Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w SP7

11 listopada obchodzimy w naszym kraju Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu czcimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy, stała się wolna i niepodległa. Z tej okazji, w naszej Szkole odbyły się uroczyste apele.

9 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Spotkanie zostało przygotowane i poprowadzone przez przedstawicieli Małego Samorządu Uczniowskiego. Wspomnienia ważnych wydarzeń z historii Polski przeplatane były pięknymi pieśniami patriotycznymi, które wspaniale zaprezentowały dzieci z poszczególnych klas. O trudnych i bolesnych, ale także radosnych kartach z dziejów Polski mówiły wiersze, proza oraz obrazy prezentacji.
To była piękna lekcja historii, a jej uczestnicy wykazali się postawą godną naśladowania. Spotkanie zakończyło przesłanie, które wybrzmiało z ust wszystkich recytatorów:

„My nie chcemy więcej wojny,
chcemy żyć życiem spokojnym,
tak jak długi i szeroki jest nasz kraj.
Chcemy miłość stworzyć wszędzie.
Wojna niech legendą będzie.
Szczęście, pokój niech okryje wojny ślad”.

10 listopada odbyły się apele z udziałem uczniów starszych klas. Wspominaliśmy w nich ten jakże trudny czas w historii naszego kraju, ostatecznie zakończony polskim zwycięstwem. W obecności Dyrekcji Szkoły i Grona Pedagogicznego przedstawiciele poszczególnych klas (4-8) zaprezentowali sylwetki postaci, które walczyły o naszą wolność i przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Wśród nich znaleźli się między innymi tacy patrioci, jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Haller, Ignacy Daszyński, czy Józef Wybicki. Oprócz polskiego hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”, mieliśmy także okazję wspólnie zaśpiewać pieśni patriotyczne, między innymi: „Pierwszą kadrową”, która była ulubioną pieśnią marszałka Józefa Piłsudskiego, czy „Przybyli ułani”. Uczestników apelu do śpiewu żywo porwała „Szara piechota”, której tekst jest naszym uczniom bardzo dobrze znany. Pięknej oprawy i uroczystego nastroju Siódemkowiczom dodawały stroje galowe z przypiętymi do piersi kotylionami.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia, a w szczególności tym uczniom, którzy dzięki swemu wystąpieniu, współtworzyli obchody Święta Niepodległości
w naszej Szkole.

Poniżej załączamy relację fotograficzną – Narodowe Święto Niepodległości w Siódemce.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego:
Aneta Skorupińska, Magdalena Krupecka, Monika Skarzyńska

Organizatorki apelu klasa 4-8
Anna Głowala i Agnieszka Tomaszczyk

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu