Porady zespołu psychologów szkolnych

Szanowni Rodzice,

zachęcamy, by w aktualnej sytuacji, rozmawiać z dziećmi o towarzyszącym im emocjom. Już samo nazwanie tego, co czujemy, sprawia, że czujemy pewną ulgę.

Dzieci i młodzież to świetni obserwatorzy. Ukrywanie faktów nie ma sensu. Starajmy się opowiedzieć o bieżących wydarzeniach, biorąc pod uwagę wiek i wrażliwość dziecka. Nasz spokój i rozsądek udzieli się pozostałym członkom rodziny.

Ze swej strony przedstawiamy nasze propozycje, które mogą dopomóc.

• Doradzamy, aby uczennice i uczniowie mieli określony plan dnia, daje to poczucie bezpieczeństwa i kontroli.
  • Zachęcajmy swoje dzieci do nazywania przeżywanych emocji. Niech wyrażą je poprzez pisanie pamiętnika, rysowanie, malowanie. Mogą też stworzyć komiks lub przedstawienie. Każda forma ekspresji będzie równie ważna, bo pomoże odreagowywać stres.
  • Dopilnujmy wykonywania zadań pisemnych oraz ćwiczeń gimnastycznych. Aktywność fizyczna to inteligentne antidotum na stres, lęki, problemy z koncentracją oraz nadmiar informacji.
  • Zaangażujmy dzieci i młodzież w miarę możliwości do pomocy w wykonywaniu domowych obowiązków. Z pewnością da im to poczucie sprawstwa i wdroży do samodzielności.
  • Zagrajmy w ulubioną grę planszową, ułóżmy klocki, rozwiążmy wspólnie krzyżówkę.
  • Porozmawiajmy z dziećmi o sposobach poprawy nastroju. Opracujmy sobie taką rodzinną listę, a potem powieśmy ją na lodówce albo na drzwiach.
  • Powracajmy do miłych wspomnień (np. sięgnijmy po albumy) i snujmy plany na przyszłość.
  • Opowiedzmy o naszej rodzinie i o tym, co nam pomagało, kiedy byliśmy w trudnej sytuacji.
  • Zadzwońmy do osób, z którymi dawno nie rozmawialiśmy.
  • Posłuchajmy spokojnej muzyki – LINK.
  • Zadbajmy o własną higienę psychiczną. Niech każdy w naszym domu ma czas tylko dla siebie.

Mamy wpływ na to, w jaki sposób przeżywamy tę sytuację!

Beata Kowalik
psycholog szkolny