Odkrywamy matematyczne reguły w grach

We wtorek 19 listopada w klasie 5g i w czwartek 21 listopada w klasie 5c na lekcji matematyki zostały przeprowadzone warsztaty pt.: „ Odkrywamy reguły matematyczne w grach”.
Uczniowie przybyli na lekcje z grami, takimi jak: Kości, Domino, Grzybobranie, Warcaby, Szachy, Chińczyk, Wyścig matematyczny, Dinoprzygoda, Pole rozrywek itp.

Wspólnie odkrywaliśmy reguły matematyczne obowiązujące w grach, zasady gier oraz zastanawialiśmy się nad celem ustalonych reguł. Poprzez tę formę nauki matematyki doskonaliliśmy następujące sprawności umysłowe: spostrzegawczość, umiejętność analizy, porównywanie, grupowanie, umiejętność analizy informacji, porównywanie, klasyfikowanie i logiczne myślenie. Uczyliśmy się poszanowania przyjętych norm, współdziałania, samodyscypliny, a przede wszystkim przegrywania i wygrywania.

Nasza nauka poprzez zabawę wyzwoliła w nas emocje, ciekawość, wzbudziła motywację do wykonywania zadań, a także rozwinęła twórcze postawy poprzez szukanie nietypowych rozwiązań.
Był też moment przyjemności – czyli praktyczne wykorzystanie reguł.

Dorota Mickiewicz