Klasa 3a poznaje ważne wydarzenia z historii Polski

Na przełomie września i października rozmawialiśmy o przeżyciach dzieci i dorosłych podczas II wojny światowej. Poznaliśmy historię bohaterskiej obrony Westerplatte. Pani przeczytała nam książkę Joanny Papuzińskiej pt. „Asiunia”, w której autorka opisuje swoje wojenne doświadczenia.
Pewnego wrześniowego dnia zamieniliśmy się w małych powstańców i wzięliśmy udział w grze zatytułowanej „Droga powstańca”. Musieliśmy przygotować opaski powstańcze i wybrać sobie pseudonimy. Później czekały na nas pierwsze rozkazy. Odczytywaliśmy wiadomości zapisane szyfrem GA DE RY PO LU KI, obliczaliśmy racje żywnościowe dla oddziałów powstańczych, pokonywaliśmy barykady. Śledziliśmy losy małego listonosza – jednego z wielu Zawiszaków, którzy działali w Harcerskiej Poczcie Polowej. Słuchając opowieści o jego odwadze, każdy z nas złożył z papieru harcerską czapkę – rogatywkę. Następnie opatrywaliśmy rannych powstańców. Doskonale wywiązaliśmy się ze wszystkich zadań. Nauczyliśmy się śpiewać dwie pieśni powstańcze: „Chłopaki z AK” oraz „Pałacyk Michla”.

Poznaliśmy losy przyjaciela dzieci – pana Janusza Korczaka i jego podopiecznych z Domu Sierot. Dowiedzieliśmy się, jakie zwyczaje wprowadził w swoim sierocińcu Stary Doktor.
Bardzo zaciekawiła nas historia niedźwiadka Wojtka, który służył w Armii Andersa. Wykonaliśmy lapbooki poświęcone książce pana Łukasz Wierzbickiego pt. „Dziadek i niedźwiadek”.
Obejrzeliśmy również przedstawienie kamishibai zatytułowane „Wojenne Dzieci” i poznaliśmy losy małej Wandzi, która wraz z rodziną została zesłana na Syberię.
Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe i rozbudziły w nas zainteresowanie historią naszej Ojczyzny.

Izabela Jarosz i uczniowie klasy 3a

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu