Tydzień Bezpiecznego Internetu w Świetlicy

W dniach od 8 do 12 lutego 2021 r. realizowaliśmy w świetlicy Tydzień Bezpiecznego Internetu. Tydzień ten nawiązywał do 9 lutego jako Dnia Bezpiecznego Internetu. W czasie zajęć z uczniami klas II i III starałam się uwrażliwiać dzieci na wszelkie działania jakie podejmują w sieci. W związku z tematyką tygodnia na Naszych zajęciach nie mogło zabraknąć Internetu oraz korzystania z komputera i smartphone. Czerpaliśmy ze strony internetowej: https://sieciaki.pl/ wiadomości oraz inspirujące zadania. W ramach czasu jaki codziennie poświęcamy na głośne czytanie książek zapoznaliśmy się ze słuchowiskiem pt.: ,,Sieciaki – misja bezpieczny Internet”. Nie zabrakło oczywiście żywiołowej dyskusji na temat słuchowiska jak i NETYKIETY, czyli 15 zasad postępowania w Sieci. Dodatkowo dzieci poznały etymologię słowa Internet oraz wspólnie przeprowadziliśmy doświadczenie z włóczką obrazujące – czym jest Internet. Nie mogło też zabraknąć burzy mózgów, która dotyczyła słów: Internet oraz bezpieczeństwo w sieci. W dalszej kolejności dzieci wykonały plakat
pt.: KODEKS BEZPIECZNEGO INTERNETU.
Zajęcia dały uczniom i mnie okazję do refleksji i wysuwania wniosków. Warto wspomnieć, że zdecydowana większość dzieci widziała plusy korzystania z Internetu. Zaskakujące okazało się, że wiele dzieci posiada konta na portalach społecznościowych, korzysta z Facebooka, WhatsAppa, Discorda itp. Należy dodać, że niektóre dzieci prowadzą własne kanały na YouTube licząc na popularność. Gry typu Minecraft, Among Us, Brawl Stars to stała rozrywka dla dzieci. Coraz częściej można zauważyć uzależnienia od Internetu i gier. Podczas dyskusji dało się wyczuć, że dzieci częściej umawiają się na spotkania w wirtualnym świecie niż w rzeczywistym. Rozdrażnienie, brak koncentracji i chęci do podejmowania zajęć proponowanych przez nauczyciela coraz częściej może wynikać z uzależnień od gier. Dzieci czekają na powrót do domu, aby móc grać w swoje ulubione gry, poznawać nowych i często starszych kolegów w wirtualnym świecie. Niejednokrotnie prowadzą oni relacje na żywo ze swoich osiągnięć w grach, starając się zaistnieć na kanałach popularnych YouTuberów. Zawodowi gracze są dla Nich idolami, którym chcą dorównać. Oczywiście nie można wykluczyć także pozytywów jakie płyną z używania Internetu lub gier. Jak relacjonują sami zainteresowani uczniowie dzięki grom w wersjach anglojęzycznych uczą się języka angielskiego.

Nauczyciel świetlicy – Magdalena Olejniczak