Trzecioklasiści w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu

15 września uczniowie klasy 3c i 3d wybrali się na wycieczkę pod hasłem „Młyn, wiatrak i… czyli od ziarenka do bochenka”. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie rezerwatu przyrody Morasko. Podczas pobytu na terenie rezerwatu dzieci rozpoznawały podstawowe gatunki drzew występujących w polskich lasach, utrwaliły wiedzę na temat warstw roślinności w lesie. Dowiedziały się, jak rozpoznawać kierunki świata w terenie, a także zdobyły najwyższy szczyt środkowej Wielkopolski – Górę Moraską. Następnie wszyscy z zapartym tchem słuchali opowieści o spadających meteorach i kraterach po upadku meteorytów oraz o tym, że właśnie tu odnaleziono największy okaz w Polsce. Pan przewodnik nauczył też wszystkich gwizdania na czapeczkach żołędziowych.
Z rezerwatu meteorytów udaliśmy się na pole ziemniaków, aby dowiedzieć się skąd biorą się nasze pyrki; uczestniczyliśmy tam w mini wykopkach.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Młynarstwa
w Jaraczu. Dzieci poznały tam dawne maszyny do mielenia ziarna oraz historię wiatraków w Polsce. Samodzielnie zagniatały też ciasto na chleb, które następnie znalazło się w piecu chlebowym.
Następnie przyszedł czas na mielenie zboża w stępach. Okazało się, że to bardzo ciężka praca. Uczniowie przesiewali zmieloną mąkę przez specjalne sita i tak samodzielnie przygotowaną pamiątkę zabrali do domu.
Niesamowitą frajdę sprawiło dzieciom własnoręczne przygotowywanie musli z płatków owsianych, miodu, rodzynek i orzechów. Wszyscy z apetytem zajadali się też kiełbaskami z ogniska, uparowanymi ziemniakami i różnymi gatunkami pieczywa ( w tym samodzielnie wyrobionym).
Był też czas na swobodne zabawy na placu zabaw. Wycieczka pozwoliła uczniom utrwalić wcześniej zdobytą wiedzę o rodzajach zbóż uprawianych w Polsce, a także o produktach, jakie z nich otrzymujemy.

Agata Borowska