„Razem po zdrowie” czyli potyczki Erazmowe w klasach III

„Razem po zdrowie”
czyli
potyczki Erazmowe w klasach III

W ubiegłym tygodniu wszystkie klasy III ruszyły do współzawodnictwa w zawodach „Razem po zdrowie”. Celem potyczek jest nie tylko zdobycie statuetki Złotego Erazma, ale przede wszystkim poszerzenie i wzbogacenie wiedzy, a także dobra zabawa i doskonalenie umiejętności cieszenia się ze wspólnych sukcesów. Uczniowie, biorący udział w tegorocznym projekcie, zmierzyli się z szeregiem ciekawych zadań.

Każda klasa przygotowała gazetkę tematyczną o zdrowiu, gromadząc interesujące materiały oraz wymyślając hasła do tematu
„Stop bakteriom chorobotwórczym”. Dzieci pochwaliły się też sposobami aktywnego spędzania wolnego czasu, a z przyniesionych
zdjęć powstała wystawa, prezentowana na holu naszego piętra. Oprócz tego trzecioklasiści poznali tzw. dobre bakterie, które pomagają naszemu organizmowi prawidłowo funkcjonować. I tak powstały świetne plakaty, prezentujące wymyślone przez dzieci przyjazne drobnoustroje, nadały im własne nazwy, opisały miejsce występowania oraz sposób ich pożytecznego działania. Nie zabrakło
również wykonanych z plasteliny kolorowych modeli bakterii. Aby dać upust własnej kreatywności, uczniowie wykorzystali gazetki reklamowe, a w szczególności zdjęcia zdrowych produktów odżywczych i tak powstały wyjątkowe w swoim rodzaju kolażowe portrety owocowo – warzywne. Kolejnym zadaniem było zaśpiewanie na holu młodszym uczniom „Piosenki o niezdrowym jedzeniu”, dzięki której klasy I i II mogły utrwalić wiedzę o produktach, których należy unikać, by żyć zdrowo.

W klasach dzieci poznały sylwetki wybitnych uczonych: Ludwika Pasteur’a oraz Hilarego Koprowskiego, którzy zasłużyli się swoimi badaniami i zapoczątkowali stosowanie bardzo potrzebnych szczepionek. Ciekawe spotkanie odbyło się także w bibliotece, w której pan Kamil przybliżył wszystkim postać niezwykłej „misjonarki
miłości” – lekarki trędowatych – pani Wandy Błeńskiej.

Uczniowie zapoznali się z pracami mikrobiologów i dane im było oglądać zdjęcia bakterii i wirusów, wykonane pod mikroskopem. Przypomnieli sobie również zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz numery alarmowe. Ta ważna wiedza jesz bezcenna, bo może drugiej osobie uratować życie!

Nie zabrakło tematów, dotyczących różnych specjalizacji lekarskich, w tym kilku mniej znanych jak podolog czy wakcynolog.

Oczywiście trzecioklasiści doskonale wiedzą, że oprócz ciała każdy człowiek ma ważną sferę psychiczną, o którą również trzeba dbać, by nasz organizm funkcjonował harmonijnie. Dlatego wszyscy wzięli udział w praktycznych ćwiczeniach wydłużających i energetyzujących z zakresu gimnastyki mózgu P.Dennisona, uaktywniali obydwie półkule mózgowe, bawiąc się „leniwą ósemką” oraz poddali się relaksacji, podczas której niektórzy zapadli w błogi sen, wędrując wraz z niedźwiedziem po wiosennej łące ☺.

Na koniec erazmowego tygodnia dzieci przypomniały sobie zasady zdrowego odżywiania, a także stworzyły zdrowe jadłospisy.

Teraz przed trzecimi klasami jeszcze test sprawdzający, a jego wyniki wskażą zwycięską drużynę. Bez względu na rezultat z góry wszystkim dziękuję za udział i doskonałe wywiązanie się z zadań ☺

Beata Żyto
koordynator projektu Erazmy 2021 dla klas III

Strona Szkoły Podstawowej nr 7 im.Erazma z Rotterdamu w Poznaniu