmarek.


Rozpoczęliśmy już sezon narciarski!!!

W każdą środę, w godzinach popołudniowych uczymy się i doskonalimy umiejętność jazdy na nartach. Zajęcia odbywają się na stoku „Malta”. Po pierwszych lekcjach wszyscy już jeździmy na dużym stoku. Przeżycia są niesamowite, a zdobyte umiejętności na pewno przydadzą się nie tylko w czasie ferii zimowych.
Jeśli chcesz – dołącz do nas!

Katarzyna Utrata


Jak karnawał, to karnawał czyli uczniowie z klasy III a i III b na Balu w Kolorach Tęczy

Czy szary, zimowy poniedziałek może być inny? Ależ ta! Może być nawet bardzo kolorowy, gdy pomoże mu w tym siedem barw. Drugiego lutego uczniowie z klasy III a i III b skorzystali z zaproszenia na niezwykły, karnawałowy Bal w Kolorach Tęczy.
Impreza rozpoczęła się dość groźnie, bo Ponury Krasnal ukradł wszystkie kolory. Jednak radość, entuzjazm i energia dzieci pozwoliły nie tylko odzyskać tęczowe odcienie, ale także przemienić szaro-bure serce krasnala i ożywić świat kolorami. Trzecioklasiści bawili się wyśmienicie. Z zapałem wykonywali taneczne zadania i sprostali niejednemu wyzwaniu! A jak świetnie tańczyli! Ta roztańczona gromada zawstydzić może niejednego dorosłego, który za mistrza tańca się uważa!
Rytm i muzyka wszystkich, jak niosły, jak na skrzydłach dzieci poddawały się nastrojowi i spontanicznie pozwalały muzyce działać. Na koniec każdy uczestnik Tęczowego Balu otrzymał równie tęczowy balon i z uśmiechem na twarzy wrócił do codzienności!

Beata Żyto
wychowawczyni klasy III a


Międzyszkolny Konkurs Piosenki klas I-III. Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice:

klasy pierwsze : Antonina Marcinowska I b i Marta Wroniecka Ie
klasy drugie : Martyna Warzybok IIa i Laura Szymańska IIa.
Pierwsze miejsce wyśpiewała Martyna Warzybok z klasy IIa.
Wyróżnienia : Antonina Marcinowska oraz Laura Szymańska.

Serdecznie gratulujemy.
Krystyna Grodzka


XV Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I – III.

11 lutego w bibliotece naszej szkoły odbył się po raz piętnasty szkolny finał konkursu recytatorskiego dla uczniów klas I – III. W tegorocznym konkursie udział wzięło 29 uczniów. Przygotowali oni własną interpretację wierszy D.Wawiłow, J. Brzechwy, L.J. Kerna,  D. Gellner, E. Waśniowskiej oraz innych autorów poezji dziecięcej.
W jury konkursu zasiedli:
– pani Elżbieta Krygowska- Butlewska – ilustrator książek dla dzieci,
– pani wicedyrektor – Magdalena Łagodzińska
– pani Barbara Kulcenty
– pani Magdalena Olejniczak.
Konkurs poprowadziła nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej – Danuta Szymanowska.
Uczniowie rywalizowali o tytuł najlepszego recytatora klas pierwszych, najlepszego recytatora klas drugich i najlepszego recytatora klas trzecich.

Po naradzie jury ogłosiło  laureatów i wręczyło nagrody.
Laureatami XV finału zostali:
w kategorii klas I
I miejsce:  Emilia Góra – klasa 1g
II miejsce :  Jakub Michalski – klasa 1g
III miejsce :  Kasjan Bednarkiewicz – klasa 1e
Wyróżnienia otrzymali: Szymon Hermański z klasy 1a
i Michał Janowski z klasy 1b

w kategorii klas II
I miejsce: Marta Kwaśniewska – klasa 2c
II miejsce: Dominika Dorau – klasa 2a
III miejsce: Igor Sówka – klasa 2d
Wyróżnienie otrzymał Stanisław Przybylski z klasy 2b

W kategorii klas III
I miejsce:  Kacper Wasiak – klasa 3b
II miejsce: Roksana   Michalska – klasa 3c
Wyróżnienie otrzymał Jan Cymerman z klasy 3b

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci nagrody książkowe.
Kacper Wasiak, Marta Kwaśniewska i Emilia Góra będą reprezentować naszą szkołę w finale konkursu międzyszkolnego, który odbędzie się 18 marca.

Gratulujemy!!!
Danuta Szymanowska


W dniach 2.02.2015-9.02.2015  odbywał się w naszej szkole
VIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O POZNANIU I WIELKOPOLSCE
„60 PUNKTÓW NA SZÓSTKĘ”.

W eliminacjach wzięło udział 44 uczniów z klas IV-VI.
W etapie międzyszkolnym, który będzie miał miejsce 20 marca 2015 roku w Szkole Podstawowej nr  20 (os.  Rzeczypospolitej  44,  Poznań), naszą szkołę będą reprezentować:
Michał Józwik 6 d
Łukasz Sieradzki 6 d
Michał Serwan 4a


Dnia 23.01.2015 r. w Szkole Podstawowej nr 7 w Poznaniu przeprowadziliśmy  lekcję wychowania fizycznego z zakresu edukacji zdrowotnej w klasie 5. Temat zajęć to zasady aktywnego wypoczynku. Celem lekcji było uświadomienie ucznia jak może aktywnie spędzać wolny czas, a także zachęcenie do jego realizacji. Uczennice z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, gdyż nie była to zwyczajna lekcja WF-u. Dziewczęta miały do rozwiązania kilka rebusów oraz możliwość zabawy w „podwórkowe” gry i zabawy, które same wybierały. Dziękujemy za możliwość przeprowadzenia takiej lekcji w tej szkole, było to dla nas cenne doświadczenie.

studenci AWF-u Poznań, kierunek: Wychowanie Fizyczne, 3 rok.


Dzieci z grup 0 A i 0 B zaprosiły do szkoły swoje ukochane Babcie i Dziadków. Z okazji Ich święta wyrażały swoją miłość i wdzięczność pięknie deklamując wierszyki , śpiewając piosenki oraz grając na instrumentach. Ale najwięcej radości sprawiły tańce wspólne z Babcią i Dziadkiem.

Romualda Graffunder i Jolanta Ławniczak


Chociaż małe ręce mamy chętnie innym pomagamy…

Dzieci z grupy 0 B chętnie pomagają innym, wraz z Rodzicami włączyły się w akcję „Motyle dla hospicjum” . Jest to kampania na rzecz rozbudowy poznańskiego hospicjum. Przekazaliśmy wolontariuszom 140 kolorowych motyli własnoręcznie wykonanych.

Serdecznie dziękuję dzieciom oraz Rodzicom.

4 lutego 2015 odwiedziliśmy Panie z Domu Pomocy Społecznej, zawieźliśmy wykonane przez dzieci obrazki oraz trochę radości w tańcach, piosenkach i wierszykach.

Jolanta Ławniczak


ZAWODY PŁYWACKIE DLA DZIECI KLAS III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH Z POZNANIA

Dnia 9 grudnia 2014 roku, godz. 10:30 na pływalni Term Maltańskich odbyły się Zawody Pływackie w których uczestniczyli chłopcy z klas trzecich poznańskich „podstawówek”
Organizatorem zawodów był Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania i Fundacja na rzecz AWF w Poznaniu.
Była to impreza z okazji Mikołajek, która również miała na celu poszukiwanie talentów pływackich.
Uczniowienaszej szkoły Mikołaj Borne, AleksanderMarciniak, Bartosz Dubel oraz
Filip Wróbel wystartowali w konkurencji indywidualnej 50 m. stylem dowolnymoraz w sztafecie 4×25 m stylem dowolnym.

Naszym najmłodszym pływakom należą się ogromne brawa. W konkurencji zespołowej sztafecie 4×25 m stylem dowolnym zajęli zaszczytne I MIEJSCE

Chłopcy sztafeta 4×25 m stylem dowolnym
Miejsce Klub/Szkoła Wynik
1 SP 7 1:41,75
2 SP 34 1:48,43
3 SP 70 1:48,81
4 SP 50 1:50,12
5 SP 46 1:58,94
6 SP 19 2:05,41
7 S Muzyczna 2:06,47
8 SP 48 2:07,53
9 SP 45 2:20,37
10 SP 42 2:23,97
11 SP 20 2:31,22
12 SP 36 2:41,44
13 SP 22 2:44,12
14 SP 51 2:47,85
W konkurencji indywidualnej wystartowało 68 zawodników. Nasi uczniowie zajęli bardzo wysokie lokaty:
6Borne Mikołaj SP 7 0:53,69
13 Marciniak Aleksander SP 7 0:57,87
20 Dubel Bartek SP 7 1:03,44
21 Wróbel Filip SP 7

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ze sportowym pozdrowieniem:

Grażyna Szmyt


Najmłodsze koszykarki SP 7

Z przyjemnością  przedstawiam najmłodszy zespół koszykarek w SP 7. Dziewczynki  są uczennicami kl 4d. Mija właśnie piąty miesiąc szkolenia zawodniczek , a już możemy się pochwalić udziałem w kilku meczach sparingowych i dwóch dużych turniejach , w których udało nam się pokonać  4 szkoły. Nasz zespól charakteryzuje się ogromną wolą walki, ambicją i pracowitością. Mamy nadzieję, że najbliższe mecze przyniosą również  dużo satysfakcji i pozytywnych emocji zawodniczkom oraz rodzicom, którzy zawsze nam towarzyszą i gorąco dopingują nam na każdym meczu.

