Klasa 3b z wizytą w Muzeum Narodowym

W piątek 10 czerwca klasa 3b wraz z wychowawczynią udała się do Muzeum Narodowego na lekcję muzealną pod hasłem „ W świecie arcydziełek”. Wizyta była kontynuacją zajęć klasowych wokół tematyki „ Utrwalić to, co piękne!” W czasie zajęć rozmawialiśmy na temat galerii sztuki oraz dowiedzieliśmy się, co można tam zobaczyć. Będąc w muzeum mogliśmy się na własne oczy przekonać, czy mieliśmy rację. Pani Agata, która oprowadzała nas po wnętrzach muzeum najpierw przypomniała zasady, jakie obowiązują w tym szczególnym miejscu i kiedy już wszystko było jasne udaliśmy się do poszczególnych sal. Najpierw przeszliśmy do sali, w której znajdował się ogromny obraz przedstawiający postać w niecodziennym stroju. Próbowaliśmy zgadnąć, kim może być mężczyzna z portretu. Dość szybko udało nam się uzyskać właściwą odpowiedź. Był to portret polskiego władcy. Próbowaliśmy przyjąć taką samą pozę jak postać z portretu i doszliśmy do wniosku, że pozowanie wcale nie jest takie łatwe i przyjemne. Bardziej przyjemne było zapozowanie do klasowego portretu, co widać na załączonym zdjęciu. Następnie szukaliśmy obrazów według wskazówek, jakie podała nam pani prowadząca. Szybko odnaleźliśmy obraz przedstawiający pejzaż oraz martwą naturę. Pani Agata bardzo dokładnie wyjaśniła nam, czym różnią się te dwa rodzaje malarstwa. Kiedy już dokładnie wiedzieliśmy, co to jest portret, krajobraz i martwa natura, obejrzeliśmy jeszcze rzeźby umieszczone w salach muzeum. Była to bardzo ciekawa lekcja, a wiedza, którą zdobyliśmy w czasie jej trwania na pewno jeszcze nie raz przyda nam się na zajęciach w klasie czwartej.

Danuta Szymanowska
i uczniowie klasy 3b