Targi szkolnictwa zawodowego i technicznego Arena zawodów

W kwietniu klasa 8f wraz z paniami Katarzyną Barańską i Marzeną Kurek wzięła udział w wydarzeniu skierowanym do uczniów klas 8 szkół podstawowych z terenu powiatu poznańskiego i miasta Poznań oraz ich opiekunów.

Targi szkolnictwa zawodowego Arena zawodów to impreza organizowana co roku przez Miasto Poznań oraz Starostwo Powiatowe w Poznaniu w ramach kampanii „Szacun dla zawodów”. Jej celem jest propagowanie szkolnictwa zawodowego, a w szczególności poszerzanie wiedzy uczniów szkół podstawowych o różnych zawodach.

Arena zawodów odbywała się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Uczniowie odwiedzili to miejsce w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Mieli niepowtarzalną okazję, aby w jednym miejscu zapoznać się z bogatą ofertą poznańskich techników i szkół branżowych. Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, na absolwentów szkół podstawowych czeka ponad 160 zawodów. W ramach targów nie były jednak promowane konkretne placówki, ale właśnie zawody. Chodziło o to, by uczeń zastanowił się, kim chce zostać w przyszłości i jaki zamierza wybrać fach.

Na uczniów czekało 12 wysp zawodowych poświęconych określonym branżom: usługom, rzemiosłu, branży artystycznej, ekonomii i administracji, środowisku, mechanice i mechatronice, nowym technologiom – łącznie można było poznać prawie 100 zawodów.

Młodzież mogła też porozmawiać z przedstawicielami Centrum Doradztwa Zawodowego, którzy przeprowadzali testy predyspozycji i pomagali sprawdzać posiadane zdolności.
Mamy nadzieję, że to wydarzenie pozwoliło naszym uczniom lepiej zastanowić się nad wyborem nowej szkoły.

Marzena Kurek
Katarzyna Barańska