Trener Katarzyna Barańska


Dnia 23 stycznia większość uczniów z klasy 6a pojechała do Domu Pomocy Społecznej, aby odegrać przedstawienie związane z narodzinami Zbawiciela.
Na początku zebraliśmy się na holu szkoły, ponieważ chcieliśmy przećwiczyć nasze role. Byli to między innymi: królowie, pasterze, aniołowie, gospodarz domu, gwiazda betlejemska.
W DPS schowaliśmy się na zapleczu sali, aby przebrać się i wychodzić na scenę zgodnie ze scenariuszem. Na scenie pojawiali się kolejno: gospodarz domu, który zaprowadził Maryję z Józefem do stajenki, gdy prosili o miejsce w gospodzie. Później przybyli aniołowie, pasterze i królowie. Mędrcy ofiarowali mirrę, kadzidło i złoto.
Podczas występu śpiewaliśmy wiele kolęd. Następnie Marcelina wyrecytowała wiersz, a Martyna zagrała na flażolecie kolędę (a Kuba sam zaśpiewał pięknie kolędę – dopisek JP).
Wyjście do DPS bardzo przeżyliśmy, cieszyliśmy się też z tego, że mogliśmy zrobić coś dobrego. Chcielibyśmy powtórzyć wyjście do DPS.
Jakub Ignaszak 6a

DZIĘKUJĘ: Kubie za opis SPOTKANIA, dodam tylko, że wychodząc z DPS, już słyszę – Kiedy tu wrócimy? I to jest najlepsze świadectwo DOBRA, które się dzieje po obu stronach Seniorki – uczniowie.
DZIĘKUJĘ: p. Agacie Borowskiej i p. Izie Jarosz za zorganizowanie pięknych życzeń z okazji Dnia Babci, starczyło dla wszystkich Seniorek, a gdy opiekunowie czytali treść kartek, panie zanosiły się szlochem.
DZIĘKUJĘ: Martynce Jastrzębskiej za scenariusz, uczniom i uczennicom za zaangażowanie i przebranie, występy solowe, a Trzem Królom za spalenie prawdziwego kadzidła, co wykrył czujnik w DPS…

Jolanta Podgórna


ZNAK POKOJU”czyli pierwsze miejsce dla aktorów z klasy III a na XVII Konkursie Jasełek

W piątek 12 grudnia odbył się kolejny XVII Grudniowy Konkurs Jasełek w Szkole Podstawowej nr 6 na os. Rusa. Organizatorami był Klub Osiedlowy „Szóstak”, Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych oraz Rada Osiedla Chartowo. W przeglądzie wzięło udział 7 grup ze szkól i przedszkoli.
Aktorzy z klasy III a tym razem przygotowali spektakl pt. „Znak pokoju”. Pantomima, której choreografia nawiązuje do burzliwej historii Polski, zrobiła na oceniającym jury i oglądających widzach ogromne wrażenie. Wspaniali młodzi Aktorzy stanęli na wysokości zadania i w niezwykle emocjonalny sposób oddali hołd powstańcom Warszawy, a w szczególności ich rówieśnikom, walczącym w Szarych Szeregach w czasie II wojny światowej. Wypowiedzieli za pomocą tańca i gestów zdecydowanie NIE wojnie, TAK dla Miłości i Pokoju. Dzieci, którym beztroską zabawę przerwał wybuch wojny , musiały chwycić za broń i odłożyć na dłuższy czas zabawki. Stanęły w szeregach na równi z żołnierzami, by walczyć za ukochaną ojczyznę. Jednak to nie nienawiść i zło zatriumfowało. Zwyciężyła MIŁOŚĆ, niesiona przez dobre anioły, Nowonarodzonego Jezusa i Świętą Rodzinę. A fruwające w powietrzu anielskie piórka przemieniły skostniałe serca, rozgrzały je i wypełniły NAJCZYSTSZYM DOBREM.
Nasze przedstawienie zostało wysoko ocenione i docenione. Zdobyliśmy I miejsce. Młodzi aktorzy za swój wysiłek, talent i poświęcony czas otrzymali w nagrodę ciekawe gry edukacyjne oraz interaktywny quiz o Kosmosie, a także torbę pełną cukierków, ceramicznego anioła oraz przepiękne dyplomy.
Jeszcze raz serdecznie gratuluję moim profesjonalnym Aktorom i życzę dalszych sukcesów, rozwoju i wzrastania na scenicznych deskach!

Beata Żyto – wychowawczyni kl. III a


Wycieczka na Pocztę

We wtorek 16 grudnia 2014 roku dzieci z oddziału przedszkolnego Oc wyruszyły na wycieczkę do Urzędu Pocztowego, który mieści się przy ulicy Jawornickiej. Uczniowie poznali pracę pracowników poczty oraz dowiedzieli się jakie odpowiedzialne zadanie ma pan listonosz. Zobaczyli jak wygląda jego strój i bardzo ciężką torbę pełną listów. Dzieci poznały etapy drogi listu, paczek i innych przesyłek od adresata do nadawcy. Zwiedzili pomieszczenia, w których sortuje i stempluje się listy oraz przechowuje paczki. Mieli okazję wczuć się w pracę pracowników poczty – usiąść na fotelu pana listonosza i przybić stempel pocztowy.

Agnieszka Czereśniowska


Wycieczka do Starego ZOO

W piątek 12 grudnia 2014 roku uczniowie klas I-III w ramach Kółka Turystycznego wyruszyli na wycieczkę do Starego ZOO w Poznaniu. Teren Ogrodu Zoologicznego pełni rolę parku, ale nadal można w nim podziwiać zwierzęta. W poznaniu różnych gatunków pomogła uczniom gra terenowa – geocaching, która zawsze budzi wśród dzieci wiele emocji i determinacji do podążania, szukania i odnajdywania informacji. Podczas tej zabawy uczniowie zwiedzili Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych, w którym prezentowane są gady, płazy i ryby. Dzięki Kampanii na Rzecz Ochrony Obszarów Polarnych dzieci poznały świat niedźwiedzia, czyli Arktykę oraz królestwo pingwinów – Antarktydę. Tym razem hasło doprowadzające do skarbu związane było z ulubienicom wszystkich Poznaniaków – słonicą Kingą, która w poznańskim ZOO żyła 48 lat.

Agnieszka Czereśniowska


Wycieczka do Aquanetu

W ramach projektu Otwarta Firma, klasa 2c wybrała się na wycieczkę do Aquanetu. Pierwszym przystankiem było  Ujęcie Wody.  Tam obrazowo mogliśmy zobaczyć skąd pobierana jest woda, która w efekcie końcowym wypływa z naszych kranów. Kolejny etap to  Stacja Uzdatniania Wody. Oprócz odwiedzenia tzw. żelaźniaka przekonaliśmy się co to jest biomonitoring i  do czego wykorzystywane są wielkie małże czyli szczeżuje. Koniec naszej wycieczki to zwiedzanie Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków. Wchodząc do jednego z budynków musieliśmy zatykać nosy, ale przecież warto wiedzieć jaką drogę pokonują ścieki zanim staną się czystą wodą. To była bardzo  pouczająca wycieczka.

wychowawczyni
Agata Borowska


Już po Wigilii. Minęła także ta na Międzynarodowych Targach Poznańskich, zorganizowana dla osób bezdomnych miasta Poznania dla 1700 osób. Stoły ozdobione były także naszymi stroikami, wykonanymi przez uczniów i rodziców. Zawiozłam je tuż przed Wigilią, zapakowane w kartony, nie prezentują się okazale, za to na stołach… cieszyły oczy bezdomnych.
Zaznaczę tylko, że stroik klasy 5c nie mieścił się w żadnym kartonie (Trójkąt Świąteczny), o czym donoszę z radością.

Jolanta Podgórna


20 grudnia. Sobota. Godzina 10.00.

Pierwszy dzień przerwy świątecznej, a nasi uczniowie chyba o tym zapomnieli. Przybyli, jak Królowie do Kościoła Świętej Rodziny, aby rozdawać dary – paczuszki osobom obłożnie chorym na naszym Osiedlu. Ale Trzech Króli to byłoby za mało, bo takich rodzin, mieszkań mieliśmy 120.

Drodzy Rodzice i Drodzy Wychowawcy!
Zajrzyjcie do listy i odnajdźcie swoje dzieci i swoich uczniów. Możecie być z nich dumni. Nie zawiedli. Rozdawali to co najcenniejsze, dzielili się sercem i czasem. Wiele podziękowań spłynęło na ręce naszego księdza proboszcza Stanisława Walewicza, przekazuję je Wam i sama dołączam do zachwyconych obdarowanych.

1. Dorota Andrzejewska – VI a
2. Jakub Banasik – V d
3. Zuzanna Bartkowiak – V a
4. Damian Borzyński – VI a
5. Kacper Kaczmarek – VI a
6. Zosia Kaczmarek – VI c
7. Jakub Kotecki – VI d
8. Mirek Hadyński – VI b
9. Joanna Kończal – VI b
10. Tymoteusz Noj – IVc
11. Julia Gumińska – VI c
12. Zuzia Markiewicz – V e
13. Marta Nowak – VI c
14. Martyna Stasiuk – VI c
15. Adrianna Stasiuk – VI c
16. Oliwia Samulska
17. Michał Soroka – VI a
18. Jakub Ignaszak – VI a
19. Karol Łopiński – IVb
20. Filipina Czekajska – VI a
21. Julia Kaczmarek – VI a
22. Hanna Majchrzak – VI a
23. Katarzyna Kujawa – VI a
24. Martyna Jastrzębska – VI a
25. Zygmunt Rezulak – VI a
26. Oliwia Samulska – IVa
27. Łukasz Sieradzki – VI d
28. Weronika Stawna – V e
29. Patrycja Taszarek – VI a
30. Cezary Lipiński – VI b
31. Agnieszka Łukaszewska – V d
32. Lena Jabrini – V d
33. Nicol Rozmiarek – V b
34. Marta Kotarak V c
35. Paweł Metelski
36. Rafał Metelski
37. Maria Wawrzyńczak – IVa
38. Filip Waloszczyk – V c
39. Mateusz Wardak – VI b
40. Magdalena Wilczewska – V c
41. Klaudia Włoczyk – VI a
42. Nicola Oczujda z mamą i rocznym braciszkiem!

Opiekunami 43 Króli byli: Mama Zuzi Oczujdy, p. Małgorzata Górna, p. Marcin Nowak, p. Grzegorz Metelski, p. Jolanta Podgórna.


Impreza Mikołajkowa w Siódemce

W piątek w naszej szkole odbyła sie wspaniała impreza Mikołajkowa przygotowana przez Rodziców z klas  nauczania początkowego . Dzieci z Rodzicami, którzy przyszli po południu do szkoły mogli podziwiać stoiska z ozdobami świątecznymi, brać udział w warsztatach rękodzielniczych oraz w loterii z nagrodami. Przez ponad dwie godziny wszyscy wspaniale się bawiliśmy – Dziękujemy za to Rodzicom i Wychowawcom  z klas 1a,1b,1c,1e,1f,1g, 2a,2c,3a oraz Nauczycielom Świetlicy!!!


