Wyjazd integracyjny klas siódmych do Puszczy Zielonki

19 września 2024 roku odbyła się jednodniowa wycieczka integracyjna klas siódmych do Puszczy Zielonki. Minąwszy piękny, choć wymagający rewitalizacji, późnoklasycystyczny pałac rodziny von Treskov – po II rozbiorze Polski pruskich właścicieli Owińsk – pierwszym punktem na naszej mapie zwiedzania był pocysterski klasztor z barokowym kościołem św. Jana Chrzciciela. Poznaliśmy tam historię zespołu klasztornego w Owińskach, w której nie brakowało ciemnych i tragicznych rozdziałów.

Po kasacji zakonu cysterek, na początku XIX wieku powstał tu jeden z najnowocześniejszych w Europie zakładów psychiatrycznych, który podczas II wojny światowej został zajęty przez wojska hitlerowskie. Już w 1939 roku pacjenci szpitala, a było ich około tysiąca osób – kobiet, mężczyzn i dzieci, zostali eksterminowani w ramach tzw. akcji T4. Między innymi w sąsiadującym z naszą Szkołą Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII na ul. Polskiej, gdzie już w październiku 1939 roku po raz pierwszy w Europie użyto gazu do masowego mordowania ludności cywilnej, w bunkrze 17 zamordowano ok. 400 pacjentów i personel medyczny szpitala psychiatrycznego w Owińskach. W budynkach poszpitalnych urządzono wówczas koszary i szkołę dla funkcjonariuszy SS.

Po zakończeniu wojny, około 1946 roku na terenie kompleksu otwarto Państwowy Zakład Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych, przeniesiony następnie do budynków pocysterskich i przekształcony później w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych, funkcjonujący do dziś.

Ciekawostką, która wzbudziła nasze duże zainteresowanie była informacja, iż znajduje się tu Aromatorium, czyli Biblioteka zapachów. Zgromadzono w nim ponad 6000 eksponatów zapachowych. Niewidomi uczniowie Ośrodka dla Niewidomych uczestniczą tu w zajęciach w ramach innowacji pedagogicznej – Czym pachnie świat? Uczą się identyfikować zapachy o różnym pochodzeniu: naturalne, syntetyczne, cywilizacyjne (np. zapach dworca kolejowego). Pracownia podzielona jest na działy tematyczne: skład apteczny (mieszanki ziół, medykamenty), olejki eteryczne, przyprawy, aromaty perfumeryjne. Jest to miejsce unikatowe w skali Polski i Europy.

Następnie udaliśmy się w kierunku niedawno wybudowanej kładki pieszo-rowerowej w Owińskach, która z daleka przyciąga swoją niezwykłą architekturą. Po wdrapaniu się na szczyt ponad 20-metrowej wieży widokowej, z wysokości korony drzew podziwialiśmy widoki na Wartę, zabudowę dawnego zespołu klasztornego i okolice.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był przejazd na teren Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka z najwyższym wzniesieniem na Dziewiczej Górze. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które konkurowały ze sobą w zabawie w podchody. Jednym z wielu zadań było zdobycie wieży widokowej na Dziewiczej Górze (40 m wysokości), skąd obserwowaliśmy widoki roztaczające się nie tylko na okoliczne wsie, ale sięgające Poznania! Największe poruszenie wzbudził widok naszego Stadionu Miejskiego ENEA na Grunwaldzie. Innym zadaniem było zakamuflowanie się całej grupy wszystkimi dostępnymi w zasięgu ręki darami lasu. Kreatywność niektórych uczniów budzi największe uznanie! 😊

Na koniec, zmęczeni wielokilometrowym spacerem, wszyscy zjedliśmy kiełbaski z grilla, spędzając jednocześnie miło czas na rozmowach w swoim gronie.

To był wspaniały wyjazd, podczas którego uczniowie zintegrowali się oraz poznali historycznie-krajoznawczo najbliższe zakątki naszego regionu. Tereny te polecamy każdemu, kto chce aktywnie spędzić czas wśród przyrody, a jednocześnie bliżej poznać północne okolice Poznania.

A. Głowala, K. Brzezińska, M. Warzybok,
G. Szmyt, P. Macioszek, A. Jędrzejak

Jeśli zainteresowała Cię historia regionu, więcej możesz znaleźć w poniższych linkach:
https://www.niewidomi.edu.pl/
https://www.architekturaibiznes.pl/kladka-wieza-widokowa-warta-owinska…
https://codziennypoznan.pl/artykul/2023-05-14/palac-z-poczatku-xix-wieku-w-owinskach-jak-wyglada-w-srodku/
https://lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/wieza-widokowa-na-dziewiczej-gorze
https://www.wmn.poznan.pl/oddzialy/muzeum-martyrologii-wielkopolan/

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu