Uczniowie Siódemki biorą udział w Poznańskiej Lidze Debat

W listopadzie w naszej szkole grupa uczniów z klas 4-6 rozpoczęła swoją przygodę z poznawaniem tajników trudnej sztuki debatowania.
Na początek uczennice klas szóstych wzięły udział w dwudniowym warsztacie z panem Janem Piosikiem, podczas którego zapoznawały się z zasadami prowadzenia debaty oksfordzkiej.

Pierwszego dnia przygotowywały się do wystąienia publicznego. Dowiedziały się, jak ważne jest, podczas takiego wystąpienia, wyraźne i poprawne językowo wypowiadanie się, odpowiednie oddychanie, opanowanie gestykulacji, autentyczność i naturalność. Okazało się, że dobry mówca jest świadomy tego, jak odbierają go słuchacze. Każda z uczestniczek miała możliwość wystąpienia publicznego.

Drugiego dnia warsztatów uczestnicy poznali krótką historię i przebieg debaty oksfordzkiej. Mieli okazję dowiedzieć się między innymi, jakie są role poszczególnych mówców, kiedy można zadawać pytania stronie przeciwnej i jak zachować się podczas wystąpień innych przemawiających.

Warsztat zakończyła pierwsza debata, podczas której strony rozważały: czy warto spędzić wakacje nad morzem czy w górach? Wszyscy przemawiający świetnie poradzili sobie z zadaniem, a przede wszystkim z tremą, która towarzyszyła tym pierwszym wystąpieniom. Zajęcia opuszczali dumni i zadowoleni.

koordynatorki: Galyna Samoiliuk i Marzena Kurek