Spotkanie z entomologiem

Wielu dorosłych boi się owadów. Często powodem tych lęków są np. związane z nimi nieprzyjemne wspomnienia. U innych owady budzą negatywne skojarzenia z roznoszonymi przez nie chorobami czy alergicznymi reakcjami na ukąszenia. Owady są wszędzie i w dużych ilościach, a to niektórych naprawdę przeraża. Boimy się ich, a może raczej brzydzimy się nimi. Lęki wynikają też często z uprzedzeń bądź niewiedzy. Dlatego, aby przekonać się do owadów i polubić je, trzeba dobrze je poznać. I dlatego też …

20 i 22 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z entomologiem. Gościem był pan dr Jacek Wendzonka, który na co dzień pracuje na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu. W zajęciach wzięły udział wszystkie klasy szóste oraz dwie klasy piąte. Pan Jacek wyjaśnił uczniom , czym zajmuje się entomolog, opowiadał o życiu owadów, ich budowie i cyklu rozwojowym. Ponadto uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat tej najliczniejszej grupy zwierząt na Ziemi. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach i z chęcią oglądały w gablotach eksponaty owadów pochodzące z Zbiorów Przyrodniczych Wydziału Biologii UAM.

Entomolog to osoba interesująca się owadami lub naukowiec zajmujący się badaniami owadów,
Entomologia to nauka – dział zoologii zajmujący się owadami.

Katarzyna Brzezińska