W piątek 28.11.2014 r. klasa III d miała Andrzejkową dyskotekę. Najpierw przywitał nas „DJ” Rafał, czyli Tata Dawida Czeleja, dzięki któremu ta impreza została zorganizowana. Każdy tańczył jak chciał w rytm muzyki, w świetle kolorowych lamp. Laliśmy wosk przez klucz i losowaliśmy kartki z obrazkiem, co wydarzy się w następnym roku. Jedliśmy pyszne ciasteczka, w których była ukryta karteczka z przepowiednią. Za dyskotekę dziękujemy Przewodniczącemu klasy Dawidowi, Tacie Dawida, Mamie Jędrka i Pani Adzie.

Hanna Kubiak
Klasa III d


Szanowni Państwo,

składam Państwu serdeczne życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz pięknych chwil w Nowym Roku 2015.

Mam nadzieję, że Święta spędzą Państwo w atmosferze spokoju wewnętrznego ale i wrzawy dziecięcych zachwytów, na rozmowach z Bliskimi i w rozgardiaszu przygotowań do Wigilii.

Życzę Państwu mądrości wyborów w Nowym Roku i odrobiny sylwestrowego szaleństwa na co dzień, a przede wszystkim – spełnienia tych próśb, których z pokory nie wypowiadamy głośno.

Proszę mieć nas – pracowników Szkoły w swoich sercach i pomyśleć o nas podczas dzielenia się Opłatkiem lub w trakcie sylwestrowego składania życzeń.

Serdecznie dziękuję tym z Państwa, którzy dobrym słowem, zachętą lub działaniem przyczynili się do wszystkich sukcesów Siódemki w mijającym roku kalendarzowym. Państwa mądrość, otwarte serca na potrzeby Dzieci (nie tylko swoich własnych) a głównie – umiejętność dialogu – czyni naszą pracę piękniejszą.

Dziękuję, że kolejny raz – w trakcie zawieruchy wokół przypisywanego polskim nauczycielom nieróbstwa – byli Państwo po stronie moich Kolegów
i Koleżanek Nauczycieli. Gwarantuję, że zrobiliśmy wszystko, aby nie wpłynęło to na naszą pracę, a Państwa Dzieci, a nasi Uczniowie mieli zapewnioną opiekę.
Tak jak Państwo nie powtarzali gazetowych doniesień o naszym nic – nie – robieniu, tak i my nie karmimy się argumentacją w stylu: „Dzieci do szkoły
a rodzice na zakupy”. Myślę, że byłoby to bardzo nieuczciwe postępowanie osób dorosłych wobec dzieci. Wiem, że są one mile widziane zarówno w swoich domach rodzinnych jak i w Siódemce.

Zatem – dziękuję i do zobaczenia w Siódemce.

Anetta Dropińska – Pawlicka


Samodzielność. Inicjatywa. Wyobraźnia i poczucie humoru. Wszystko to posiadają uczniowie klas szóstych. Nie mogłam się powstrzymać, żeby nie podzielić się ich twórczą pracą na lekcjach katechezy, gdy przedstawiali sakramenty. Zaświadczam, że nie przyłożyłam do tego ani jednego palca, no chyba tylko przyciskając aparat fotograficzny…
O przepraszam, w klasie 6 c zdjęcia wykonał Paweł Wójcik, a w 6 a Martyna Stieler.

Uczniom gratuluję!
Jolanta Podgórna


WIECZÓR WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH

28 listopada przyszliśmy do szkoły przebrani za wróżki i czarodziejów. Powitała nas Wróżka Gwiazdeczka. Zaczarowane strzałki wskazały nam drogę do Komnaty Tajemnic. Żeby się do niej dostać, musieliśmy wypowiedzieć tajemnicze zaklęcie. Brzmiało ono tak: Czary – mary, raz, dwa, trzy, Niech się otworzą komnaty drzwi.
W środku panował magiczny nastrój. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości, jak będzie miał na imię nasz ukochany, jaki będziemy wykonywali zawód, dokąd udamy się w podróż, czy spełnią się nasze najskrytsze marzenia. Laliśmy również wosk i jedliśmy ciasteczka z wróżbami. Później były tańce i pląsy. Na koniec wróżka poczęstowała nas pysznymi pączkami.

Dzieci w klasy 1f


KLASA 1F Z WIZYTĄ W DRUKARNI

20 listopada pojechaliśmy do Drukarni „Głosu Wielkopolskiego” znajdującej się przy ulicy Malwowej. Na miejscu powitał nas tata Gabrysi, który został naszym przewodnikiem. Widzieliśmy maszyny do drukowania i olbrzymie rolki papieru, które ważyły ponad 500 kg. Śledziliśmy proces drukowania gazet i otrzymaliśmy w prezencie dziennik „Głos Wielkopolski”. Zważyliśmy się również na wadze towarowej i okazało się, że razem ważymy 504 kg. Każdy z nas mógł wsiąść na wózek służący do podnoszenia ciężarów. Ta wycieczka była bardzo interesująca.

Dzieci z klasy If


Wyróżnienie dla uczniów klasy III A czyli finał konkursu plastycznego „Tajemnicze dziecko” E.T.A. Hoffmanna.

W sobotę, 6 grudnia czyli dokładnie w Mikołajki Księgarnia Poznańska „Skład Kulturalny” z Galerii MM ogłosiła wyniki konkursu plastycznego, zainspirowanego postaciami z baśni „Tajemnicze dziecko” E.T.A. Hoffmanna.
Uczniowie klasy III a z duża uwagą i zainteresowaniem wsłuchali się w treść XIX wiecznej fantastycznej opowieści o zubożałej materialnie rodzinie, która nigdy nie przestała być bogata duchowo. Wrażliwe dzieci w konfrontacji z konsumpcyjnym światem wygrywają swoją empatią, wyczuciem świata, emocjonalnością i zostają nagrodzone spotkaniem z Tajemniczym Dzieckiem. Ta niezwykła postać okazała się dla nich wsparciem i pocieszeniem w najtrudniejszych chwilach. Czy i nam takie dziecko towarzyszy w codziennej szarej rzeczywistości? Czy i w nas mieszka? Efektem wyprawy do świata wyobraźni było wykreowanie  przez  artystów z klasy III A niezwykłych ilustracji do dzieła E.T.A. Hoffmanna, których nie powstydziłby się żaden dorosły twórca.  I tak tytułowe Tajemnicze Dziecko przybrało niezwykłe, fantastyczne postacie. Żadnej z nich nie zabrakło skrzydeł, które unoszą wszystkich ponad ziemię i wiodą do świata baśni i nieograniczonej wyobraźni.
Artystyczna wrażliwość dzieci  została dostrzeżony i nagrodzona przez jury. Spośród wielu uczestników trójka uczniów z klasy III a otrzymała  WYRÓŻNIENIE. Dodam dla uściślenia i podniesienia rangi sukcesu, iż wyboru prac dokonała p. Aleksandra Kucharska Cybuch – ilustratorka książek Hoffmanna czyli nadzwyczaj fachowe oko plastyczne
Oto nazwiska Laureatów:
Ø Jowita Leśniak  i jej tajemnicze dziecko spowite fioletową mgłą
Ø Gabrysia Szymańska  i jej śliczna dziewczęca postać z targanymi przez wiatr włosami
Ø Kuba Sobala i jego niezwykle radosne, fruwające dziecko, które obdarza świat zaraźliwym uśmiechem
Zachęcam do odwiedzenia Galerii MM i osobistego spotkania z pracami młodych twórców, które ozdabiają witrynę księgarni.
Moim wspaniałym Artystom serdecznie gratuluję i życzę dalszego rozwoju i owocnej współpracy  z własną fantazją i wyobraźnią!

Beata Żyto
wychowawczyni kl. III a


„Nagroda Europy 2014”

O Nagrodę Europy ubiega się Kochane Miasto Poznań. My zaś, jako nasza szkoła, mogliśmy dołożyć swoją małą cegiełkę, czyli uwzględnić w specjalnym kwestionariuszu nasze dokonania o zasięgu międzynarodowym. Walka o nagrodę odbywa się w paru obszarach, takich jak współpraca z innymi zagranicznymi partnerami, promowanie idei zjednoczonej Europy i europejska solidarność. Mogliśmy więc pochwalić się takimi dokonaniami jak Asystentura Comeniusa, czyli p. Erdiego Bibera z Turcji, długofalowa już współpraca ze szkołą Northburn Primary School, z Anglii, udział w Europejskiej Wymianie Ozdób Choinkowych, akcja zbierania darów dla poszkodowanej w wyniku politycznego konfliktu Ukrainy, oraz akcja zbierania przyborów szkolnych dla młodzieży polskiego pochodzenia na Białorusi, udział w międzyszkolnych konkursach o tematyce europejskiej, współpraca z Punktem Informacji Europejskiej „Europe Direct” i nasze już „kultowe” zajęcia „Małego Europejczyka”. Tak – zdecydowanie Nasza Szkoła jest otwarta na Europę – kontynent silny, choć mały!

Patrycja Sobczak


Dnia 29.11.14r Patrycja Taszarek i Julia Kaczmarek z klasy 6a wraz ze swoją grupą taneczną Power of dance pojechały na jedne z największych turniejów w Polsce Grand Prix Polski Dance we Wrześni. Zajęły tam Vice Mistrzostwo Polski w innych formach tańca nowoczesnego w kategorii 12-15 lat! Rywalizacja  była ostra, ale ich znakomity układ taneczny przekonał jury do decyzji o tym wysokim notowaniu.

Zobacz film


Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego „Multitest” 2014

Gratulacje dla zwycięzców !


Pewnego listopadowego dnia klasa 3d wybrała się do Muzeum Rogala w Poznaniu.
Była to bardzo słodka i ciekawa wycieczka.
Dowiedzieliśmy się na niej, że rogale świętomarcińskie wypieka się wyłącznie w Poznaniu i 5 ościennych powiatach. W innych regionach Polski nie ma takich rogali. Wypiekane są tylko w cukierniach, które zdobyły certyfikat.
Rogale świętomarcińskie piecze się z ciasta drożdżowego, z którego należy wybić powietrze, ciasto musi długo odpoczywać. Czas przygotowania partii rogali wynosi 6 godzin.
Nasze rogale wycinaliśmy prawdziwą szablą!!!! Nakładaliśmy na nie masę z białego maku, biszkoptów, miodu, rodzynek. Masy powinno być dużo, bo taki musi być poznański rogal świętomarciński.
Sami przygotowaliśmy rogale!!! Mistrzowie – cukiernicy ubrali nam czapki budyniówki. Tak je nazwali.
Rogale świętomarcińskie, którymi nas poczęstowano na długo pozostaną w naszej pamięci, podobnie jak wrażenia z wycieczki.


SUPER START KOSZYKARZY W ROZGRYWKACH IMS

W środę 19 listopada 2014r. byliśmy organizatorem I etapu Igrzysk Młodzieży Szkolnej w koszykówce chłopców.  W ramach rozgrywek został rozegrany mecz pomiędzy gospodarzem SP 7 a SP 22, w którym to reprezentacja Siódemki rozgromiła przeciwnika 93: 17. Niestety nie dojechała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 85 oddając walkowera pozostałym drużynom.
Gratulujemy drużynie chłopców z klasy 6 D gry w dobrym stylu i życzymy dalszych sukcesów w rozgrywkach !!!


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

26 listopada obchodziliśmy w Siódemce Dzień Pluszowego Misia. Dzieci z klas 0-III przyniosły do szkoły swoje ukochane maskotki. Podczas spotkania zorganizowanego przez Mały Samorząd Uczniowski, przypomnieliśmy sobie historię powstania pluszowego misia. Dzieci nie miały trudności z rozwiązaniem zagadek o misiach – bohaterach bajek i książek dla najmłodszych. Wspólnie wyrecytowaliśmy najsłynniejszą mruczankę Kubusia Puchatka. Z pomocą pani Krysi Grodzkiej i „Siódemeczek”zaśpiewaliśmy piosenkę zespołu Czerwone Gitary pt. „Pluszowe niedźwiadki”. Tego dnia dzieci przygotowały prace plastyczne na konkurs „Mój przyjaciel miś”. Wyniki ogłosimy wkrótce.

Opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego


20 listopada 2014 r. nasza klasa III d w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości wybrała się na wycieczkę do Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.
Pod kierunkiem naukowców zwiedzaliśmy nowoczesne, zautomatyzowane szklarnie, w których oglądaliśmy działanie środków chwastobójczych na rośliny, niektórzy ciekawscy wąchali nawet glebę, aby przekonać się czy te środki pachną. Trochę pachną. Zapewniono nas, że wąchanie jest całkowicie bezpieczne – świat poznajemy wszystkimi zmysłami!
W Instytucie Bakteriologii i Wirusologii oglądaliśmy wirusy i bakterie. Dowiedzieliśmy się, że wirusy przetrwają w temperaturze nawet minus 180 stopni Celsjusza!
Dotykaliśmy też ślimaki nagie – one wcale nie są nagie, pod skórą mają skorupkę. Te ślimaki to efekt ewolucji. Potrafią zakopać się nawet półtora metra pod ziemię i tam przetrwać. Żyją rok do dwóch lat, są szkodnikami, które trudno wytępić.
Po tej wycieczce niektórzy z nas chcą zostać naukowcami – biologami.

Była to ekscytująca wycieczka!

Uczennice i uczniowie III d


Monika Lipsak, Julka Borowska i Kuba Fedorowicz z klasy III a laureatkami ogólnopolskiego konkursu plastycznego !

Z radością przekazuję wiadomość z ostatniej chwili:
Julia Borowska, Monika Lipska i Kuba Fedorowicz
z klasy III a otrzymali nagrody
za niezwykłe ciekawe prace plastyczne
w konkursie pt. „Jesienny kot ”,
organizowanym po raz kolejny
przez ogólnopolski miesięcznik
„Kocie Sprawy” .
Nasi Artyści w swoich pracach zainspirowali się przede wszystkim wyjątkową kolorystyką i barwami jesieni. Tym zmianom w przyrodzie towarzyszą niezwykłej urody koty, dla których czas jesieni to okres igraszek i zabaw, połączonych z pogonią za poruszanymi wiatrem zwiewnymi liśćmi. Uczniowie z klasy III a po raz kolejny potwierdzili swoją wysoką klasę, wrażliwość, wyczucie koloru i fantastyczną kreskę. Obydwie dziewczynki : Julka i Monika były już laureatkami konkursu plastycznego „Kocich spraw” w roku ubiegłym, co świadczy tylko o ich dalszym rozwoju
i doskonaleniu się.
Z kolei Kuba w niezwykle ekspresyjny sposób zaprezentował zachwyconego jesienią kocura, ukrytego pod stertą bajecznie kolorowych liści.
Dzieła Artystów zostały opublikowane na łamach najnowszego, listopadowego numeru miesięcznika, jak również na jego stronie internetowej.

Gratuluję i życzę wielu dalszych sukcesów!

Beata Żyto
wychowawczyni kl. III a


„Chorowitek”, czyli klasa III A na spotkaniu z pisarką
panią Agnieszką Kaluga

W piątek 7 listopada wybraliśmy się całą klasą na warsztaty literackie do księgarni Skład Kulturalny w Galerii MM.
Czekała na nas pani Agnieszka Kaluga, autorka niezwykłej książki pt. „Chorowitek”. Jej opowieść porusza trudną, życiową problematykę, związaną z takimi wydarzeniem w życiu każdego, jak nagła, ciężka choroba. Dowiadujemy się, w jaki sposób życie małego Witka nagle uległo całkowitej przemianie. Towarzyszyła mu niepewność o swój los, długi pobyt w szpitalu, wreszcie szczęśliwy powrót do zdrowia i szkoły. Czego dowiedział się o sobie samym, jak zmieniło się jego spojrzenie na świat i innych, dowiecie się, czytając książkę „Chorowitek”. Co najistotniejsze, to przesłanie autorki, że bez względu na to, jak wyglądamy, czy jesteśmy zdrowi, czy nie, czy napotykamy na mniejsze lub większe trudności, jesteśmy ważni i w każdym z nas istnieje coś niezwykłego, bezcennego i dobrego, co daje nam poczucie własnej wartości i pozwala wierzyć w siebie, krocząc w życiu z podniesioną głową.
Pani Agnieszka dobrze zna poruszaną tematykę, ponieważ od kilku lat jest wolontariuszką w hospicjum i potrafi cierpliwie słuchać innych. Właśnie ze spotkań z ludźmi czerpie inspiracje do pisania swoich książek. Przybliżyła nam również swój warsztat pisarski i zachęciła, by w codziennym życiu każdy odnajdywał swoje mocne strony, pielęgnował je i rozwijał,
a na pewno osiągnie zwyczajne szczęście i zadowolenie.
Zachęcamy do przeczytania „Chorowitka”,
który czeka już na Was w naszej bibliotece szkolnej.

Beata Żyto
wychowawczyni klasy III A


W czwartek, nasza klasa –  3d, wybrała się do parku badać warstwy lasu. Dowiedzieliśmy się o nich nieco w teorii, chcieliśmy skonfrontować tę teorię z rzeczywistością. Faktycznie, las ma trzy warstwy, na ziemi ścielę się ściółka. Niektórzy z nas z prawdziwie naukową determinacją sprawdzali zdobyte informacje, kładąc się nawet na chodnikach! Później musieliśmy naładować się pozytywną energią zaczerpniętą z przyrody i potuliliśmy się do drzew, pogłaskaliśmy je, zbadaliśmy przy okazji strukturę popękanej kory i powąchaliśmy.
Na koniec musieliśmy wyładować nagromadzoną energię na placu zabaw, aby w szkole zachowywać się godnie i kulturalnie.

Wychowawczyni i uczniowie klasy 3d


Z wizytą w aptece „ Pod Słońcem”

W ramach programu „ Otwarta firma” klasa 2d udała się 21 listopada na wycieczkę do pobliskiej apteki  „ Pod Słońcem” przy ul. Keplera 1. Poszliśmy tam, aby dowiedzieć się na czym polega praca farmaceuty i co trzeba zrobić, aby zdobyć ten zawód.
Pani kierownik serdecznie nas przyjęła i z dużym zaangażowaniem tłumaczyła nam, jakie zadania należą do pracy aptekarza, jakie cechy powinien posiadać ktoś, kto chce zdobyć ten zawód i na jakie przedmioty w szkole powinien zwrócić szczególną uwagę, aby móc w przyszłości studiować farmację.
Później pokazała nam różne naczynia, których używano dawniej, aby przygotować lekarstwa, a także w jaki sposób zamykano korkiem butelki z lekarstwem. Dowiedzieliśmy się też, jakie rodzaje leków sprzedaje się w aptece, że są lekarstwa, które wydaje się tylko na receptę, ale są też takie, które klient może kupić po zasięgnięciu porady u pani w aptece.
Na koniec otrzymaliśmy też bardzo trudne zadanie, aby obliczyć, ile leków sprzedaje się w tej aptece w ciągu roku. Będziemy musieli rozwiązać je z pomocą naszej pani.  Każdy z nas otrzymał również naklejkę  na pamiątkę, my zaś wręczyliśmy pani kierownik kwiatek i  laurkę z podziękowaniem za miłe przyjęcie.

D. Szymanowska


Spotkanie z Joanną Papuzińską w „Siódemce”

Znakomita pisarka, autorka książek dla dzieci – pani Joanna Papuzińska 24 października przybyła na spotkanie z dziećmi „siódemki”.
Profesor J. Papuzińska prezentowała bohaterów swoich utworów, opowiadała o ostatnio wydanych książkach, o pomysłach na pisanie wierszy. Dzieci wzięły udział w słownej zabawie. Autorka z cierpliwością i zrozumieniem odpowiadała na liczne pytania czytelników – zaspokajała dziecięcą ciekawość. Spotkanie było dla dzieci dużym przeżyciem.
Teraz na pewno Pani Papuzińska przestanie być dla nich tylko nazwiskiem na okładce książki, a zostanie sympatyczną osobą, z którą mogli porozmawiać, dotknąć i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Na zakończenie można było zdobyć autograf, z czego dzieci chętnie skorzystały. Będzie to cenna pamiątka, która pozostanie na lata w domowych bibliotekach.


Jesienne spotkanie dla dzieci z „ zerówek”

19 listopada dzieci z zerówek zostały zaproszone na spotkanie w holu szkoły pod hasłem „ Czy można polubić jesień?”. Podczas spotkania obejrzały i wysłuchały krótkiej inscenizacji pod tytułem „ Jacek, Wacek i jesień”. Inscenizację przygotowali  uczniowie z kółka recytatorskiego.
Dzieci z dużą uwagą i skupieniem oglądały przedstawienie. Po występie z radością rozwiązywały zagadki,  które przygotowała dla nich pani Danuta Szymanowska – opiekun kółka recytatorskiego. Okazało się, że nasi najmłodsi „uczniowie” mają dużą wiedzę  na temat jesieni i niczym nie dali się zaskoczyć.

