Python w klasach ósmych – informatyka

We współczesnych czasach wielu młodych ludzi wiąże swoją przyszłość z branżą IT i to w niej będzie poszukiwać pracy w przyszłości. Dlatego tak ważna jest umiejętność myślenia „algorytmicznego”, które leży u podstaw pracy komputerów.
Już od pierwszych klasach uczniowie Siódemki uczą się przedstawiania rozwiązania problemu jako ciągu kroków, które należy wykonać, aby osiągnąć cel – czyli algorytmu. Jednak aby algorytm mógł być wykonany przez komputer, należy zapisać go w formie dla niego zrozumiałym – przy pomocy języka programowania.
W klasach ósmych uczniowie poznają podstawy języka Python, który jest łatwy w użyciu i daje dobre podstawy do nauki innych, bardziej zaawansowanych języków. Już po kilku lekcjach uczniowie potrafią napisać konwerter różnych jednostek, a ostatnio także prosty kalkulator wykonujący działania na liczbach wprowadzonych przez użytkownika i w oparciu o jego wybór.

Prace on-line wykonujemy na platformie replit.com

 

Andrzej Gągało