„Dziadek z pasją”

W ostatni dzień pierwszego semestru gościliśmy w szkole Pana Jana Płaskonia w ramach realizowanego przez Mały Samorząd Uczniowski projektu „Dziadek z pasją”. Pan Jan z zamiłowania jest podróżnikiem, a prywatnie dziadkiem Tosi z klasy 1c, która dzielnie asystowała w pokazie.

Dzięki spotkaniu uczniowie klas 1c, 1d i 3d zaznajomili się z mapą świata, poznali położenie egzotycznych krajów, zwyczaje rdzennych mieszkańców Australii i Indonezji, a co najciekawsze zobaczyli na własne oczy pamiątki z prywatnych zbiorów Pana Jana. Tosia z dumą prezentowała zdjęcie Dziadka z krokodylem. Każdy z nas przymierzył skórzany kapelusz ozdobiony zębami krokodyla oraz przywitał się z krokodylą łapką-drapaczką. Bez problemu odgadliśmy, że długi, zakrzywiony kawałek drewna to prawdziwy bumerang, jednak nikt nie miał odwagi nim rzucić. Podziwialiśmy figurkę, która odstrasza złe duchy i wcale nie byliśmy zdziwieni, że daję radę temu zadaniu. Duże wrażenie zrobiły na nas maski stworzone ze skorupy żółwia i kokosa. We wnętrzu egzotycznych muszli staraliśmy się usłyszeć głos Vaiany i Arielki. A własnoręcznie zrobione zabawki uświadomiły nam, że to co najciekawsze do zabawy mamy zawsze pod ręką. Najbardziej jednak zaskoczył nas typowy nożyk do otwierania listów, który okazał się być…. monetą.

To było bardzo interesujące spotkanie, pełne ciekawostek z dalekich części świata, a możliwość dotknięcia pamiątek była niesamowitym przeżyciem.

Panu Janowi, Tosi, jej siostrze i Mamie bardzo dziękujemy za prezentację.

Marta Chwalińska i Izabela Jarosz