Już na początku spotkania wszyscy uznali, że jesień można polubić, bo przynosi kolorowe liście, kasztany, grzyby w lesie, liliowe wrzosy, a deszcz i szaruga jesienna im nie straszna. Uśmiech na ich buziach był dowodem na to, że każda pora roku ma swój urok.

Danuta Szymanowska


Światowy Dzień Systemów Informacji Geograficznej.

W środę 19 listopada 2014 roku uczniowie klas II-III w ramach Kółka Mapowania brali udział  w Światowym Dniu Systemów Informacji Geograficznej (GIS DAY), który był obchodzony na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Uczniowie naszej szkoły mieli okazje poczuć się jak studenci i usiąść na wielkiej auli oraz wysłuchać prezentacji  pt. „GIS wokół Ciebie” . Brali również udział w warsztatach z wykorzystaniem GPS-ów. Dzieci mogły z praktycznego punktu widzenia zobaczyć jak się obsługuje takie urządzenie i w jaki sposób może ono nam ułatwić życie.  Na koniec zwiedziliśmy Muzeum Ziemi, w którym zobaczyliśmy sporą kolekcje meteorytów, minerałów, skał i skamieniałości. Niezwykłe wrażenie zrobił na nas największy okaz meteorytu Morasko, który waży 261 kg! Ponadto nauczyliśmy się rozpoznawać kamienie półszlachetne – agaty. Dzieci w ramach podziękowań za zaproszenie zrobiły wspólnie piękną pracę ukazującą kierunki świata i charakterystyczne dla nich symbole. Organizatorzy byli pod wrażeniem.  Wycieczka tak bardzo zainteresowała dzieci, że niektórzy stwierdzili, że z pewności tam wrócą, ale już jako studenci.

Agnieszka Czereśniowska


Stary Rynek w Poznaniu szlakiem wody.

W piątek 31 października 2014 roku uczniowie klas I-III w ramach Kółka Turystycznego wyruszyli na drugą w tym roku wycieczkę. Dzięki kartom pracy, oczami prawdziwego odkrywcy spojrzeli na okolice poznańskiego Starego Rynku i poznali jego ciekawostki. Udali się szlakiem wody  i szukali zabytkowych fontann.  Znaleźli tabliczkę powodziową i porównywali swój wzrost z wysokością, na której ją umieszczono. Wspólnie analizowaliśmy plan Brauna, który ukazuje widok Poznania z dawnych lat i ozdabia ścianę Muzeum Archeologicznego w Poznaniu od strony ul. Świętosławskiej. Swoją przygodę zakończyliśmy przy najmniejszej studzience Bamberki.

Agnieszka Czereśniowska


Klasa 1 g w Muzeum Rogala

22 października klasa 1g odwiedziła Muzeum Rogala, które mieści się przy Starym Rynku w Poznaniu. Po spotkaniu z poznańskimi  koziołkami i Bamberką udaliśmy się na miejsce warsztatów. Przywitało nas ciepłe i pachnące rogalami wnętrze. Na początku nastąpiła prezentacja, podczas której dzieci poznały  postać św. Marcina oraz legendę o świetomarcińskich rogalach. Po degustacji  każdy uczeń został ubrany w czapkę cukiernika i otrzymał porcję drożdżowego ciasta.  Dzieci nauczyły się je wyrabiać , wałkować , wycinać i zwijać . Z wypiekami na twarzy każdy starał się, aby jego rogal był najpiękniejszy. Ukoronowaniem wysiłków było wręczenie  każdemu małemu cukiernikowi dyplomu Rogalowego Czeladnika.  To była bardzo udana wizyta. Było ciekawie i pysznie.

Aneta Skorupińska


W Szkole Podstawowej nr 7 biblioteka swoje Imieniny świętowała w dniu 29 października.
Był to dzień wyjątkowy, bo i biblioteka w tej szkole jest wyjątkowa.
Od samego rana  do biblioteki przychodziły dzieci z zerówki. Z uwagą słuchały bajek czytanych im przez laureatów Konkursu Pięknego Czytania  uczniów z klas III. Później do biblioteki zaczęły zaglądać niecodzienni goście: Księżniczki, Rycerze, Czerwone Kapturki, Krasnoludki, Smerfy, Trolle, Koty w butach, Baby- Jagi i wiele, wiele innych postaci, które „wyszły” z  bajek i spotkały się na kanapie w bibliotece w Siódemeczce. W ten sposób dzieci z oddziałów O-III stanęły do konkursu na najbardziej oryginalne, bajkowe przebranie.
Jak przystało na imieniny nie mogło  w tym dniu  zabraknąć upominków.  Najmłodsze dzieci z naszej szkoły przygotowały piękny album z samodzielnie ułożonymi wierszykami i życzeniami dla biblioteki. Dodatkowo dzieci ze świetlicy zbudowały wielki ,symboliczny tort z kartonu, na piętrach którego pojawiły się postacie z dziecięcych bajek. Pani Basia i pani Wiesia otrzymały od dzieci bukieciki jesiennych wrzosów.
Dzieci z wielkim entuzjazmem  opowiadały o swoich ulubionych książkach i bohaterach.
W tym dniu odbył się również konkurs wiedzy z twórczości Juliana Tuwima.
W holu naszej szkoły można było obejrzeć bardzo stare książki z prywatnych zbiorów nauczycieli. Uczniowie z ochotą czytali wypowiedzi swoich wychowawców, którzy we wspomnieniach wrócili do książek ze swojego dzieciństwa.
Następne imieniny już za rok!


Dzień Edukacji Narodowej

14 października był dla nas wszystkim normalnym dniem pracy. Upłynął jednak w atmosferze pełnej uśmiechów i życzeń  ze strony naszych Wychowanków i ich Rodziców. Dla starszych uczniów był to także czas zadumy i refleksji nad życiem i twórczością niezwykłego Pedagoga i prekursora działań na rzecz praw dziecka Janusza Korczaka.
Po południu spotkaliśmy się z naszymi Gośćmi, wśród których byli jak zwykle emerytowani Pracownicy naszej szkoły. Dzieci z kółka teatralnego zaprosiły wszystkich na inscenizację „starych bajek w zupełnie nowym stylu”
Drogie Dzieciaki! Szanowni Rodzice! Za wiele życzeń i miłych słów, które usłyszeliśmy – serdecznie Wam dziękujemy!


KOLOROWY UNIWERSYTET

15 października o godz. 15.00 w Auli UAM został zainaugurowany rok akademicki 2014/15 w Kolorowym Uniwersytecie UAM. 400 uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Poznania oraz Województwa Wielkopolskiego złożyło uroczyste ślubowanie. Wśród nich było 20 studentów z naszej szkoły. Rozpoczynamy swoją przygodę studiowania na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Było kolorowo, wesoło ( zresztą zobaczcie sami ) i jak zwykle interesująco!
Wykład inauguracyjny pt. “Filmy” jako “młodzi wykładowcy” poprowadziły: Maria Kubzdela oraz Celina Władczyk, a jako “dorosły wykładowca” wystąpił dr Tomasz Skirecki z Wydziału Anglistyki, który opowiedział o “Kolorowych symbolach Australii”.

Katarzyna Brzezińska n-l przyrody


Inauguracja Roku Akademickiego dla naszych Studentów!

27  października uczniowie klas czwartych, szczególnie zainteresowanie naukami przyrodniczymi, wzięli udział w inauguracyjnym spotkaniu projektu „Mały Medyk” w ramach Polskiej Akademii Dzieci w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Rok Akademicki trwać będzie do czerwca i zakończy się uzyskaniem Absolutorium oraz pierwszych w życiu Akademickich Dyplomów.
Małych studentów powitał Prorektor ds. Studenckich pan prof. dr hab. Edmund Grześkowiak, wszyscy wysłuchali hymnu akademickiego Gaudeamus Igitur, złożyli uroczyste ślubowanie, otrzymali swoje pierwsze studenckie indeksy.
W pierwszej części spotkania piękną i niezwykle interesującą prezentację na temat historii znieczulenia przedstawiła Ania – uczennica klasy IV ze szkoły w Śremie. Następnie dzieci poznały historię Zosi i Janka oraz ich rodziców. Janek został dawcą szpiku dla swojej siostry, kiedy dziewczynka ciężko zachorowała. Kolejny gość, pan Adam, opowiedział dzieciom historię powstania Drużyny Szpiku skupiającej ludzi bezinteresownie pomagającym innym oddając swój szpik do przeszczepów.
Pełni niecodziennych wrażeń uczniowie wracali do szkoły. Już nie mogą się doczekać, kiedy znów spotkają się w gościnnych progach Uniwersytetu Medycznego na kolejnych zajęciach.


Konkurs „ Czy znasz wiersze Juliana Tuwima”?

W dniu 29 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Imieniny Biblioteki Szkolnej. Oprócz wielu czekających tego dnia dzieci atrakcji , przedstawiciele klas drugich musieli zmierzyć się z wierszami Juliana Tuwima. Uczniowie mieli za zadanie skojarzyć tytuł wiersza z jednym z pokazanych przez nauczyciela rekwizytów, dokończyć tytuły kilku wierszy oraz dopasować cytaty do tytułów. Konkurs wywołał wypieki na policzkach uczestników, a wyniki …..już wkrótce!

odpowiedzialna
Agata Borowska


Dnia 16.10.2014r. nasza szkoła była organizatorem I etapu Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt.

Reprezentacja „Siódemki” złożona z dziewcząt klas 6d oraz 6a awansowała z kompletem punktów do półfinałów deklasując swoje rywalki ze SP nr 28 oraz SP 51. Gratulujemy naszym dziewczynom oraz życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach rozgrywek!!!
Wyniki:     Sp7 – Sp28  20:3      Sp7 – Sp51  35:1


Super Puchar Ligi Szkół Eurojunior 02.10.2014r.

Dnia 2 października 2014 r., na boiskach Centrum Sportowego Red Box w Poznaniu, rozgrywany był turniej piłkarski z udziałem ośmiu poznańskich szkół podstawowych.
Organizatorem Super Pucharu Ligi Szkół Eurojunior pod patronatem Miasta Poznań było Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Red Box. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy po 4 zespoły. Mecze trwały 2×10 minut i odbywały się na dwóch boiskach równocześnie. Po fazie grupowej rozgrywane były spotkania o poszczególne miejsca w końcowej klasyfikacji.
W Super Pucharze Ligi Szkół Eurojunior Szkoła Podstawowa nr 7 zajęła 4 miejsce, które jest wielkim sukcesem naszych chłopców. W skład reprezentacji weszli:
1. KACPER STEFANIAK
2. GRZEGORZ BIAŁEK
3. OSKAR BLUNCK
4. KAMIL FERENS
5. ANTONI WAGNER
6. ŁUKASZ SIERADZKI
7. MICHAŁ SOROKA
8.ALEKSANDER NOWAKOWSKI
9. TYMOTEUSZ RATAJCZAK
10. DOMINIK KOPANIARZ
11. ADRIAN MAZUR
12. JAKUB GRUSZKA
13. KACPER AUGUSTYNIAK

Nauczyciel wychowania fizycznego
mgr Hubert Knychała


Młode talenty tenisa stołowego!!!

W czwartek, 16 października 2014 r. został rozegrany Turniej Tenisa Stołowego. Miejscem rozgrywek była sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej nr 20. Zawody były  I etapem w rywalizacji o Mistrzostwo Miasta Poznania. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie Patryk i Damian Pyśk. Podczas całego turnieju nasi zawodnicy nie mieli sobie równych. Wszystkie mecze z ich udziałem kończyły się wysokimi zwycięstwami, zarówno w grze pojedynczej  jak i podwójnej, czego efektem było zajęcie 1 miejsca w ogólnej klasyfikacji turnieju.
Gratulujemy awansu do kolejnego etapu i mamy nadzieje, że nasi utalentowani bracia w dalszym ciągu będą utrzymywać wysoką formę.

Nauczyciel wychowania fizycznego mgr Hubert Knychała


Pierwszy mecz najmłodszych koszykarzy „ Siódemki”

Już za nami pierwsze zmagania najmłodszych zespołów koszykarskich w naszej szkole.  Zespoły dziewcząt i chłopców z klasy sportowej 4d zagrały w meczu towarzyskim ze Szkołą Podstawową nr 79.
Spotkaniu towarzyszyło bardzo dużo emocji…. w końcu to pierwszy mecz, w którym można było sprawdzić swoje umiejętności i wykazać ogromną wolę walki.
Spotkanie wygrała ekipa z SP 7 !

Gratulujemy zwycięzcom !!!


Święto Drzewa w „Siódemce” – 6 października

Jak co roku nasza szkoła na początku października obchodziła Święto Drzewa. Na uroczystość zostali zaproszeni świeżo pasowani pierwszoklasiści ze swoimi wychowawczyniami oraz Panie Dyrektor.
Pierwsza część spotkania odbyła się w holu szkoły i miała charakter warsztatowy. Dzieci zostały zabrane na wirtualną wycieczkę do lasu, po której opowiadały jakie odgłosy słyszały i jak należy się zachowywać w lesie.
Po rozmowie na temat drzew i korzyści, jakie mają z nich ludzie oraz zwierzęta, na dzieci czekały zadania. Najpierw każda klasa, po naradzie z Panią i przy jej pomocy, miała napisać na listkach 3 obietnice, jakie dzieci złożą drzewom. Kolejnym zadaniem było ułożenie puzzli z liśćmi drzew, a ostatnim – zagadki. Podsumowaniem wiedzy dzieci był przyrodniczy quiz.
Wszystkie klasy wspaniale poradziły sobie z zadaniami i zasłużyły na tytuł „Miłośnika przyrody”. Po wręczeniu klasom dyplomów dzieci udały się do szkolnego ogrodu, gdzie posadziły lawendę.

Aneta Skorupińska


W roku szkolnym 2014/2015 najmłodsi uczniowie z naszej szkoły swoją przygodę z łyżwami rozpoczęli już we wrześniu. W każdy piątek na lodowisku „Chwiałka”,  większość z dzieci stawia swoje pierwsze kroki na lodzie. Z tygodnia na tydzień jest coraz lepiej. Dzieci nie tylko pewniej czują,  ale są również są coraz bardziej samodzielne. Świetnie się przy tym bawią.


25 września 2014 roku był dniem wyjątkowym dla naszych Pierwszoklasistów. W tym dniu najmłodsze dzieci z  „Siódemki” przystąpiły do ślubowania i pasowania na ucznia. Zanim  zostali dotknięci „zaczarowanym ołówkiem”,  uczniowie musieli popisać się swymi umiejętnościami i wiadomościami. Pierwszy egzamin w naszej szkole zdali wyśmienicie. Na potwierdzenie, że „Maluchy”  stały się „Uczniakami”  z rąk pani Dyrektor otrzymali swój pierwszy dokument jakim jest legitymacja szkolna. Uroczyste ślubowanie odbyło się przy sztandarze Szkoły, a aktu pasowania każdego ucznia dokonała  Dyrektor Szkoły, pani Anetta Dropińska -Pawlicka.  Pierwszaki nie kryły wzruszenia i były podekscytowane swoim świętem. O tym dniu będą przypominać Pierwszakom pamiątkowe dyplomu, kolorowe kubki oraz piękne, papierowe  żurawie  wykonane dla nich przez starszych kolegów.


Złoto naszych piłkarzy ręcznych !!!

Chłopcy klasy 5d w sobotę 4 października odnieśli duży sukces na arenie ogólnopolskiej, zdobywając I miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej Orlik Cup w Świebodzinie.

„Ogromnie cieszę się z naszego pierwszego sukcesu na arenie ogólnopolskiej. Chłopcy w całym turnieju zagrali z dużym zaangażowaniem oraz co bardzo ważne zespołowo. Mimo jednej porażki potrafili zrehabilitować się

i rozegrać resztę spotkań na wysokim poziomie. W ostatnim meczu turnieju pokonaliśmy bardzo silnego rywala z Jerki,a mecz ten zadecydował o zdobyciu złotych medali.” – podsumowała trenerka Joanna Draszkiewicz


Miło nam poinformować, że sportowe działania Naszej szkoły zostały docenione. Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) przyznało naszej szkole:
Certyfikat „WF z Klasą” oraz „Szkoła w ruchu”.
Z tej okazji odbyło się uroczyste odsłonięcie certyfikatów i zaprezentowanie całej społeczności szkoły dokumentów potwierdzających, że w placówce „WF prowadzony jest z klasą”.
Serdecznie gratulujemy Szkolnemu Zespołowi WF ukończenia pierwszej edycji programu „WF z Klasą”.

Dziękujemy za pomysły, zaangażowanie i energię.


2 października 2014 odbyło się spotkanie z muzyką dla klas pierwszych.
Na spotkaniu dzieci dowiedziały się co to jest muzyka? oraz gdzie ją słyszymy?
Poznały muzykę ludową z Wielkopolski oraz zobaczyły stroje ludowe naszego regionu.
Poznały kilka słów gwary poznańskiej. Gośćmi spotkania byli tancerze Zespołu Tańca Ludowego
Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Uwieńczeniem zajęć był wspólny taniec ludowy do melodii pieśni pt.”Maryniu”. Spotkanie wywołało wiele wrażeń i emocji.

Krystyna Grodzka


Międzynarodowy Dzień Muzyki w „Siódemce”

1 października w naszej szkole swoje święto miała muzyka. Tego dnia na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Z tej okazji dla uczniów klas IV-VI odbyły się dwa koncerty, podczas których młodzi muzycy z „Siódemki” zaprezentowali niezwykłe umiejętności grając na instrumentach, śpiewając i tańcząc.
Podczas występów Szkolny Zespół Wokalny wsparli soliści: Karol Łopiński (trąbka), Julia Sekretarczyk (pianino), Jan Nowaczyk (perkusja), Dagmara Stańczak (śpiew/gitara), Zosia Kaczmarek (śpiew/flet), Zuzia Markiewicz (taniec).
Oba koncerty uświetnili znakomici goście – zespół „Sokoły” oraz uczennice Domu Kultury nr 1 w Poznaniu( pod czujnym okiem pani Katarzyna Skowrońskiej-Sobolewskiej) Natalia Sikorska i Magdalena Skrzypczak.
Całość poprowadziły Marysia Łopińska oraz Zuzia Markiewicz.

Katarzyna Miler


„ Słodka” wycieczka

Zbliża się 11 listopada, który dla Poznaniaków jest datą szczególną, bo oprócz Narodowego Święta Niepodległości, obchodzimy też w tym dniu święto ulicy św. Marcina. Aby poznać bliżej historię związaną  z  tą  datą, wybraliśmy się do Muzeum Rogalowego,  znajdującego się w Poznaniu na ul. Klasztornej. Już od progu okazało się, iż znajdujemy się w niezwykle zabytkowej kamienicy z czasów renesansu, z której można podziwiać ratusz i trykające się  w południe koziołki. Powitał  nas mistrz cukierniczy i jego pomocnik. Najpierw poznaliśmy historię  powstania rogala świętomarcińskiego , kilka popularnych zwrotów z gwary poznańskiej, a następnie przystąpiliśmy do produkcji naszych poznańskich smakołyków. Nasz mistrz cukierniczy poinformował nas, iż  prawdziwy rogal składa się, aż z 81 warstw! Nie zabrakło też zadania matematycznego. Ważyliśmy na prawdziwej wadze szalkowej jednego z upieczonych już rogali.  Degustując te pyszności ,  oglądaliśmy animowaną historię Poznania. Na koniec każdy z uczniów otrzymał certyfikat potwierdzający udział w warsztatach . Kto jeszcze nie był w Rogalowym Muzeum w Poznaniu , niech żałuje!

Agata Borowska


Klasa 1 f w Galerii Malarstwa i Rzeźby

21 października wybraliśmy się do Muzeum Narodowego. Pani przewodnik opowiedziała nam, jak powstają obrazy. Dowiedzieliśmy się, co oznaczają pojęcia: krajobraz, martwa natura, portret. W otoczeniu prawdziwych dzieł sztuki tworzyliśmy nasze własne obrazy.


Już za nami kolejny „ Bieg z klasą”

21 września na Malcie było jak zwykle pomarańczowo! Odbyła się kolejna, piąta już edycja BIEGU Z KLASĄ – impreza biegowa organizowana z myślą zarówno o dzieciach, młodzieży jak i dorosłych. I w tej edycji nie mogło zabraknąć „ siódemki”. Wystartowało nas jak zwykle bardzo dużo i jak zwykle atmosfera była wspaniała. Każdy miał do pokonania spory dystans. Trasa biegu wytyczona była  wokół Jeziora Maltańskiego na dwóch dystansach – 5,4 km lub 10,8 km do wyboru. Gratulujemy wszystkim udziału w biegu !!!


Wspomnienia z wyprawy na Spitsbergen

W piątek 3.10.2014 roku gościliśmy na zajęciach dodatkowych z Geocachingu (mapowania) Pana Adama, który opowiedział nam o swojej wyprawie na Spitsbergen na której był z ramienia uczelni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stacjonował On w bazie naukowej UAM-u na Spitsbergenie realizując swoją pracę prowadzącą do uzyskania stopnia naukowego. Opowiedział nam w jakich warunkach spędzał tam czas, co zobaczył i co na nim zrobiło największe wrażenie. Przedstawił nam fotorelację przepięknych krajobrazów i widoków. Na zdjęciach nie zabrakło również zwierząt zamieszkujących wyspę między innymi renifera i niedźwiedzia polarnego.

Agnieszka Czereśniowska – wychowawca świetlicy


W piątek 26 września 2014 roku uczniowie klas I-III w ramach Kółka Turystycznego wyruszyli na pierwszą w tym roku wycieczkę do Lasku Marcelińskiego. Brali udział w grze terenowej – geocaching. Podczas zabawy uczniowie poznawali przyrodę, dowiedzieli się jakie zwierzęta zamieszkują las, uczyli się korzystać z kompasu, rozpoznawali kierunki świata oraz rozwiązywali zagadki. Odwiedzili również leśniczówkę, w której ukryty był skarb.

Agnieszka Czereśniowska – wychowawca świetlicy.


Na dzisiejszej lekcji przeprowadziliśmy „odnowę biologiczną”. Polegała ona na tym, że oczyściliśmy swoje organizmy świeżo wyciśniętym i zdrowym sokiem z jabłek oraz marchwi. W sokach było dużo witamin i cukrów owocowych, które dodały nam energii. Pani Ada przyniosła sokowirówkę a my wyciskaliśmy soki z przyniesionych z domów owoców i warzyw. Każdy wziął swój sok i wypił ,,do dna’’! Każdemu smakował przygotowany przez siebie napój. Ta lekcja była bardzo ciekawa.

Hania Kubiak uczennica klasy III D


Wycieczka rowerowa

Od 5 września 2014 roku uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami uczestniczyli w cyklu wycieczek rowerowych. „Pierścień dookoła Grunwaldu” Trasy prowadziły przyrodniczą ścieżką edukacyjną w Lasku Marcelińskim, ścieżką rowerową nad Jezioro Rusałka, ścieżką rowerową do Ogrodu Botanicznego, ścieżką rowerową do Fortu VII oraz ścieżkami dookoła Osiedla Kopernika i Osiedla Bajkowego. Łącznie pokonaliśmy trasę około 170 kilometrów, zapoznając się z różnymi ciekawostkami przyrodniczymi i historycznymi. Czasami podczas przerwy jedliśmy przepyszne lody, by ponownie wyruszyć w drogę, innym razem celem naszym był nowo wybudowany plac zabaw wraz z parkiem fitness w Lasku Marcelińskim. Przypomnieliśmy sobie przeróżne gry i zabawy na świeżym powietrzu. Mięliśmy okazję uczestniczyć w rywalizacji rekreacyjno – sportowej rodzice – dzieci. Podczas każdego pobytu czas płynął nieubłagalnie trzeba było powrócić do domu, chociaż wszyscy pozostaliby jeszcze chwilkę.
Chciałabym podziękować wszystkim uczestniczkom naszych wypraw za rewelacyjne sportowe zachowanie. Rodzicom za zaangażowanie i pomoc. Szczególne podziękowania kieruję do Pani Marii Szafrańskiej i Pana Andrzeja Burzyńskiego za poświęcony czas i niezawodną pomoc podczas naszych wypraw w terenie. Uważam, że z takich uczennic i uczniów oraz ich rodziców i dziadków nasza szkoła może być naprawdę dumna.
Celem tych zajęć jest usportowienie dzieci i młodzieży:
• zwrócenie uwagi na sporty obecnie popularne wśród dzieci
• wypełnienie czasu wolnego
• zaspokojenie potrzeby ruchu i rozrywki
• uzyskanie stanu odprężenia i spokoju podczas różnych form rekreacji ruchowej
• wykorzystanie na zajęciach inwencji własnej uczestniczących
• kształtowanie koniecznych życiowo nawyków i umiejętności
• doskonalenie cech fizycznych i psychicznych

Osiedle im. M .Kopernika to typowe blokowisko jakich wiele w dużych miastach. Położona wśród budynków z betonu szkoła jest zwyczajnym obrazem wziętym z naszego codziennego życia. Postawiłyśmy sobie pytanie: co zmienić? Jak zachęcić dzieci, młodzież oraz ich rodziców do uprawiania różnych dyscyplin sportowych w celu czynnego wypoczynku (odprężenia po pracy i nauce oraz regeneracji sił), zabawy oraz podniesienia sprawności ruchowej i utrzymania jej na pewnym poziomie przez jak najdłuższy okres życia.

W potocznym znaczeniu rekreacja fizyczna (ruchowa) oznacza dobrowolną działalność podejmowaną dla zabawy i zdrowia.
Wprowadzając zajęcia na rowerze – wywołujemy entuzjazm i zadowolenie, a wysiłek dzieci podczas tego typu zajęć jest umiarkowany, nie „za wszelką cenę”. Jestem pewna, że taką formę czynnego wypoczynku nasi uczniowie będą propagowali w swoim przyszłym życiu.

Ze sportowym pozdrowieniem
Grażyna Szmyt


Tydzień Przedsiębiorczości  czyli uczniowie klasy III A w Aptece PRIMA

W poniedziałek 6 września wybraliśmy się w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości z wizytą do apteki PRIMA przy ul. Galileusza 8. Bardzo byliśmy ciekawi, na czym polega praca farmaceutów.
Na początku zostaliśmy przywitani przez panią kierownik, która opowiedziała nam o pracy aptekarzy. Zrozumieliśmy, jak to bardzo odpowiedzialny i ważny zawód. Przy okazji krótko sprawdziła nasza  wiedzę np. o roślinach leczniczych. Egzamin zdaliśmy na piątkę!
Później mieliśmy okazję poznać prace w aptece „od kuchni”, a dokładnie znaleźliśmy się po drugiej stronie lady. Najbardziej urzekł nas wszędzie panujący idealny porządek. Już teraz wiemy, dlaczego nasza pani ciągle sprawdza nasza znajomość alfabetu ! Bez niego w aptece można by się szybko pogubić. Wszystkie leki są ułożone właśnie w tej kolejności, by dostęp do nich był łatwy i szybki. Przecież klienci nie mogą czekać!
Potem pan Łukasz zaprowadził nas na zaplecze, gdzie uczestniczyliśmy w procesie przygotowania kremu z witaminami A i E. Niektórzy z nas mogli się przekonać, że wcale nie jest łatwo ręcznie wymieszać wszystkie składniki.  Ale osiągnęliśmy założony cel.  Tak przygotowaną miksturę pakuję się do plastikowych pudełeczek i po dokładnym opisaniu składu, wydaje pacjentowi.
Teraz już wiemy, że trzeba dużo się uczyć, sumiennie studiować, by potrafić pomóc potrzebującym i zaopatrzyć ich w skuteczne leki.
Może ktoś z nas zostanie farmaceutą? Czas pokaże! A dziś zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wizyty w osiedlowej aptece PRIMA.

Beata Żyto
wychowawczyni klasy III A


Znowu posprzątaliśmy świat!!!

Jak co roku dzieciaki z klas II-VI wzięły udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata.
Uczniowie klas V otrzymali od nauczycieli przyrody dodatkowe zadania, które realizowali w Parku im. Ks. Józefa Jasińskiego zwanego potocznie Parkiem Raszyńskim na podstawie przygotowanych wcześniej kart pracy. W trakcie zajęć spotkali się z paniami ze Szkolnego Patrolu Straży Miejskiej, które przypomniały wszystkim uczniom zasady bezpiecznego i kulturalnego zachowana nie tylko na terenie parku, ale także w innych publicznych miejscach.
Wielu okolicznych mieszkańców z wielką sympatią spoglądało na dzieciaki dźwigające worki pełne różnorakich śmieci    ( ciekawe skąd ich tyle na naszym Osiedlu?!). .
Oby kiedyś takie „proekologiczne akcje” stały się już zupełnie niepotrzebne…

Widząc zaangażowanie z jakim pracowali nasi piątoklasiści zapraszamy do jesiennego spaceru po naszym pięknym parku. Zachęcamy do wykonania kilku przyrodniczych zadań, tak przy okazji, dla relaksu.

Karta pracy klasy 5


Wizyta klasy 1 g  w Ogrodzie Botanicznym

1 października wybraliśmy  się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego. Choć jesienne słońce schowało się za chmurami, humory nam dopisywały. Zanim weszliśmy na teren Ogrodu zapoznaliśmy się z jego regulaminem.  Uzbrojeni w lupy, z szeroko otwartymi oczami zaczęliśmy bacznie obserwować przyrodę. Przypomnieliśmy sobie budowę drzewa oraz krzewu. Uczyliśmy się je rozróżniać po  liściach, owocach i korze. Zobaczyliśmy wiele gatunków nieznanych nam wcześniej drzew. Szczególny zachwyt wzbudził w nas liść miłorzębu japońskiego. Podziwialiśmy klomby z jesiennymi kwiatami: daliami, astrami, różami. Widzieliśmy także grzyby: ogromne purchawki i huby.
Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń z bukietami kolorowych liści.

Aneta Skorupińska


KLASA 1F W OGRODZIE BOTANICZNYM

30 września wybraliśmy się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego. Dowiedzieliśmy się, jak postępuje dobry przyrodnik.  Poznaliśmy budowę drzewa. Nauczyliśmy się rozpoznawać kilka gatunków drzew liściastych i iglastych. Pani opowiedziała nam, w jaki sposób obliczyć wiek ściętego drzewa. Zbieraliśmy kasztany, żołędzie, liście i szyszki. Mieliśmy okazję obejrzeć wystawę zdjęć z podróży po Argentynie i złożyliśmy swoje podpisy w pamiątkowej księdze. Za pomocą lupy obserwowaliśmy mrówki, ślimaki i pająki. Mimo deszczowej pogody, wycieczka była udana.

Dzieci z klasy 1f


W pierwszym tygodniu września rozpoczęła się w naszej szkole kampania wyborcza do Prezydium Samorządu Uczniowskiego. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VI. Kampania wyborcza zakładała przygotowanie plakatu z programem wyborczym oraz agitację bezpośrednią podczas dużych i małych przerw. Niektórzy kandydaci celem zdobycia poparcia pomagali też swoim kolegom w nauce.

Dnia 8-ego października br. odbyły się w naszej szkole wybory do Prezydium Samorządu Uczniowskiego. Swoje głosy w tym dniu oddało 296 uczniów klas IV-VI. Frekwencja wyborcza wyniosła 93%. Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Maciej Włodarczyk, uczeń klasy 4d.

Serdecznie gratulujemy!!!


Byliśmy w gospodarstwie rolniczo-sadowniczym. Najpierw widzieliśmy krowy. Dowiedzieliśmy się, że niedawno urodzone cielaczki nie rozstają się z mamą przez tydzień. Pan opowiadał nam, że krówki od razu po narodzeniu mają zakładane kolczyki ze swoim numerkiem i że jak krowa „wejdzie” na drugą to znaczy, że chce mieć cielaczka. Dowiedzieliśmy się też, że od niedawna mają wypalane rogi. Największe wrażenie zrobiła obora z cielaczkami. Krowy jedzą kiszonkę z kukurydzy. Później poszliśmy do sadu owocowego. W sadzie widzieliśmy betonowe domki dla ptaków robione po to, żeby obciążały drzewa i łatwiej było zbierać jabłka. Tam zbieraliśmy borówki amerykańskie. W chłodni był konkurs, kto waży więcej – dziewczynki czy chłopcy – i kupowaliśmy wyroby z jabłek, lub same jabłka. Wąchaliśmy mroźny zapach owoców. Najbardziej fascynujące było to, że ten sad był bardzo ogromny. To był fantastyczny i rozwijający wyjazd.

Hanna Kubiak i Karolina Wieczorek uczennice z klasy III D


Szanowni Państwo!

W miesiącu wrześniu Mały Samorząd Uczniowski ogłosił akcję zbierania zabawek dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Liczyłyśmy na to, że nasza akcja nie pozostanie bez echa, jednak odzew z Państwa strony przerósł nasze oczekiwania. Zebrałyśmy kilka kartonów wspaniałych gier planszowych, gier edukacyjnych, puzzli i maskotek. Nie zabrakło nawet namiotu i wózka dla lalek. Dlatego też chciałybyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim ofiarodawcom i zapewnić, że wszystkie podarki dotarły już do naszych Maluchów.

opiekunki Małego Samorządu
Agata Borowska
Izabela Jarosz


18 września w Parku Raszyńskim odbył się, bieg przełajowy dla klas IV-VI pt. „Biegaj z siódemką”, który inaugurował nowy sportowy rok szkolny. W ten sposób chcemy  promować sport, a  bieganie szczególnie jako najprostszą formę  zdrowego i aktywnego stylu życia. W biegu startowali wszyscy, którzy chcieli zmierzyć się z sobą … i kolegami  na dystansie 600m.  Najlepsi z poszczególnych kategorii wiekowych zostali nagrodzeni dyplomami. Imprezie towarzyszyła wspaniała zabawa…i pogoda. Dziękujemy wszystkim uczniom za tak liczny udział w biegu i ogromne zaangażowanie.

Gratulujemy wszystkim !!!!!


Nasza Mała Ojczyzna czyli wizyta uczniów klasy III A w Muzeum Rogalowym

W piątek 19 września, pomimo niesprzyjającej pogody, ale z uśmiechami na twarzy, wybraliśmy się na zajęcia warsztatowe do niezwykłego miejsca – niedawno powstałego Muzeum Rogalowego.
Kiedy weszliśmy do obszernej sali w historycznej renesansowej kamienicy, nagle przenieśliśmy się o pięć wieków wstecz. Nad głowami przepięknie prezentował się pięciusetletni polichromowany strop, a za plecami mieliśmy autentyczną ceglaną ścianę z XV wieku. Zostaliśmy przywitani poznańską gwarą i dzięki spotkaniu z rodowitym Poznaniakiem mogliśmy przypomnieć sobie wiele znanych nam określeń. Potem wszystkie mele założyły płócienne fartuszki, a szczuny dumnie zaprezentowali na swoich głowach piekarskie czapki. Po wysłuchaniu legendy o św. Marcinie i poznańskich rogalach, nie pozostało nam nic innego, jak zmierzyć się z ta prastarą tradycją. Wiara z klasy III A rozpoczęła od ugniatania ciasta z młodzi, a gdy już udało się otrzymać zadowalającą konsystencję, przyszedł czas, by je „odgazować”. W tym celu knajdry musiały ze wszystkich sił uderzać w kule ciasta pazurami zaciśniętymi w pięści. Uporały się z tym zadaniem rug cug. Teraz nastał bardzo ważny moment – przy użyciu ciężkiego wałka trzeba było rozwałkować ciasto na cienkie placuszki. Nasz gospodarz szpycnął i kiedy uznał, że ciasto jest rychtyg, zadał kolejną pracę innym uczniom, by sprawnie wycięli knyfkiem i szablą odpowiedniej wielkości trójkąty. Wreszcie można było włożyć do rogali nadzienie z białego maku, orzechów, rodzynek, skórki pomarańczowej, biszkoptów i olejku migdałowego. Choć jesteśmy z oszczędnego z Poznania, nie szczędziliśmy go! Rogale świętomarcińskie robi się na bogato. Na koniec wuja Biniu pomógł nam zwinąć ciasto tak, by przypomniało prawdziwą podkowę, którą zgubił siwy koń św. Marcina. Potem musieliśmy uzbroić się w cierpliwość, by nasze rogale wyrosły w cieple pod kuchenną szmatką.
Nie traciliśmy bynajmniej czasu! Najpierw skosztowaliśmy wypieczonych wcześniej rogali, a później zapoznaliśmy się z historią naszego miasta: rozpoczęliśmy od momentu założenia grodu w miejscu spotkania trzech braci Lecha, Czecha i Rusa nad Wartą, prześledziliśmy szczęśliwe i burzliwe losy Poznania, by zakończyć na odrodzonej tradycji Imienin Ulicy Św. Marcin.
Tuż przed powrotem do szkoły nasza pani posmarowała jeszcze upieczonego rogala lśniacym glancem, a piekarz posypał go obficie orzeszkami.
Mniam! Jakże pysznie i słodko zrobiło się nam wszystkim po wizycie w Muzeum Rogalowym. Pełni wrażeń przemierzając bruk Starego Rynku pożegnaliśmy gościnne miejsce przy dźwiękach płynącego z ratuszowej wieży hejnału. Tak, tak! Poznań też go posiada!
Jeśli nie byliście jeszcze w tej historycznej kamienicy przy ul. Klasztornej, gorąco zachęcamy Was, byście wybrali się tam jak najprędzej! A jeśli nie wszystko z naszej relacji jest dla Was zrozumiałe, zajrzyjcie do „Słownika gwary poznańskiej”, a tekst stanie się jasny i przejrzysty!

Beata Żyto
wychowawczyni klasy III A


Wycieczka do skansenu ginących zawodów w Mniszkach

23 września dzieci z klasy 2c i 2d pojechały autokarem na wycieczkę do Mniszek. Po drodze odwiedziły gospodarstwo rolno-ogrodnicze w Chrzypsku Wielkim, gdzie szczególnie spodobały im się pola pięknie kwitnących mieczyków. W czasie drogi do folwarku w Mniszkach uczniowie podziwiali piękno Pojezierza Międzychodzkiego oraz mogli obejrzeć pomnik grzyba.
Na miejscu zostali powitani serdecznie przez pana Witolda i pana Leona, którzy z dużym poczuciem humoru pokazali i opowiedzieli o tym szczególnym i jedynym w swoim rodzaju muzeum ginących zawodów. Dzieci dowiedziały się jak wyglądała praca kowala, bednarza, stelmacha, szewca, pszczelarza. Zobaczyły narzędzia i sprzęty, którymi posługiwali się wykonujący wyżej wymienione zawody, a także mieli możliwość uczestniczenia w pokazie prania za pomocą tarek, prasowania za pomocą żelazek z duszą i maglowania z pomocą drewnianych magli.
Największe zainteresowanie jednak wzbudziło wśród dzieci pomieszczenie dawnej klasy szkolnej z ławkami, w których były otwory na kałamarz, dawne zeszyty, podręczniki, dzwonek szkolny i stary tornister.
Uczniowie wzięli także udział w warsztacie wikliniarskim podczas którego wyplatali z wikliny pojazdy. Były one wspaniałą pamiątką z pobytu w skansenie. Na długo w pamięci pozostanie wszystkim również pyszny placek ze śliwkami oraz kiełbaski z grilla.

Danuta Szymanowska


Piłkarze ręczni klasy 5d naszej szkoły – podopieczni trenerki Joanny Draszkiewicz, brali udział w prezentacji zawodników Nielby Wągrowiec podczas niedzielnego meczu z Mistrzem Polski Vive Tauron Kielce w poznańskiej Arenie.
Kto wie może Szczypiorniści „Siódemki” już niedługo zagrają na parkietach ekstraklasy w barwach poznańskiego  klubu :-).


„Żegnajcie wakacje, witaj szkoło”

Wkroczyliśmy w nowy świat szkolnych obowiązków i przyjemności.
Wszystkiego co najlepsze na ten „nowy rok”!!!


Dzieci ze Szkolnego Koła Przyrodniczego z wizytą w Ogrodzie Botanicznym

W przedostatnią sobotę kalendarzowego lata dwunastu chętnych uczniów z klas czwartych wybrało się wraz z nauczycielem, p. Ewą Matecką, na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę Szkolnego Koła Przyrodniczego, podczas której odkrywali tajemnice przyrody w poznańskim Ogrodzie Botanicznym. Zwiedzanie ogrodu rozpoczęliśmy od wysłuchania prezentacji „Ptasie rekordy – mini wykład dla najmłodszych”, podczas którego dzieci poznały liczne ciekawostki dotyczące ptaków występujących w Polsce oraz na wszystkich kontynentach. W ramach zajęć edukacyjnych, prowadzonych przez pracownika Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczniowie spróbowali swoich sił w rozpoznawaniu gatunków drzew iglastych na podstawie ich liści oraz szyszek. Po raz pierwszy zetknęliśmy się ze specjalnie wybudowanymi i umieszczonymi w różnych miejscach Botaniku domkami dla pszczół. Podczas dwugodzinnego spaceru mieliśmy okazję obejrzeć wiele drzew i krzewów niewystępujących naturalnie w naszym kraju, pozbierać liście, z których potem stworzony zostanie zielnik, a przede wszystkim doświadczać malowniczych barw zbliżających się jesieni. Kolejna wyprawa już niebawem!

Artur Żyto – praktykant


 

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu